robylro

Revizii

299 posts in this topic

Salut, cum merg Volvo-urile voastre prin nametii de afara?:) Eu cu tot AWD-ul, si cauciucuri de iarna(aproape noi - Michelin) am ramas de vreo doua ori impotmolit, e drept o data am parcat-o eu pe un mormam cam mare de zapada, si am iesit dupa vreo 10 manevre inainte - inapoi, chiar mirosea un pic a ars.....probabil ambreiajul.

Sa aveti drumuri cat mai usoare...

PS: Am dat iarna asta la zapada......de mi-am rupt spatele:))

post-442-0-45325800-1328656227_thumb.jpg

post-442-0-73640200-1328656334_thumb.jpg

post-442-0-90167200-1328656366_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nici o problema cu zapada, chiar nu am ramas inzapezit iarna asta .

Traiasca Pirelli ICE&SNOW . :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pirreli Ice&Snow am si eu pe ambele masini si nu am avut probleme.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu am ramas impotmolit cu ea, nu ma asteptam asa repede bine era zapada cam afanata dar cam repede... bine este un suv nu trebuie sa ne avantam asa tare pentru ca nu prea are calitati off-road chiar daca este 4x4.

Edited by robylro

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc Bogdan!Cred ca exprimarea mea a lasat loc de interpretari,am vrut sa spun ca a facut primul service la 10.000 si peste inca 10.000 a fost chemat la urmatorul adica intervalul de service este de doar 10.000 Km?Ca sa respecte intocmai intervalul recomandat de fabricant si a nu risca sa-i scoata masina din garantie(eventual) la cati kilometri trebuie facut service-ul?Are cineva programul de service agreat de Primus pentru XC 60 D5?

Reviziile se fac la maxim 30.000 de km sau anual. In nici un caz din 10.000 in 10.000 de km. Recomandarea noastra este ca ele sa fie facute ceva mai devreme daca nu apuci sa iesi din oras cu masina, si totusi parcurgi 30.000 km pe an.

La urma urmei calculul este cat timp vrei sa ai masina. Daca dupa 3 ani o vinzi, poti sa iti bati joc de ea, sa ii faci reviziile la 30.000 de km , si e relativ Ok (avand in vedere ca traim in Romania) daca vrei sa tii la ea, vino macar cu 15% mai devreme.

Dar cum lumea iese din Bucuresti macar 20 % din timp pe an, e foarte ok sa vii la an.

Imi poti spune numele angajatului de la Primus care ti-a spus ca la XC60 D5 trebuie sa vii din 10 in 10 mii de km?

Programul de service agreat de Primus il ai in mapa masinii, si spune din 30 in 30 de mii. Recomandarea noastra e altceva. Vrei sau nu sa o iei in considerare e decizia ta.

Edited by andy.ro

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut! @andy.ro intai de toate vreau sa spun ca nu este vorba de masina mea ci de a sefului meu :D .Am sa intreb mai intai daca nu cumva am inteles eu gresit,apoi revin cu detalii.Multumesc!

Edited by capi_1977

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai Andy, atunci vin si te intreb, daca programul de service e la 30k km, de ce SRI-ul este pus din fabrica sa se aprinda dupa 15.000 ? Hai 20.000km cu indulgenta ? :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Păi, poate că aşa le face ei, doar pentru România, unde uamenii e pârliţi, să nu ia mălaiu' de pe ei, sunt customer-friendly... dacă tot au adaosuri comerciale de 200% faţă de magazinele din DE, nu faţă de costul de producţie... Volvo uber alles! ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai Andy, atunci vin si te intreb, daca programul de service e la 30k km, de ce SRI-ul este pus din fabrica sa se aprinda dupa 15.000 ? Hai 20.000km cu indulgenta ? :smile:

pe heim il ignor ca vad ca nu a evoluat deloc de cand nu am mai scris pe forum.

SRIul este setat diferit in functie de model. tot ce inseamna motor > D3 platforma mare S60 S80 and up reviziile se fac la 30.000

Tot ce e mai mic, vezi D2 pe S60 de ex. max 20.000 sau la an. Cel putin asa este de minim 2 ani incoace.

Ma asteptam ca voi electronistii Volvo sa stiti asta si sa nu generalizati.

Edited by andy.ro
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai cand ne veti da si voi pe manuta niste din astea de doi ani incoace sa le butonam oleaca, o sa te credem din prima pe cuvant ;)

Si noi ne asteptam la un ton egal, nu condescendent avand in vedere ca in continuare la unele modele revizia este la 20k si deci adevarul e fix la mijloc.

O seara buna si tie... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

La"telefonul fara fir" intotdeauna ultimul aude altceva,lucrurile in realitate stau asa:Recomandarea "angajatului" a fost sa vina la cel mult 20.000 Km sau un an din momentul respectiv (adica 30.000 afisati pe bord) daca in mare parte circula in oras(asa si e ;) ),iar in cazul in care circula mai mult in afara intervalul poate fi de 25.000 Km sau un an,adica asa cum a spus si Andy cu 15% mai devreme.Multumesc inca o data pentru raspunsuri!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare,

@andy.ro: calculul ala de vorbeai cu cat tii masina este oficial?

Recunosc ca sunt la primul volvo, dar de abia acum inteleg (oare?) de ce spune lumea ca sunt masini pe viata!

Ca vorba aia, nu traiesc toti atat de mult...

Cum adica scrie revizie la 30 k km si recomanzi la 20k km sa fie facuta? Da' la bani merge tot acelasi discount de 15%?

@heimdallr: acolo, la ei, departe departe..., nu tine cu figuri de stil. Ai gresit-o o data, nici ca mai vine cineva pe la tine. De aici grija sa

nu fie preturile aliniate "ca-n armata". Si asa a aparut standardul nemtesc, etc. Si acolo, cum spuneam: departe, departe, chiar merg masinile asa cum scrie la carte!

Auzi, cum e sa nu fii bagat in seama, dar sa-ti raspunda? Sunt deja curios...

In rest numai de bine.

Dan

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Alex de data asta tin cu Andy si te contrazic cu dovezi clare, ete poza .

post-178-0-16144700-1330539497_thumb.jpg

@Andy nu mai fii asa acid ca nu castigi nimic, sincer .

Edited by Bogdan G

Share this post


Link to post
Share on other sites

pe mine ma distreaza ca lumea se juca de-a telefonul fara fir, cu o impresie falsa si se agata de orice detaliu. Multumesc ca ai venit tu cu dovada, altfel imi spuneau ca e softul meu si il modific cum vreau si pun screenshot.

Din punctul meu de vedere lucrurile stau in felul urmator:

1. Ti-ai luat o masina de peste 40.000 de euro.

2. Vrei sa ai grija de masina ta? (daca nu, nu mai citi in continuare)

3. Sa spunem ca media este undeva la 20-25.000km/an. Recomandarea service-ului este sa iti faci revizia la 20.000 km. mai devreme cu 10.000 de km decat recomandarea producatorului. Dar tu oricum nu faci 30.000 de km / an, dar sa trecem peste asta; prin urmare sa spunem ca faci revizia cu 2 luni hai 3 luni mai repede decat ai fi facut-o in mod normal. Daca oboseala nu ma inseala, in patru ani, platesti o revizie in plus. Adica masina functioneaza mai bine, fata de recomandarea producatorului: Praf in filtre , etc.

Ai o problema sa cheltui pe masina ta de peste 40.000 de euro 400 de euro in plus in 4 ani? 100 de euro pe an? 1 leu si ceva pe zi?

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ar mai fi ceva,in 30.000 Km sau un an pe drumurile patriei unei masini indiferent de marca i se pot intampla muuulte.De aceea sunt si eu de acord ca o vizita mai devreme ii poate face numai bine unei masini,un "control de rampa" pe la jumatatea intervalului de service e bine venit si nu cred ca e chiar scump ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

3. Sa spunem ca media este undeva la 20-25.000km/an. Recomandarea service-ului este sa iti faci revizia la 20.000 km.

Eu nu ma indur sa o las sa treaca mai mult de 15000 km fara sa ii schimb uleiul si filtrele :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca poza pusa de Bogdan G lamureste tot. Este pentru profesionisti: 30ooo km/12luni/650 ore de functionare.

Orice calcul de acum incolo poate fi facut in functie de speta si nu de recomandari.

Pot spune bravo pentru claritate lui Bogdan G.

Nu pot spune acelasi lucru despre calculul de mai sus al lui Andy.ro pentru ca este fals numai, daca vreti, prin modul de prezentare si premisele cu care incepe...

Eu, ma dau de exemplu ca sa nu fie nimic interpretabil, stiu ca imi calculez un buget (personal) pentru un auto pe care mi-l doresc, la care adaug un buget de exploatare. Aici cer reprezentantului dealer-ului o proiectie a cheltuielilor cu auto pe numarul de ani pe care doresc sa exploatez auto. Orice variatie in acest ultim buget, va insemna in timp ca auto este fiabil sau nu dupa caz. Atentie, ma raportez la modul meu de exploatare (fac asta de prin '90).

Deci, daca nu te inscrii la 30ooo km, mergi la 12 luni, sau daca nici aici nu te inscrii, ramane sa calculezi orele de functionare. Ceea ce este foarte corect (nu degeaba Volvo construieste si echipamente industriale).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu trebuie sa calculezi orele de functionare pt ca asta o face automat DIM-ul (ceasul de bord) .

Problema este ca nu e chiar asa pt ca foarte multa lume face acest calcul sau isi face un target sa mearga xxxxx km dar in realitate masina face mai multi km iar omul se gandeste la buzunar si spune las ca schimb la un an chiar daca trec putin de 30.ooo km, oricum nu tin masina decat 3-4 ani cat tine leasingul iar ghinionul de nesansa nu se lasa asteptat si trece leasingul, masina are 120.ooo km dupa 4 ani si omul trebuie sa o mai tina pt ca e criza si nu mai are bani de alt XC60/XC90 caz in care din cauza reviziei facute la limita dupa 120.ooo km incep problemele, la XC60/XC90 D5 185 cp sunt probleme grave la motor din cauza uleiului iar atunci te gandesti ca merita ca pt cateva sute de euro sa bagi mii de euro in masina ?

Masina se strica, te resemnezi si ajungi la vorba lui Andy, :"in patru ani, platesti o revizie in plus" adica "400 de euro in plus in 4 ani? 100 de euro pe an? 1 leu si ceva pe zi? "

Oare merita sa-ti asumi riscul ?

PS> a avut cineva curiozitatea sa faca niste poze la un filtru de aer de XC60 schimbat la 30.ooo km ? Dupa 5000km de Bucuresti e negru, oare dupa 30.ooo km ce culoare poate avea ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Observatia cu uleiul este corecta, dar tine de regimul de lucru al motorului, deci de modul de exploatare!

Cu filtru de aer este altceva. Daca nu este rupt, sau motorul "nu trage aer fals", nu este atat de periculos. E adevarat ca se observa dupa schimbare o imbunatatire in ceea ce priveste puterea ("trage mai bine")

Din nou fac observatia ca discut de un regim de exploatare normal, pentru o masina de strada dedicata unui scop foarte precis.

D.p.m.d.v. cel mai elocvent este cazul discurilor de frana. Daca intrebi la ce interval s-au schimbat placutele si discurile la un auto, poti avea imediat o imagine despre cum a fost exploatat auto...pentru ca toate se leaga, nu-i asa?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asta cu discurile o mai poti spune de 100 ori este 100% corecta si spune multe despre masina .

Totul este cunoscut faptul ca mersul in oras in regim bara la bara solicita orice masina mai mult, tocmai de aceia se recomanda sa fie revizia mai devreme .

Oricum din ce am observat eu foarte putini posesori de XC60 depasesc 30.ooo km in RO asa ca .

Share this post


Link to post
Share on other sites

D.p.m.d.v. cel mai elocvent este cazul discurilor de frana. Daca intrebi la ce interval s-au schimbat placutele si discurile la un auto, poti avea imediat o imagine despre cum a fost exploatat auto...pentru ca toate se leaga, nu-i asa?

Eu la xc60ul meu T6 am schimbat placutele fata la 35.000 km . Ceea ce pentru stilul meu de mers cu T6 spune foarte multe in bine. Dar totusi am facut reviziile la 15.000km pentru ca imi era mila de masina si simteam ca pierd la performante daca nu fac macar schimbul de filtre. Sa schimbi filtrele si sa dai cu acelasi ulei in ele iar nu e bine, deci schimbi si uleiul.

Am o cunostinta cu XC90 D5 care a schimbat DOUA seturi de placute fata/spate in aceiasi 30.000 km si i s-a spus ca nici discurile nu mai tin mult.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am o cunostinta cu XC90 D5 care a schimbat DOUA seturi de placute fata/spate in aceiasi 30.000 km si i s-a spus ca nici discurile nu mai tin mult.

Ori erau de proasta calitate discurile si placutele, ori omul conducea cu piciorul drept pe acceleratie si cu stangul pe frana in acelasi timp ;D ;D ;D!
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Credeti-ma ca daca ma apuc de volan, 5000km ii invart in 3-4 zile (sa fi vazut fetele celor de la service dupa 5 zile din momentul ridicarii masinii).

Si totusi la revizia de 30000km, mai aveam placute de 7mm (12mm noi).

Ca sa fac o gluma: una e sa stai pe drum, si alta e sa mergi pe drum...depinde ce intelege fiecare ce inseamna placerea condusului.

Ca sa faci praf o masina, nu-ti trebuie prea mult. Mai greu e sa alergi o masina, si, lumea sa te invidieze cat de buna e masina ta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Apropo de placute, azi am schimbat si eu pe spate. Am 50.000 km si pe fata arata ca noi, neschimbate niciodata( e drept cel putin 20.000km facuti pe afara pe autostrazi). Pe spate insa erau cam tocite, asa ca am mers la un service, am comandat un set TRW la recomdarea celor de acolo, chiar nu ma pricep....dar cand le-au dat jos pe cele vechi.....erau identice cu astea noi...doar ca aveau in plus logo-ul VOLVO pe ele. Cost operatiune 245 RON placutele + 70 lei manopera si inca 70 testerul.....plus mica atentie ptr baieti. Numai bine la toata lumea!

PS: urmeaza anvelopele de vara.....pirelli care au fost pe masina s-au dus.....ma gandesc acum la un set michelin....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now