robylro

Revizii

299 posts in this topic

Domnu' Mav, din mesajele tale incepe sa reiasa incet-incet ca lucrezi la PRIMUS ? Sau pur si simplu iti face placere sa bei o cafea cu cine isi face acolo reviziile ? :smile:

Apropo, Primus ACCEPTA sa vii cu piesele tale, fie ele VOLVO, fie ele AFTERMARKET.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stati linistiti ca primus incearca sa para aglomerat (faci programare), in realitate este "foamea" pe ei iar programarea este necesara pentru ca solutia gasita a fost marirea timpilor de lucru (de multe ori chiar justificata, lucranduse mult la "ghici"), si nu este un service corect/bun, ci este cel mai bun elev dar din cea mai slaba clasa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stati linistiti ca primus incearca sa para aglomerat (faci programare), in realitate este "foamea" pe ei iar programarea este necesara pentru ca solutia gasita a fost marirea timpilor de lucru (de multe ori chiar justificata, lucranduse mult la "ghici"), si nu este un service corect/bun, ci este cel mai bun elev dar din cea mai slaba clasa.

Revin atunci cu intrebarea de la postarea #126 "... si de aceea intrebam si de service... vreau sa fie facut cu simt de raspundere si sa nu ma trezesc ca plec la drum si apar probleme de service defectuos! sa inteleg ca pana acum ramane service recomandabil/bun tot primus buc pentru perioada de garantie?! ... "

Atunci poti sa-mi dai vreo recomandare avand in vedere ca masina este in garantie pana in 2014 si doresc asumarea lucrarilor de garantie si recunoasterea garantiei in caz de probleme ce tin de aceasta?!

Multumesc de raspuns!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Domnu' Mav, din mesajele tale incepe sa reiasa incet-incet ca lucrezi la PRIMUS ? Sau pur si simplu iti face placere sa bei o cafea cu cine isi face acolo reviziile ? :smile:

Apropo, Primus ACCEPTA sa vii cu piesele tale, fie ele VOLVO, fie ele AFTERMARKET.

Salut, nu lucrez la Primus si da imi place sa mai trec pe acolo sa beau o cafea cu colegi care au Volvo sau pur si simplu cu colegii de la Primus.

Nu credeam ca ar accepta sa vii cu piesele tale.

Eu unul personal prefer sa iau inclusiv piesele de la ei, strict sa nu las loc de interpretari discutii daca se intampla ceva ulterior - garantia mea ca orice se intampla sunt acoperit, pentru mine inseamna mai mult decat banutii economisiti la achizitia de piese, daca intr-adevar as face ceva economie. Daca consumabilele originale Volvo costa pe piata 1000 RON, nu cred ca fac - eu plateam o revizie la D3 1500 RON cu totul, acum probabil la D5 putin mai mult.

Am vazut ca virgula colegul asb are nelamuriri vizavi de consum si probabil si altele - daca va veni aici la Bucuresti va fi o ocazie sa ne vedem cu el la o cafea si sa incercam sa il ajutam // lamurim cu ele, in masura in care este posibil - noi impreuna cu cei de la Primus - de exemplu cel legat de consum. Care se poate rezolva simplu, insa doar un dealer o poate face - upgrade la Sensus cu Trip Statistics - consum per fiecare kilometru, si respectiv 10 km. Pe mine m-a ajutat foarte mult, in special dupa ce am pus Polestar - m-a ajutat enorm.

Si inca ceva: daca masina pe perioada garantiei este service-ata la Primus, ai posibilitatea sa achizitionezi garantie extinsa pentru inca 2 sau 3 ani.

Si sa ii raspundem si colegului: ca sa nu pierzi garantia, revizia trebuie facuta de un service autorizat. Primus este cel recomandat si de alti colegi de aici deoarece este cel mai de traditie, si mai aproape totodata de Constanta.

Parerea mea este sa dai un telefon acolo, sa vezi daca te accepta cu piesele tale, si daca da, sa vezi si cat ar costa cu piesele lor - astfel vei afla cum este cel mai bine pentru tine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut, nu lucrez la Primus si da imi place sa mai trec pe acolo sa beau o cafea cu colegi care au Volvo sau pur si simplu cu colegii de la Primus.

Nu credeam ca ar accepta sa vii cu piesele tale.

Eu unul personal prefer sa iau inclusiv piesele de la ei, strict sa nu las loc de interpretari discutii daca se intampla ceva ulterior - garantia mea ca orice se intampla sunt acoperit, pentru mine inseamna mai mult decat banutii economisiti la achizitia de piese, daca intr-adevar as face ceva economie. Daca consumabilele originale Volvo costa pe piata 1000 RON, nu cred ca fac - eu plateam o revizie la D3 1500 RON cu totul, acum probabil la D5 putin mai mult.

Am vazut ca virgula colegul asb are nelamuriri vizavi de consum si probabil si altele - daca va veni aici la Bucuresti va fi o ocazie sa ne vedem cu el la o cafea si sa incercam sa il ajutam // lamurim cu ele, in masura in care este posibil - noi impreuna cu cei de la Primus - de exemplu cel legat de consum. Care se poate rezolva simplu, insa doar un dealer o poate face - upgrade la Sensus cu Trip Statistics - consum per fiecare kilometru, si respectiv 10 km. Pe mine m-a ajutat foarte mult, in special dupa ce am pus Polestar - m-a ajutat enorm.

Si inca ceva: daca masina pe perioada garantiei este service-ata la Primus, ai posibilitatea sa achizitionezi garantie extinsa pentru inca 2 sau 3 ani.

Si sa ii raspundem si colegului: ca sa nu pierzi garantia, revizia trebuie facuta de un service autorizat. Primus este cel recomandat si de alti colegi de aici deoarece este cel mai de traditie, si mai aproape totodata de Constanta.

Parerea mea este sa dai un telefon acolo, sa vezi daca te accepta cu piesele tale, si daca da, sa vezi si cat ar costa cu piesele lor - astfel vei afla cum este cel mai bine pentru tine.

Asta am si facut! Inca astept e-mail de la ei (primus) cu raspunsul final ... , bineinteles ca i-am contactat pe e-mail cat si telefonic si mi-au spus ca vor reveni ... cand?! Mai vedem ... ?! Asteptam inca ...

In schimb de la Kamsas Constanta am primit raspuns pe loc ca pretul este aproximativ 1900 lei si clientul NU poate veni cu nici un fel de consumabile, se vor folosi strict orice piesa/consumabil doar din magazia service-ului volvo "aceasta este politica noastra interna"

Acum revenind la economie, nu ma imbogatesc cu ... 300 lei exact cat ar costa drumul cta-buc si retur.

Daca analizam ca in cazul primus avem 1030 lei consumabile client plus revizia 550 lei probabil adica un total de 1580 lei SAU totul de la service undeva la 2000 lei iar la Constanta ma costa 1950 lei inseamna ca avem o diferenta de 370 lei in primul caz si in cel de-al doilea gaura in buget de 50 lei plus drumul dus-intors?! In acest caz ce am de facut, sa economisesc ce?! Nimica, nu?! Ba mai mult, ma aleg cu ceva timp pierdut..., si-acum timpul costa bani, corect?!

M-am gandit doar la faptul ca ajung la ... capitala si in final la pret iesim undeva tot pe-acolo, ba mai mult - ca ajungem la un service cu experienta vasta in domeniul volvo!!!

Inca nu stiu unde voi merge, insa dupa ce voi impartasi ceva idei cu colegii de forum cred ca voi lua decizia finala.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vezi ca nu cumva la Kamsas sa fie 1900Ron doar piesele :)) si vezi ca aia 1900 daca contin manopera,sa contina si TVA ! Sa nu te trezesti la factura finala cu bugetul dat peste cap :)

Spun asta doarece colegul alin_ux a vrut ceva accesorii. Oferta la Volvo Timisoara 10.000ron total la care primea un discount de 25%. Deci 7500ron. Ulterior le-a luat de la (nu fac reclama) 4930ron.

Il rog daca poate sa confirme... cam astea sunt difetentele dintre reprezentante si magazinele "de colt"

Samsung Galaxy S on JellyBean

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vezi ca nu cumva la Kamsas sa fie 1900Ron doar piesele :smile:) si vezi ca aia 1900 daca contin manopera,sa contina si TVA ! Sa nu te trezesti la factura finala cu bugetul dat peste cap :smile:

Spun asta doarece colegul alin_ux a vrut ceva accesorii. Oferta la Volvo Timisoara 10.000ron total la care primea un discount de 25%. Deci 7500ron. Ulterior le-a luat de la (nu fac reclama) 4930ron.

Il rog daca poate sa confirme... cam astea sunt difetentele dintre reprezentante si magazinele "de colt"

Samsung Galaxy S on JellyBean

Noroc Midnight!

Mi-au comunicat ca pretul final ar fi 1950 lei maxim, dar asta dupa ce le-am dat si serie sasiu. Prin pret final inteleg ca este cu tot cu TVA, adica ia-ti frate bani ca eu mi-am luat masina si am plecat!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Confirm cele spuse mai sus si recomand fara nicio problema achizitia de piese originale de la Midnight Caller.

De vreo 2 revizii achzitionez ulei original Volvo de la el, iar schimbul efectiv il fac la Volvo Timisoara. Baietii de acolo nu au nicio problema daca vin cu uleiul meu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stati linistiti ca primus incearca sa para aglomerat (faci programare), in realitate este "foamea" pe ei iar programarea este necesara pentru ca solutia gasita a fost marirea timpilor de lucru (de multe ori chiar justificata, lucranduse mult la "ghici"), si nu este un service corect/bun, ci este cel mai bun elev dar din cea mai slaba clasa.

Nu stiu daca incearca sa para aglomerati dar eu cand ajung pe acolo sunt mereu pline aproape toate rampele... Foame cu siguranta este fata de acum cativa ani (e suficient sa te uiti pe bilanturile publice de pe mfinante.ro), ca altfel nu acceptau piesele clientului si etc etc cum nu acceptau inainte, dar totusi nu cred ca se prefac ca tin masinile pe rampa sa para plini :smile:

Si apropo de asta, credeti ca ar mai fi loc pe piata din Bucuresti de inca o reprezentanta/service Volvo ?

Edited by blizzard

Share this post


Link to post
Share on other sites

@asb, ia piesele de la midnight si mergi la Kamsas. Eu mi-am facut revizia in garantie la suzuki acolo, si aceeasi poveste, nu sunt acceptate piesele clientului (ei vroiau sa puna texaco 5w40 in masina, manualul recomanda cu tarie 0w20,mai are si sticker cu shell din fabrica sub capota). Le-am cerut sa imi dea IN SCRIS, stampilat, ca imi refuza revizia, si s-au schimbat la fata, s-a balbait putin nenea si a zis ca pt mine face o exceptie, dar doar de data asta.

Da, vezi sa nu.

Deci mergi cu incredere (sa nu zic tupeu) si cere-ti drepturile. Sunt niste opariti Kamsas, mie dupa revizie "au uitat" sa-mi puna restul de ulei in portbagaj si sa-mi stampileze cartea de service. Cand m-am intors, am facut reclamat omisiunile (scandal monstru), si am obtinut reducere la manopera pt urmatoarea revizie.

E foarte frumos cand dai de oameni respectabili si poti purta o discutie civilizata. Dar cand nu, indura-te si coboara-te la nivelul lor, eventual un pic mai jos. Din pacate daca esti amabil si respectuos de vor lua de fraier, daca ii iei tare te vor saluta ei respectuos si te vor servi imediat.

Cand am luat masina agentul era numai lapte si miere, cand m-am dus cu probleme nici nu ma baga in seama, se facea ca nu intelege ce vreau de la el. Astia sunt kamsas...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu stiu daca incearca sa para aglomerati dar eu cand ajung pe acolo sunt mereu pline aproape toate rampele... Foame cu siguranta este fata de acum cativa ani (e suficient sa te uiti pe bilanturile publice de pe mfinante.ro), ca altfel nu acceptau piesele clientului si etc etc cum nu acceptau inainte, dar totusi nu cred ca se prefac ca tin masinile pe rampa sa para plini :smile:

Si apropo de asta, credeti ca ar mai fi loc pe piata din Bucuresti de inca o reprezentanta/service Volvo ?

Repet sunt aglomerati pentru simplul fapt ca timpi de lucru sunt mariti de doua ori, artificial pentru mai multi bani pe mai multa manopera si mai ales pentru reparatii la "ghici" sau poate cineva vrea sa ma convinga ca niste tinerei (care daca nu esti pe faza stau de glume in timpul manoperei) sunt atat de scoliti /experimentati ca se duc la fix cu reparatiile. Mai discutam, nu e valabil doar la primus, sunt multe "ateliere" care folosesc acelasi sistem de munca, tineri care sa nu comenteze si un nene care "stie", gata mare service VOLVO. Am fost la volvo spania, franta, acum sunt in olanda si cred ca o sa trec si pe aici sau poate mai degraba germania, diferentele sunt majore (nu va ganditi la minuni, nu e cazul). Loc pe piata este mai ales ca, cu cateva exceptii multi se duc la primus pentru ca nu au de ales. Am luat masina de la ei am vazut ca sunt falsi si sper sa ma descurc in continuare sa-i evit. Edited by mariusb

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dragi colegi,

Acest topic este deschis de colegul asb vizavi de revizie XC60 - noi o dam iar in altele.

Daca ii putem recomanda un dealer autorizat din experienta noastra cu Volvo bine, daca vorbim din auzite / banuite mai bine sa nu ne bagam sa il incurcam pe om.

Exista vreum moderator / admin sa curete off-topic-urile?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dragi colegi,

Acest topic este deschis de colegul asb vizavi de revizie XC60 - noi o dam iar in altele.

Daca ii putem recomanda un dealer autorizat din experienta noastra cu Volvo bine, daca vorbim din auzite / banuite mai bine sa nu ne bagam sa il incurcam pe om.

Exista vreum moderator / admin sa curete off-topic-urile?

CORECT, pe mine ma poate sterge si de tot, sa nu mai fiu "off" cand e vorba de service primus. PS se pare ca cineva vrea sa devina moderator, va rog, un loc liber se poate ... Edited by mariusb

Share this post


Link to post
Share on other sites

@asb, ia piesele de la midnight si mergi la Kamsas. Eu mi-am facut revizia in garantie la suzuki acolo, si aceeasi poveste, nu sunt acceptate piesele clientului (ei vroiau sa puna texaco 5w40 in masina, manualul recomanda cu tarie 0w20,mai are si sticker cu shell din fabrica sub capota). Le-am cerut sa imi dea IN SCRIS, stampilat, ca imi refuza revizia, si s-au schimbat la fata, s-a balbait putin nenea si a zis ca pt mine face o exceptie, dar doar de data asta.

Da, vezi sa nu.

Deci mergi cu incredere (sa nu zic tupeu) si cere-ti drepturile. Sunt niste opariti Kamsas, mie dupa revizie "au uitat" sa-mi puna restul de ulei in portbagaj si sa-mi stampileze cartea de service. Cand m-am intors, am facut reclamat omisiunile (scandal monstru), si am obtinut reducere la manopera pt urmatoarea revizie.

E foarte frumos cand dai de oameni respectabili si poti purta o discutie civilizata. Dar cand nu, indura-te si coboara-te la nivelul lor, eventual un pic mai jos. Din pacate daca esti amabil si respectuos de vor lua de fraier, daca ii iei tare te vor saluta ei respectuos si te vor servi imediat.

Cand am luat masina agentul era numai lapte si miere, cand m-am dus cu probleme nici nu ma baga in seama, se facea ca nu intelege ce vreau de la el. Astia sunt kamsas...

Iata ca am incercat azi si aceasta varianta descrisa de tine si ce sa crezi ... o mutra flegmatica de 28-30 de ani care-mi spuse "piesele si manopera se efectueaza conform programului intern" si la intrebarea mea daca piesele/consumabilele sunt originale volvo sau se folosesc "inlocuitori solvabili"?!

Iata cum a venit si raspunsul tipului "nu va intereseaza pe dumneavoastra daca sunt sau nu originale, tot ce va doare este ca masina este inca in garantie si in caz de eventuale probleme ultrioare veniti tot la noi, nu?!"

Am intrebat, domnule draga, insist sa vin cu ale mele consumabile volvo si in caz contrar va rog pe dumneavoastra ca si reprezentanta sa-mi oferiti in scris ca nu se poate efectua revizie in perioada de garantie cu piese/consumabile originale volvo puse la dispozitie de catre client! Acelasi raspuns flegmatic "puteti sa va adresa-ti oricarui altui service autorizat volvo cu cerinta dvs, aceasta fiind o politica interna al sevice-ului nostru si in cazul in care va simti-ti deranjat de acest lucru adresati-va opc"!!!

Acuma vin eu si intreb, merita sa ma cobor chiar pana la acest nivel "mizer", ca sa nu spun altfel ...

Aici traim si asa ne mancam timpul valoros cu neica nimeni si poluatori de pomana al aerului ce ne inconjoara... No comment!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Adica cu alte cuvinte le dai 1900ron dar nu stii pe ce...halal reprezentanta.

Parca se daduse lege ca si in garantie poti merge la orice service,nu neaparat reprezentanta Volvo,dar autorizat RAR,sa faci revizia,fara sa pierzi garantia.

Samsung Galaxy S on JellyBean

Share this post


Link to post
Share on other sites

Adica cu alte cuvinte le dai 1900ron dar nu stii pe ce...halal reprezentanta.

Parca se daduse lege ca si in garantie poti merge la orice service,nu neaparat reprezentanta Volvo,dar autorizat RAR,sa faci revizia,fara sa pierzi garantia.

Samsung Galaxy S on JellyBean

Am mai intrebat ieri intr-un loc (nu dau nume pt a nu face reclama) autorizat RAR si mi-au spus ca au absolut toate cele necesare pentru revizie volvo si ca sunt autorizati RAR multi-marca, insa daca voi proceda la ei, eu ca si client voi pierde garantia volvo ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, clar OPC, nu te intereseaza regulile lor interne, nu fac ei legea in tara asta. Plangere la OPC, la Volvo si tot tacamul. Desigr, asta daca ai timp si chef. Daca nu, iti alegi alta reprezentanta volvo.

Auzi ce tupeu, nu te intereseaza ce pun ei. Pai bine, dar garantia nu e pe viata, e o perioada scurta, cand iese din garantie cine indura reparatiile pt piesele a caror uzura a fost accentuata din cauza consumabilelor necomforme? Daca era revizia moca poate nu te interesa, dar cand dai 2000 de lei cum sa nu iti pese pe ce ii dai?

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa cum am spus si mai sus, timpul este pretios in ziua de azi. Asa cum a aparut acest service pe piata ceva ani in urma cu daewoo la vremea respectiva si asa cum vad parcurile lor de opel, suzuki, chevrolet si ... volvo (s.h.) mai mult goale, probabil ca in timp vor disparea cu totul.

Scuze daca sunt off-topic.

Revenind, nu ma pot cobori la un asa nivel ca cel intalnit la receptia lor... de prost gust... si lene sa si vorbeasca... asa ca eu cu ei am terminat-o desi nu am inceput vreo colaborare.

Revizia ramane mai mult ca sigur "in deplasare", inca nu stiu unde?! (inca astept raspuns de la primus, desi revenisem cu o reamintire de e-mail chiar ieri!) Asta este, mergem inainte deoarece avem si alte lucruri mai importante de rezolvat decat sa dialogam fara rost cu neica nimeni!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din pacate garantia este valabila numai daca acel service este agreat de Volvo nu de RAR. Faptul ca un service este agreat de RAR pt Volvo nu inseamna ca este recunoscut de importatorul Volvo din RO .

Mai departe trebuie spus ca singurul service agreat de RAR pt masina ta este EXPOCAR TRADE SRL adica fix reprezentanta din Constanta . Nu stiu cine ti-a zis tie ca are service agreat de RAR pt masina ta pt ca RAR-ul spune clar, pt masinile produse pana in 2012 singurul service autorizat este : EXPOCAR TRADE SRL str BABA NOVAC nr 78 . Restul e CAN CAN .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asadar, am hotarat ca voi face revizia la primus buc, am primit in cele din urma chiar azi costul manoperei si voi face o programare ulterioara in acest sens.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa ne anunti din timp cand ajungi la Bucuresti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai nu esti in fiecare zi la Primus, ce mai conteaza ziua :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Maestre, mi se pare mie sau afirmatia ta are o tenta cu caracter tendentios? :D. Asta ca sa fim off-topic si din nou sa apelam la un moderator sa curete si acest topic.

Edited by maverick

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hello?!

Ce aveti de va certati aiurea?!

Am programare Joi/11.04.2013 la ora 14:00 :salut:

... Mai intai sa-mi preiau consumabilele de la Alex (Midnight) si apoi ne zarim la Primus!

O seara buna tuturor!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa facem - ne vedem joi la 14:00 la Primus.

Ca sa avem "continuitate" si in acelasi timp "solidaritate": colegul asb a dat un semnal de adunare la orele 14:00 la Primus sa ne cunoastem - ulterior, spre Polivalenta, in coloana, la intalnirea saptamanala de joi. Cafeaua o da Primus. Cine doreste sa participe este binevenit, pentru a il cunoaste pe colegul asb si sa ii uram bun venit intre noi.

Rog moderatorii / adminii sa NU stearga acest post off-topic :smile:.

Edited by maverick

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now