robylro

Revizii

299 posts in this topic

Uleiul pe care il pun de 3 ani.....ti-am mai scris intr-un post anterior.....Mobil 0W30 A1B1 A5B5.....Sa stii ca masina merge ff bine(ulei si filtre schimbate la 8-9 mii de km de fiecare data) , iar daca se vinde la pretul pe care vreau eu sa il obtin pe ea ..... bine, daca nu asta este.....mai sta la mine inca niste ani(merg cu ea de toti banii:PP). Legat de revizia de la Primus, am vazut si eu la ei bannerul cu noul pret pt revizii, dar in banii astia primesti doar ulei si filtru de ulei.....ce facem cu celelalte filtre?cat mai costa si alea pe langa cei 1400 lei? Iti repet , eu nu contest calitatea serviciilor de acolo, mai ales ca stiu ce poate mecanicul sef Adrian I. e chiar absolut normal ca lucrarile efectuate sa coste mai mult decat la serviceurile multimarca, dar nu triplu, dublu.......Cu auxiliara nu am avut probleme pana acum.......am schimbat-o prima data la un recall de firma pe garantie la 44.000 km si acum, a doua data, la 80.000 km......crezi ca ar trebui mai des de atat?

@paunionutz, manopera a fost cam 700 lei + ce-am mai dat eu la baieti......nu am ajuns chiar la 3000, am gresit eu calculul....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Revizie , adica filtru ulei, ulei, filtru aer, filtru polen, filtru combustibil costa 1400 ron? eu nu folosescOEM , doar filtre MANN si ulei castrol, dar nici daca se adauga data pe bonul fisclal, nici atunci nu ajung la 1400-2000, ron.Legat de distributie, vreo 700 ron ceva de calitate, iar manopera pt distributie pe la 200-250 ron.Dar na, fiecare cu preturile lui.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai folosesti tu ulei 0W-30 A5/B5 ? Fara suparare dar nici nu ai idee cat costa un filtru de XC60 dar iti dai cu parerea, tu compari o masina de 14 ani cu una aparuta acum 5 ani . Nu au nici o legatura cele 2 masini, nici macar emblemele pe care scrie Volvo nu sunt la fel . Ca si comparatie eu iau uleiul cu 65 lei/ litrul si am nevoie de 7L, asadar 455 lei costa numai uleiul, cat despre filtre nu compara Mann cu OEM pt ca nu ai ce compara, numai 1-2 filtre OEM sunt MANN in rest sunt Mahle, BEHR si altele .

Iar cand aud de distributie de 700 lei ma pufneste rasul iar manopera de 250 lei. Sunt curios ce garantie primesti tu cu distributia asta de 700 lei + 250 lei manopera .

@Adrian, 1600 lei cu toate filtrele, inclusiv cel de motorina, iar cum acesta se schimba din doua in doua revizii dai de suma ~1400 lei . Oricum nu conteaza, nu sunt eu avocatul lor, buba este ca la atelierul cu care colaborez nu am putut sa ofertez revizie sub Primus cu filtre OEM si ulei OEM . Sunt curios cum arata swirl-ul la masina ta mai ales pt ca a functionat cu ulei Mobil, poate esti dragut si amabil sa te uiti in zona aia .

In rest ce sa zic, spor la vanzare .

Share this post


Link to post
Share on other sites

G, distributia OEM eate 750RON daca nu pui la socoteala si auxiliarele.

Sent from my GT-I9190 using Tapatalk

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Probabil ca tu modifici preturile mai repede decat pot eu scrie, mai acu ceva vreme era 1500 lei, dupa 1000 lei (cand am schimbat-o eu) iar acum 750 lei. Oricum e bine 750 lei pe OEM decat 750 lei pe altceva .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa spuna victor cat a dat pe ea cel mai bine. Ce zici ?

Sent from my GT-I9190 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, 750 lei TVA inclus......Am scris in topicul "PRETURI" , postarea #374.....oricum nu strica sa intrebati/solicitati o oferta de la Primus sau MC sau orice alta firma sau persoana fizica

iPad using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Offtopic....Distributia costa la fel in principiu ca si manopera (diferente mici),aceleasi proceduri de principiu dar daca avem un Volvo hai pe el si ii facem un pret de nu il poate uita niciodata clientul.Nu!Adica daca este Volvo trebuie sa fie musai scumpa manopera fata de alta marca! Asta e doar in capul unora care din asta traiesc si daca tine bine daca nu a doua oara nu il mai intereseaza de client si normal ca trebuie sa tina steagul sus sa formeze preturi care mai de care.Garantia se acorda in primul rind de fabricant si apoi la rindui de cel ce o monteaza la recomnadarile acestuia ori eventual achizitionata de acesta .Este logic si nu discut de cazuri f.f.f.izolate

Ma mir cind aud ca Volvo musai trebuie sa mearga numai cu OEM !Altfel tuseste,sughita!!.Persoane care au folosit OEM si tot le-au cedat ceva la masina .

Exista si compromis care functioneaza foarte bine .Fiecare dupa buzunar si ca atare nu trebuie combatut nimeni daca nu foloseste musai OEM.Ai masina in garantie procedezi ca atare ,iese procedezi de asemenea cum crezi ca este cel mai convenabil si sigur

La o distributie este munca bruta,rutina si pretul este mic ,avind logistica necesara etc.ca atare nu este proiectare , neurochirurgie,etc.Doar cine nu se pricepe, nu se baga, spune ca este mare inginerie si pret.

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

@V50Saphir asa este peste tot nu doar in Romania. Eu am platit 400euro si inaintea mea era un ford focus din ala mic tot din 98 si a platit 240euro. Si l-am intrebat pe al nostru mecanic de ce la mine costa asa mult si raspunsul a fost " la volvo e mult mai complicat de schimbat". Poftim raspuns. Deci peste tot este asa, fiecare incearca sa traga cat mai mult. Sa nu crezi ca in jermanea, hamerica etc e raiul pe pamant. :smile:

Edited by i love VOLVO

Share this post


Link to post
Share on other sites

@V50Saphir de ce crezi tu ca vede lumea Volvo si sare pe om sa-l arda? Pe cine crezi ca arde mai tare, pe cel cu XC90, pe cel cu X6, pe cel cu ML, sau pe cel cu Q7? in conceptia romanului Volvo nu este o masina extravaganta si nu cred ca se arunca la preturi mai mult decat la alte marci

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca depinde si ce marca. Daca-i fopel, fiat, ford e mai ieftin si daca-i biamveu, meleu, mertedes atunci mai scump.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Saphir, am patit la 2 masini diferite ca auxiliara sa se rupa dupa 5000km, aveau curele Conti si nu au tinut cat cele OEM care mai mult ca sigur sunt tot Conti . Ce zici de asta ? Sunt sute de repere care pe AM sunt mai slabe calitativ .

Evident era vorba de D5 Euro 4 + platforma Ford Mondeo, combinatia criminala, una era XC60 si alta S80 .

Share this post


Link to post
Share on other sites

In concluzie, tot benzinarul e mai bun ! :)

Nu stiu de unde se ajunge la 1400 - 2000 ron revizia la xc60, nu cred ca am platit vreodata atat de mult, probabil ca la Bucuresti e mai la "centru"..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bogdane si eu am luat tot curele Contitech iar rola intinzatoare Ruville, adica am luat ce am gasit mai bun pe piata in momentul asta, puteam sa mai iau de la Gates, americani, dar am citit si pe alte forumuri ca cele mai bune ar fi Conti....In ceea ce priveste Swirl-ul.....tija e bine-mersi la locul ei, cand o sari punem alta cu 35 de lei, si nu am simtit niciodata pierderi de putere la masina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

1).Ruville nu e cel mai bun ci INA.

2). BogdanG nu se referea la tija mica ci la sistemul de clapete care costa 700ron.

Sent from my GT-I9190 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aha....thx.....data viitoare, daca mai tin masina, te caut ptr INA(daca aduci asa ceva), eu am gasit ptr cureaua de accesorii doar Ruville. 2. Daca o fi nevoie de clapete sau de tija admisie le luam si pe alea :PP. Bafta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu ma refeream daca ai ulei in zona swirl-ului, te intreb pt ca am intalnit la 3 masini diferite care la putin timp dupa revizie cu ulei Mobil au inceput sa piarda ulei pe la swirl, nu 1 ci 3 masini pana acum . De asta intreb . Nu trebuie sa sara tija ci numai sa se umezeasca de ulei, dupa ce e plin de ulei acolo sare si tija .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai folosesti tu ulei 0W-30 A5/B5 ? Fara suparare dar nici nu ai idee cat costa un filtru de XC60 dar iti dai cu parerea, tu compari o masina de 14 ani cu una aparuta acum 5 ani . Nu au nici o legatura cele 2 masini, nici macar emblemele pe care scrie Volvo nu sunt la fel . Ca si comparatie eu iau uleiul cu 65 lei/ litrul si am nevoie de 7L, asadar 455 lei costa numai uleiul, cat despre filtre nu compara Mann cu OEM pt ca nu ai ce compara, numai 1-2 filtre OEM sunt MANN in rest sunt Mahle, BEHR si altele .

Iar cand aud de distributie de 700 lei ma pufneste rasul iar manopera de 250 lei. Sunt curios ce garantie primesti tu cu distributia asta de 700 lei + 250 lei manopera .

@Adrian, 1600 lei cu toate filtrele, inclusiv cel de motorina, iar cum acesta se schimba din doua in doua revizii dai de suma ~1400 lei . Oricum nu conteaza, nu sunt eu avocatul lor, buba este ca la atelierul cu care colaborez nu am putut sa ofertez revizie sub Primus cu filtre OEM si ulei OEM . Sunt curios cum arata swirl-ul la masina ta mai ales pt ca a functionat cu ulei Mobil, poate esti dragut si amabil sa te uiti in zona aia .

In rest ce sa zic, spor la vanzare .

.

Bogdan , cu tot respectul cuvenit - In urma cu 2 ani mi-am schimbat distributia la ibiza (450 ron +200 manopera).La 16k, s-a aprins martorul in bord - a avut o mica problema cu gariturile de pe pompa de benzina.Daca tot am fost in service, am zis hai sa vedem franele, distributia, etc.Dupa cum am zis, la 16 k am verificat distrbutia (curea gates, role ina, pompa apa hepu) si cureaua era roasa.M-am dus inapoi la service (da, la aia cu manopera de 200 ron) si au constatat faptul ca rola intinzatoare avea un joc.Si tot domnii aia, mi-au bagat masina in service, imediat, si in 3 ore mi-au schimbat pe costul lor(ca doar aveam garantie 70K) atat cureaua cat si rolele si pompa de apa.Si de atunci am facut vreo 43 k cu ibiza si nici o problema.Legat de preturile exagerate ale unora nu comentez, nu e treaba mea, in schimb o distributie se poate pune nu doar la primus, sau stiu e u la cine, ideea e ca serviceul sa iti de-a si garantie.Legat de distributia aia buna (ma refeream la skf) da, costa 575 ron fara pompa de apa, iar o pompa skf costa 247 ron.La fel, legat de un alt topic al tau, pompa de apa AISIN am gasit la 287 ron (din pacate nu au pe stoc) in schimb in Budapesta am gasit la 22.000 forinti (aprox 319 ron).

Si daca tot vorbim de distributie, pe langa volvo mai am un mercedes vito ( distributie schimbata cu 1080 ron in Bucuresti- din care manopera 300 ron), un ford mondeo, si in urmatoarele cateva saptamani urmeaza 2 buc roomster.

Mai mult, la skoda oktavia, in 2013 okt , la reprezentanta au scimbat un pivot fata, 2 bielete antiruliu, si o bucsa punte spate, au reglat directia si au pus frumoasa suma de 1743 ron.Pai facu pisu pe astfel de lucruri si de oameni.Si apoi se mira ca dau faliment !

Edited by Stronghold

Share this post


Link to post
Share on other sites

Apropo de Roomster, vezi ca am o pereche de stergatoare originale pe stoc la 120RON :)))

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Stronghold, te mai las 2 ani sa descoperi Volvo si vb dupa si asta evident dupa ce ajungi si tu in Bucuresti sa mergi cu un Volvo in apele lui pt ca mai sunt colegi de forum care au impresia ca masina lor merge perfect . Spun asta pt ca sunt multi care merg ani de zile cu o masina care de fapt nu merge cum trebuie .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu te cred Bogadane, ptr ca stiu ca stii meserie (cel putin asa se desprinde de pe forum), eu chiar nu sunt mecanic de meserie.Si da, e adevarat ca mai trebuie sa descopar multe despre volvo, deocamdata nu ma plang de el, eu zic ca merge.Eu am 130 cp si nu ma plang, desi am coborat dint-ro masina care avea cu 100 cp in plus.Eu am vrut volvo pentru confort, si de asta l-am cumparat.Daca cuiva ii permite bugetul sa lase vreo 2500 ron pe o distribuite este ok, in schimb, eu cred ca 700 si ceva ron pentru un chit skf este mai mult decat ok si cred ca din punct de vedere al calitatii se apropie de OEM.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gresala a fost a mea, de fapt nu pompa AISIN costa 300E ci pompa + distributia originala, vezi discutia .

Totusi de la 140E la 300 lei e diferenta mare iar eu din experienta am vazut clar cum anumite piese pe original tin mult iar aceleasi piese pe aftermarket tin mult mai putin . De asta recomand OEM iar daca acel OEM este cumparat de unde trebuie e putin mai scump ca AM dar tine mult mai mult . De exemplu bucsile de bascula OEM tin minim 80.ooo km la gropile din RO, AM nu tine mai mult de 30.ooo km . Vorbesc din experienta nu din auzite. Identic cu tampoanele motor si multe alte repere .

2500 lei distributia era pretul daca se cumpara de la service iar la acel pret se adauga un discount care in cazul meu de exemplu poate ajunge la 20%, la fel acelasi discount il au mai multi useri (Victor Gheorghe, Ramon, etc) .

Daca iei distributia de la MC, costul ajunge la 750 lei +500 lei manopera, daca iei si auxiliara pt ca la ofertarea se facea si cu auxiliara pt ca asa se schimba iar in acest caz auxiliara costa 1060 lei + distributie 750 lei + 500 lei manopera = 2310 lei cu tot cu manopera, deci cu 190 lei mai scumpe piesele fata de Alex. Iar daca punem si reducerea (cine are) ajungem la un pret de 2100 ron, la MC piesele sunt 1810 iar montaj in service de cartier 250 lei = 2060 lei, deci la fel .

Exemplele pot continua.

Buba mare a Primusului este ca da un pret la telefon si alt pret este real, la fel a patit si Victor care la telefon a primit un pret de 1000 lei pt schimbarea distributiei iar la casierie a achitat 500 lei .

Nu sunt avocatul lui Andy dar totusi multe lucruri s-au schimbat in bine la pravalia pe care o conduce .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare,

O intrebare legata de filtrul de motorina, pt un D4 awd, 181 cp( 215 de 3 saptamani), am facut programare pt prima revizie la Exclusiv Auto Constanta si am fost intrebat dc doresc schimbarea filtrului de motorina, recomandarea Volvo conforma planului de service fiind la 60000 km sau 2 ani. Mentionez ca am aproximativ 18000 km. Pretul 200 ron pt filtrul in cauza. Cei care au desfacut filtre dupa 1 an, 20000 km si au vazut conditia, pot face o recomandare. Folosesc numai diesel premium de la OMV.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Primus imi schimba filtrul de motorina din 2 in 2 ani, dar nu am avut curiozitatea sa-l desfac

Sent from my iPad

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Costa, mai scrie tot in Vida ca se recomanda schimbarea filtrului la fiecare revizie pt pietele unde motorina este proasta "In markets with contaminated fuel:

- replace at 10,000 - 20,000 km intervals " . Depinde unde incadram Romania . :D

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now