robylro

Revizii

299 posts in this topic

@Costa, mai scrie tot in Vida ca se recomanda schimbarea filtrului la fiecare revizie pt pietele unde motorina este proasta "In markets with contaminated fuel:

- replace at 10,000 - 20,000 km intervals " . Depinde unde incadram Romania . :D

Ce-ai bre', la noi nu este contaminata motorina, este contaminata apa, cu motorina :D

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si vinul e contaminat cu diverse dar asta e alta discutie .

Ideea este ca pt 200 lei dormi mai bine cu filtrul schimbat . Eu recomand totusi la fiecare a doua revizie sa se schimbe filtrul dar cu unul bun, de obicei recomand OEM sau Purflux/Sofima .

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se poate inspecta vizual si functie de conditie schimbat sau lasat inca un an? Intentia mea era sa l schimb totusi acum, nu cred totusi ca in Suedia motorina e mai buna decat in Romania. Alimentez de la OMV de multi ani si la cealalta masina am mai stat in service cand se facea revizia, si filtrul de motorina arata bine, f putina apa decantata in comparatie cu cea am vazut la un amic care foloseste motorina luata de la "tractoare", filtrul fiind negru.

Combustibilul se contamineaza cel mai mult pe perioada transportului.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare,

Am facut azi revizia la Exclusiv Auto Constanta, am decis sa aman pt anul urmator schimbarea filtrului de motorina. Trebuie sa recunosc ca am fost dezamagit de experienta avuta. Baietii nu au auzit de Volvo Service 2.0, nici gand de spalat masina, chiar a trebuit sa merg la spalatorie inainte de intrarea in service ( ieri a fost zi ploioasa in Constanta). Am cerut pachetul de intretinere piele care apare pe site ul Volvo si am obtinut o privire de uimire...., am intrebat de update la sistemul Sensus si Navigatie si l-am surprins din nou pe domnul de la receptie....am instalat senzori TPMS ( cumparati de mine, si instalati la o vulcanizare) si aici s-a instalat aplicatia TPMS, insa nu aveau dispozitivul de calibrare al senzorilor, desi m au asigurat ca totul a decurs OK si aplicatia e functionabila, in drum spre casa am primit o alerta in computerul de bord. Voi incerca maine o calibrare, apare aceasta optiune in MY Car, insa trebuie sa rulez 10 min la viteza mai mare de 30 kmh, am incercat aceasta operatiune insa nu am reusit, probabil opririle la semafor sau in trafic afecteaza calibrarea. Singurul aspect pozitiv ar fi pretul, 1170 ron incluzand schimb ulei (6 litri 472 ron) , filtru ulei (79.21 ron) filtru polen (284 ron) restul verificarilor, manopera (163 ron) aplicatia TPMS (105 ron) si 1 litru ulei 0w30 A5 (67 ron) pe care l am cerut, sa il am in masina de rezerva. Dupa 19150 km, nivelul de ulei pe joja era inca la maxim, am vrut sa vad, deoarece nu reusesc sa citesc electronic nivelul. Chiar a venit si reprezentantul de la receptie sa imi arate cum se verifica si nu a reusit nici el. Alt aspect pozitiv ar fi totusi amabilitatea de care dau dovada, dar fara a supara pe cineva, par depasiti la unele aspecte, ce -i drept, Volvo banuiesc e brandul cu vanzarile cele mai mici din cadrul grupului lor ( mai sunt dealeri Hyundai, Mitsubishi,Jaguar si Land Rover).

Edited by costa
2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu stiu ce este atat de pozitiv la preturile acelea pt ca sunt foarte mari fata de realitate (ma refer la produse originale vs produse originale...)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bun pretul, ce au folosit: ulei si filtre OEM sau Ulei Castrol si filtre Mann....?

Sent from my iPad

Share this post


Link to post
Share on other sites

La 284ron filtrul de polen nu are cum sa fi pus Mann... Ala e 80ron maxim. Si original si e in jurul a 200ron

Share this post


Link to post
Share on other sites

Filtre OEM , ulei castrol edge professional 0w30 a5, la bidoane de 1L. La Primus au cerut 1400 ron fara aplicatia tpms si fara litrul suplimentar cerut de mine ( e posibil sa fi inclus totusi filtrul de motorina -200 ron din cate imi amintesc).

Am uitat sa mentionez, un aspect haios, mi -au inlocuit suportul nr Primus cu unul Exclusiv Auto!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
Filtre OEM , ulei castrol edge professional 0w30 a5, la bidoane de 1L. La Primus au cerut 1400 ron fara aplicatia tpms si fara litrul suplimentar cerut de mine ( e posibil sa fi inclus totusi filtrul de motorina -200 ron din cate imi amintesc).

Am uitat sa mentionez, un aspect haios, mi -au inlocuit suportul nr Primus cu unul Exclusiv Auto!

La Primus pretul scade in timp, dupa ce faci cateva vizite/revizii la ei, cu ~ 20 %.

Sent from my iPad

Share this post


Link to post
Share on other sites

Adica daca ceri o cotatie, iti spune un pret si dupa ce faci revizia, iti ia mai putini bani? (Presupunand ca ai mai multe revizii si interventii service la ei)

Share this post


Link to post
Share on other sites

De obicei cam asa este - program de fidelizare cu asistenta rutiera inclusa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

La 284ron filtrul de polen nu are cum sa fi pus Mann... Ala e 80ron maxim. Si original si e in jurul a 200ron

Offtop...Nu ma mai interesat sa vad cit sint la Volvo ,dupa ce o singura data ,m-au curatat de bani pt niste piese insa la alte marci , de principiu intre pretul de intrare si cel final -client ,prin diverse chestii doar ei le stiu ,pretul poate ajunge si pina la 250-300% .Pt o reprezentanta preturi mici pe consumabile inseamna somaj in mare masura si de aceea nu au incarcare maxima ,plus ca vind masini noi..In fine ,sigur nu e noutate ce spun sau vreo mare enigma. :smile:

Share this post


Link to post
Share on other sites
De obicei cam asa este - program de fidelizare cu asistenta rutiera inclusa.

Si cum se face ca mie mi-au dat pret fara sa le spun VIN-u sau numele sau nr masinii? Le-am zis: am un xc60 my2010 si vreau sa fac revizia de x km. Pai te costa y. Si la facturare a facut tot atat.....ma rog, mai mult ca timpu se mai gaseste o veselina, o resetare de nush ce eroare etc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este simplu - acum au promotie cu pret fix la revizii. Ca mai ung un surub, mai fixeaza ceva pe dedesubt se mai intampla si mai poate aparea 1/2 ora manopera si 30g materiale.

Insa ce obtii daca faci revizia la Volvo - Primus - asistenta rutiera gratuita. Plus update soft gratuit daca este cazul.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce-i are asistenta rutiera gratuita? Platforma?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si la reprezentanta din Timisoara se ofera acest serviciu...contra cost (adica ziceau ca intra in aia aprox 1200 lei ce mi i-au cerut pentru o revizie la S40 1.6d, pe care am facut-o la jumatate de pret in afara reprezentantei) :D Si preturile la consumabile mi se par foarte mari. De banii cu care fac o revizie la reprezentanta, fac 2 revizii cu piese cumparate de mine de la colegii de pe forum (inclusiv ulei VOLVO, nu Castron). Mai au si un simt al raspunderii de nu mai pot cei din reprezentante. Daca ar putea sa schimbe tot pe masina ar fi perfect, sa iti goleasca buzunarele ca sa aiba si ei de Craciun...Anul Nou...poate si pana la Pasti...

Si uite asa nu mai pun nici eu piciorul in reprezentanta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Revizia la 1.6 ar trebui sa fie comparabila ca si pret cu unele D5 intrucit un reper ,daca nu gresesc, este f scump(filtru combustibil)

Share this post


Link to post
Share on other sites

La Alex pe site vad ca e 217 lei filtrul de motorina...nu mi se pare scump... (cred ca e Ford)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Discutia ta era legata de reprezentanta si pretul lor per revizie.De asta vorbeam in #221,tinere. :smile:

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am inteles, sa traiti :)

Eu nu mai merg la ei, oricum :)) Doar ca am nevoie de update la soft, lucru cu care nu prea stiu daca m-ar putea ajuta cineva in zona.

Share this post


Link to post
Share on other sites

...Alex aka Midnight Caller, mi-ai inveselit ziua, multumesc pt informati si rabdare ! ne vedem maine sa-ti platesc comanda.

cu respect,

Romy

Share this post


Link to post
Share on other sites

Heheheh, multumesc, oricand am timp si nu cad telefoanele pe mine, sunt dispus la sporovaiala...

Problema e ca sunt putine rau momentele astea, cel putin pana incepe activitatea si colega ;D

Momentan suntem in training.

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

...gata, am primit de la Alex consumabilele OEM (filtre+ulei) urmeaza maine sa le schimb :smile:

multumesc inca o data pt promtitudine 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oricand ! Si eu multumesc pentru cadoul "bachus-ian" primit ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now