bennygalea

DVD navigatie

199 posts in this topic

dar harta RO este ff slaba din cate stiu

hddul unde este pus?tot in torpedou?trebuia sa si dea seama ca nu are dvd eject

Pachetul pe care l-am descarcat este versiunea RTI MMM+ 2012.1 care de fapt inseamna 2010.Q4 sau 2011.Q1 din punct de vedere al versiunii hartii NAVTEQ/Nokia L&C.

Producatorii auto, dupa cum spuneam, lanseaza actualizarile comerciale cu date "vechi" de mai bine de un an.

Doar sistemele noi, cum sunt pe BMW, Audi sau MMM2 (2011-2012), actualizeaza in timp real hartile din cloud prin conexiunea de internet de pe smartphone sau modem-uri HSDPA/HSPA+ custom cu care sunt echipate, sau unele direct cu Google Maps.

Acum ce sa zic, n-am testat harta ca a crapat DVD+R-ul DL la scriere, m-am uitat doar pe specificatii.

Caut acum un Verbatim DVD+RW DL, sper sa gasesc unul.

Conform cu descrierea pachetului harta RO are aproape 70.000 PDI si acopera 39% din adrese.

In functie de actualizarile care mai apar, sa zicem 2013.X in cateva luni sau un an, harta va fi mai completa.

Oricum, 2012.1 este mult mai intreaga in comparatie cu 2010.1.

Mi-a placut si interfata schimbata de navi, cumva mai atragatoare pentru un sistem hardware considerat antic la timpul asta.

HDD-ul este sub ecranul retractabil, conform cu ce am vazut eu in VIDA, dar nu sunt convins ca am vazut bine.

In torpedou am vazut doar unitatea DVD care are DVD eject, se trage o clapa in jos, daca ti-am inteles bine remarca.

Edited by vali.ichim

Share this post


Link to post
Share on other sites

pai stai are si unitate dvd si hdd?ma gandeam ca a confundat unitatea hdd din torpedou cu unitatea dvd. si de aia ziceam de dvd eject cadoar la hhd nu va fi asa.

cam ciudat ar fi sa fie pus sub ecran unde vara ajunge la 80 gr bordu.

deci zici ca softu asta nou daca l pui pe dvd va functiona si cu sistemul nostru mai vechi...dinainte de 2007?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa se pare... Si eu astept feedback-ul lui :)

Sent from my Nokia 3310 using Tapatalk 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

vali sa cumperi mai multe dvduri :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

pai stai are si unitate dvd si hdd?ma gandeam ca a confundat unitatea hdd din torpedou cu unitatea dvd. si de aia ziceam de dvd eject cadoar la hhd nu va fi asa.

cam ciudat ar fi sa fie pus sub ecran unde vara ajunge la 80 gr bordu.

deci zici ca softu asta nou daca l pui pe dvd va functiona si cu sistemul nostru mai vechi...dinainte de 2007?

Conform cu manualul, ala de l-am pus drept poze in arhiva (link mai sus), sistemul MMM+ (ala care echipeaza S40 si V50 MY 2008+) are HDD pe care vine stocata harta din fabrica si isi face update-urile de pe DVD-urile corespunzatoare MMM+. Asadar, da, are si HDD si unitate DVD, imi pare rau daca s-a inteles inversul.

Tot incerc sa fac capturi din VIDA cu schema sistemului, care inteleg ca are HDD sub ecran, insa VIDA la mine ruleaza cu VirtualBox pe un XP, de pe Windows 8, si nu pot transfera inca ce capturez pe XP in Win 8, nici prin retea ca e dezactivata datorita conflictelor de sistem. Cautati si voi in VIDA, sa nu spun tampenii.

Una sau alta, ori si HDD si DVD in torpedou, ori separate, ideea este ca sunt doua, optic si HDD.

Eu m-am prins ca are HDD, ca e RTI MMM+, cand am citit manualul in engleza, ala de a venit odata ce a fost cumparata masina de la Primus in Noiembrie 2007, pe care mi l-a aratat ieri amicul.

Vis-a-vis de pachetul pe care l-am descarcat pentru MMM+, NU are compatibilitate cu sistemele vechi MMM/P2001 care au echipat S40 si V50 MY2004 pana la MY2007.

Eu am l-descarcat pe ala valabil pentru RTI MMM+ (HDD), al carui DVD #2 am vazut ieri ca face upgrade la interfata sistemului de navi si am presupus ca DVD #1 contine hartile - nu am verificat complet inca pentru ca trebuie sa scriu alt DVD #1.

Pentru sistemele vechi, MMM (fara HDD) sunt pachetele alea de le-a zis Bogdan, MMM/P2001 cu 3-4 DVD-uri.

Cred ca m-am exprimat gresit, eu ziceam ca am reusit sa fac upgrade al interfetei de navigatie (grafica, functii) cu DVD #2 versiunea 2012.1 pentru sistemul RTI MMM+, pur si simplu am vrut sa vad ce face DVD-ul #2 care a fost scris complet dupa ce pe primul nu l-am putut folosi ca a picat scrierea.

Chiar s-a upgrad-at repede interfata de pe DVD-ul #2, doar l-am pus in unitatea optica si a inceput upgrade-ul.

Dupa cum sistemul vechi MMM ruleaza DOAR cu DVD-uri, nu are HDD pentru stocare, personal nu cred ca au treaba unele cu altele si ori se actualizeaza interfata navi numai la reprezentanta ori nu se actualizeaza deloc iar acele DVD-uri P2001 se folosesc doar pentru a rula hartile de pe ele. Vorbesc aici strict de interfata, nu de harti.

vali sa cumperi mai multe dvduri :P

O sa ma inarmez cu cateva DVD-uri DL, numai sa gasesc Verbatim sau TDK pentru ca sunt pietre rare din cate observ. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poi noua versiune de pe HDD are si DVD ca doar cumva trebuie updatate hartile.

Ele se instaleaza pe HDD de pe DVD, motiv pentru care nu se pot folosi

la cele de pana in 2007.

Am ceva raspuns oficial de la Navteq si Volvo. Le-am scris la amandoi si mi-au raspuns.

Am sa continui "tratativele" cu ei. Nu ziceau nicidecum ca nu fac sau nu vor sa faca si pt

cele de pana in 2007 (inclusiv)

DIn pacate postul cu aceasta tema a fost inchis - desi am scris ca s-a inchis fara motiv.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poi noua versiune de pe HDD are si DVD ca doar cumva trebuie updatate hartile.

Ele se instaleaza pe HDD de pe DVD, motiv pentru care nu se pot folosi

la cele de pana in 2007.

Am ceva raspuns oficial de la Navteq si Volvo. Le-am scris la amandoi si mi-au raspuns.

Am sa continui "tratativele" cu ei. Nu ziceau nicidecum ca nu fac sau nu vor sa faca si pt

cele de pana in 2007 (inclusiv)

DIn pacate postul cu aceasta tema a fost inchis - desi am scris ca s-a inchis fara motiv.

O metoda sa integrezi RO in sistemul mai vechi RTI MMM ar fi se decompilezi pachetele si sa fortezi harta RO, asta numai daca MMM si MMM+ au aceiasi algoritmi de citit si prelucrat datele vectoriale din harti si mai ales daca nu altereaza structura pachetului de date care urmeaza a fi scris pe DVD, altfel iese din discutie; asta eu unul nu o stiu.

Dar, ipotetic, daca s-ar folosi aceeasi algoritmi si daca un programator s-ar inhama sa decompileze pachetele atunci ar fi o varianta sa poata fi folosita harta RO si in sistemele mai vechi de 05/2007. Se iau fisierele corespunzatoare hartii RO din pachetul MMM+ si se indeasa in MMM. Zic, doar, tehnic habar n-am.

Asta am mai citit-o pe un forum francez de aparate GPS, PND-uri in special, unde unii cu niste Sony PND modele 2005-2006 vroiau sa aiba X si Y harti actualizate pentru ca producatorul nu a mai scos update-uri pentru aparatele alea, unii incercau sa le ia din harti facute pentru un soft mai nou similar cu cel care era instalat pe acest Sony; seamana cu situatia actuala a Volvo si MMM.

Edited by vali.ichim

Share this post


Link to post
Share on other sites

ar fi o solutie..............daca nu-ti ia prea mult timp

doru.sibiu@yahoo.de

Cu un pic de intarziere...le-am trimis...sper sa-ti fie de ajutor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

O metoda sa integrezi RO in sistemul mai vechi RTI MMM ar fi se decompilezi pachetele si sa fortezi harta RO, asta numai daca MMM si MMM+ au aceiasi algoritmi de citit si prelucrat datele vectoriale din harti si mai ales daca nu altereaza structura pachetului de date care urmeaza a fi scris pe DVD, altfel iese din discutie; asta eu unul nu o stiu.

Dar, ipotetic, daca s-ar folosi aceeasi algoritmi si daca un programator s-ar inhama sa decompileze pachetele atunci ar fi o varianta sa poata fi folosita harta RO si in sistemele mai vechi de 05/2007. Se iau fisierele corespunzatoare hartii RO din pachetul MMM+ si se indeasa in MMM. Zic, doar, tehnic habar n-am.

Asta am mai citit-o pe un forum francez de aparate GPS, PND-uri in special, unde unii cu niste Sony PND modele 2005-2006 vroiau sa aiba X si Y harti actualizate pentru ca producatorul nu a mai scos update-uri pentru aparatele alea, unii incercau sa le ia din harti facute pentru un soft mai nou similar cu cel care era instalat pe acest Sony; seamana cu situatia actuala a Volvo si MMM.

Da-mi pe PM un link catre un DVD MMM sa vad ce gasesc prin el, poate poate :).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da-mi pe PM un link catre un DVD MMM sa vad ce gasesc prin el, poate poate :smile:.

Voinică încercare :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da-mi pe PM un link catre un DVD MMM sa vad ce gasesc prin el, poate poate :smile:.

Ti-am trimis PM.

Share this post


Link to post
Share on other sites

chiar nu inteleg de ce sunteti asa disperati sa faceti sa mearga navigatia pt RO.este un soft slab comparatie cu igo care este pe toate androidurile.l am incercat prin ungaria,grecia,croatia,slovenia,italia si este ok ca sa te duca din A in B, dar nu se compara cu igo.Si la ce trebe navi in RO nu stiu.Singurul motiv pt care stau cu RTI-ul ridicat este pt a intra in meniul secret si a urmari viteza in cm/s

Poti sa-mi zici te rog cum intri in meniul secret?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu un pic de intarziere...le-am trimis...sper sa-ti fie de ajutor.

MULTUMESC ....raman dator

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut toata lumea,

Va rog sa-mi spuneti cu cine pot lua legatura pentru a ma lamuri in probleme legate de navigatie.

Am un V50 / 2010 - ca sa nu plictisesc am sa dau mai multe explicatii celui care va avea amabilitatea sa ma consilieze.

Va multumesc,

Dan Pasarin

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut toata lumea,

Va rog sa-mi spuneti cu cine pot lua legatura pentru a ma lamuri in probleme legate de navigatie.

Am un V50 / 2010 - ca sa nu plictisesc am sa dau mai multe explicatii celui care va avea amabilitatea sa ma consilieze.

Va multumesc,

Dan Pasarin

Eu zic ca e de interes general si ar fi bine sa postezi. Poate au si altii aceeasi problema.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

100% de acord!

Nu ne vei plictisi, dimpotrivă.

Suntem mai mulţi iar ce discutăm rămâne scris, poate va fi util şi altora.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe ce baza apar blocajele din trafic datorate lucrarilor sau altor probleme(adica TMC)Ieri pe autostrada creca undeva inainte de Nuremberg au fost ceva blocaje in trafic si mi a aparut pe gps lucrari la autostrada si mi a sugerat sa ocolesc.Am ocolit. Dupa alte cateva sute de km iar s-a aglomerat exagerat autostrada si iar mi a aparut iar ceva blocaj pe gps(ceva sageata mica rosie) si daca vreau sa ocolesc dar tura asta nu am mai ocolit si se pare ca nu afost nimic. Mesajele sunt transmise cumva sau cumva datorita vitezei mai mici de deplasare sa creada ca ar fi ceva(cum face igo)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe ce baza apar blocajele din trafic datorate lucrarilor sau altor probleme(adica TMC)Ieri pe autostrada creca undeva inainte de Nuremberg au fost ceva blocaje in trafic si mi a aparut pe gps lucrari la autostrada si mi a sugerat sa ocolesc.Am ocolit. Dupa alte cateva sute de km iar s-a aglomerat exagerat autostrada si iar mi a aparut iar ceva blocaj pe gps(ceva sageata mica rosie) si daca vreau sa ocolesc dar tura asta nu am mai ocolit si se pare ca nu afost nimic. Mesajele sunt transmise cumva sau cumva datorita vitezei mai mici de deplasare sa creada ca ar fi ceva(cum face igo)

Daca te uiți în meniul gps ai sa vezi ca informațiile rutiere sunt preluate de la posturi de radio. Mai mult, poți să alegi radioul de la care se preiau aceste informații. Uneori sunt fidele, alteori ambuteiajele nu mai exista, sau tocmai dispar. Updateul se face însă cu o întârziere, respectiv doar după ce dispare starea traficului complet.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da m am uitat azi si era setat ceva post din zona.Azi in drum spre Hannovra iar a aparut mesaj ceva ca la 35km ceva congestie.Am igonorat o ca am zis ca "minte".Se pare ca a fost blocaj si am mers juma de ora cu 1a la relani din cauza unui tir cu probleme pe o zona cu lucrari.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@thor4ever

Folosesti cele 3 dvd-uri cu care a venit masina? Sau ai vreun update la ele?

Merci

Share this post


Link to post
Share on other sites

originalul cu care a venit. Adica cel pana in austria care mere instant. Doar 1 am primit

Am copie dupa a lui larahau cu vers pana la ungaria dar ala mere fff greu. Prima data cand is happy ca am gps la masina ca stie f multe poiuri(castele,parcari,etc)

Edited by thor4ever

Share this post


Link to post
Share on other sites
originalul cu care a venit. Adica cel pana in austria care mere instant. Doar 1 am primit

Am copie dupa a lui larahau cu vers pana la ungaria dar ala mere fff greu. Prima data cand is happy ca am gps la masina ca stie f multe poiuri(castele,parcari,etc)

Eu am cele 3 dvd-uri pana in Ungaria ( aproape de vama) si merge foarte bine.

Calatorie placuta in continuare alaturi de gps-ul de fabrica, fave toti banii!!

Sent from my Nokia 3310 using Tapatalk 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fiind copie mi l citeste ff greu.De cele mai multe ori imi zice eroare de citire.Cand vrea il citeste si mere pana in romania aproape de arad(are dn-ul).Cel original este zgariat de tot dar mere perfect. Prima data cand navigatia de pe android si pda stau pe tusa

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fiind copie mi l citeste ff greu.De cele mai multe ori imi zice eroare de citire.Cand vrea il citeste si mere pana in romania aproape de arad(are dn-ul).Cel original este zgariat de tot dar mere perfect. Prima data cand navigatia de pe android si pda stau pe tusa

1.Foloseste Verbatim DualLayer si scrie-le la 2x.

2.Nu le tine in masina sau in unitate, MAI ALES vara - ale mele s-au dus stand masinain soare.

3.Foloseste un cd de curatare a lentilei.

Spor!

Share this post


Link to post
Share on other sites

1. Verbatim am si scris la 2x

2. Adevarat ca l am lasat tot timpu in unitate

3. Este universal?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now