mariusdaniel

Schimbarea din noi !

108 posts in this topic

E si asta un fel de a te schimba pe plan personal. Dar asta nu ajuta societatea, familia noastra, copiii nostri, prietenii. Ce ar trebui sa se intample, Alex, ca sa nu mai spui ca votul nu are niciun rost ?

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din păcate România a devenit colonie economică, iar asta se vede dacă se face un simplu raport între PIB-ul şi salariul mediu brut din fiecare ţară din UE. Raportul este foarte apropiat pentru ţările din UE (+/- 15%), ceva mai mare în Luxemburg, ceva mai mic în Portugalia, Grecia, Europa Centrală, iar la noi şi la bulgari e undeva la jumătate acest raport şi nu mi se pare normal. Cred că pentru mult timp de-acum încolo o să acţionăm individual şi n-o să învăţăm ce înseamnă "comunitate".

Share this post


Link to post
Share on other sites

E si asta un fel de a te schimba pe plan personal. Dar asta nu ajuta societatea, familia noastra, copiii nostri, prietenii. Ce ar trebui sa se intample, Alex, ca sa nu mai spui ca votul nu are niciun rost ?

Dar ce ajuta mariusdaniel? daca stii tu ceva spunemi si mie; de 20 ani tot caut si nu gasesc;

am iesit ca prostu in strada la lovitura de stat, sincer, nu am cerut certificat de revolutionar

desi era sa murim toti din familia mea, mi-ar fi fost rusine sa cersesc drepturi speciale; asi fi

fost multumit sa vad schimbarea ce nu s-a produs in acesti 20 ani si nu se vede ca s-ar

produce nici peste alti 20 ... suntem 20 milioane, in acesti 20 ani au plecat 2,5 mil in cele patru

zari ... ce ar mai putea ajuta populatia asta sa se trezeasca? sa dea cu nemernicii de pamant ...

in niciun caz voturile noastre, care ar pune in fruntea tarii pe ceilalti nemernici jefuitori de tara ...

schimbarea e numai intre ei, 4 ani le sunt deajuns sa imbogateasca noile generatii de

banditi, asta vor si noi asta le dam prin votul nostru ...

Edited by alexpopeystar68
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si cu ce ajuta textul asta?!?

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Heimdallr : as vrea sa nu deviem foarte mult de la subiect. Era vorba de schimbare, cum vedem schimbarea fiecare dintre noi, cum ne raportam noi insine la acest imperativ, sau poate pentru unii nu e imperativ deloc...

Nu as fi vrut ca topicul acesta sa se transforme doar intr-unul in care sa spunem doar ce ne doare ci sa ne expunem si ideile, solutiile, parerile despre cum se poate face ca sa ducem totusi inainte societatea asta.

Uite, si pe mine ma doare imaginea tiganilor cu cetatenie româna care fac faradelegi in marile orase ale Europei. Ideea e, noi daca am fi presedinti sau prim ministri, ce am face ca sa nu ne mai fie rusine cu ei ? Sa ne dezicem de ei ? Sa-i importam la loc ? Sa-i exportam ? ( a zis parca un fost ministru de externe asa ceva ). Sa nu le mai dam dreptul de a reveni ? Sa-i inchidem aici pentru infractiunile de acolo ? Ideea e sa cautam solutii nu sa ne vaicarim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Heim a rezumat partile rele. Sint, insa, si o groaza de parti bune.

Cind esti suparat, si te consideri inselat, folosit si neputincios , devii negativist. E normal. Si eu trec prin ceva asemanator, insa sint un pic mai optimist.

Negativismul e doar o stare, nu e o solutie pentru nimic.

Daca opozitia n-ar fi contestat legea alegerilor comasate , credeti ca guvernul n-o aplica ? Acum n-o mai aplica !

Daca nu iesea lumea in strada credeti ca guvernul nu aplica noua lege a sanatatii ? Acum n-o mai aplica !

Tot ce facem impotriva lor are un rezultat, mic, mare, insa are !

Edited by iulirx

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am inteles eu gresit sau opozitia vrea acum alegeri comasate?

parca asa se vedea la tv; in fuga parca asta am perceput :confused2: ...

iar legea sanatatii era propusa spre dezbatere, pana la aplicare ...

parti bune avem cu ghiotura, partea proasta e ca nu le valorificam ...

ca sa fiu optimist, poate in secolul urmator ...

daca nu ma duc la vot e si asta un rezultat impotriva nemernicilor

Edited by alexpopeystar68

Share this post


Link to post
Share on other sites

In principiu, dupa ce guvernul, condus de un doctor in drept constitutional - l-am numit pe boc , si-a asumat raspunderea pentru o lege neconstitutionala , acesta ar trebui sa se duca dracu' in citeva ore!

(Aici boc ne face de ris definitiv in ochii oricui : cit de incompetent poti sa fii ca doctor in drept constitutional ca sa promovezi prin asumare o lege neconstitutionala ?) Asta, daca mai era nevoie sa se demonstreze cit de prost e boc si cita incredere mai poti avea intr-un om ca el !

Cum sa vrea acum opozitia asa ceva ? Sigur e o neintelegere pe undeva !

ps. cred ca daca boc ar avea volvo si-ar vrea sa intre pe acest forum, ar fi ciuca misto-urilor si principalul actor in topicul "la bizza" :smile:. Io ma inscriu primul pe lista de acum ! :)

Edited by iulirx

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai nu putem ramane la infinit prosti...sau se poate?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Unii asa ne vor...de cam multa vreme.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Heim, esti mult prea tinar sa fii pesimist ! E dreptul si datoria tinerilor sa fie optimisti !

(Poti fi si realist si optimist in acelasi timp)

E grotesc si inutil sa faci parte din generatia purtatoare de speranta si sa fii pesimist !

Edited by iulirx

Share this post


Link to post
Share on other sites

"E grotesc si inutil sa faci parte din generatia purtatoare de speranta si sa fii pesimist ! "

Nu! Eu cred că generaţia aceasta doar aplicînd soluţii individuale poate să determine o unire a intereselor lor, în sensul că fiind mai mulţi cu aceleaşi interese (aici nu trebuie să vă gîndiţi neaparat la interese materiale, ci la un mod de viaţă dorit) o să fie băgaţi în seamă! Oricum, cred că o să dureze mult chestia asta... mi-aş dori s-o prind...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pentru cei pesimisti si care prefera pasivitatea le aduc in memorie situatia din anii '80, dupa venirea la putere a lui Mihail Gorbaciov, când, schimbarea din temelii a sistemului economic si social comunist a putut avea loc datorita asa numitului glasnost ( transparenta ), care a presupus, intr-o prima faza, acceptarea punerii in discutia publica a tarelor comunismului. Alaturi de perestroika ( restructurare ), politica de glasnost a fost cea care a eliberat de sub dictatura comunista sute de milioane de oameni din Europa.

Tot astfel si astazi, eu vad ca aceste revendicari ale oamenilor din piete, alaturi de dezbaterile publice, in mass media sau pe forumurile de socializare vor fi creuzetul reformarii din temelii a societatii. Mai devreme sau mai tarziu, acest salt inainte al constiintelor se va regasi si in viata nostra de zi cu zi.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Veniti sa ne luam tara inapoi! Dupa ce se termina cu gerul, toata lumea in STRADA! Altfel pana la alegeri ne vand astia tot. Veniti sa ne luam tara inapoi!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Există deja o soluţie, nu ştiu ce rost are subiectul ăsta, din moment ce soluţia există: 2,6 milioane de români au descoperit-o, mai rămân 20 de milioane, minus câteva sute, aflaţi la conducere, ăia pot rămâne să-şi ridice în slăvi aşa-zisa ţară. Restul, haideţi să ne ducem, la dracu', cât mai repede, de aici! Să nu fim pasivi! E pentru binele nostru!

Sa dau bir cu fugitii ? Nici vorba ! Mai bine-i trimitem pe ei undeva, departe.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pentru cei pesimisti si care prefera pasivitatea le aduc in memorie situatia din anii '80, dupa venirea la putere a lui Mihail Gorbaciov, când, schimbarea din temelii a sistemului economic si social comunist a putut avea loc datorita asa numitului glasnost ( transparenta ), care a presupus, intr-o prima faza, acceptarea punerii in discutia publica a tarelor comunismului. Alaturi de perestroika ( restructurare ), politica de glasnost a fost cea care a eliberat de sub dictatura comunista sute de milioane de oameni din Europa.

Tot astfel si astazi, eu vad ca aceste revendicari ale oamenilor din piete, alaturi de dezbaterile publice, in mass media sau pe forumurile de socializare vor fi creuzetul reformarii din temelii a societatii. Mai devreme sau mai tarziu, acest salt inainte al constiintelor se va regasi si in viata nostra de zi cu zi.

Este logic ce spui tu ,numai ca in acele timpuri Gorbi ,ca fost sef kgb era la curent cu tot ce misca ( economic,etc). Trebuia facut ceva sa nu se naruie complet sistemul.Eliberarea ulterioara de care spui tu a fost gradatata si pina sa ajunga si la ultimul om sa o simta ,s-a cam pierdut.Tot sistemul a atenuat-o .Dezbinarea etse un factor binevenit pt unii .Nu exista consecventa iar daca vintul bate dintr-o parte se intoarce fiecare sa ii fie mai bine.

Trebuie sa ne schimbam noi (vreo 10mil sa zic) mental ,ideologic ,etc si apoi sa vedem daca avem cu cine sa mergem mai departe dar asta nu inseamna sa mentinem marionetele actuale.Sint atitia oameni capabili dar daca nu sint inregimentati partinic ori sint pe margini ,gata sa cada, nu au acces acolo unde le-ar fi locul ,sa miste ceva ,azi.

Chiar crezi ca o mentalitate de citiva zeci de ani se poate schimba la nivel de 15 -20 mil de indivizi ,chiar si in 2 decenii?!! Crezi ca evrul bruckner a gresit?!!!!Eu doar sper ca se va intrezari ceva bun in tara asta si desi nu am nostalgii e pacat ca au impuscat pe cineva ca sa fie mai rau decit ne inchipuiam...

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca nu l-ar fi impuscat voi ati fi condus acum VOL...GA

DA ,spui un mare adevar.Avem posibilitatea acum sa conducem un Volvo .Ce te faci ca altii care conduceau pe vremuri ,printre altele si masini serioase de prin vest acum conduc masini care nici prin vis nu le poti avea,etc etc?!!Motivatia eliminarii odiosului a fost beneficiul doar unei paturi f subtiri ce a lasat citeva firimituri si altora.In fine nu vreau sa deviez de la esenta topicului care este foarte reala...Inainte de 20 mai la acel meeting studentesc simteam ca va sa fie ceva..M-am imbatat cu "cold water".Au trecut 22 de anisori de atunci.

Ma bazez pe cei care au acum 22 ani sau si mai multi dar sa nu plece din tara ca si solutie facila ..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dragilor, eu capitulez! Am facut tot ce este omeneste posibil pentru a realiza ceva aici adica pentru supravietui, dar nici macar termenul de ´´supravietuire´´ nu-l mai pot rosti sau asterne in scris, este mult prea mult, caci as descrie totul, ca pe o ´´subvietuire´´. Doar cu satisfactii sufleteti nu ma mai pot hrani, caci nu ma satura! Atunci cand am realizat, ca in Romania, efectiv, nu mi se ofera nicio sansa, nu sunt respectat absolut deloc de catre autoritatile statului, de catre semenii mei, trebuie sa ofer bani (spaga), ca sa se uite cineva la mine, atunci mi-am spus, ca nu mai am de ce sa raman in aceasta tara! E usor sa mori o data, definitiv, dar sa mori in fiecare zi, putin cate putin e cumplit! Regret enorm, ca sunt alungat din Romania, dar nu am de ales! In vara, voi pleca definitiv din tara, si voi reveni Dumnezeu stie cand....

Am ajuns, sa ne pricepem la toate cate putin si sa avem din toate cate nimic!! Pacat...

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne zbatem ca pestii pe uscat; reformarea unei tari nu se poate face de jos

in sus, asta e o aberatie, o reminiscenta a sloganului comunist "clasa

muncitoare e cea mai avansata", slogan care a dus la faurirea omului nou,

un sarantoc ce nu are nimic de pierdut, orice ar face stapanirea ... oricand se vor

gasi trepadusi gata sa execute ordinele, asta sunt si cei mituiti sa stea in frig

si sa urle de nebuni ce li se comanda de asa zisa "opozitie" ...

priviti Spania ca exemplu : reforma a inceput de sus, cei ce conduc tara au puterea

sa infaptuiasca o reforma prin legi, comportament, transparenta si prin dorinta lor

de a progresa ca natiune respectata in lume; noi nu avem astfel de oameni in

niciun partid; peste tot, la nivel politic, e o lupta crancena pentru ciolan ... am fost,

dupa '90, membru in pnt si am vazut cum isi negociau bucata de os ... am plecat

plin de scarba, m-am inscris in partidul ecologist,... la fel de plin de ciolanari si de

oportunisti, condus de toma george maiorescu, alias george maier, ideolog pcr ...

si acum cred ca mai sunt pe listele lor desi mi-am dat demisia in scris ... cam asta e

viata politica in romanica banana, dar putini stiu ... nu sfatuiesc pe nimeni sa plece,

dar respect libertatea oricui de asi cauta fericirea ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

In TOATA lumea asta , cit e ea de mare, NU exista nici macar un conducator cinstit, devotat si capabil. Nici unul ! Nicaieri ! Si nici n-a existat, si nici nu va exista vre-odata !

Cei de la conducerea oricarei tari se rotesc intre ei. Atit si nimic mai mult !

Poporul nu-i poate schimba, in totalitate, sub nici o forma ! Inclusiv prin revolutie !

Ce putem face noi, poporul : SA DECIDEM daca, cind si cum SE ROTESC.

E penibil (intelectual vorbind) sa ne vaitam ca n-avem de une-alege. De parca am fi avut vre-odata, sau vom avea vre-odata, ce dracu !

Luati orice tara din lumea asta, in orice perioada a istoriei, si vedeti daca cineva , undeva a avut vre-odata pe cine sa aleaga.

FUGA in alte parti, pe alte meleaguri NU va va aduce , eventual, decit mai multi bani.

Vreti sa se roteasca hotii astia cu altii ? Iesiti in strada si dati-le apa la moara.

NU vreti ? Nu iesiti in strada !

Vreti sa aveti pe cine alege ? Am auzit ca pe marte era , parca, unul cinstit !

Daca vreti doar bani, emigrati. Dupa 4-5 generatii, copiii copiilor vostri vor ajunge TOT la concluzia asta !

Democratia, ca si comunismul, sint utopii.

Edited by iulirx

Share this post


Link to post
Share on other sites

In Germania nu e asa cum scrii iulirx, daca un om politic e necinstit, sau un om de afaceri,

sau un om important a gresit, ori isi da demisia ori nu-l mai baga nimeni in seama ... la fel si

in alte tari cu democratie consolidata, tarile nordice, Anglia, Franta, Canada, ..., de asta

pleaca romanii in vest ... viata mai buna acolo e o consecinta a nivelului politic in primul rand ...

aco;o e o clasa politica, nu o adunatura ca a noastra, fosti membri pcr si urmasii lor; deci sunt nevoit

sa te contrazic, exista oameni devotati tarii lor si de asta sunt alesi sa conduca tarile respective.

decidem sa-i tinem 4 ani la ciolan? decide matale , eu ma abtin; daca prin absurd s-ar reduce

mandatul la doi ani, mai ca asi vota schimbarea, dar si doi ani e mult la noi ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

In Germania,Anglia, Franta, Canada, USA, si oriune in alta parte in lume E FIX LA FEL ! TOT HOTI !

Acolo au gulerele mai albe, atita tot ! In curind si ai nostri se vor "albi" la gulere.

INSA TOT HOTI VOR RAMINE !

NU exista oameni devotati tarii lor, ci intereselor celor pe care-i reprezinta. Si cei pe care-i reprezinta NU sint alegatorii. Asa pare la prima vedere, ca lor le e frica de alegatori, insa nu e nici pe departe asa.

Da-mi un exemplu de roman devotat tarii lui (politician) si am sa-ti spun (daca pot) ce interese apara in realitate.

Eu nu decid nimic pentru altii. Pentru mine am hotarit sa-i schimb sa nu prinda radacini. Altii fac cum vor !

Acum lui basescu nu-i e frica de faptul c-ar putea fi suspendat, ca ar putea intra in puscarie, nu...

Ii este frica sa nu-i ia astia (usl-ul) banutii strinsi cu atita ardoare. La fel le va fi frica si celor care-l vor schimba !

***Ce-ai fi dispus sa faci pentru 1.000.000 de euro ? Dar pentru 10.000.000 de euro ? dar pentru 285.000.000 euro ?

Daca miine, basescu, zice ca asociatia VOLVO primeste de la stat 1.000.000 de euro , de miine votez cu el ! ( e o gluma, probabil...)

Ca sa pretinzi un om integru la conducerea tarii , TREBUIE, MACAR, ca TU sa crezi ca , fiind in locul lui, AI fi INTEGRU !!!! (daca chiar crezi asta , mai citeste inca o data ***)

Parca finlanda si-a vindut brandul de vodca pe nimica toata la rusi, nu ? GHICI cine a luat banutii pe pierderea asta ? (io nu i-am luat, si nici tu... :))

La ei NU se PREA aude, ca s-au invatat sa fure ! O sa invete si ai nostri cit de curind. Sa vezi atunci demisii pe banda, din orice !

Da' banutul, ramine banut, nu ?

Foaie verde , frunza-n vint

Am ales

Si am infrint !

Edited by iulirx

Share this post


Link to post
Share on other sites

In vest politicienii sunt profesionisti si isi tin cuvantul dat, la noi nu; l-am intrebat

pe ginerele meu din Germania cu cine voteaza - mi-a spus ca il voteaza pe cel

care poate realiza ce a promis; dar daca nu face am intrebat eu - a zis ca nu se

poate !!

cred ca am postat cam mult, ma retrag.

multumesc.

Edited by alexpopeystar68

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa e ! Si io sint detinatorul a trei premii nobel pentru liniute la mare altitudine , caderi simulate de aplextoris si descoperirea apei calde, da' , din modestie, nu m-am afisat cu ele...

Ala cu care voteaza el , probabil e ala de pe marte.

Edited by iulirx

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now