mariusdaniel

Schimbarea din noi !

108 posts in this topic

Am savurat cu placere ultimele postari de aici. Aveti fiecare dreptate in ce spuneti. ii dau dreptate si lui Roco sa-si incerce sansa si in alta parte. E dreptul fiecarui om de pe planeta asta sa-si aleaga meridianul pe care vrea sa traiasca.

In acelasi timp, insa, nu pot sa stau resemnat sa fure politicienii pe criteriul ca si cei cu care-i voi inlocui tot vor fura. Pentru ca oamenii sunt diferiti. Nu toti copiii sunt ca anticul Brutus. Sa-i schimbam ori de cate ori avem ocazia daca nu fac ce trebuie pentru natiune. Pâna la urma vor intelege ca nu e de gluma cu democratia. Sa ne plangem de tot ce ne doare si sa cautam solutii la durerile noastre. Altfel nu vom avea parte de atentia lor. Copilul care nu plange ramane nemancat !

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Legea 1031 -lege care prevede amanarea de la plata a impozitelor pentru profitul reinvestit .In Statele Unite este legea care a ridicat aceasta tara .Desi Obama a marait luna trecuta ceva despre privilegiile clasei bogate ,nimeni n-o sa-l ia in serios pentru ca-si va taia craca de sub picioare daca va continua asa.Cine va promite aceasta lege va avea votul meu.Trebuie sa intelegem ca este momentul sa-i lasam pe cei care vor sa investeasca sa o poata face ,in felul acesta vor misca lucrurile pe orizontala.Nu rezolvi nimic pe termen lung ,tu stat care impozitezi cu 300 % proprietatile imobiliare.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dezbina si stapaneste'' vorbe mari,vorbim discutii'' adevaratele jocuri sunt in culise,suntem mici,nici nu ne imaginam noi ce au facut ei doar ne dam cu parerea.Cat despre munca in alta tara m-am lamurit,tu esti exact sclavul lor nu te cheama ei tu mergi la ei.Castigi bani nimic de zis dar facand sacrificii mari.Am decis sa revenim in tara dar se pare ca de doua luni nu ne gasim nimic de munca,peste tot este un circuit,daca nu cunosti pe cineva din interior nu poti intra,m-am saturat sa dau peste fufe rujate pana la urechi,mestecand flegmatig ciunga si sa-ti spuna ,, de unde ai auzit de noi''?.Asa ca pe timpul lu nea ceasca'' pile,cunostinte si relatii ,,PCR''.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bine, de acord, sunt multe probleme nerezolvate, e greu să găseşti un loc de muncă, dar astea sunt vremurile acum. În urmă cu 4-5 ani, era raiul angajaţilor şi iadul pentru angajator. Deci, lucrurile se schimbă.

Dar cum vezi tu schimbarea din tine? Ce idei sau propuneri ai?

S-a demonstrat în ianuarie că solidaritatea cetăţenilor din ţară a dus la schimbarea guvernului.

Deci, se poate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

e coada mare!

colindand prin piete de le tinerete pan´la batranete...

Edited by HEIMÐALLR
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Io lucrez acu' la constanta pentru o firma petroliera. Un coleg de-al meu, roman, pe care l-am mai avut coleg prin lume si era un profesionist desavirsit, acum lucreaza cu mine. Este la procurement.

Un vas i-a cerut lant de ancora 50-46, 85 metri (asta inseamna o za din otel cu diametrul de intre 50 si 46 mm). Vine lantul la vas (dupa 2 luni de la comanda - e ok timpul) si intendentul , cind soseste vasul care transporta si lantul lui, cind aude ca i-a venit si lantul, pune macaraua in miscare sa-si ia lantul de pe vasul de transport. Surpriza, capitanul vasului de transport ii spune ca deja lantul e pe vasul lui. In 5 min intra un ins cu o cutie , relativ mare, si zice : asta e lantul dv. Stupoare : era lant tip WC, 20 de metri, restul fiind pe punte ! Au scazut din 50 46 si le-a dat 4 mm, si l-au cumparat !

discutii, discutii, discutii. La intrebarea mea : ce dracu' ai facut , jupine ? raspunsul a fost : ce, ma, aci sintem in romania ! am gresit si io !

Deci : vom ajunge mari atunci cind vom munci respectindu-ne !

ps. are salariu (inca) de 420 milioane vechi pe luna !

Edited by iulirx

Share this post


Link to post
Share on other sites

N-ar trebui să ne f..tă grija de alţii...Nu suntem nici mai proşti, nici mai deştepţi decât ceilalţi. Încet, încet, încercând să realizăm că suntem NIMIC MAI MULT, DAR NIMIC MAI PUŢIN DECÂT CE SUNTEM, luând poziţie, fiecare la ce nu-i convine, la ce nu-i place, încercând să impunem ca legea să fie lege pentru toţi... doar aşa , INDIVIDUAL, DAR ÎMPREUNĂ , altfel, vom reuşi să schimbăm ceva. Până n-o să realizăm că suntem egoişti în devenirea noastră şi, singuri rămânând, doar uniţi într-o comunitate vom avea ceva de spus, de impus, o să fim sclavii şmecherilor, hoţilor, "descurcăreţilor", a oamenilor care nu ne seamănă...

Mizez pe devenirea individuală!

O " Devenire întru fiinţă!" C.Noica

Share this post


Link to post
Share on other sites

http://www.descopera...mani-in-anii-40

Acum 3 generatii eram exact la fel! Nu ne vom schimba niciodata, asa cum nu vom inceta sa credem ca ne vom schimba! E genetic.

GRESIT !!!! (tu esti propriul tau dusman !!)

Eu m-am schimbat ! Eram la fel cind lucram in romania (1985-2001).

Nu mai spune prostii ! Tu, nu stiu din ce motive, negi existenta oamenilor ca mine ! E o greseala, daca nu cumva e un fel de resemnare !

Bine-nteles ca ne putem schimba, fara a avea bani, avantaje, sau alte beneficii! Vom ajunge sa le avem pe toate cu conditia sa vrem sa ne schimbam, si sa nu conditionam schimbarea noastra de bani ! Sint multi ca mine ! NU SINT SINGURUL !

Invatati sa munciti aprope pe gratis. Munciti pentru voi, nu, asa cum va zice parola, pentru altii. NU banii cistigati ACUM conteaza, ci banii pe care ar putea sa-i cistigati mai tirziu PENTRU CA STITI CEVA !

Edited by iulirx

Share this post


Link to post
Share on other sites

pe mine m-a distrat tare mult articolul, cu toate ca nu sunt convins de relevanta unui astfel de studiu. si da, inafara de alb si negru mai exista si nuante de gri. dar din pacate turma dicteaza, iar oile sunt ori albe ori negre....

Edited by LeChuck

Share this post


Link to post
Share on other sites

NU va mai dati faiantari raniti , cind voi nu sinteti in stare sa puneti o placa de faianta. Si mai si justificati faptul ca nu stiti datorita faptului ca aveati salariu mic !

Nu realizati ca primii x ani din viata munciti aproape gratis ca sa aveti y ani la batrinete bani ? x>y

Ma adresez tinerilor, nu celor care deja au ratat sansa de a se schimba si se vaita !

Jignesti toate cele "acum 3 generatii". Tocmai pentru ca sint multi care NU se incadreaza ! Si tu, ce faci: ii bagi si pe ei, pe care ar trebui sa-i dai exemplu, in aceeasi troaca cu prostimea.

Din cauza oamenilor ca tine, care-si neaga valorile, sintem aici !

Edited by iulirx

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iulrix, constat exact ca nimic nu se schimba. Orice opinie diferita de a ta e ori proasta ori proasta.....Deci individualism caracteristic noua, cand eu in fapt discutam de un tot unitar. CIne nu vede imaginea de ansamblu? Am spus eu ca la nivel de individ suntem prosti? NU, la fel cum in istoria Romaniei au fost si altii care la nivel de individ s-au schimbat. Asa, si....? Unde suntem? Tu doar crezi ca te-ai schimbat si noi vom muri cu speranta asta. Noi nu ne putem schimba insasi natura din care suntem facuti.

Pana nu acceptam asta suntem blocati in acelasi loc. Si nu vom accepta ca suntem prea mandrii.

Iar colegul de care vorbesti NU S-A schimbat. El a procedat in concordanta cu ce se intampla in Romania. Tot asa a fost si dincolo, tot acelasi om este si aici. Doar masele difera.

"Nu realizati ca primii x ani din viata munciti aproape gratis ca sa aveti y ani la batrinete bani ? x>y

Ma adresez tinerilor, nu celor care deja au ratat sansa de a se schimba si se vaita !"

Care e legatura cu schimbarea din noi? Daca nu esti filozof, lasa dracu lumea asa cum a fost ea facuta si nu mai incerca sa o schimbi conform perceptiilor tale, ca dai in filozofie.... Lasa lozincile gen: "

Dai in mine?! Dai in fabrici si uzine...dai in fabrici si tractoare... dai in clasa muncitoare..."

Share this post


Link to post
Share on other sites

@iulirx: într-adevăr, prima condiţie a libertăţii sunt banii... dar e doar prima condiţie, poţi să ai milioane şi să nu fii liber!

eu mizez pe cu totul altceva să-mi menţin libertatea, fără să uit de bani (sunt convins c-o să discutăm despre ce înseamnă liberatatea)

"libertatea"

"prima condiţie a libertăţii e banii"

feteasca e de vină!

Share this post


Link to post
Share on other sites
201212121303pdl2.JPG

Share this post


Link to post
Share on other sites

Edited by LeChuck

Share this post


Link to post
Share on other sites

poate ca trebuia sa comentez un pic cele doua videoclipuri, nu de alta dar nu vreau sa transmit un mesaj si sa fie inteles gresit. pe 23 august ´44 am fost "eliberati", iar apoi ne-am bucurat de 50 de ani de "libertate". pentru ca asta era contextul. iar basescu ne da pateu cu panie si cu lapte, ca sa traim bine. de sute de ani tot suntem "eliberati". cred ca libertatea adevarata nu poate exista decat in spirit. ceea ce ei numesc "libertate" este doar o iluzie puternica impotriva noasta.

Edited by LeChuck

Share this post


Link to post
Share on other sites

Antonescu a fost un dictator care a dus tara in razboi impotriva unui vecin care era si este o Mare Putere;

asta e cea mai mare greseala, fatala pentru noi, nu-l mai ridicati in slavi si priviti cu detasare ce a facut;

urmarea "eliberarii" e situatia in care am trait jumatate de secol ca si cea in care ne aflam acum; nu tradarea

e cauza, ci jocul marilor puteri ca si lipsa de viziune a celor care au condus tara din '40 incoace; Basescu a

inteles asta si lasand la o parte defectele lui, e singurul care a facut o alianta buna pentru Romania; restul e can can.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu din ce imi amintesc de pe la istorie si am si citit intre timp alte articole stateam cam asa, in perioada respectiva:

- Romania - granarul Europei - aici inseamna inclusiv industrie si productie

- 1 leu > 1 USD

- la inceputul razboiului am recuperat teritoriile pierdute // ca sa le pierdem ulterior, fiind declarati totusi invinsi la sfarsitul razboiului

- tezaurul sa traiasca, la Moscova

Fiecare sa traga propriile concluzii - a mea este ca oricum am fi dat-o tot in situatia asta am fi ajuns. Suntem prea mici si totusi prea importanti in acelasi timp sa facem ce vrem, de capul nostru.

Share this post


Link to post
Share on other sites

tocmai de-aia poate era mai bine daca pierdeam razboiul. dupa ce ne-au eliberat rusii, am avut fel si fel de contracte pe 99 de ani. totul se ducea la rusi, inclusiv conservele cu fasole si costita. la alimentara nu mai primeai decat tocana de primavara (daca aveai noroc), si toate cele cu ratia. nu ma uit la antonescu de jos in sus. dar la basescu se uita toata europa cu dispret, si anume de sus in jos. pentru americani e un pacalici la fix. este un "bagabont" cu aere, se crede cel putin vladimir putin. ultimul macar a fost spion kgb in germania de est. cu tot respectul pentru varsta dumitale nea popey, nu prea cred ca ai dreptate.

@feraru: probabil ca vrea sa zica ca s-a dat basescu cu americanii.

Edited by LeChuck

Share this post


Link to post
Share on other sites

Io sint confuz : cum adica mai bine pierdeam razboiul ?

Ar fi fost 2 variante :

1. Sa raminem cu nemtii pina ne cucereau rusii

2. Sa facem ce-am facut in realitate cu urmarile de rigoare.

Poate crezi ca daca ramineam cu nemtii, ar fi venit americanii inaintea rusilor sa le prezentam lor capitularea. Stii doar ca soarta noastra era deja stabilita : ne-au dat americanii pe grecia.

Asa ca nu vad o alternativa viabila in afara celei in care , la stalingrad ar fi fost un alt rezultat. Acum veneau englezii sa munceasca in romania....

Share this post


Link to post
Share on other sites

tocmai de-aia poate era mai bine daca pierdeam razboiul. dupa ce ne-au eliberat rusii, am avut fel si fel de contracte pe 99 de ani. totul se ducea la rusi, inclusiv conservele cu fasole si costita. la alimentara nu mai primeai decat tocana de primavara (daca aveai noroc), si toate cele cu ratia. nu ma uit la antonescu de jos in sus. dar la basescu se uita toata europa cu dispret, si anume de sus in jos. pentru americani e un pacalici la fix. este un "bagabont" cu aere, se crede cel putin vladimir putin. ultimul macar a fost spion kgb in germania de est. cu tot respectul pentru varsta dumitale nea popey, nu prea cred ca ai dreptate.

@feraru: probabil ca vrea sa zica ca s-a dat basescu cu americanii.

daca ar fi un "bagabont" nu ar instala americanii scutul aici, pur si simplu nici nu ne-ar baga in seama, nu ar face baza aero si nici altceva, doar nemtii nu ne inghit, asta pentru intoarcerea armelor; lucrul bun e alianta cu USA, asta e lucrul bun, nu se poate nega.

Edited by alexpopeystar68

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sintem, ca de obicei , intre doua mari puteri: americanii si rusii. Mare lucru, nimeni nu poate realiza, nu putem decit sa ne dam pe linga unul dintre ei si sa nu-l suparam pe celalalt...asa a fost si va fi mereu.

Oricine ar veni la putere, tot nu va fi luat prea tare in seama, aci nu are nici o vina basescu, nimeni nu putea obtine ceva semnificativ mai bine.

basescu cu noi e jalnic. la ce-a facut din poporul asta , vai mama noastra ! Vrea sa ramina in istorie, si ne baga pe noi acolo, in locul lui.ne considera niste simpli marinari pe vasul lui.

din cite mi s-a povestit despre el , comandant fiind, era tot asa cum e acum. cel putin nu s-a schimbat ! pacat de sansa pe care a avut-o.....

Edited by iulirx
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

http://documentare.digitalarena.ro/scrisoare-din-polonia-asasinarea-lui-lech-kaczynski-2011/

Uitati-va la documentarul asta si o sa intelegeti ca noi suntem un popor umil care se indoaie cum bate vantul. Si revin la ce am spus ca e.... genetic. Atunci cand avem si alt termen de comparatie putem concluziona usor ce fel de natie suntem. Si sa ma ierte romanii, dar de ce i-am lasat pe cei "alesi" sa ne vanda la straini? De ce Argentina a ridicat la propriu bata si toporul la Bechtel? De ce Argentina a spus afara cu FMI? Chiar suntem urmasii Romei cand in fapt doar 17% a din teritoriul Daciei a fost ocupat de Romani? Cum dracu de francezii nu vorbesc latina? Cum dracu de germanii nu vorbesc latina? Dacii din Nord habar nu aveau ca partea de sud e controlata de Romani. Cum de suntem urmasii Romei? Sau e mai bine acuma sa fim latini?

Share this post


Link to post
Share on other sites

@iulirx : "... Oricine ar veni la putere, tot nu va fi luat prea tare in seama, aci nu are nici o vina basescu, nimeni nu putea obtine ceva semnificativ mai bine ..."

in mod sigur cu niste lichele de teapa lui crin, ponta , ... si altii ca ei, americanii ne-ar fi spus pa; de altfel interesul USL pentru relatia cu rusii

este mai mult decat evident, iliescu revival ... noi stim cum fac rusii "comert", ne conditioneaza cum vor ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now