larahau

Ce faci cand distrugi o roata din cauza drumului?

25 posts in this topic

Nu o sa imi pun sperante ca rezolv altfel problema decat sa imi repar janta pe cheltuiala mea.Totusi poate avem colegi care le au cu avocatura si as vrea sa "dezbatem" acest subiect.

Iata intamplarea mea:

Asta seara pe la ora 19 la iesire din Sebes spre Sibiu am lovit o groapa in asfalt si am strambat janta pe interior, pana, e.t.c.Fiind intuneric afara si venea si masina din contra-sens, mi-au batut farurile in ochi, nu am observat groapa si am luat-o in plin.O groapa destul de mica dar adanca si cu marginea colturoasa, stiti voi...astea de sezon.Groapa se afla imediat dupa benzinaria Mol de la iesire din Sebes, deci in oras.Aveam cam 60 km/h, eram intr-un usor demaraj fiind la iesire din oras.

Acum va intreb a cui vina e faptul ca eu la ora asta am janta stramba.A mea ca nu am evitat groapa (cu riscul de a lovi masina din contra-sens) sau a primariei ca nu a semnalizat sau reparat groapa?De ex (probabil prin absurd :smile: )daca dau in judecata primaria ca nu a reparat/semnalizat o groapa care prezinta un pericol pentru circulatie, am castig de cauza?

Edited by larahau

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca esti sigur ca traiesti in Romania...o sa fiu sarcastic ; cred ca o sa inghiti in sec, bineinteles dupa injuraturile de rigoare :evil6: .....Toti iti vor spune ca te lupti cu morile de vant.Nu o sa afli cine raspunde de drum... :confused1: Au murit oameni si n-a interesat pe nimeni. Cunosc un caz identic cu deces. In timp ce se facea constatarea accidentului, groapa a fost asfaltata.....si mortul a fost de vina!

Asta in caz ca nu ai CASCO. Daca ai, e simplu..... :glasses9::evil5:

Share this post


Link to post
Share on other sites

2 de aliaj a rezolvat sotia asta vara ! Astfel am trecut la table si vara si iarna! Aaaaa, am uitat sa spun ca ea nici nu observase, a vazut un prieten si m-a sunat sa-mi spuna ca are ea pana, pe care tot el a facut-o, iar cand m-am dus la service am vazut si cealalta janta,erau crapate pe interior:) :smile:

"Acum va intreb a cui vina e faptul ca eu la ora asta am janta stramba.A mea ca nu am evitat groapa (cu riscul de a lovi masina din contra-sens) sau a primariei ca nu a semnalizat sau reparat groapa?De ex (probabil prin absurd :smile: )daca dau in judecata primaria ca nu a reparat/semnalizat o groapa care prezinta un pericol pentru circulatie, am castig de cauza?"

vei avea castig daca aduci dovezi,dar dupa un proces luuuuuuuuuuuuuuuuuuuung .

Edited by zippy

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai drumul respectiv tine de primarie clar, ca doar e in oras.Si nu am casco...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pentru proces, in afara de poze,trebuia sa chemi si politia sa-ti faca un pv de distrugere si aveai sanse mari, dar pentru linistea ta si descarcare sufleteasca ia janta si arunc-o prin geam primarului! O sa primesti o amenda dar protestul tau va fi super!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se pot suda daca sunt crapate si indrepta daca sunt doar indoite. Tocmai ieri am fost si am indreptat o janta BBS de VW Sharan , aceeasi pe care am si sudat-o anul trecut.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se pot suda daca sunt crapate si indrepta daca sunt doar indoite. Tocmai ieri am fost si am indreptat o janta BBS de VW Sharan , aceeasi pe care am si sudat-o anul trecut.

Stii, parca la Volvo ne laudam cu siguranta,cat despre o roata crapata si sudata,asa cum am avut si eu prima intentie,mai bine imi cumpar singur lumanari :). Daca este de tabla si nu este crapata , mai merge un pic ciocanita,dar la cele de aliaj, oricat de buna ar fi sudura trebuie sa te gandesti ca ii schimba proprietatile,asa ca mai bine nuuuuuuuuuu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

E din aliaj dar nu e crapata, e doar indoita.Dar mai iasa janta buna din ea o data ce a fost indreptata?Adica nu o sa bata la viteze mari?

Share this post


Link to post
Share on other sites

De obicei nu bate la viteze mari daca este "lipita" bine,

Trebuie doar sa gasesti un service priceput .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu am indreptat una, tot din cauza unei gropi. Am mutat-o pe spate si nu se simte nimic. Acuma banuiesc ca depinde si cat de tare e indoita a ta...

S eu m-am adresat politiei pentru ca am vrut sa plateasca cineva pentru roata mea, mai mult asa ca revolta decat pentru partea financiara... Cei de la politie m-au trimis la CNADNR - la mine a fost in afara localitatii. Cei de-acolo s-au spalat pe maini si mi-au zis ca degeaba ii dau pe ei in judecata, ca ei au predat drumul pentru reparatii catre FCC, parca, si ca acolo ar trebui sa ma adresez. Evident, am lasat-o balta, m-a costat vreo 200 de lei daca bine tin minte si am indreptat-o.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pune o poza cu ea! Ai cum?

Edited by agr350r

Share this post


Link to post
Share on other sites

Astea-s pozele cu roata:

post-1859-0-54995500-1327759454_thumb.jp

post-1859-0-43748700-1327759482_thumb.jp

post-1859-0-28034300-1327759527_thumb.jp

post-1859-0-06098900-1327759546_thumb.jp

Ce ziceti, mai iasa roata din ea sau e buna de pus la caruta?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu zic ca se poate face!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se poate face. Daca ai un drum in Bucuresti....iti recomand sa o faci la AutoSoft. Sunt foarte buni.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si foarte scumpi! :D

Dar merita!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai si cam la cat ma duce o reparatie?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut pretene :)!!! Uite un link cu ceea ce cauti, poate-ti este de folos!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si foarte scumpi! :D

Dar merita!

Mie nu mi se par cu mult mai scumpi in comparatie cu alte vulcanizari.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu zic ca s-ar putea face. Cel mai bine intrebi pe cineva de meserie. La Deva este un nene care se ocupa cu asa ceva. Poti sa dai o fuga pana aici, nici nu e asa departe si atunci te lamuresti. Cat priveste costurile, asta depinde de cat e de lucru la janta.

Daca te hotarasti, da un tel sau PM.

0754 011200

Share this post


Link to post
Share on other sites

sunt sunt....eu numai la ei le schimb pentru ca sunt profesionisti! Dar sunt destul de piperati!

Si eu zic ca merge! Si iese la linie ca nu este sparta! Dar in halul asta nu ma asteptam sa fie, esti un fenomen :D:lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc de informatii.Am sa incerc maine sa vad ce pot face ca e tare aiurea sa merg cu roata aia mica de rezerva...Eu ma mir cum de nu s-a taiat cauciucul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu o sa imi pun sperante ca rezolv altfel problema decat sa imi repar janta pe cheltuiala mea.Totusi poate avem colegi care le au cu avocatura si as vrea sa "dezbatem" acest subiect.

Iata intamplarea mea:

Asta seara pe la ora 19 la iesire din Sebes spre Sibiu am lovit o groapa in asfalt si am strambat janta pe interior, pana, e.t.c.Fiind intuneric afara si venea si masina din contra-sens, mi-au batut farurile in ochi, nu am observat groapa si am luat-o in plin.O groapa destul de mica dar adanca si cu marginea colturoasa, stiti voi...astea de sezon.Groapa se afla imediat dupa benzinaria Mol de la iesire din Sebes, deci in oras.Aveam cam 60 km/h, eram intr-un usor demaraj fiind la iesire din oras.

Acum va intreb a cui vina e faptul ca eu la ora asta am janta stramba.A mea ca nu am evitat groapa (cu riscul de a lovi masina din contra-sens) sau a primariei ca nu a semnalizat sau reparat groapa?De ex (probabil prin absurd :smile: )daca dau in judecata primaria ca nu a reparat/semnalizat o groapa care prezinta un pericol pentru circulatie, am castig de cauza?

Daca poti demonstra , si nu poti, ca era imposibil sa ocolesti groapa in conditii de siguranta, atunci vei cistiga.

Insa NU vei cistiga pentru ca PUTEAI evita acea groapa in conditii de siguranta !

N-ai nici cea mai mica sansa de succes....imi pare rau.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ei bine daca evitam acea groapa in momentul respectiv, loveam masina care venea din contrasens.Deci nu prea puteam evita in conditii de siguranta, dar cum spui tu - nu am cum sa demonstrez asta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Merge indreptata la un service specializat pe indreptari si sudura dar dupa ce o indrepti ar fi bine sa o muti pe spate

Share this post


Link to post
Share on other sites

In ClujN stiu un service pe str plevnei nr.73 repara oricefel de jenti, pot sa fie rupte in 2 :) le si sableaza le vopsesc toot. Preturile sunt un pic mai ridicate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now