rosubog

VIDA-DICE...?

300 posts in this topic

Nuuuu... vindeam pe ala al meu, vreau ceva mai original ;D

Oricum m-a lasat a doua zi @victorgheorghe fara el ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ca sa fac o paranteza, la inceput, Victor nici nu vroia sa mai auda de Volvo, iar acum tu il saluti si el iti raspunde "I Love Volvo" :lol:

Edited by agr350r

Share this post


Link to post
Share on other sites

Offtopic..Are cineva Dice ,stricat ,defect ,de vinzare?!!Fara clone :smile:

Share this post


Link to post
Share on other sites

salutare baieti,cine ma poate ajuta?am incercat sa sterg azi o eroare de abs dupa ce am rezolvat o problema la un senzor pe spate(cablu sectionat) la s40 si nu se conecteaza DICE la masina,la inceput am crezut ca e ceva cu mufa OBD,dar nu merge nici pe cealalta masina,licareste ledul verde(firmware status)si cel albastru(bluetooth com status),in momentul cind conectez mufa usb la laptop se aprinde cel galben(USB com status)si licare pentru cateva secunde dupa care se stinge impreuna cu cel albastru,ramane aprins numai cel verde,sa fi murit DICE-ul sau e ceva problema cu softul/laptopul(Dell D830),laptopul nu il folosesc la nimic altceva de aceea am si instalat softul pe el,am observat ca daca deconectez usb-ul ledul albastru incepe din nou sa licare......

Edited by mario74

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca ti-a murit DiCE-ul... incearca-l pe S60, si daca merge, e problema la S40

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca ti-a murit DiCE-ul... incearca-l pe S60, si daca merge, e problema la S40

am incercat deja si face la fel,am mai incercat si pe un v40 si tot asa,eu ma gandeam sa nu fie din laptop ....apropo,o sursa de unde pot cumpara una mai buna?pe asta am luat-o anul trecut in mai la 150 euro si pot spune ca nu am folosit-o mai deloc si totusi uite ca m-a lasat .....chinezii!!!! Edited by mario74

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poate ai vre-un fir intrerupt. Ai mai multa grija cum manevrezi dice-ul...am inteles ca sunt destul de firave firele care ies din aparat. Daca imi aduc bine aminte...parca repara BogdanG dice-uri. Succes!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vreau sa cumpar si eu un DICE. Recomandari ceva?

Multumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mda... si dupa ce stai 3 saptamani dupa el, te trezesti ca e vreo meserie cu cablaj albastru si nu merge pe S80-ul nou (cum am avut eu din shen-zen pe dreapta) sau vreo clona a clonei clonate, cum a nimerit BogdanG ;D

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Maybe nu stiu ce sa zic, al meu arata identic cu cel original cel putin pe exterior (SETEK & everything) si mi-a ajuns in 3 zile prin DHL. Daca e clona sau nu i don't care ca nu o sa-i fac update de firmware dar tind sa cred ca e de pe aceeasi linie cu originalul, smuggled out de angajati ca ii lipseste doar sigiliul original (are un sigiliu cu caractere chinezesti).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ba trebuie sa-i faci update de firmware daca pui VIDA 2013A, iar cablul OBD pe care scrie SETEK este valabil pt toate DICE-urile indiferent de pret, conteaza insa ca placa sa fie facuta de TELECA AB iar deviceul sa fie un DICE veritabil .

@ALEX, zilele trecute eram cu Turbo(aka Dinoco) & fostul tau DICE si a trebuit sa fac o diagnoza la un S80N, evident ca nu mergea deloc, nici nu se conecta la CEM, am scos clona, clonei, clonate si am rezolvat problema. Iar pe XP merge impecabil clona clonei clonate . :D

Ca fapt divers, clona, clonei clonate se poate instala cu un driver de AUTOCOM si evident se poate transforma in AUTOCOM, chiar sunt curios .

De fapt noile DICE-uri din CHINA ce se invart in jurul sumei de 100$ sunt deviceuri passthru J2534 cu diverse drivere si pot "emula", Toyota MVCI, Honda HDS & Volvo DICE .

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Corect ! Dar din cate mi-ai povestit, asta e pentru cine se pricepe, si e dispus sa puna windows-uri pana la 5 dimineata ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa se castiga experienta, cu nopti nedormite . :D

De fapt nu DICE-ul (ca device) este problema ci VIDA si implementarea CRACK-ului .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Adica noul Dice este doar 350 lei in RO?

Share this post


Link to post
Share on other sites

+ transport .

Dar sunt clona, clonei clonate .

Cred ca o sa am eu unul de vanzare cat de curand . :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

+ transport .

Dar sunt clona, clonei clonate .

Cred ca o sa am eu unul de vanzare cat de curand . :D

Sa-mi dai de stire. Poate te las fara :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

La pretul asta iti tii telefoanele inchise dupa ce il vinzi, ca sa scapi de asistenta la instalare ;D

Update de soft nu se mai poate face la clona clonei clonate, da' nu stiu daca e nevoie fiind un J2534

Share this post


Link to post
Share on other sites

La pretul asta iti tii telefoanele inchise dupa ce il vinzi, ca sa scapi de asistenta la instalare ;D

Update de soft nu se mai poate face la clona clonei clonate, da' nu stiu daca e nevoie fiind un J2534

Bogdan vinde masini cu garantie si service pe viata, ce sa mai zicem de un DICE :)))

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Ionut, pana instalezi softul de la chinez care de fapt este un VIDA hakuit iti creste par alb pe piept iar cand ti-e lumea mai draga se reseteaza windows-ul 7 .

De fapt asta am descoperit recent ca bugurile din VIDA sunt cauzate mai degraba de crack si MYSQL nu neaparat de scula numita DICE .

Buba este ca DICE-urile proaste nu merg cu ultimele versiuni de VIDA, eu am reusit sa-l fac sa mearga cu 2012 D dar se blocheaza sau nu citeste anumite masini. Cu 2010 merge impecabil iar cu 2011 mai da rateuri .

Oricum sunt satul de instalat VIDA & WINDOWS .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai eu nici nu l-am instalat cu vida de la Chinese, l-am pus direct cu 2012 (traiasca pirate bay) si merge fara probleme. Singurele erori le-a dat cand resetam un SRI dar l-a executat oricum.

Daca te tine laptopul si vrei sa nu te mai complici cu windowsuri fa-ti un VM pe care il poti copia cu copy paste de cate ori vrei si iti pui cate versiuni vrei cate una in fiecare instanta. Eu mi-am facut un xp in vmware.

In felul asta nu-ti incarci nici sistemul cu baza aia de date. By the way, l-au migrat la mysql ca al meu e pe ms sql ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai tu ai impresia ca VIDA original (fara crack) da eroare cand lucrezi cu el ? :D

My bad, nu e MYSQL e Microsoft SQL .

VIDA este acelasi indiferent ca vine de la China sau de pe torenti, diferenta este ca unele variante de la chinezi au altfel de drivere pt ca DICE-ul nu e DICE . :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai tu ai impresia ca VIDA original (fara crack) da eroare cand lucrezi cu el ? :DNu (doar decat daca mai descoperi accidental cate-un bug )

My bad, nu e MYSQL e Microsoft SQL . Yep

VIDA este acelasi indiferent ca vine de la China sau de pe torenti, diferenta este ca unele variante de la chinezi au altfel de drivere pt ca DICE-ul nu e DICE . :DYep.

Edited by Vita_Fresh

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now