rosubog

VIDA-DICE...?

300 posts in this topic

Nu stiu exact...zice NEW HARDWARE FOUND si apoi zice ca nu gaseste drivere....

Da...licareste primul led de sus cu FIRMWARE...de fapt la inceput cand il conectez se aprinde putin si al doilea led(cel albastru) si apoi licareste asta verde intr-una...

Da am pus VIDAul de la chinezi 2012A pe WIN7 x64 Ultimate fara probleme...

Aveam un hard vechi pe care era WinXP SP3 si acolo a reusit sa instaleze driverele...cel putin in ADD/REMOVE PROGRAMS vedeam ceva cu USB SAITEK etc...dar nu mi-a mers instalat Vida pana la capat din cauza la .NET parca...

Asadar acum instalez WIN XP SP3 pe laptop de pe stick...dar se misca greeeeeeeeeu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca ai un dice care licareste cand il bagi in usb atunci nu merg driverele SETEK pt ca este o clona clonata . Trebuie sa folosesti VIDA de la chinez asta daca are driverele care trebuie .

Daca il pui pe un calc fara VIDA trebuie sa-ti apara CP210x ca device .

Daca arata asa este clona din aia proasta .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gataaaa...L-am facut sa mearga...mama lui de windows...

Daca il bag numai in USB nu merge nimic...doar daca il conectez la masina sau la adaptor licareste verdele...In ADD/REMOVE PROGRAMS scrie ceva SETEK DICE USB etc.Nu l-am desfacut inca de frica sa nu imi anuleze astia garantia care cica e de 1 an...Desi am observat ca pe o parte eticheta de garantie este deja crapata/taiata...

Versiunea firmware e 5.0.0...urmeaza sa ii fac update caci VIDA1012A mi-a zis ca are firmwareul vechi.Dar l-am conectat si asa la masina...

Sa-l desfac sa vedem ce este inauntru?Au astia cum sa isi dea seama daca l-am desfacut exceptand abtibildul?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu trebuie sa-l desfaci de tot pt a vedea ce este inauntru, trebuie sa desfaci un capac si sa vezi ce culoare are cablajul sau te poti uita direct prin fanta de la SDcard .

Oricum daca zici ca il vede ca Setek e un pas inainte iar daca este cu cablaj verde este super mega .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uitandu-ma prin fanta de la SDCard se vede o placa VERDE care presupun ca e placa de baza sau cum i-o mai spune...la aia i se spune cablaj?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca e verde e bine, ai nimerit o clona buna .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci toate semnele sunt bune..Acum sper sa ma si tina...Multumesc pt raspunsuri...ma rog...de fapt cred ca e cam devreme pentru multumesc...caci probabil vor mai veni intrebari :D

Am scos si updateul de pe volvo si i-am facut update la ultima versiune si merge totul ok.

Pt cei curiosi l-am luat de aici cu 135$ + 40 lei TVA...acum vad ca au si o mica reducere...

http://www.aliexpress.com/item/2012-newest-car-scanner-tool-volvo-vida-dice/469649321.html

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Apropo la deconectare:sunt situatii in care desi scot cheia din contact ultimul led(cel rosu cu VEHICLE INTERFACE) inca licareste...trebuie sa astept sa se opreasca din licarit sau merge sa scot mufa si cand licareste?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dupa ce ai luat contactul tragi mufa afara, o poti face si cu contactul pus nu e nici o problema .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Intre timp mi-a murit diceul dar si-a revenit...O zi a mers,a doua zi niimic...Ledul de la FIRMWARE palpaia rosu in veseleie si atata...Am luat legatura cu chinezoaica care mi l-a vandut si mi-a zis sa fac un update(rescriere) de firmware...SI a mers...Dar mi-a zis sa nu scot mufa pana cand ledul rosu de la VEHICLE INTERFACE nu se stinge...si se stinge abia dupa ce i-au contactul si vreo 1-2 min de asteptat ,cand se aude un click ...

@Bogdan:nu o lua in nume de rau,nu e atac la recomandarile tale...chinezariile astea...

Se poate face la XC90 2006 185cp ca atunci cand dau din maneta de semnalizare,doar juma de cursa, sa semnalizeze de 3 ori cum e la S40?Caci dupa cate am observat semnalizeaza decat o data?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Intre timp mi-a murit diceul dar si-a revenit...O zi a mers,a doua zi niimic...Ledul de la FIRMWARE palpaia rosu in veseleie si atata...Am luat legatura cu chinezoaica care mi l-a vandut si mi-a zis sa fac un update(rescriere) de firmware...SI a mers...Dar mi-a zis sa nu scot mufa pana cand ledul rosu de la VEHICLE INTERFACE nu se stinge...si se stinge abia dupa ce i-au contactul si vreo 1-2 min de asteptat ,cand se aude un click ...

@Bogdan:nu o lua in nume de rau,nu e atac la recomandarile tale...chinezariile astea...

Se poate face la XC90 2006 185cp ca atunci cand dau din maneta de semnalizare,doar juma de cursa, sa semnalizeze de 3 ori cum e la S40?Caci dupa cate am observat semnalizeaza decat o data?

Incerca si umbla in meniu la ICM ,daca este similar cu S40-ul.Eu iti zic ca si idee si sa nu o iei ca directie 100% rezolvabila.Acolo iti indica sa dai un flash sau 3 la schimbarea directiei de mers.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am incercat dar nu am gasit optiune.apropo la PARAMETERS ce ar trebui sa fie acolo?la mine e gri si nu pot accesa....asa ar trebui sa fie sau e diceul meu slabut?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trebuie sa mearga parametrii dar se pare ca nu ai versinea ok de win pentru a rula programul 100%. Cauta alta versiune de win.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai am XP SP3 Profesional 32 biti...mai bun de asta ce poate fi?cu Vida2012 si firmware dice la ultima versiune...

Scuze.am vrut sa zic PROGRAMED VALUESpost-235-0-48435900-1380657761_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

La XC90 dupa 2007 exista optiunea aceasta si nu este programabila .

De fapt cu DICE nu poti face mari programari decat daca este legat la un VIDA platit si se platesc softurile .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imi puteti spune va rog frumos de unde pot cumpara o interfata dice buna din romania fara sa intru in faliment?

Ma intereseaza sa verific/sterg erorile.

Cu DICE se poate vedea de exemplu daca injectoarele sunt ok, presiunea in turbina (daca apar spike-uri) etc?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, se poate verifica.

Pot sa iti fac legatura cu cineva care a mai scazut pretul de la 1000RON la 850RON, dar il are pe stoc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pot sa iti fac legatura cu cineva care a mai scazut pretul de la 1000RON la 850RON, dar il are pe stoc.

Ce model? Identic cu a lui Papa Smurf?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Identic cu al meu... cablaj verde.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Identic cu al meu... cablaj verde.

Merci!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Papa Smurf are do o .

Unu verde si unu halbastru .

Share this post


Link to post
Share on other sites

In Vida se poate citi eroarea care iti apare in bord?Daca da,unde ? :D Caci nu am gasit decat daca martorul de mesaj in bord este activ sau nu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vida- Diagnostics -Fault Trace - Delivery

Share this post


Link to post
Share on other sites

Errr...Serios? O sa verfic...Probabil nu am fost suficient de atent :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

La mine nu merge sa-l apas, pentru ca nu sunt conectat la masina! Dupa ce conectezi vida la masina, urmezi pasii si apoi dai la delivery si iti arata toate erorile care le are masina, chiar daca nu iti sunt afisate in bord

post-259-0-08924900-1385021833_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now