rosubog

VIDA-DICE...?

300 posts in this topic

Nici eu nu am stiut ce sa aleg, dar mam uitat sa fie cu cablaj verde TELEKA.Am citit pe forum ca ar fii ale mai bune si durabile.In rest daca ai noroc si functioneaza toate fac acelasi lucru, nu cred ca este diferenta intre ele(daca gresesc va rog sa ma corectati)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna ziua.

Am cumparat Vida 2014D de la  http://www.aliexpress.com/snapshot/6799060146.html?orderId=68318516555796.

DICE cu cablu negru si pe mufa scrie SETEK.

Pina acum merge....., dar nu imi deschide EWD - electrical wire diagram  - si imi apare mesajul asta : EWD is not includit on this VIDA installation - Please install the latest EWD

Am  luat legatura cu chinezii si imi zic ca ei mi-au trimis soft original (adica clona dupa original) dar ca nu are EWD inclus si ca toate softurile trimise din china sint la fel, fara EWD inclus.

Asa e ? Cine a mai cumparat de la chinezi VIDA, vine fara EWD inclus ?

Cum pot sa fac EWD sa functioneze ?

Multumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

I cauti pe net, il downloadezi si il instalezi conform instructiunilor.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

totusi in CD-ul care l-am primit apare in folderul 3PP / Tools / EWD / VIDAEWDInstall.

EWD apare cu o capacitate de 75 kb

i-am dat open, run, ...etc...... dar nimic.

Cine a mai cumparat de la chinezi VIDA, vine fara EWD inclus ?

Ai cumva un link de unde pot sa il downloadez ...

multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Repet, NU vine inclus. Acel fisier este un inlocuitor ca sa nu dea VIDA eroare la instalare. Trebuie luat separat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ok. multumesc.

am inteles.

ai cumva un link de unde sa il descarc...

am cautat pe net dar cred ca nu sint asa de priceput ....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Forumul din pacate nu incurajeaza / sustine pirateria asa ca esti pe cont propriu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu ai pentru ce !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare. Nu am mai vazut pana acum modelul asta de DICE:

http://www.ebay.de/itm/2014D-Volvo-Vida-Dice-Diagnostic-Scanner-Tool-Service-Cables-for-Volvo-Vehicles-/391116271409?hash=item5b1058af31:g:H7kAAOSwyDxXgNW8

Stie cineva daca e bun de ceva? As lua de pe ebay si din europa daca e posibil, sa fie mai ok cu returul si eventuale probleme aparute, daca e cazul. Doar ca nu stiu nimic de acest model. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare.

Pana apuc sa-mi iau un DICE, ati folosit chestii de genul asta?

http://www.ebay.de/itm/Mini-ELM327-V2-1-Bluetooth-OBD2-OBD-II-Diagnosegerat-Testgerat-Interface-Scanner-/221681251090?hash=item339d3b7312:g:JMcAAOSwqu9U0YGw

http://elm327.ro/

Is Ok pt citit erori?

Edited by ironman

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este o jucărie care nu te ajuta mai deloc .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imi poate trimite cineva un link spre un vida 2014D ? 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 2 ore, Cristi Muresan a spus:

Imi poate trimite cineva un link spre un vida 2014D ? 

Ai PM...

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
20 hours ago, Bogdan G said:

Este o jucărie care nu te ajuta mai deloc .

Cum sa nu ajute mai deloc?

Se pot citi dtc pe motor.

Se pot sterge dtc motor

Poti sa vezi parametri motor in timp real.

Nu este atat de detaliat ca vida-dice ... insa este o solutie portabila extraordinar de ieftina. Si merge pe o caruta de motoare/masini.

Elm327,  pentru cine nu cunoaste, este o solutie generica foarte reusita, ce stie mai multe protocoale de comunicare decat dice sau star insa nu poate fi incadrat la profi, mai degraba la home use.

Ex: apare checku... nu stii ce e. Bagi jucaria si subit ai o idee despre ce se intampla cu masinuta. 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Colonna, eu tin in masina pentru urgente, un Autel si cateodata citeste balarii. Valabil si pentru Autocom si KTS. Opcom de multe ori imi arata doar coduri, fara descriere. Singurele care nu au dat rateuri, sunt Vida si VCDS-ul. Astept Ford Vcm sa vad ce stie. 

Asa ca Elm-ul, nu vad ce poate face

Edited by paunionutz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu spun ca ELM327 e perfect dar citeste si sterge coduri relativ ok pentru pret/portabilitate.

Iei varianta pe Bluetooth, instalezi o aplicatie si vezi mai mult decat un bec in bord. Dupa ce rezolvi problema ... dai clear tot din telefon.. si merge.

Am si eu : opcom , delphi , kts + multe altele dar stau in geanta ... in timp ce Elmul sta in usa. E mic, ieftin si portabil (extrem de portabil). 

L-am folosit cu succes la:

- Alfa Romeo 166 - 2002 - coduri 100% acurate (la fel ca FES)

- Mercedes Cl203 - am avut o singura data checkul aprins de la o bobina... iar Elm a spus missfire si cilindrul potrivit. Tot cu el am sters eroarea

- Mercedes B180CDI - la fel 

- Opel Astra G 1.7CDTI

- Range Rover P38A

- Volvo S60 2.0T - am citit multe si ok .. dar ce-i drept Vadim cu Dice si experienta m-a ajutat.... masina nu dadea coduri :(

Plus multe altele....

Asa ca jucaria pentru 50 de lei e extraordinara.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prietene eu am o vaga impresie ca tu ești noul Gigi contra pe acest forum .

Hai să-ți exemplific la mașini moderne cu ce te ajuta, ai mesaj în bord " soot filter full " bagi jucăria minune și da nici un cod de defect care zice ceva de alimentare , ștergi eroarea și motorul nu trage iar în bord același mesaj .

Tu probabil ai o mașină mai veche pe benzina unde te ajuta însă cineva care cu adevărat are o problema nu are ce sa facă cu jucăria aia .

Eu și Păun vorbim din experienta pt ca asta facem în fiecare zi, nu hobby, nu ocazional.

Trimis de pe al meu SM-G935F folosind Tapatalk

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prietene,

Stii cumva ce fac eu zilnic? .... eu nu contrazic pe nimeni. Insa ma vad contrazis constant fara argumente. Tocmai ca faceti asta zilnic e problema...  Aici omul intreba... vad ceva cu asta? Iar voi in cor....Nuuuu.

"Hai la o diagnoza serioasa :)"

Fie... zii sa-si ia o clona de dice... ca asa au profesionistii de la noi. 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca vrei ceva asemanator si portabil,mergi pe un Launch X431 pe bluetooth, cumperi ce module ai nevoie si gata

Sent from my ONE A2003 using Tapatalk

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
La 11.12.2016 at 11:20 PM, colonna a spus:

Prietene,

Stii cumva ce fac eu zilnic? .... eu nu contrazic pe nimeni. Insa ma vad contrazis constant fara argumente. Tocmai ca faceti asta zilnic e problema...  Aici omul intreba... vad ceva cu asta? Iar voi in cor....Nuuuu.

"Hai la o diagnoza serioasa :)"

Fie... zii sa-si ia o clona de dice... ca asa au profesionistii de la noi. 

 

Prietene . 

Tu ai văzut ce mașina are omu ? 

La aia nu-l ajuta Elm-ul . 

Acum ai înțeles ? 

E perfecta o clona de dice, își poate lua și original ca nu e foarte scump . 

 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

am instalat vida 2014d , doar ca torrentul nu continea si patch-ul , ma poate ajuta cineva cu un patch pt 2014D ? psl,

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iei de 2014A

Sent from my ONE A2003 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 8 ore, Midnight Caller a spus:

Iei de 2014A

Sent from my ONE A2003 using Tapatalk

:* 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now