rosubog

VIDA-DICE...?

300 posts in this topic

Pai asta incerc sa-ti explic dar ori nu vrei sa intelegi ori intelegi dar imi faci mie in ciuda . :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai asta incerc sa-ti explic dar ori nu vrei sa intelegi ori intelegi dar imi faci mie in ciuda . :D

Nu am zis nicaieri ca am impresia ca vida original ar da erori.

Stiu ca e acelasi vida ca nu-s picat in cap :) nu am zis nici ca ar fi altul, cand am zis vida chinese ma refeream la cel care a venit in cutie pe dvd in sensul ca nu l-am instalat pe ala ci am pus eu altul :)

Am inteles inca de cand ai zis ca da erori din cauza crack-urilor nu stiu cu ce ai impresia ca-ti fac in ciuda.

Share this post


Link to post
Share on other sites

+ transport .

Dar sunt clona, clonei clonate .

Cred ca o sa am eu unul de vanzare cat de curand . :D

salut,atunci Bogdan,imi zici te rog de unde pot cumpara ceva mai bun?am avut un DICE cumparat de la,, www.fireobd.de,, ,m-a tinut exact un an si apoi ....kaputt!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

inseamna ca eu sunt norocos :) atunci vreo 400 -450 E o fost dar numai 2010 d am (nu am chef sa experimentez)

Share this post


Link to post
Share on other sites

inseamna ca eu sunt norocos :smile: atunci vreo 400 -450 E o fost dar numai 2010 d am (nu am chef sa experimentez)

si tu tot de acolo l-ai luat?

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Mario Eu am luat de la Autonumen dar nu am comandat online pt ca am un prieten care ajunge des in China si imi cumpara el direct de la ei .

Da la tine ce nu merge la DICE ? E mort (nu se aprind ledurile)? sau nu se conecteaza la masina ? Ca am mai reparat DICE-uri .

Share this post


Link to post
Share on other sites

salutare baieti,cine ma poate ajuta?am incercat sa sterg azi o eroare de abs dupa ce am rezolvat o problema la un senzor pe spate(cablu sectionat) la s40 si nu se conecteaza DICE la masina,la inceput am crezut ca e ceva cu mufa OBD,dar nu merge nici pe cealalta masina,licareste ledul verde(firmware status)si cel albastru(bluetooth com status),in momentul cind conectez mufa usb la laptop se aprinde cel galben(USB com status)si licare pentru cateva secunde dupa care se stinge impreuna cu cel albastru,ramane aprins numai cel verde,sa fi murit DICE-ul sau e ceva problema cu softul/laptopul(Dell D830),laptopul nu il folosesc la nimic altceva de aceea am si instalat softul pe el,am observat ca daca deconectez usb-ul ledul albastru incepe din nou sa licare......

@Mario Eu am luat de la Autonumen dar nu am comandat online pt ca am un prieten care ajunge des in China si imi cumpara el direct de la ei .

Da la tine ce nu merge la DICE ? E mort (nu se aprind ledurile)? sau nu se conecteaza la masina ? Ca am mai reparat DICE-uri .

Uite nenea G ce are ! :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu am vazut :D

Pai nu are nimic iesit din comun, trebuie sa restartezi windows-ul dupa care sa intri in VIDA si sa incerci un "test comunication tool " .

Se mai intampla din astea .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu am vazut :D

Pai nu are nimic iesit din comun, trebuie sa restartezi windows-ul dupa care sa intri in VIDA si sa incerci un "test comunication tool " .

Se mai intampla din astea .

am incercat Bogdan degeaba,tot failure test(ceva de genul asta) imi zice!!,deja am comandat altul,sper sa am mai mult noroc :77: de data asta ??? .... Edited by mario74

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai si de ce nu vb cu cei de la care l-ai luat sau daca nu mai ai garantie se poate repara .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna,

Am cumparat un DICE ca sa opresc DRL-ul pe masina sotiei S60 2003, DICE-ul a venit cu VIDA 2012A, am instalat pe XP folosind virtual Machine. Cand conectez Dice-ul toate ledurile sunt albastre, dupa 2-3 incercari am reusit sa-i instalez si driverele.

Am conectat la S60 2003, totul bine si frumos, a recunoscut ECU-urile, am opril DRL -ul ca sa nu mai fie ca bradul de craciun, dar am observat ca nu vede modulul SAS (steering angle sensor).

Am putut sa sterg DTC-le stocate fara probleme.

Am conectat la S60 2011, citeste VIN-ul, dar nu vede nici un ECU. Masina cu 2 saptamani in urma a fost la service si i-au pus softul care contine si travel statistics nu cred sa fie problema cu masina.

Am incercat sa fac update la firmware-ul de la DICE 5.0 are acuma, am incercat sa-i dau flash 5.6.1 dar nu lasa da eroarea ca no firmware found.

Incercat din nou pe S60 2003 si functioneaza.

Am incercat sa instalez VIDA 2012D softul merge dar nu recunoaste DICE-ul, nu recunoaste driverele am incercar sa folosesc driverele din 2012A cu care a venit DICE-ul dar tot nu merge.

Ceva segestie daca Dice-ul se poate face sa functioneze si pe S60 2011 sau am nevoie de altul, de unde recomandati sa cumpar (nu de la dealer nu prea as dori sa dau 1200£ pentru DICE), care sund indiciile daca-i clon bun sau unul aiurea fara sa-l desfac in bucatele (pe care-l am stiu cai clon aiurea l-am si desfacut nici nu semana cu cel Teleca/ Setek)

Edited by gfieraru

Share this post


Link to post
Share on other sites

Probabil ca al tau e clona clonei clonate

Daca are cablaj albastru iar e prost.

Ia-ti cu cablaj VERDE si rezolvi treaba. Daca erai in Bucuresti te rezolvam in aceeasi zi.

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Are cablaj verde si pe mufa OBD scrie Setek. Multumesc pentru raspunsuri.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pau ai zis mai sus ca l-ai desfacut si nu seamana cu cel de la teleca...

Samsung Galaxy S on JellyBean

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cine are idee cum reusesc sa fac sa mearga Vida 2012D in Windows 8 64bit? S-a instalat corect fara erori, dar cand il deschid ramane ecran alb.

Multumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Cine are idee cum reusesc sa fac sa mearga Vida 2012D in Windows 8 64bit? S-a instalat corect fara erori, dar cand il deschid ramane ecran alb.

Multumesc.

Instalezi VMware, în el instalezi windows 7 sau XP și în el instalezi Vida. E mai bine oricum ca nu-ti încarci sistemul de zi cu zi cu baza de date și serviciile greoaie ale Vida.

Sent from my Z10 using Tapatalk 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Instalezi VMware, în el instalezi windows 7 sau XP și în el instalezi Vida. E mai bine oricum ca nu-ti încarci sistemul de zi cu zi cu baza de date și serviciile greoaie ale Vida.

Sent from my Z10 using Tapatalk 2

Multumesc pentru raspuns, dar prefer daca reusesc sa il am instalat normal.

Acuma scot 2013A poate cu asta va merge.

Multumesc inca odata pentru raspuns.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Instalezi VMware, în el instalezi windows 7 sau XP și în el instalezi Vida. E mai bine oricum ca nu-ti încarci sistemul de zi cu zi cu baza de date și serviciile greoaie ale Vida.

Sent from my Z10 using Tapatalk 2

Sau eu mai recomand VirtualBox, e mult mai "light" decat VMWARE.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pau ai zis mai sus ca l-ai desfacut si nu seamana cu cel de la teleca...

Samsung Galaxy S on JellyBean

da am desfacut si are cablajul verde dar arata foarte deiferit fata de teleca (pare a fi pustiu). ii clona clonei clonate dar cu softul cu care a venit functioneaza pe volvoul batran, dar nu l-as recomanda nimanui sa-l cumpere.

Edited by gfieraru

Share this post


Link to post
Share on other sites

La banii astia la ce te asteptai, fara suparare . :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mda...deci?

1.De unde luam o clona ok de DICE?De aici vad ca e cu varianta din 2011...cam veche zic eu,dar pana la urma merge.Pot pune Vida mai nou? http://www.obd2tool.com/goods-287-VOLVO+VIDA+DICE+Diagnostic+Tool.html

2.La clone am inteles nu mai poti face update la firmware...la ce ajuta aceste updateuri la firmware?

3.Un cod la cel original?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca ai dispozitia sa platesti 900RON, am pe stoc un DiCE nou perfect functional, cu cablaj verde. BogdanG iti poate confirma cum merge, ca l-a avut pe al meu cateva zile.

Suporta update de firmware, si iti ofer suport tehnic sa-l faci.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mda...deci?

1.De unde luam o clona ok de DICE?De aici vad ca e cu varianta din 2011...cam veche zic eu,dar pana la urma merge.Pot pune Vida mai nou? http://www.obd2tool....ostic Tool.html

2.La clone am inteles nu mai poti face update la firmware...la ce ajuta aceste updateuri la firmware?

3.Un cod la cel original?

Nu ai nevoie de update ca nu esti service.Vine cu soft pt. masinile pina la anul la care este facut,manufacturat(2009-2010 de principiu).

Altfel cumparati unul original cu update gratuit pentru firme de service si merita 1000-1200E ,cred si repari diagnostichezi tot ce inseamna Volvo turisme.

Clonele cedeaza ca urmare , in mare parte, a lucraturii execrabile plus economie de piese,tipic china =ca merge si asa cu mai putine piese slaba calitate ,de corectie si protectie antistatica etc,si trunchere a schemei de baza.

Insa esti liber sa cumperi ce iti este mai accesibil functie de scopul tau.Este un sfat si nu deturnare de la actiunea ta.

Edited by V50Saphir

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai nevoie de update soft pt a rula versiuni mai noi de VIDA.

Un Dice original costa pana in 3000 lei .

Un Dice original se strica si ala .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now