yuda

Generator de hidrogen

59 posts in this topic

@Shogun

Ai grija... pe aici se zice ca iti bagi joc de masina daca treci la combustibili alternativi.

NU se zice, asa e !

Nu respecti ce spune producatorul, nici macar pe aproape ! Nu se vinde biodiesel separat pentru ca nimeni n-are voie sa-si bata joc de masina, insa tu o faci !

Daca n-ai bani de combustibil, macar vinde-o ! Si nu-i mai invata PROST si pe altii !!!

Asta da forum tehnic ! Bleah !

Edited by iulirx

Share this post


Link to post
Share on other sites

1. Masina mea arata si se comporta ca una mediocra pentru modelul si anul ei de fabricatie, ceea ce nu pot spune despre a ta. Masina care dupa 2-3 ani de folosinta arata si se comporta ca una de 6 ani, cu foarta multa indulgenta. Fapt nu numai de mine observat.

2. Cand o sa salvezi si tu un Volvo de la drumul REMAT-ul, abia atunci sa iti mai spui parerea, despre o masina veche... despre cum arata si cum se comporta. Sa cumperi o masina noua, de care sa tragi de ea in batjocura, oricine poate.

3. Ca sa vezi pana unde poate merge ipocrizia... Din 2008 cand a intrat in vigoare norma europeana de 4% continut biodiezel, cati km ai facut si cat combustibil ai ars? Eu am facut ~80k km... deci cine a folosit mai mult bio dintre noi doi? Din nou: da-ti parerea despre mine, cand o sa consum mai mult biodiesel decat tine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Desi nu meriti sa iti raspund, raspund deoarece induci impresia ca n-am grija de masina si-mi bat joc de ea.

1. masina mea arata exact ca o masina din 2008 cu 155.000 km parcursi, intretinuta foarte bine . A avut parte numai de combustibil extra, revizii (ultima la 149.000 km) din 15.000 in 15.000 km , tot schimbat cu componente oem, absolut tot, uleiul cel mai bun, cauciucuri pro, nu a avut pina acum nici o buba ! (o singura schimbare de turbina din cauza actuatorului). Masina consuma extrem de putin (o medie de 6.2 % in conditiile in care ma dau tare la ea). N-are zgomote, jocuri, defecte. Tot ce e pe masina functioneaza in parametri normali. De unde ai vazut tu ca arata si se comporta ca o masina de 6 ani, e o enigma. Poate si spui concret la ce te referi ! Sa nu se spuna ca esti subiectiv !

2. N-am salvat nici o masina de remat, si nici nu vad de ce as face ca tine, salvind-o si dupa aia sa-mi bat joc de ea. Asta nu e un argument. Am cumparat masina noua s-o folosesc si sa-mi faca placere s-o conduc. Daca tu crezi ca trag de ea in batjocura e doar parerea ta. Mie asa-mi place sa merg, tare. E cumva masina facuta sa mearga altfel ? Daca tu si altii vreti s-o tineti cu 50 la ora nu inseamna ca pentru asta e facuta masina !

3. Un argument , sa fiu indulgent, copilaresc ! Probabil ma pot pune cu tine numai cind o sa bag si eu ulei de gatit in ea, nu ?

bleah ! Nu te mai astepta la vre-un alt raspuns.

Edited by iulirx

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca vrei dovezi referitor la ce am spus despre masina ta, desi tu doar arunci cu vorbe... intreaba-ti apropiatii/prietenii de pe forum.

Prieteneste au observat asta inaintea mea. Eu doar am reprodus aici ce au observat altii.

La distractie toata lumea e prieten si zambeste... dar cand sunt cu ale lor...

P.S. Si spune-mi, te rog ce specificatii ale producatorului sa respect?

Ai idee ce standarde avea motorina cand a fost proiectat sistemul meu de injectie si ce standarde are acum? Ma umfla rasu'.

...Doar ataci cu directie anumite persoane care stau in calea "binelui general", din pacate pentru tine, total pe langa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Putem vorbi in pace pe topicul asta ?...

:occasion14:

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vezi ca Stanley a fost omorat sau ucis - cum iti place sa spui...

E foarte complicata instalatia sa - de aceea nu a reusit nimeni inca sa o refaca...sa fie functionala 100%. Sint doar citeva incercari amarite...si j-de-mii de paginide forumuri...

Pina la Stanley - uita-te la Tesla si propulsia masinii lui - cu AER (bine, energia din aer) si atit. 2 antene, 2 bobine, 2 pentode si gata minunea.

Deci, fuga la pompa sau puneti-va mintea la contributie mai mult. Planul/patentul unui motor cu apa va fi pus la dispozitia publicului cand nu va mai fi gram de petrol sa se vanda. Si poate nici atunci.

Drumul batatorit pina acum cu celule/baterii electrice e fals si prost - se consuma mult mai mult pentru producere decit pentru consum/intrebuintare... Si unde mai pui ca fara petrol tot nu se pot pune in productie...

In alta viata, pe alta planeta, fara "rockefelleri" sau OPEC, cine stie ? Poate va fi posibil.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cel mai raspandit element din univers e hidrogenul! cand vom invata sa-l

"recoltam" fara electroliza, atunci da, se poate, altfel e numai vorba lunga ...

PS ar fi interesant de stiut care e procentul din atmosfera, poate asa ar merge ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hidrogenul in atmosfera "necombinat" este aproape nesemnificativ. Cea mai mare parte este legat cu oxigen in vapori de apa...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now