andreii

Consum Volvo S60 D5 205 cp din 2011

16 posts in this topic

Salutare tuturor,

Am un Volvo S60 D5 de 205 cp fabricat la inceputul lui 2011 (in posesia mea a intrat la sfarsitul lui 2011, a fost adus din Germania).

Masina are cutie automata si tractiune doar fata.

Am ceva dubii in ceea ce priveste consumul in sensul ca mi se pare cam mare.

Imi arata un consum mediu de 14.1 - 14.2 l/100km . Stiu ca a fost iarna, ca a fost foarte frig in perioada in care l-am condus eu (dec. 2011 - martie 2012), ca Bucurestiul este foarte aglomerat, etc. Chiar si asa mi se pare ca are un consum prea mare, mai ales ca din ce articole am citit si eu, D5-ul este promovat ca un motor economic.

Sa nu mai zic ca am facut chiar azi consumul real (cel cu refacerea plinului dupa 100 km) si rezultatul a fost de aprox 15l/100 km.

Daca se poate sa-mi impartasiti din parerile si experientele voastre in legatura cu acest subiect, v-as fi foarte recunoscator.

Multumesc,

Andrei

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cam mult chiar si pentru iarna asta naspa pe care am avut-o.

Mie nu mi-a sarit de 15% nici cand au fost zapezile alea mari. Acum am parca 12,5% pe ultima saptamana exclusiv Bucuresti la ore de 2 lei, dimineata la 7-8 si seara la 17-18 cand e mai aglomerat.

A mea e si mai grea + 4x4

Asteapta soarele si baga o plimbare mai lunga sa vezi ce-ti arata.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Consum:

10,4% condus numai in oras; mixt aproximativ 8,7%; afara 6,3%.

acelasi motor, tot automata, condus neeconomic, chiar sportiv,si in D si S.

Cel mai mult a consumat 12,5 asta iarna, cand stateam pe loc si cate 30 minute.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc pentru raspunsuri.

Pe ultima perioada de timp in care nu a mai fost vremea foarte urata (ultimele 2 saptamani), am avut o viteza medie de 19 km/h (Bucuresti). Chiar si asa mi se pare consumul prea mare.

icristi: cutia mea nu are modul S, care presupun ca vine de la sport. Sau nu stiu eu unde sa ma uit?

maurice: o sa astept soarele si voi face un drum ... La service :)

Seara buna!

Share this post


Link to post
Share on other sites

adrian aici este vorba de noul motor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cand treci din Drive in Manual, impingind schimbatorul catre dreapta, practic trece in modul Sport si iti arata in bord S, si trebuie sa simti ca motorul sta mai turat si schimbarea treptelor se face la peste 4000 rpm apoi, daca misti schimbatorul in fata sau in spate treci practic in Manual si in bord iti arata 1,2,3..

Nici eu nu stiam cand am condus-o prima data.

Acum nu stiu daca sunt mai multe tipuri de cutii automate pe modelul asta. Cine stie sa ne spuna si noua.

Edited by icristi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cand treci din Drive in Manual, impingind schimbatorul catre dreapta, practic trece in modul Sport si iti arata in bord S, si trebuie sa simti ca motorul sta mai turat si schimbarea treptelor se face la peste 4000 rpm apoi, daca misti schimbatorul in fata sau in spate treci practic in Manual si in bord iti arata 1,2,3..

Nici eu nu stiam cand am condus-o prima data.

Acum nu stiu daca sunt mai multe tipuri de cutii automate pe modelul asta. Cine stie sa ne spuna si noua.

Acum am inteles. La fel este si a mea. Numai ca eu imi imaginam ca vorbesti despre vreun buton separat S (Sport). Asa aveam eu la masina dinainte.

Este aceeasi cutie ca si a ta.

Merci de info.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ar trebui sa ai cutie in 6 rapoarte automatica fiind.Ai motor T10 ,generatie 3(Ex: D5244T10) ,2 turbine?! Deci ar trebui un consum nu asa mare.Teoretic 9-9,2L si iarna sa zicem un 12-13.Un T13 de generatie 2 nu vrea sa ia mai mult de 11 iarna cam in aceleasi conditii de mers .Mai atseapta sa se mai "aseze" motorul daca nu ai peste 20mii si vezi consum atunci.Vezi acum cind da firul ierbii si ii arati asfaltul pe distante mari

Edited by V50Saphir

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai atseapta sa se mai "aseze" motorul daca nu ai peste 20mii si vezi consum atunci.Vezi acum cind da firul ierbii si ii arati asfaltul pe distante mari

Am 25.000 km. Singurul lucru pe care il mai fac pana sa ma duc la service este cum ai spus si tu un drum mai lung.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Incearca sa treci cutia pe manual si s-o tii cit mai mult posibil intre 1800-2500 rpm, fara s-o calci tare ca e subturata. Mergi asa cam un plin si dupa asta fa-i consumul. Vezi sa ai in roti 2.5-2.6 bari , nu mai putin ! Chiar sint curios cit vei scoate consumul. Deci NU folosesti ,un plin ,cutia decit pe manual, niciodata pe automat ! Cind schimbi tine piciorul pe acceleratie in aceeasi pozitie, fara sa-l ridici , sau sa accelerezi.

Edited by iulirx

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am avut S60 D5 AWD si varianta de 205cp si varianta de 215 cp. Ambele au avut la mersul meu in Bucuresti intre 9.5 si 12 consum. Uneori ajungea la 13-14 dar imi asumam. plecari tari la semafor si nu meargeam ca omu normal. Media pe iarna a fost undeva la 10.5 dar aici m-a ajutat mult mersul prin baneasa - otopeni.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare din nou,

Revin cu informatii: am facut sambata un drum ceva mai lung, aprox. 70 km in afara Bucurestiului. Inainte am resetat counter-ul. Mi-a iesit un consum de 6.7/100 km.

Imediat cum am intrat in Bucuresti l-am resetat din nou. Consumul in 2 zile (am facut maxim 20 km prin Bucuresti): 14.5 l/100 km.

Incearca sa treci cutia pe manual si s-o tii cit mai mult posibil intre 1800-2500 rpm, fara s-o calci tare ca e subturata. Mergi asa cam un plin si dupa asta fa-i consumul. Vezi sa ai in roti 2.5-2.6 bari , nu mai putin ! Chiar sint curios cit vei scoate consumul. Deci NU folosesti ,un plin ,cutia decit pe manual, niciodata pe automat ! Cind schimbi tine piciorul pe acceleratie in aceeasi pozitie, fara sa-l ridici , sau sa accelerezi.

Voi incerca si ce imi recomanzi tu. Chiar sunt curios.

Multumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

La mine ia vreo 8.3 in Bucuresti aglomerat, 10 aprox. acum iarna in aglomeratie la ore urate. Cutie manuala cu Polestar.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cum se reseteaza consumul inregistrat in bord ? Eu am de vreo 3 luni 8.5-8.6 ( oscileaza din cand in cand ) si mai imi arata media cred 25km , motor D5 2004 131 hp ( masina este si chip-ata )

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tii apasat pe reset pana apare - - rotesti de rotita pana ajungi la media de viteza tii apasat pe reset si se reseteaza.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now