serge

Verificarea instalatiei de climatizare.

331 posts in this topic

Am ramas dator cu rezolvarea problemei la clima, dupa ce am stat aproape o luna fara clima, incarcand pe la diverse sevice-uri am ajuns la Badsi Nissan, printr-o cunostiinta si am reusit sa rezolv problema foarte ieftin si rapid, se pare ca nu radiatorul era de vina, cum au sugerat cei de la Gieruoservice ci un simplu oring, lipsa, cei la care am avut maisna undeva prin luna mai tot cu clima cred ca au uitat sa il monteze la loc.

ce M-a deranjat al cei de la Gieuroservice a fost ca nu au vrut sa verifice si daca pierde pe la oring-uri , cum am sugerat si eu, din 4 mecanici 2 sugerau ca de vina este radiatorul iar ceilalti 2 ca este ok si ca trebuie verificat mai amanuntit conductele.

Multumesc

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Volvo v50 1.6 d 2007

freon este,nu are pierderi,la verificare pe tester nu am eroare

teava clima este rece (ingheata mana)

condens sub masina =balta de apa

si totusi stanga =rece dreapta= caldut

nu mai inteleg nimic

are cineva poze sau schite cu dispunerea flanselor ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trebuie recalibrate clapetele de aer,sunt cel putin 3 topicuri pe forum cu problema asta,trebuie doar sa ai bunavointa sa cauti un pic si afli rezolvarea.

Samsung Galaxy S on JellyBean

Share this post


Link to post
Share on other sites

aceeasi chestie am spus-o si eu dar.................cei de la service au spus ca daca nu am eroare la sistemul de climatizare ......nu trebuie recalibrat

m-au programat azi sa..........mai incerce

Share this post


Link to post
Share on other sites

aceeasi chestie am spus-o si eu dar.................cei de la service au spus ca daca nu am eroare la sistemul de climatizare ......nu trebuie recalibrat

m-au programat azi sa..........mai incerce

Trebuie sa mergi la un service care are scula care trebuie, in Arad așa ceva mai rar. Initiezi o recalibrare full a clapetelor, durează sub 5 minute si de obicei se rezolva, dar repet, trebuie scula care trebuie, nu cu Bosch kts sau scule generice pentru ca faci mai rău faci, eu am pățit-o.

Credca in Deva sunt colegi cu Vida Dice, scula Volvo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

multumesc

daca mai ceva informatii ....atunci informeaza-ma

ps cred ca o sa incerc in Ungaria

o ultima intrebare

-unde sunt dispuse clapetele si cum am acces ?

ceva poze,schite ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

multumesc

daca mai ceva informatii ....atunci informeaza-ma

ps cred ca o sa incerc in Ungaria

o ultima intrebare

-unde sunt dispuse clapetele si cum am acces ?

ceva poze,schite ?

Ele sunt dispuse pe modulul de clima din mijlocul bordului.

Trebuie sa desfaci cam tot bordul si...........nu iti recomand, unu la mana ca nu prea ai ce sa le faci oricum, doi la mana ca daca chiar vei fi nevoit sa schimbi vreun servomotor trebuie software-reload la reprezentanta.

http://www.volvopartswebstore.com/images/parts/volvo/fullsize/GR-373648.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

multumesc ,multumesc

daca tot esti din Arad (asa inteleg) poti sa-mi recomanzi pe cineva priceput

vreau sa plec in concediu si astfel de conditii ,nu pre sunt dispus

Share this post


Link to post
Share on other sites

multumesc ,multumesc

daca tot esti din Arad (asa inteleg) poti sa-mi recomanzi pe cineva priceput

vreau sa plec in concediu si astfel de conditii ,nu pre sunt dispus

Pai tocmai asta ziceam, ca in Arad sincer nu recomand pe nimeni, nu au scula Volvo si nici cunostintele necesare, de aceea ziceam sa apelezi la unul din membrii care are scula Volvo din orasele vecine si iti face o recalibrare care in ~90% din cazuri va rezolva problema.

De cei din Szeged am auzit pareri impartite, dar macar au scula si pot initia o recalibrare a servo-motoarelor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

la fel am patit si eu si in 1min prin scula vida dice s-a resetat si a mers instant.mie pe dreapta imi baga rece dar pe stanga la mine baga aer asa fierbinte de nu mai puteam tine mana pe volan.si afara erau vro 35grade.chiar ieri am testat temp cu un termometru din ala instant pe infrarosu: pe mijloc imi baga 6-7gr si pe laterale 13-14gr.la opel pe mijloc imi baga cam 3.5-4 gr pe mijloc si pe lateral cam 11-12.

este topicu cu cineva care a desfacut complet bordul pt a debloca un flaps

Share this post


Link to post
Share on other sites

De cei din Szeged am auzit pareri impartite, dar macar au scula [...]

Scuze pentru off-topic, nu m-am putut abtine. :smile:

Edited by serge

Share this post


Link to post
Share on other sites

am auzit ca se pricepe cineva in arad

AUTO CLIMA SRL

  • CALEA RADNEI 203

la fel am patit si eu si in 1min prin scula vida dice s-a resetat si a mers instant.mie pe dreapta imi baga rece dar pe stanga la mine baga aer asa fierbinte de nu mai puteam tine mana pe volan.si afara erau vro 35grade.chiar ieri am testat temp cu un termometru din ala instant pe infrarosu: pe mijloc imi baga 6-7gr si pe laterale 13-14gr.la opel pe mijloc imi baga cam 3.5-4 gr pe mijloc si pe lateral cam 11-12.

este topicu cu cineva care a desfacut complet bordul pt a debloca un flaps

Unde ai rezolvat problema ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Scuze pentru off-topic, nu m-am putut abtine. :smile:

Ce face caldura de 36+ grade din Arad :)).

am auzit ca se pricepe cineva in arad

AUTO CLIMA SRL

  • CALEA RADNEI 203

Ei incarca instalatii, verificari radiatoare, freon, chestii de genul, tu ai o problema pe partea de control a servo-motoarelor care se rezolva cu o simpla recalibrare cu....unealta volvo Dice.

Cauta cu Search-ul de sus dupa Volvo VIDA si Dice si vezi care membrii sunt mai aproape de Arad si ia legatura cu ei, lasa service-urile multimarca, eu mai mult nu pot sa fac pentru tine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

in oras la noi prin ajutorul userului larahau

si ca fapt divers.dupa 3 zile de stat in soare fara nici un fel de protectie am luat temperatura de pe bord....putin peste 87 grade.

Edited by thor4ever

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am fost la service

prima data a calibrat

Aceleasai simtome

Apoi a verificat daca nu sunt scurgeri

Surpriza

Radiator clima fisurat in doua locuri

mai bine asa..........cumpar radiator si.....sper ca am terminat circul

Share this post


Link to post
Share on other sites

Volvo v50 1.6 d 2007

freon este,nu are pierderi,la verificare pe tester nu am eroare

teava clima este rece (ingheata mana)

condens sub masina =balta de apa

si totusi stanga =rece dreapta= caldut

Daca tot ai freon in instalatie cum s-au prins ca ai radiatorul fisurat? Daca era fisurat putin e greu de depistat scurgerea. Cel putin mie nu imi poate spune nimeni cu certitudine pe unde imi pleaca freonul. Incarc instalatia la inceputul verii ma tine pana prin toamna(sau cat o vrea). Cert este ca in anul urmator trebuie sa incarc instalatia iar.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se fisureaza de obicei in spatele intercooler-ului, il dai jos si acolo gasesti mai multe locuri unde pierde .

Cel mai elegant este sa bagi azot (20-25 bari) in instalatie, dai intercoolerul jos si dai cu spuma, daca face balonase este clar .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vreau sa va spun ca am avut si eu probleme cu clima, si multumita lui Midnight Caller si a baietilor de la Gieuroservice am rezolvat problema. (Radiator clima - 650 lei + manopera si incarcare cu freon si igienizare instlatie - 300 lei).

Sunt foarte multumit de baietii de la Gieuroservice, si ii recomand pt orice problema intampinata la Volvo, pt ca baietii de acolo au avut la mana destule masini ca ale noastre.

Deocamdata imi merge foarte bine clima, sper sa nu imi mai scape freon pe undeva. Va salut :hello:

Edited by C30nick

Share this post


Link to post
Share on other sites

300 incarcare + igienizare? sper ca la pretu ala macar sa fi folosit wynns.

la noi ii cam 120 incarcarea cand nu ai nimic in sistem si 80 iginenizarea

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca tot ai freon in instalatie cum s-au prins ca ai radiatorul fisurat? Daca era fisurat putin e greu de depistat scurgerea. Cel putin mie nu imi poate spune nimeni cu certitudine pe unde imi pleaca freonul. Incarc instalatia la inceputul verii ma tine pana prin toamna(sau cat o vrea). Cert este ca in anul urmator trebuie sa incarc instalatia iar.

Cunosc. La fel patesc si eu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

300 lei a fost manopera: schimbarea radiatorului de clima + incarcare freon si igienizare

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pomana curata, numai schimbarea radiatorului este 300 lei cam la orice garaj .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ei bine, acu 2 zile mi-a murit si mie la intrare!! La intrare in Cluj mi-au murit "aerele" conditionate la 38 grade. Mare ghinion.

Inarmat cu rabdare si cu cativa litri de apa am cautat pe forum si am gasit numarul baietilor de la garajul de pe Traian (cluj).

Am tot sperat pana am ajuns la ei ca mi s-o terminat brusc subit si dintr-o data freon-ul din instalatie, dar bineinteles ca nu a fost asa. Imi lipseau vreo 220g grame dupa 3 ani. Dupa incarcare a urmat si marea verificare, insa fara nici un rezultat. Flacaii de la garaj aveau la indemana un tester (din ce am citit eu pe cutie era ceva DELPHI), pe care l-au pus pe masina. Pe respctivul tester nu a aparut nici o eroare legata de sistemul AC, doar ca temperatura masurata de senzorul din habitaclu (habar n-aveam ca am asa ceva in masina) era 0 grade, motiv pentru care am fost indrumat ca prima data sa verific respectivul senzor.

Acum vin cu marea intrebare: ce imi recomandati sa fac ca sa-mi readuc "aerele" in masina? By the way: nu am climatronic si masina e un V50 2.0 D din 2005.

Multam de pe acum la cei care o sa aiba rabdare sa citeasca. :hump::evil6::smile: :smile: :smile:

Share this post


Link to post
Share on other sites

mergi si faci un test vida dice si vezi daca apare vreo eroare.

din cate stiu senzorul ala este pe climatronic si seteaza puterea aerului in fc de temp int/ext

dar la clima manuala setezi tu nivel si temperatura

si zici ca baietii au facut plinul cu freon/ulei si vacuum sau nu?

Edited by thor4ever

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now