radaschin

Fire sectionate la portbagaj. Schema Electrica

54 posts in this topic

Am avut si eu problema asta. Dupa doua saptamani in care astat blocat, am avut ieri un pic de timp si l-am desfacut. Nu e greu daca esti atent sa nu rupi clipsurile. Eu din pacate am rupt manerul ala de plastic din interior. Sper sa-l pot cumpara de undeva. Daca la tine se deschide acum, desfa doar burduful de protectie, sigur o sa vezi ceva neplacut acolo :P

Edited by rock0ufo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

Ai gasit pe undeva manerul? Ai cumva o poza care sa il arate demontat, poate imi fac o idee cum sa-l scot.

Share this post


Link to post
Share on other sites

La mine nu se mai inchide porbagajul si becurile de la nr stau aprinse mereu. Daca scot borna de la baterie si o pun la loc pot sa il inchid dar nu se mai aprind becurile de la numar si daca deschid porbagajul imi apare iar prima problema. Mentionez ca problema a aparut in aceeasi zi in care am schimbat bateria.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai verifica sa nu ai fire taiate .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa o sa fac. Oricum dupa mai multe incercari am reusit sa il inchid, dar trebuie sa apas mai tare pe porbagaj si in acelasi timp sa apas si pe butonul de deschidere a porbagajului. Banuiesc ca sunt ceva fire intrerupte si cred ca a fost doar o coincidenta ca s-a intamplat in aceeasi zi in care am schimbat si bateria.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trebuie sa verifici repede si degraba pt ca odata sectionate de tot firele e "game over" . Trebuie sa te tarasti pe burta in porkbagaj, sa desfaci capitonajul pt a ajunge la broasca iar aia trebuie sa o desfaci de acolo si nu e o placere mai ales daca esti claustrofob .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am desfacut,dar nu am gasit nici un fir intrerupt sau cel putin nu am observat eu.Ma gandesc sa nu fie ceva din "consola" de comanda de deschidere a porbagajului, ca am observat ca daca apas mai tare pe porbagaj se sting lampile de iluminare a nr de inmatriculare si se inchide si porbagajul. Oricum cel mai bine ar fi sa ma duc cu ea la un "doctor".

Edited by Nastase Ionel

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tragi de burduful de cauciuc pana ajungi la fire si apoi tragi de fiecare in parte. Este posibil sa fie cablul rupt, iar camasa de plastic intacta. Tragi cum trebuie de ele fara frica. Vezi daca iese vreunul afara, dupa ce tragi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mam tras...apropo...am uitat sa zic, dar la mine am gasit firele infasurate in izoler pana la iesirea lor din porbagaj ceea ce mi s-a parut un lucru ciudat.

Am gasit firele rup, sunt 3 la numar. Exact la iesirea lor din porbagaj.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai vezi Nea' Ionele ca sunt rupte pana la urma...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da...adevarul este ca eu am cautat doar pana acolo...

Gata am rezolvat problema. Va multumesc pentru ajutor!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da...adevarul este ca eu am cautat doar pana acolo...

Gata am rezolvat problema. Va multumesc pentru ajutor!

Acum daca ai rezolvat problema, poate mai intrii pe forum si cu alte ocazii, nu doar cand se strica masina :hello:

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am o vaga impresie ca nu se sectioneaza (doar) de la frecare. La mine au fost sectionate tocmai pe la mijlocul mansonului si nu joaca asa de mult firele. Unele chiar in mai multe locuri. Tind sa cred ca sunt si sub tensiune, iar sub efectul vremii se mai intareste izolatia si isi pierde din elasticitate. Eu am rezolvat printr-o extensie...Am facut manunchi nou care sa treaca prin manson.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai degraba e materialul prost pt ca si la BMW se rup firele dar dupa 10 ani nu dupa 4 .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Revin iar cu problema deschiderii porbagajului. Dupa ce am rezolvat sectionarea firelor la iesirea lor din manson, acum m-am trezit ca iar nu se mai deschide porbagajul si dupa o munca de aproximativ o ora in interiorul porbagajului am constatat ca firele sunt iar sectionate dar de data aceasta in dreptul clemei de plastic care le prinde de tabla porbagajului. Acest lucru m-a facut sa ma hotarasc sa schimb toate firele de la sistemul de deschidere a porbagajului. Ce parere aveti, procedez bine?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut popor frumos,deștept și talentat.încep prin a vă spune că și portbagajul de la s40-ul pe care îl dețin a decis să nu se mai deschidă.după ce m-am documentat și eu,am decis să demontez partea din spate care deține și luminile pt nr.zis și facut.am deconectat mufa cu cele trei fire de la priză,după care am conectat-o la loc,și surpriză:s-a deschis portbagajul.l-am închis la loc și tot blocat,practic de câte ori deconectam și conectam mufa portbagajul se deschidea.precizez că luminile de la nr se aprind amândouă.deci ce mă sfătuiți.vă mulțumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu unu te sfatuiesc sa faci exact ce am facut si eu. Adica sa schimbi firele care sigur sunt sectionate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dragii mei am rezolvat problema blocării portbagajului prin schimbarea switch-ului,toată operația a costat 30 de Ron.10 ron switch-ul,20 ron deranjul electricianului.vă salut.cu respect oameni buni

Edited by volvica s40

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare tuturor! Am si eu probleme la portbagaj. Intr-o buna zi am constatat ca nu se mai deschidea. Apoi am reusit sa il deschid cu cheia dar foarte greu! Ma chinui si cateva minute sa il deschid. Cateodata se deschide din prima dar numai din cheie. E o enigma. Am dat la o parte capitonajul la portbagaj si m-am uitat acolo la butuc. Era o piesa din plastic rupta.

M-am uitat pe google si am gasit ceva pe nume Repair kit, Tailgate lock . As cumpara asa ceva si sa il iau sa ma duc cu el la un service sa il monteze. O fi numai acel plastic de vina sau si firele s-au rupt? Cred ca ar trebui sa schimb si firele sa fiu sigur. Chiar nu ma pricep.

O zi buna va doresc!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare tuturor! Am si eu probleme la portbagaj. Intr-o buna zi am constatat ca nu se mai deschidea. Apoi am reusit sa il deschid cu cheia dar foarte greu! Ma chinui si cateva minute sa il deschid. Cateodata se deschide din prima dar numai din cheie. E o enigma. Am dat la o parte capitonajul la portbagaj si m-am uitat acolo la butuc. Era o piesa din plastic rupta.

M-am uitat pe google si am gasit ceva pe nume Repair kit, Tailgate lock . As cumpara asa ceva si sa il iau sa ma duc cu el la un service sa il monteze. O fi numai acel plastic de vina sau si firele s-au rupt? Cred ca ar trebui sa schimb si firele sa fiu sigur. Chiar nu ma pricep.

O zi buna va doresc!

Eu spun ca n-are nici o legatura plasticul ala. Mie din poza mi se pare a clips de prindere care chiar n-are nici o legatura cu problema.

Mai mult ca sigur problema e de la firele sectionate din zona unde se inchide portbagajul.

Eu am patit-o de 3 ori si pana nu am schimbat aproape tot cablajul nu am scapat de problema.

Rabdare si nervi de fier!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now