Mihaipg

Accesorii interior S40/V50

51 posts in this topic

Din categoria "daca merge bine, sa-i fac cadouri", m-am apucat sa achizitionez diverse accesorii OEM. Ma gandesc ca un topic cu pareri/ instructiuni de montare etc. ar fi potrivit (nu am mai gasit unul - daca totusi este, mutam).

Incep cu ultimile accesorii achizitionate: sun-blinds. Pentru V50, complet, sunt doua seturi - unul de 3 si unul de 2.

30756243 pentru portbagaj (doua laterale si unul luneta),

3756242 (doua pentru usile din spate).

Sunt pe reteta chinezariilor care se gasesc in comert - si constau dintr-un cadru elastic in care este intinsa o plasa. Diferenta fata de cele anterior mentionate este ca astea arata super bine (cu un logo frumusel cu "Volvo" si unul cu "Sweden") si, cel mai important, acopera in totalitate geamurile. Ah - si nu au venuze si nici pe Tweety/ Mica Sirena :D.

Fiecare set a venit cu clips-uri de prindere, foarte usor de montat. Doar la geamurile laterale din portbagaj a trebuit sa fortez un pic masca de plastic ca sa intre intre ea si geam, dar nu a fost mare lucru. Ideea generala este ca arata super bine, si anuleaza, zic eu, total nevoia de folie pe geam pentru protejarea de soare. In plus, se pot scoate imediat si se depoziteaza usor in husele in care au venit. Se pot deschide si geamurile cu ele, chiar in mers (scrie ceva de maxim 90km/h), si bonus actioneaza ca o plasa de tantari.

Atentie doar cand se scot din respectivele huse - revin la forma destul de violent, si iti poti lua una peste nas ;).

Cat despre pret - eu le-am luat de pe un site din UK, si au costat 31 lire setul de 3 si 22 cel de doua. Deci..cam 10-11 lire bucatica. La asta se adauga si transportul, asa ca presupun ca se pot lua bine si de la co-forumisti din domeniu.

http://accessories.volvocars.com/AccessoriesWeb/Accessories.mvc/en-GB/RO/V50/2010/DRIVe/Manual/L.H.D/ShowDocument/ShowIiDocument/VCC-273857-1/NOTHING

post-4071-0-03773400-1339490806_thumb.jp

post-4071-0-57143100-1339490815_thumb.jp

post-4071-0-55465300-1339490828_thumb.jp

Edited by Mihaipg
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

faine

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca mai misto era sa iti pui folie! Dar sunt ok si astea. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

nuuuu - sincer, mie imi plac mult mai mult astea decat folia. Mi se par mult mai elegante, si mai practice. Plus sunt si 100% legale ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

si putin putin diferenta de pret

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si folia este 100% legala daca o montezi 100% legal si nu cu opacitate 90% la geamurile din fata :) . Si subscriu ca pot arata mai bine.

Sunblinds-urile nu sunt la fel de eficiente in ce priveste lumina soarelui, dar sunt mult mai eficiente sub aspectul montajului, nefiind necesar sa demontezi partea interioara a usilor.

Sa ne mai tii la curent cu noi achizitii. :)

Bafta!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

In comparatie cu foliile, poti sa le scoti si pui la loc cand vrei, cand misti geamul (la cele mobile), nu exista riscul sa se deterioreze. Cand ies "la iarba verde", pot sa las geamurile si nu o sa zburde gazele prin masina - valabil si pentru un nani scurt la un drum lung. + scap de urmele de balutze ale dulaului.

La BMW am folii puse cu autorizatie, eticheta in geam si tot tacamul (Llumar parca). Desi sunt cele cu opacitatea cea mai mica, am fost de destule ori intrebat de ele, si odata chiar m-am certat urat cu un cap de creta care imi tine teoria chibritului cu "daca lovesti pe cineva" si "las' ca stiu eu ca autorizatiile astea se dau oricui, oricum".

Pana la urma cred ca este si o chestiune de gusturi - mie mi se par astea super si le prefer, ca si aspect vorbind, foliilor. Imi aduc aminte un pic de senzatia dintr-o limuzina de lux cu perdelute.

Edited by Mihaipg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Achizitia nr.2 - Husa portbajaj - sau load liner

http://www.boot-budd...n/PromaxKit.asp

Aiasta chestie imi este necesara pentru transportat dulau mare pe distante lungi (vacantele de vara le petrecem, de obicei, prin Germania, la o cabanuta in padure). Las scaunele din spate, si in spatiul maaare creat trantesc aratarea. Bagajele ajung intr-o cutie/ portbagaj pe plafonul masinii.

Pana acum, de prin 2008 mai exact, trebusoara asta o faceam cu BMW-ul, si forma lui hatchback ajuta. I-am proiectat o husa (vezi poza atasata), am facut-o la un croitor, si rezultatul a fost multumitor. Singura problema cu respectivul set-up era limitarea de greutate de la plafon (50 kg vs 75kg la V50). Scazand greutatea cutiei, nu mai ramanea foarte mult pentru boarfele nevestei.

Pentru Volvo (de aici si nevoia de V si nu de S), m-am hotarat sa apelez la ceva mai profesional, si am gasit acest boot-buddy. Am luat pachetul complet, cu extensie pentru suprafata rezultata prin plierea scaunelor (singura oferta care includea chestia asta), protectie bumper, protectie usa portbagaj si saltea anti-alunecare. Nu voi putea sa dau inca detalii despre cum arata in masina, pentru ca imi este uuun pic lene sa despachetez si sa probez pana la momentul in care o sa fie neaparat necesar. Este prea frumos ambalat :smile:. Dar promit ca voi posta cat de curand.

Primele pareri sunt:

costa cam mult (toata povestea a dus undeva pe la 250 de lire). Sper sa merite.

de la comanda si plata pana la livrare au trecut cam trei saptamani. Cica se face personalizat - iti dau optiunea sa si modifici pe ici pe colo cate ceva din design.

materialul pare un pic ... dubios. Este un plastic lucios, destul de gros, care trebuie sa stea teapan acolo unde il pui. Mai exista in pachet si niste banda velcro care cica este pentru "daca este nevoie". Tot la "daca este nevoie", cica pot sa folosesc o foarfeca :P ..Ramane de vazut..

Pentru protectia bumper-ului are o "musama"

Salteaua anti-alunecare, pe langa ca este foarte grea, pare cea mai ok parte din acest kit.

Avantajul, cred eu, este ca pare usor de spalat, este facuta pe masurile masinii (asa zic ei, cel putin), si ar trebui sa fie foarte usor de montat/demontat.

Oricum - ramane oricand varianta revenirii la design-ul initial, cu modificarea corespunzatoare a masurilor :D.

post-4071-0-11275900-1339574877_thumb.jp

Edited by Mihaipg
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu-i buna, nu este OEM laugh.png

Share this post


Link to post
Share on other sites

Coorect - mentiune la primul post - "OEM sau cat mai aproape, daca OEM nu exista :P". :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Coorect - mentiune la primul post - "OEM sau cat mai aproape, daca OEM nu exista :P". :D

Suna bine primele - protectiile de soare.

Ma gandesc sa achizitionez.

Cat despre portbagaj, da probabil ai nevoie cu tot cu scaune rabatate.

Eu am achizitionat second o "vana" de portbagaj OEM Volvo.

Exista 3 modele; ei bine cea cu marginile inalte de vre-o 25 cm.

Pentru catel e ideala. Catelul va urma :D

se potriveste la fix!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Suna bine primele - protectiile de soare.

Ma gandesc sa achizitionez.

Cat despre portbagaj, da probabil ai nevoie cu tot cu scaune rabatate.

Eu am achizitionat second o "vana" de portbagaj OEM Volvo.

Exista 3 modele; ei bine cea cu marginile inalte de vre-o 25 cm.

Pentru catel e ideala. Catelul va urma :D

se potriveste la fix!

Daca gasesti si catel OEM anunta-ne si pe noi :))) !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Suna bine primele - protectiile de soare.

Ma gandesc sa achizitionez.

Cat despre portbagaj, da probabil ai nevoie cu tot cu scaune rabatate.

Eu am achizitionat second o "vana" de portbagaj OEM Volvo.

Exista 3 modele; ei bine cea cu marginile inalte de vre-o 25 cm.

Pentru catel e ideala. Catelul va urma :D

se potriveste la fix!

Aveam neaparat nevoie de tot spatiul - dulaul are 75 de kg... Dar pentru un caine normal, in portbagaj, sunt o gramada de variante disponibile. Ai nevoie totusi sa protejezi si tapiteria din portbagaj (parul se lipeste incredibil, ca sa nu mai spun de bale ..), deci doar o tavita de obicei nu isi prea face treaba. O sa vezi, daca achizitionezi si catelul (OEM sau nu :D)

Sun shade-urile, dupa cum am spus, le recomand. Pe canicula de azi din Bucuresti, s-au comportant exemplar.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aveam neaparat nevoie de tot spatiul - dulaul are 75 de kg... Dar pentru un caine normal, in portbagaj, sunt o gramada de variante disponibile. Ai nevoie totusi sa protejezi si tapiteria din portbagaj (parul se lipeste incredibil, ca sa nu mai spun de bale ..), deci doar o tavita de obicei nu isi prea face treaba. O sa vezi, daca achizitionezi si catelul (OEM sau nu :D)

Sun shade-urile, dupa cum am spus, le recomand. Pe canicula de azi din Bucuresti, s-au comportant exemplar.

Al meu va fi OEM: Fara bale si n-o sa-i cada parul. :hello2:

Edited by N3cks

Share this post


Link to post
Share on other sites

In comparatie cu foliile, poti sa le scoti si pui la loc cand vrei, cand misti geamul (la cele mobile), nu exista riscul sa se deterioreze. Cand ies "la iarba verde", pot sa las geamurile si nu o sa zburde gazele prin masina - valabil si pentru un nani scurt la un drum lung. + scap de urmele de balutze ale dulaului.

...

Ma faci sa incep sa regret ca nu mi-am luat perdelute cand am avut ocazia.

Am un "dulau" de numai 8kg dar in 3-4 zile imi umple geamurile de vitralii abstracte. :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Arata bine plasele/perdelele!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Arata bine,nu zic nu;mai ales ca au si inscriptiile cu Volvo. Dar eu unul nu as da folia pe nimic altceva!

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca ai vedea cat de cald este in BMW (cu foliile) si cat de ok in Vovolina...Tocmai am bagat un Istanbul de week-end, si a fost lux ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca ai vedea cat de cald este in BMW (cu foliile) si cat de ok in Vovolina...Tocmai am bagat un Istanbul de week-end, si a fost lux ;)

Ajuta atat de mult? Sau e si un pic de subiectivitate in joc? :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu unul nu cred ca acele site reusesc sa filtreze razele UV,asa cum o face folia. O fi si la mine un pic de subiectivism la mijloc :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

subiectivitate de genul...am condus ieri 700 km cu Volvo, din Turcia. Super confortabil tot drumul. Ajus acasa, lasat Volvo si luat BMW (care a stat in garaj acoperit). Dupa 10 minute de mers, pasagerul din spate era lac :D. Mai mult ca sigur ca este vorba si de culoare (gri Volvo vs neagra ... + tapiterie de piele neagra la a doua..), dar mi-a spus foarte convins ca simte cum se bronzeaza pe mana :P.

Totusi, vorbim despre niste produse prezentate ca "UV protection car sun shades", cu 75% reducere a gradului de radiatie.

Si pana la urma - fiecare cu ce ii convine mai mult. Pentru mine astea sunt perfecte :D

Edited by Mihaipg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dupa fizica ce o stiu eu, razele UV, de altfel sunt si alea care bronzeaza, ele nu trec prin sticla.

Adica daca te bagi intr-o cutie de sticla la soare, mori de cald, te usuci si mori.. dar sigur nu te prajesti. :D

E posibil ca chestiile astea sa respinga razele de soare, si sa nu se mai absoarba si atunci

nu se mai face efectul de sera in interior,

Cel putin , pentru cei cu caini, nu vor mai avea bale pe geamuri. :D

Edited by N3cks

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fizica pe care o shtii tu este corecta - razele UV nu trec prin sticla. Povestea cu protectie UV la ochelari, geamuri etc. este marketing.

Al meu pasager se plangea ca i se "prajea" mana. Altfel spus, ca i se incingea de la caldura care trecea prin geam, aceeasi pe care o focalizezi cu o lupa si dai foc..

In alt caz de marketing, legat de reptile:D, se vand lampi UV care sunt necesare taratoarelor ca sa supravietuiasca in acvariu. Precizarea pe produse (becuri/neoane) este ceva de genul - "a se monta in interiorul acvariului, radiatiile UV fiind estompate de geam de sticla sau plastic". Nu-i dai UV, moare soparluta. Acolo nu a mai fost loc de povesti.

Edited by Mihaipg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fizica pe care o shtii tu este corecta - razele UV nu trec prin sticla. Povestea cu protectie UV la ochelari, geamuri etc. este marketing.

Al meu pasager se plangea ca i se "prajea" mana. Altfel spus, ca i se incingea de la caldura care trecea prin geam, aceeasi pe care o focalizezi cu o lupa si dai foc..

In alt caz de marketing, legat de reptile:D, se vand lampi UV care sunt necesare taratoarelor ca sa supravietuiasca in acvariu. Precizarea pe produse (becuri/neoane) este ceva de genul - "a se monta in interiorul acvariului, radiatiile UV fiind estompate de geam de sticla sau plastic". Nu-i dai UV, moare soparluta. Acolo nu a mai fost loc de povesti.

Nu trece doar prin sticla sau nici prin policarbonat ?

Pentru ca majoritatea ochelarilor de soare sunt din policarbonat parca sau... !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu e vorba numai de material (sticla sau altceva). Conteaza si tratamentul pe care il are facut.

Edited by Roskat

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now