bennygalea

probleme navigatie

48 posts in this topic

Bro - ce ai dat tu acolo este varianta 2011.1. Ce ti-am aratat eu, varianta 2012.1. Capisci? Nu am idee daca pentru varianta 2012.1 chiar au adaugat si Romania/Bulgaria/Serbia, dar conform site-ului original (dupa care ti-am dat eu print-screen), in text scrie ca da.

PS - de obicei cam gasesc tot ce vreau sa gasesc si exista de gasit.. ;) - Ah - si sa iei tu de pe downeu.net..daca poti :D

Sau hai sa incerc sa fiu si mai explicit - A iesit varianta 2012.1 care inlocuieste 2011.1. Posibil sa aiba si Romania pentru varianta DVD (cel putin asa scrie pe site-ul oficial) :D.

Date noi :P

Cu parere de rau trebuie sa va spun ca, desi pe site-ul oficial apare si Romania la varianta noua MMM/P2001 (2012.01), dintr-o poza pe care am gasit-o reiese ca ..nu iaste.

post-4071-0-79558900-1342614865_thumb.jp

Edited by Mihaipg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai..trebuie sa prinda vreo 5-6, ca sa poata face localizarea. Daca nu prinde destui, pune locatia aiurea. Incearca sa verifici maine si sa pui o poza cu ce iti da acolo. Intre timp, ma uit si eu la mine si pun o poza ca sa comparam. Asa poate identificam daca este totusi de la antena GPS...

Mda.. operatia a reusit, pacientul este mort. Acel "0" de langa GPS, de sus, inseamna ca nu prinde sateliti. Dupa cum vezi, la mine arata vreo 8... Deci - ori totusi nu ai conectat bine antena, ori a facut buba.

Ce as face eu in locul tau:

1 - as incerca sa fac update de soft. Asa verifici si DVD-ul, si se face un reset total al jucariei. Daca este o hiba de soft, se rezolva

2 - daca 1 nu merge, vizita la reprezentanta cu buzunarul pregatit (sa o solutie de integrat un gps extern pe ecranul RTI-ului - gen

).

Tind totusi sa cred ca treaba cu update-ul o sa mearga...

seara buna,

intr-adevar de aici e problema am desfacut iar si am verifcat bine mufele si le-am pus la loc dar nu se vad a fi mishcate firele sau ceva sa fie shtrangulat... o sa incerc sa o duc la un electronist sa vad daca poate face ceva daca nu merge as fi interesat de un gps din asta integrat. poti da mai multe detalii??

ms de ajutor,

orice alta sugestie mai ai, let me know

Din cate observ nu vrei sa intelegi ca o astfel de scriere nu este acceptata pe acest forum , imi pare rau sa vad asta si te anunt ca la prima abatere contul tau pe acest forum se va restrictiona .

post-148-0-48480600-1342638911_thumb.jpg

Edited by Danyx

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai incerc odata...

"as incerca sa fac update de soft. Asa verifici si DVD-ul, si se face un reset total al jucariei. Daca este o hiba de soft, se rezolva"

Aia cu GPS-ul integrat, este pentru tine sa cauti/ sa te interesezi la un electronist. Eu doar am vazut ca exista, dar mai mult...

ce vad eu pe filmuletul ala - au legat la navigatie un sistem de video in (http://www.imiv.ca/cms/) si au conectat un Nokia cu Garmin instalat si cu cablul de video out.

Share this post


Link to post
Share on other sites

2011 sau 2012 este aceasi chestie.asta am vrut sa ti zic.tot nu este RO pt s40 pe dvd

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut!

Unde se afla antena GPS pe V50?

Am dus masina in vara la service cu o problema de functionalitate geamuri electrice si inchidere centralizata.

Descoperisem si eu de unde venea problema, mai precis de la cablajul care trece prin usa de la sofer.

Neavand timp sa stau in service, am lasat masina acolo si mi-au dus-o baietii de acolo la un electrician.

Seara cand am luat masina, inchiderea centralizata si geamurile electrice functionau impecabil insa navigatia nu se mai ridica din bord. Toti, inclusiv electricianul s-au jurat ca n-au umblat decat la cablajul respectiv din usa, unde au fost refacute contactele din mufa.

Recent am facut cateva diagnoze pentru alte probleme si am gasit si eroare de comunicare cu antena GPS.

E posibil ca display-ul sa nu mai functioneze din cauza acestei erori ? Au vreo legatura una cu alta?

Multumesc,

B

Share this post


Link to post
Share on other sites

Antena GPS, din cate stiu eu este " codita de rechin" de pe plafon. Antena radio este aplasata pe luneta = circuitele mai groase din partea superioara ce par a face parte din sistemul de degivrare al lunetei. Despre navigatie nu pot sa spun nimic, nu posed asa ceva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai incercat sa ridici ecranul cu mana sa vezi daca este aprins.In caz ca nu merge ridicat usor si tine inseamna ca nu i de la rotita si este problema pe la fibra optica pacolo.

ANtena este unde zice dumi81 dar nu are treaba

Edited by thor4ever

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu mana e exclus sa-l pot ridica, cel putin asa cred! Poate sa bag o susrubelnita fina si sa ridic usor de ea fara sa fortez. O sa incerc si asta.

Eroarea cu lipsa comunicare cu antena GPS nu o aveam inainte sa imi umble electricianul la firele din usa de la sofer, iar display-ul nu se mai ridica exact din ziua respectiva, pana atunci a functionat brici.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci daca incerci sa l ridici, normal nu fortat, si nu mere inseamna ca mecanismul ii ok.Si ramane pe partea electrica problema.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut!

Am ridicat azi usor display-ul ajutandu-ma de o surubelnita mica.

Dupa ce-l ridic 2-3 cm se aude motorasul cum lucreaza. L-am ridicat usor pana sus, nu a opus rezistenta mare si nici nu s-a aprins.

La coborare, ultimii 3-4 cm din cursa se aude iar motorasul si trage singur display-ul pana jos.

Idei? Merci!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai cautat si tu pe forum inainte? NUUUUU

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut!

Din pacate am scris la search "probleme nevigatie". Merci de link paunionut!

Poate n-ar fi o idee rea sa uniti topicurile si sa scrie-ti la taguri cuvinte elocvente pentru cautare.

Bafta!

Share this post


Link to post
Share on other sites

N-ar fi rau nici ca cei care scriu intr-un topic sau deschid unul, sa faca chestia asta.

Moderatorii sunt aici sa MODEREZE, nu sa corecteze si sa puna cap la cap informatii disparate :)

We're not gods you know and we have private lives.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci chair daca se rupe rotita si nu se mai ridica/coboara electric ecranul trebuie sa functioneze.Adica ca si inainte.Nu ti se aprinde ai o problema pe fibra optica si va trebui sa meri la aia sa desfaca pe unde au umblat si poate tre dat jos si torpedoul ca acolo sunt iar fire multe(nush daca au legatura)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca are vreo problema pe MOST trebuie sa nu mearga muzica .

@Bogdan, nu e nici o legatura intre usa (DDM) si navigatie (MMM & GPS) . Probabil o coincidenta .

Share this post


Link to post
Share on other sites

De fapt da ca atunci cand am dat jos torpedoul si am uitat sa mufez fibra nu mi mergea nici muzica.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut

 

Doar ce am cumparat un V50 din 2004 si nu se deschide navigatia! Se aude motorasul, dar efectiv navigatia tot in pozitia initiala sta.

Exista vreo modalitate de a se remedia?

Share this post


Link to post
Share on other sites

In Romania, nu ai idee, unde as gasi?

Multumesc anticipat

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ți le pot aduce în 3-5 zile lucrătoare. Dă-mi te rog un mail pe office(at)piese-volvo.ro și o rezolvam

Sent from my ONE A2003 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Care este costul final ( chit si taxe ) ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

hello, 

Pentru ca pe S40 2007 am navigatie, insa nu am harti de Romania ..nu m-am indemnat sa ma joc cu el de cand am luat masina. Insa intr-o zi de plictiseala si butonand pe la el, am aceeasi problema cu GPS 0.

Antena unde trebuie sa ma uit daca e conectata ? trebuie sa scot navigatia..si acolo si sa verific vizual ? Pe de alta parte cu tester si VIDA se poate identifica mai exact unde e buba?

 

Gracias:)

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu ca e vechi topicul, dar are cineva idee, totusi  ?

 

 

multumesc!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now