ursuman

Sfat achizitionare S40 2008

158 posts in this topic

Daca nu te deranjeaza impozitul mare cauta ti un s60

Si eu as fi de aceeasi parere :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

cojocaru27 ce zici tu e foarte adevarat -- dar na speranta....

Cat despre S60, pardon despre "daca nu te deranjeaza impozitul" --- viata meaaaa cum sa dau caruta de bani la stat pe criza asta ;). Masina peste 2.0 nu cred ca voi lua - prea curand.

Share this post


Link to post
Share on other sites

inteleg partea cu speranta moare ultima. SI eu as fi la fel in locul tau. DIn pacate pe asta mizeaza si cei care aduc masini de afara (samsarii). Toti vor o clasa peste ce-s permit si ajung sa faca compromisuri. Ajung sa ia masini cu multi km dati inapoi pe care in mod normal nu si le permit si inevitabil se umplu si forumurile de probleme. Mai bine faci un efort/imprumut si iei ceva cum trebuie de la ineput. Dupa o sa bagi bani in rate in reparatii si bonus o sa ai frustrari/probleme/timp pierdut si multi multi nervi. E doar parerea mea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cum crezi dar cojocaru are dreptate.Vrei un model "mai exclusivist", de generatie noua, la pret de masina cu pretentii dar km multi si ceva mai veche.Si atunci f posibil ca vei ajunge in situatia sa iei la 9000E din 2008 dar in care in 1-2 ani sa mai bagi inca 1-2mii oiro si sa ajungi la 10-11mii.Eu am dat pe a mea acu 3 ani 10mii, pt 5ani vechime si 140mii km si am avut norocul pana acum sa nu bag bani in ea decat 10mil..2 rulmenti,fata-spate(adica consumabile).Eu acum pe a mea la 185mii km , 7ani , daca imi pui 8000 jos si nu o dau.

Edited by thor4ever

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ursuman Cel mai bine este sa strangi bani colegule si sa iei masina lui Cojocaru, este o masina curata ce nu-ti va pune probleme inca 60.ooo km .

S60 D5 nu este chiar ieftin, nimeni nu da un S60 D5 2008 cu 9000E decat daca este puzle sau are DPFul pe duca, in rest nimeni nu vinde un D5 de 185cp, masinile alea fug de rup si consuma cat un 2.0D .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bogdane dar nu m am referit la 2008 la s60.Maxim 2006.

Share this post


Link to post
Share on other sites

guess who's back. Am vandut masina si acum caut cu disperare o alta sa o inlocuiasca.

A aparut aceasta masina in Prahova - nu stiu daca Dl respectiv o fi membru Volvo Forum.... dar as vrea si sfatul vostru. O merita?

http://www.autovit.r...-C25845219.html

Bogdan G crezi ca ma poti ajuta pe sapt viitoare intr-o seara sa e verificam - daca e sa ma hotarasc?

Edited by ursuman

Share this post


Link to post
Share on other sites

Anul de fabricatie al masinii din anunt e cel mult 2007. Daca ar fi fost 2008, cum scrie in anunt, era modelul cu facelift.

Edited by huff

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se vede si in poza cu talonul.Nu ca ar fi o mare chestie dar zice ceva despre vanzator cand minte.

Nu sunt expert dar dupa volan, are ceva km.

Eu zic ca la banii astia poti lua ceva mai bun, tot secretul dupa parerea mea in achizitionarea unei masini este sa ai RABDARE.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Masina este MY2007, probabil fabricata prin 2006 pe la sfarsit conform seriei de sasiu .

Share this post


Link to post
Share on other sites

arata f bine masina si cred ca merita vazuta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Arata foarte bine masina, plus ca este cumparata de noua din Romania, ceea ce inseamna ca in mod normal trebuie sa aiba istoric service . Daca te uiti atent in CI vei observa ca proprietarul este nascut in '54, deci se apropie cam de 60 de ani. Un om trecut de prima tinerete, masina achizitionata noua din Romania, presupun ca are si istoric service...este altceva decat cumparata din Vitan de la samsari. Merita sa incerci. Ideea este ca masina sa fie vanduta chiar de proprietar, daca la mijloc este vreun intermediar, las-o balta ! Suna si vezi cine iti raspunde, inca odata - merita sa incerci !

P.S. Pretul este cam mare, dar in majoritatea cazurilor pretul reflecta si calitatea, sunt si exceptii. Dupa capul meu masina nu face mai mult de 9200-cu indulgenta 9300 E. Este modelul NFL , iar anul de fab o trage mult in jos...

Formularea anuntului cat si pozele par a fi facute de un "mic samsar", plus faptul ca accepta schimburi...foarte curios. In mod normal o persoana de 58 de ani care si-a permis sa-si achizitioneze un Volvo nou pentru care a platit minimum 25.000 E ( fara a mai pune la calcul dobanzi aferente leasing, casco obligatoriu, fel si fel de taxe si comisioane etc) sa vrea sa faca schimburi cu MPV-uri 2006-2008 suna cam dubios. Cred ca in procent de 99% persoana care vinde masina este un intermediar! Se poate verifica foarte simplu acest lucru- dai un telefon :)

Edited by fantozzi007

Share this post


Link to post
Share on other sites

Masini care apar si reapar la vinzari :smile:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asta nu e nimic, pe mine ma deranjaza cand scrie in anunt prim proprietar si defapt e al 3-lea, scrie fara accident si se vede ca e reparata prost .

Tocmai de aceia prefer masinile aduse din Olanda, nu sunt strambe, sunt chiar la primul proprietar in RO care de fapt e un vanzator si in general sunt bune desi au peste 120.ooo km .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Xenon nu are de fabrica

Suspensie reglabila ? - :))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dar de parbriz incalzit si incalzire auxiliara ce mai spuneti? :D Sa zicem ca incalzirea auxiliara nu ar fi imposibil,dar parbrizul......

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dar de parbriz incalzit si incalzire auxiliara ce mai spuneti? :D Sa zicem ca incalzirea auxiliara nu ar fi imposibil,dar parbrizul......

Pai nu stii ca s-a mai discutat ? Ca la Dacie Paul, dai pe "vant sus" + cald si iaca parbriz incalzit :))) !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asta nu e nimic, pe mine ma deranjaza cand scrie in anunt prim proprietar si defapt e al 3-lea, scrie fara accident si se vede ca e reparata prost .

In CI chiar este primul proprietar, ceilalti 2 sunt firmele de leasing - una si aceiasi, Romstal Leasing. Probabil ca a avut lesing pe 4 ani fara valoare reziduala, iar valoarea reziduala a achitat-o tot in regim leasing, esalonat in cateva luni - de aceea apare in cartea de identitate de doua ori ca proprietar firma de leasing, Romstal Leasing. Asa cum ai spus si tu masina este model 2007 nfl (fabricata prin 2006 conform ss), iar in anunt este 2008 - lucru intr-adevar foarte deranjant.

Edited by fantozzi007

Share this post


Link to post
Share on other sites

NU la asta m-am referit, de multe ori cand ajungi la masina, persoana din carte nu este aceiasi cu vanzatorul, nu m-am referit la masina de mai sus ci in general.

Share this post


Link to post
Share on other sites

http://www.carsonthe...80 20d momentum - s-a vandut cu 9.400 Euro - o masina la pret corect !

http://www.carsonthe...0 d 136 kinetic - asta costa 5.700 Euro. Pretul este acolo, adusa acasa mai costa 1000 E + taxa de mediu. Sunt masini direct de la sursa, nemanarite, cu detalii 100% reale. Ideea este sa ti-o aduci tu, pentru ca aceiasi masina o gasesti in Vitan cu 9500 E si cu 90k km la bord

http://www.carsontheweb.be/ro/cardetail/625218/volvo%20v50%2016%20d%20110%20edition -6300 Euro

Edited by fantozzi007

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu costa 1000E adusul acasa DAR se pare ca in mare cunosti foarte bine mecanismul .

Vezi ca preturile sunt fara TVA, mai trebuie sa dai din casa cum se rezolva si cu asta . :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca mergi cu un prieten nu te costa mai mult de 300 euro sa ti-o aduci singur. Nu dispera ca daca te grabesti s-ar putea sa faci greseli.

Bafta

Share this post


Link to post
Share on other sites

guess who's back. Am vandut masina si acum caut cu disperare o alta sa o inlocuiasca.

A aparut aceasta masina in Prahova - nu stiu daca Dl respectiv o fi membru Volvo Forum.... dar as vrea si sfatul vostru. O merita?

http://www.autovit.r...-C25845219.html

Bogdan G crezi ca ma poti ajuta pe sapt viitoare intr-o seara sa e verificam - daca e sa ma hotarasc?

ursuman de cateva zile si eu urmaresc masina asta (eu caut sa imi cumpar un S40 de prin Martie si ce-am vazut pana acum prin targuri, numai explozii de masini sau masini de firma BAYERN) si intr-adevar pare o oferta atractiva la prima vedere. Daca te ajuta cu ceva o sa iti trimit pe privat seria de la sasiu, pe care vanzatorul nu a vrut sub nicio forma sa o dea la telefon, dar cineva de la Primus m-a ajutat in baza pozei cu certificatul. Mai am un prieten care cunoaste pe cineva in Brasov la Volvo si de la care astept un raspuns zilele astea. Vanzatorul zice ca toate reviziile sunt facute in Brasov la reprezentanta, ca asta e masina lui de familie si a folosit-o doar in concedii pt ca are masina de firma pe care o alearga cam 10000 km pe luna si ca vrea sa o dea pt un upgrade la XC60. Pare foarte convingator la telefon si a zis ca accepta orice test la reprezentanta (s-a oferit chiar sa vina la Primus in Bucuresti). Daca te duci la ceva teste anunta-ma/ne cu rezultatul. Multa bafta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu costa 1000E adusul acasa DAR se pare ca in mare cunosti foarte bine mecanismul .

Vezi ca preturile sunt fara TVA, mai trebuie sa dai din casa cum se rezolva si cu asta . :D

Vezi ca la masinile achizitionate de acolo nu se plateste TVA pentru ca este un vehicul scos pentru revanzare "Directiva Europeana 2006/112/EC - art. 130-1, este scutit de TVA conform sectiunii 39 bis1. a codului TVA pentru o livrare inter-comunitara ". Lucruri pe care le gasesti bine prezentate si in Codul Fiscal (L571/2003) Titlul VI.

...iar costurile privind transportul catre Romania + toate comisioanele , crede-ma ca este asa cum am spus eu, 1000 E

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vezi ca la masinile achizitionate de acolo nu se plateste TVA pentru ca este un vehicul scos pentru revanzare "Directiva Europeana 2006/112/EC - art. 130-1, este scutit de TVA conform sectiunii 39 bis1. a codului TVA pentru o livrare inter-comunitara ". Lucruri pe care le gasesti bine prezentate si in Codul Fiscal (L571/2003) Titlul VI.

...iar costurile privind transportul catre Romania + toate comisioanele , crede-ma ca este asa cum am spus eu, 1000 E

A mea a fost adusa din Olanda cu 300 euro, pret total.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now