ursuman

Sfat achizitionare S40 2008

158 posts in this topic

Te cred, dar eu ma refeream strict la masini achizitionate dupa cotw, unde costul minim transport+ toate comisioanele este de 950-1000 E

Edited by fantozzi007

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ei se pare ca nu prea cunosti toate rotitele si nici toate comisioanele .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vezi ca EURO5 este doar D2-ul (115cp), emisii CO2 114g/km sau 99g/km in varianta DRIVe .

In actele de Belgia scrie EURO5 dar la RAR masina este EURO4 avand 119g/km de CO2 sau 104g/km CO2 in varianta DRIVe .

EURO 5 este abia dupa mai 2010 .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sincer, asta este bataie de joc! Masina de clasa premium, la un pret de tot "rahatul". Asta ar insemna ca noi astia cu masini mai vechi sa le dam de pomana, eventual si cu un plin, sa fie viitorul posesor multumit!

Dar ma rog, tipic romanesc, ieftin, bun si econom!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Te oftici mai latifundiarule ? :D

Lasa ca nici una nu este asa frumoasa ca a ta, iar tu nu o vei vinde ci o vei lasa mostenire sau o poti vinde pe nimic, la fel cum am dat eu V70-ul .

Share this post


Link to post
Share on other sites

:| nu ma oftic, ca oricum nu o mai vand, vorba ta!

Dar este absurd ce intorsatura de 2 lei a luat piata auto! Ma oftic intradevar cand vad hotie pe fata, la modul ca una noua costa in continuare ENORM in comparatie cu piata SH.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sincer, asta este bataie de joc! Masina de clasa premium, la un pret de tot "rahatul". Asta ar insemna ca noi astia cu masini mai vechi sa le dam de pomana, eventual si cu un plin, sa fie viitorul posesor multumit!

Dar ma rog, tipic romanesc, ieftin, bun si econom!

Stiu, asa este, dar acestea sunt preturile si nu avem ce face.

Vezi ca EURO5 este doar D2-ul (115cp), emisii CO2 114g/km sau 99g/km in varianta DRIVe .

In actele de Belgia scrie EURO5 dar la RAR masina este EURO4 avand 119g/km de CO2 sau 104g/km CO2 in varianta DRIVe .

EURO 5 este abia dupa mai 2010 .

Masina are COC (certificat of conformity) emis de fabricant din care rezulta ca masina este Euro 5. Peste asta nu trece niciun RAR, indiferent dupa ce norme sau metodologie se bazeaza ei atunci cand stabilesc norma de poluare pentru Romania. Daca fabricantul prin certificatul de conformitate stabileste ca este Euro 5, pai Euro 5 este.

In caz contrar ai 2 posibilitati :

1. ori mori cu ei de gat in curte la RAR

2. ori ii actionezi in instanta si castigi 100%

Acolo unde scrie negru pe alb nu prea mai este loc de interpretare. Stiu ca la noi se pot intampla multe, dar exista si alte procedee sa le dai peste bot celor de la RAR.

Edited by fantozzi007

Share this post


Link to post
Share on other sites

Te oftigi degeaba, S40-ul e GAME OVER, a iesit din productie .

Nu ai cum sa castigi in instanta pt o gresala de acte .

La EIT FORUM AUTO (importatorul Volvo in RO) vei afla ca masina este EURO4, documentat frumos cu o hartie stampilata si parafata .

Share this post


Link to post
Share on other sites

gresala in COC ? mira-m-as !

Masina inmatriculata in Belgia Euro 5, iar in Romania Euro 4 - cu specificatia celor din Romania ca esxista o gresala de tipar in actele originale emise de fabricant !?

Edited by fantozzi007

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bine doctore, sunt foarte fericit sa aud ca multi isi vor lua teapa si vor incepe sa spuna ca, volvo "ie" o masina scumpa (la intretinere) si proasta, dar "ie" ieftina la achizitie :D

Facand o paranteza, pot spune ca, passatul din acelasi an, aproape trece pragul de 10k euro, deci mie asta imi pune semne de intrebare! In plus, a avut o linie de productie mult mai vasta decat s40-ul, si fie vorba intre noi, este incomparabil, atat la calitatea materialelor cat si la confort. Legat de motorizare, nu ma pricep sa fac comparatie!

Edited by agr350r
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Volvo nu a fabricat niciodata o masina cu motor 1.6D @80kw care sa fie EURO5 .

D4164T= EURO 4

D4162T= EURO 5 acest motor este numit si D2 .

Edited by Bogdan G

Share this post


Link to post
Share on other sites

Masina mea, din 2010, DrivE, a iesit la RAR Euro4. Pe actele din Olanda tot Euro 5 era. Diferenta a fost de pe la 100 euro la peste 500 ... Si nimeni nu poate sa le spuna altceva - confirmat de cei de la Primus. Raspunsul a fost ceva de genul "la ei poate este Euro 5, dar la noi Euro 4. punct."

Edited by Mihaipg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stiu multe cazuri cand din E4 cei de la RAR au scos E3, cunosc si un caz de Audi A6 din 2010, E5 in Germania si in Ro E4, ii s-a intamplat chiar unui prieten de-al meu. Fiind vorba de un motor 2.7, diferenta dintre E4 si E5 era cam mare. I-a actionat in instanta si a castigat. Cand este vorba doar de cateva sute de euro, nici nu mai are sens, bagi barbia in piept, tragi cateva injuraturi si-ti vezi de treaba.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ti-am scris mai sus codurile motor, iar Volvo spune clar care este EURO 3/4 si care este EURO 5 .

Citat din VOLVO VIDA

D4164T has a maximum output of 80 kW (110 hp).

When fitted with a particle filter, the engine meets Euro 4 emissions requirements. When not fitted with a particle filter, the engine meets Euro 3 emissions requirements.

The 1.6L Duratorq-TDCi (DV) diesel D4162T is a four-cylinder, 1.6-litre diesel engine from Peugeot. This is a transverse turbo diesel engine. It has a single overhead camshaft and 8 valves.

D4162T has a maximum output of 85 kW (115 hp) and reaches a torque of 270 Nm at 1,750 rpm.

The engine meets emission standards Euro 5.

Restul e CAN CAN .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Atunci asta este E5 http://www.carsonthe.../625817/general ?Pretul este de 7000 E

Pe mine nu ma intereseaza, doar asa de amorul artei, daca tot suntem in topicul "sfat achizitie" macar sa-si faca omul si o alta parere decat ceea ce vede pe net la vanzare. Sa vada ca pot exista masini chiar si din 06.2010 cu peste 120k km la bord.

Edited by fantozzi007

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vezi ca la masinile achizitionate de acolo nu se plateste TVA pentru ca este un vehicul scos pentru revanzare "Directiva Europeana 2006/112/EC - art. 130-1, este scutit de TVA conform sectiunii 39 bis1. a codului TVA pentru o livrare inter-comunitara ". Lucruri pe care le gasesti bine prezentate si in Codul Fiscal (L571/2003) Titlul VI.

...iar costurile privind transportul catre Romania + toate comisioanele , crede-ma ca este asa cum am spus eu, 1000 E

Legile astea se refera DOAR la operatori economici inscrisi in registrul intracomunitar cu numar de TVA valid sau se aplica si pentru baietii cu banii in borsete care pleaca 5 intr-un Sharan pana la AUTOHUS sa-si cumpere masini iar cand ajung acolo se uita in decolteurile fetelor de la desk-ul din sala de primire si golesc bolurile de bomboane ca sa aiba pe drumul de intoarcere ?

Ce parere ai ?

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Legile astea se refera DOAR la operatori economici inscrisi in registrul intracomunitar cu numar de TVA valid sau se aplica si pentru baietii cu banii in borsete care pleaca 5 intr-un Sharan pana la AUTOHUS sa-si cumpere masini iar cand ajung acolo se uita in decolteurile fetelor de la desk-ul din sala de primire si golesc bolurile de bomboane ca sa aiba pe drumul de intoarcere ?

Ce parere ai ?

Clar :laughing7: ca se aplica doar celor 5 care pleaca intr-un Sharan inmatriculat in Bulgaria... :thumright: Masinile acestea nu le achizitionezi decat printr-o firma din Ro cu obiect de activitate strict " comert cu autoturisme" . In contabilitatea firmei aceste autoturisme se regasesc ca "fond marfa" si sunt vandute ca atare , platindu-se TVA doar la comisionul prestat de firma. Sunt bunuri scutite de TVA conform directivei mentionate. Tocmai de aceea spuneam ca pentru o astfel de masina costurile de transport + toate comisioanele sunt ~ 1000 E

Share this post


Link to post
Share on other sites

scuzati engleza mea , incerc sa traduc : Masinile se pot cumpara scutite de tva doar printr-o firma de genul asta care le revinde clientului final si plateste tva DOAR LA MARJA ? Pai si baietii aia 5 ce fac , se intorc acasa tot cu Sharanu' sau gasesc si ei niste acte de la o firma ''naspa'' si cumpara tot scutit de tva ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cunosc eu un tip de la care am luat un Vectra de 90k km in urma cu ceva ani, cu ultima pagina rupta la cartea de service :P. Asta mai nou aduce doar motociclete, dar a gasit si un business pentru masini. "Produsul" oferit este - tu iti gasesti masina, el se ocupa sa o aduca (cu sofer sau pe platforma, pe actele firmei lui etc.). Si aici le factureaza valoarea de achizitie + comision (pentu o berlina, ia cam 6-700 euro + motorina). Asa a scapat si de bataile de cap cu gasit cumparator, dar si, de exemplu, de bataita pentru manarit km la masini luate pentru prieteni :P. Exemplu FIRMA

Iote ce le mai stie Buhnici :P Si nu numai la it-uri. AICI

Edited by Mihaipg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bravos MID-ule, ațâță lumea la ilegalitati :D

PS> Sharan cu ziare pe scaune in loc de huse ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Atunci asta este E5 http://www.carsonthe.../625817/general ?Pretul este de 7000 E

Pe mine nu ma intereseaza, doar asa de amorul artei, daca tot suntem in topicul "sfat achizitie" macar sa-si faca omul si o alta parere decat ceea ce vede pe net la vanzare. Sa vada ca pot exista masini chiar si din 06.2010 cu peste 120k km la bord.

fratilor...da voi unde vedeti preturile la masini de pe siteul ala???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai cont sau nu?Esti logat?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca ai cont le vezi . :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now