icristi

Curea alternator

85 posts in this topic

49 minutes ago, Brava said:

In primul rand, trebuie facut un refurbish total al alternatorului sau montat altul nou. 

Ca sa nu se mai ajunga la curele rupte, la fiecare 100.000Km facuta o mentenanta preventiva la alternator(schimbgat fulie si rulmenti) si bine-nteles schimbata cureaua de la alternator la fiecare revizie(ceea ce spun eu aici este IDEALUL)

 

 

Salut,

Evident ca dupa ce am observat problema la fulie am schimbat fulia si rulmentul, acum nu mai are niciun fel de joc. Am schimbat si distributia complet (mai putin cureaua de la compresorul AC care era aproape noua). Pe mine ma "roade" faptul ca nu este aliniata cureaua si imi este teama sa nu mai patesc si a doua oara acelasi lucru mai ales ca am auzit cazuri care au patit-o de mai multe ori :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Scriu si aici, curea doar ORIGINALA VOLVO. Curelele Conti, Gates,Dayco samd. se fac franjuri si intra peste distributie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna! Imi poti spune si mie de ce trebuie neaparat curea originala? Banuiesc ca toate respecta un standard! Ce anume le diferentiaza?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cea originala, conform spuselor lui Volvo se taie pe latime, nu se rupe fasii(pe lungime)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Totusi in loc sa remedieze aceasta problema vad ca ei ne spun practic cum se rupe! Incredibil! Insa ceva semne prevestitoare oare avem? Mai exact la ce trebuie sa fim atenti?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca se ciufuleste cureaua pe laterale si incep sa iasa ate din ea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am auzit totusi ca m-ai toate se ciufulesc la D3! Cei de la Primus asa mi-au zis! Chiar acum cateva saptamani i-am vizitat si am tinut mortis sa le expun problema! Mi-au zis ca de noi incep sa faca acest tip de mici motocei pe laterale!

Edited by Raxo

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu tind sa cred ca problema este de la o fulie ( ca-i la alternator , la vibrochen  sau rola intinzatoare ) una din ele este cea care face cureaua franjuri ori nu sunt aliniate prefect si atunci se ajunge in aceasta situatie, nu cred ca daca cureaua ar fi perfect aliniata s-ar desface in bucatele, am vazut curele la alternator si de 150 000 km fara vreo problema.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Problema este strambarea axului alternatorului.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oricum nici cureaua nu este una dintre cele mai bune! Pare fragila si mai ales ca este pe 5 coaste ma ingrijoreaza! O consider defect de proiectaj! 

Edited by Raxo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Exact asa este. Este un defect de proiectare iar rezolvarea Volvo a fost introducerea noilor motoare VEA în 4 cilindrii. La astea nu se mai rupe auxiliara. 😂

Sent from my SM-N920S using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

A schimbat cineva rola si cureaua de unul singur? Am observat ca rola are un surub pe mijloc care nu este prea accesibil. Ma gandeam ca e nevoie sa dai roata jos si aparatoarea de noroi. Poate cineva sa confirme? Parca n-as da 150 de euro pe o ora de manopera daca nu e greu de schimbat de unul singur. Mentionez ca role si curele am schimbat pana acum cel putin de zece ori, dar niciodata la motorul asta, cel mai des la BMW am schimbat si acolo motorul e pe lungime, avand mai mult acces la role.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se schimba tot intinzatorul complet impreuna cu acea curea de auxuliare...sfatuiesc sa schimbi si cureaua mica de la compresorul de clima pt ca nu e nici aia eterna,bine innteles original Volvo ca altfel e bubã mare!

Share this post


Link to post
Share on other sites

@MihaiS60 trebuie sa dai roata jos si aparatoarea de noroi. Nu e foarte greu insa ar fi bun un elevator, merge si pe cric insa e mai dificil . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bogdan G, multumesc pentru sfat. Raxo, da sigur, intinzatorul se schimba complet, nici nu m-as incurca cu alte improvizatii. stu ca piesa se vinde completa. Surubul de care vorbes este cel din mijlocul intinzatorului. Mi se pare ca surubul ar lovi in rola. IN poza lipseste surubul, dar daca ar fi pare ca nu e posibil sa bagi o tubulara pe el fara sa atinga rola. o sa atasez o poza pentru lamurire.

rola intinzatoare2.png

Share this post


Link to post
Share on other sites

Intinzatorul il recomand original Volvo,este modificat de special de ei pt a evita ruperea curelei (reduce vibratiile) desi nu o evita chiar in totalitate dar...mai bun decat orice intinzator oem si am!

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

stiind background-ul problemei nici nu ma gandeam la alta optiune. O sa trec pe la Volvo sa incerc sa o cumpar. o sa-i intreb si daca au idee cand a fost schimbata, ultimele doua revizii au fost facute la reprezentanta din orasul meu. Curea mica este noua, sau cel putin asa arata si asta ma intriga. Cum sa fi schimbat numai cureaua mica, pare aiurea sa umblii acolo si sa nu le pui pe amandoua noi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Te sfatuiesc sa treci pe la @Bogdan G!

stie exact ce iti trebuie la preturi super accesibile!

 

Edited by Raxo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu cred ca ajung prea curand in Bucuresti, mai ales cu masina. Foarte urgenta nu mi se pare problema, dar imi sta pe creier. O sa va tin la curent cu ce se mai intampla.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt curios cat e in Germania kitul de auxiliara, la noi e 80e . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu am ajuns inca la Volvo, dar pot sa-ti spun orientativ ca discurile si placutele fata spate sunt 678E

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mihai,

In Germania poti cumpara piese originale  de la scandix.de 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Merci pentru sfat. am gasit si pretul 125 Euro. iar separat intinzatorul cu rola 99E si cureaua 50E. O sa sun si la dealer dupa ce vin din concediu sa vad daca are acelasi scor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

mißam facut programare la Volvo, reparatia va costa aproximativ 230 Euro. Am intrebat si cand trebuie schimbata cureaua si mi-au raspuns ca la 180.000km . Imi e greu sa cred ca ar putea sa reziste atat, asta este si motivul pentru care o schimb. masina are momentan 108.000km.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am fost la Volvo, a durat maxim o ora, manopera nu este cine stie ce, piesele sunt scumpe. In total 290 de euro, din care manopera doar 75 Euro.

Curelele cate 60 de euro bucata, se schimba ambele, intinzatorul 100Euro, plus doua suruburi 3 euro.

coduri piese

31330870 curea,

31325042 curea

31330379 intinzator

30624274 surub

Numai bine!

Mihai

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now