icristi

Curea alternator

85 posts in this topic

in sfarsit...Se pare ca si-au dat si ei seama ca ceva nu e in regula..

am fost informat ieri de cei de la Primus ca Volvo recheama in service modelul S60 (nu stiu daca toate sau doar unele, dar a mea este) pentru inlocuirea intinzatorului si a curelei auxiliare. Revin cu informatii dupa...

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

La fel cum a fost rechemat si S80-ul, XC60-ul si XC70-ul .

Dubios este ca am vazut cu ochii mei XC60 cu 120.ooo km si auxiliara originala, fara urme de uzura anormala iar alte masini dupa 10.ooo km se rupe cureaua. Nu am reusit sa inteleg si nu cred ca voi intelege vreodata de ce la unele se rupe cureaua de 2-3 ori in 150.ooo km iar la altele pana la 120.ooo km nu se intampla nimic .

Share this post


Link to post
Share on other sites

in sfarsit...Se pare ca si-au dat si ei seama ca ceva nu e in regula..

am fost informat ieri de cei de la Primus ca Volvo recheama in service modelul S60 (nu stiu daca toate sau doar unele, dar a mea este) pentru inlocuirea intinzatorului si a curelei auxiliare. Revin cu informatii dupa...

Salutare,

Am o masina la fel ca a ta (ma refer la s60) si am avut aceeasi problema. In vara trecuta mi s-a rupt cureaua de la alternator, masina avand tot undeva in jur de 48-50.000 km. Ghinionul a fost ca eram pe o insula in Grecia. Am inlocuit-o cu ce am gasit pe acolo (m-as mira sa fie marca pusa de Volvo). De atunci nu am mai avut probleme.

Vroiam sa te intreb daca cei de la Volvo ti-au inlocuit cureaua si intinzatorul cand te-au rechemat in service. Au facut chestia asta, chiar daca tu pe masina aveai o curea functionala? A contat faptul ca depasisesi cei 45.000 km la care trebuia schimbata?

Apropo, nici eu nu stiam ca trebuie schimbata la 45.000 km (cam devreme ce-i drept), mai ales ca inainte am avut tot s60 - d5, modelul anterior, la care, din cate imi amintesc, am schimbat cureaua la 90.000 km.

Si mai am o intrebare: cat iti consuma masina in oras?

Multumesc, Andrei

Edited by andreii

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

1. da, cureaua si intinzatorul au fost inlocuite, chiar daca aveam la acel moment o curea (a treia) buna. Cred ca problema este intinzatorul care se bloca probabil uneori si ducea la ruperea curelei. Din acest motiv (socul puternic) presupun ca s-a fisurat si carcasa alternatorului, dar la sesizarea acestui aspect nu am primit nici un raspuns de la Primus. Cred ca trebuie sa scriu in Suedia ca sa mi se raspunda. Voi ce credeti?

2. consumul in oras in aceasta perioada... cam 10-11%, condus grabit.

Si, ca sa nu mai incep un topic nou, sa aduc in discutie problema volanului. Ornamentul "V"cromat care are aspect de aluminiu, este de fapt un plastic nenorocit de 2 lei, a carui acoperire cu crom a inceput sa se exfolieze exact pe circumferinta volanului si daca pui mana pe el te taie la mana ca o lama.

Problema exista si la XC60, m-am intalnit chiar la Primus acum ceva vreme cu un posesor de XC60 care avea leucoplast lipit pe volan (tocmai se taiase).

Ii rog pe cei care au problema asta cu volanul sa imi scrie pe PM. Vreau sa fac o sesizare la Volvo.

NU ESTE POSIBIL SA ITI TAI MANA IN VOLAN!!!!!!!!!!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da e normal sa cauti cureaua de auxiliare prin distributie sau pe jos ?

Cine te pune sa pui mana in interiorul volanului, volanul se tine cu 2 maini la orele 9 si 3, nu pe interior si nu la ora 12 . :D

Edited by Bogdan G

Share this post


Link to post
Share on other sites

1. Banuiesc ca te referi la zona in care sunt amplasate auxiliarele....

2. Revin cu precizarea ca porcaria aia cromata s-a exfoliat exact pe exterior, pe circumferinta volanului, in partea inferioara, adica la ora 6, si este inevitabil sa nu atingi zona aceea. Mentionez ca volanul meu se invarte, nu este fix, si mi se pare mai normal sa il tin la 10 si 10.

3. Voi face si o poza, sa vedeti si voi inventia asta de volan inspirata de Vasile Nicola.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@icristi

In primul rand multumesc pentru raspunsuri. Chiar cred ca ar trebui sa scrii in Suedia referitor la carcasa alternatorului.

Apropo de campania de rechemare in service: am sunat si eu la Primus sa intreb daca nu este si masina mea pe lista si ... evident ca NU este, cu toate ca, asa cum ti-am spus, avem masini aproape identice, atat ca si configuratie cat si ca an de fabricatie. Sa nu mai zic ca si la a mea s-a rupt cureaua.

Cat despre V-ul din plastic de pe volan, chiar acum sunt la service la Volvo, la revizie. Special m-am urcat in toate masinile din showroom, verificand volanul. Pare ca au rezolvat aceasta problema, cel putin in partea de jos a volanului, ora 6, pe exterior, unde au rotunjit, nituit zona. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

http://forums.swedes...ring-Wheel-Fail

se pare ca problema cu volanul este generala. Mai devreme sau mai tarziu toate cele cromate se exfoliaza. Daca au rezolvat problema e ok, dar de ce nu au facut un recall pentru a le schimba pe toate?

Este , dupa parerea mea, o problema care pune in pericol siguranta utilizatorului.

Acum ii rog si pe cei de la Primus care posteaza reclame si anunturi pe aici sa isi spuna si ei punctul de vedere.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nici nu a trecut un an si s-a rupt din nou cureaua. Acum mi s-a recomandat instalarea unui scut de protectie pentru curea. Ramane sa vedem cat este de util...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut , da intradevar Volvo Primus a schimbat cureaua de alternator, intinzatorul sa montat unul nou, aceste doua piese fiind pe garantie!

Am platit doar protectia de plastic pentru cureaua de alternator ! Cureaua originala arata ok la 125000 km !

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 2/10/2015 at 8:07 AM, sorin said:

Salut , da intradevar Volvo Primus a schimbat cureaua de alternator, intinzatorul sa montat unul nou, aceste doua piese fiind pe garantie!

Am platit doar protectia de plastic pentru cureaua de alternator ! Cureaua originala arata ok la 125000 km !

Salut, am avut si eu ghinionul sa mi se rupa cureaua de auxiliare si odata cu ea chiulasa, tachetii, supapele (probabil si pistoanele dar nu am mai avut curiozitatea sa desfac motorul complet ca sa vad si pistoanele).

Am gasit un motor SH in Germania pe care vreau sa il cumpar si evident cand o sa il montez o sa schimb si distributia ca sa nu am aceeasi surpriza si cu acest motor. Voiam sa te intreb de unde pot cumpara protectia de plastic pentru cureaua de alternator

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poti sa o iei de la orice magazin de piese auto, iar motorul atentie ca trebuie sa il montezi intr-un service autorizat pe schimbari de motoare, pt. ca trebuie sa il treci in cartea de identitate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

Sunt putin nedumerit si va rog sa ma luminati. Am cerut la dealer un deviz pt revizie ,am aproape 83.000km si se implineste anul de la ultima revizie. Am primit devizul pentru revizia de 150.000km, mi s-a spus ca masina are 5 ani,iar ei dupa asta se ghideaza. Am intrebat daca nu trebuie schimbate si cureaua auxiliara si rola intinzatoare si mi s-a raspuns ca aceasta interventie se face la 180.000km.Sunt putin nedumerit pt ca voi aici pe forum spuneti ca trebuie schimbate la 90.000 iar ei spun cu totul altceva. Ce ma sfatuiti sa cer inlocuirea sa nu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu iti recomand sa cauti alt service care stie Volvo . 

Cureau de accesorii dupa 5 ani si 83.ooo km e gata, o poti da la orice service jos si vei vedea pe spatele ei cum este crapata si sta sa se rupa . 

O poza face cat 1000 de cuvinte . 

curea.thumb.jpg.bfd96c69590bdb609989f19d

 

Sunt curios la ce reprezentanta ai mers . 

 

 

Edited by Bogdan G

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sau preventiv la 10k km sau un an :D 

Si tot preventiv sa-i faci o verificare la fulia alternatorului si  ax.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

Merci pt raspuns!

Nu sunt in Romania, sunt in Franta si din pacate este "reprezentanta " Volvo cea mai apropiata.

Am sa cer inlocuirea curelei si a rolei. Ar mai fi ceva important ce trebuie schimbat acum la revizia de 90k?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu cunosc exact termenii in limba franceza care denumesc cureaua,,si nici nu ma pricep la mecanica. Este posibil sa fie diferenta intre cureaua auxiliara si cureaua de accesoriii? Am observat in lista trimisa de Bogdan ca este o curea auxiliara care intradevar se schimba la 180k km,se poate sa fi facut eu o greseala cand am cerut inlocuirea auxiliarei.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai doua curele auxiliare. Una lunga care vine pe alternator si una scurta pe compresorul de aer. Cea lunga este cu probleme.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gata am inteles ce sa le "desenez"!

Va multumesc!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut! In limba franceza se numeste curroie alternateur!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc ,Vyo!

Am vorbit cu ei la telefon si se pare ca au inteles despre ce e vorba! Preventiv le-am trimis si un mail cu poza atasata ca sa nu existe discutii in caz ca...

Oricum" placa" a fost aceasi, se schimba la 180k km dar daca insistati o schimbam:wacko:!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu cred ca am pus lista aia degeaba dacă tu ai citit ca se schimba la 180.ooo km . Am incercuit chiar la 60.ooo km pt 2010 și 90.ooo km pt celelalte. Cum ai înțeles tu 180.ooo km nu știu. 

La 90.ooo km obligatoriu se schimba auxiliara deși nu cred sincer ca tine atât. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am vazut ce ai incercuit,si iti multumesc pentru ajutor

Am spus, ca mai exista in lista o curea" inner auxilliary belt" care este marcata la 180.000km si probabil ei fac referire la acea curea.Am discutat cu ei se pare ca au inteles ce vreau,luni sunt la service sa fac revizia!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut baieti, ma poate ajuta si pe mine cineva cu o informatie?

Am reusit in sfarsit sa schimb motorul dupa cateva luni dupa ce am patit si eu clasica problema cu cureaua de alternator, dar am o mica dilema/nelamurire. Cureaua nu pare perfect aliniata, alternatorul este putin mai spre stanga cum te uiti din fata la motor. Am vorbit cu mecanicul care mi-a schimbat motorul si mi-a spus ca daca aliniaza toate componentele pe care se invarte cureaua de alternator (muta alternatorul mai spre dreapta) in acel moment cureaua ii sare de pe rola. Am depistat si ce a dus la ruperea curelei: fulia de la alternator avea joc stanga dreapta si ma gandesc ca nealinierea corecta ar putea fi una dintre cauze.

Puteti sa imi spuna cineva daca si la el este "stramba" cureaua sau este aliniata corect? Este vorba de un S60 2011 motor D3

De asemenea, imi puteti recomanda un service bun sau imi recomandati sa merg la Primus Auto? Eu sunt din provincie si pe aici este cam greu sa gasesti un mecanic bun care sa se priceapa la Volvo.

Va multumesc!

Share this post


Link to post
Share on other sites

In primul rand, trebuie facut un refurbish total al alternatorului sau montat altul nou. 

Ca sa nu se mai ajunga la curele rupte, la fiecare 100.000Km facuta o mentenanta preventiva la alternator(schimbgat fulie si rulmenti) si bine-nteles schimbata cureaua de la alternator la fiecare revizie(ceea ce spun eu aici este IDEALUL)

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now