costinell_mc

Taxa noua, timbrul verde?

174 posts in this topic

Daca masina nu este data la buy-back...este vanduta (pe internet, in targ, etc) si cu o diferenta de bani (mai mare sau mai mica) omul isi cumpara o masina noua. Ar fi convenabil sa vand eu in momentul de fata s80-ul, sa mai pun o diferenta de bani si sa iau un s60 (sa zicem) ? Gandeste-te Marius ca propietarul ar trebui sa plateasca peste 3000 euro taxa de inamtriculare...bani pe care ar trebui sa ii scad din pretul MASINII MELE care face mai mult de 4000 euro. Noroc ca nu am de gand sa o vand vreodata :evil6: .

S-au gandit astia ca daca sloganul este "Volvo for life", asa sa ramana, sa nu ne mai razgandim :hello2:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da mai nene dar nici sa fim colectionari, adica acum vreau un XC90, am banii pregatiti dar chiar nu vreau sa am 4 masini pe numele meu. Adica colectionar, colectionar DAR nu de fiare vechi .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da mai nene dar nici sa fim colectionari, adica acum vreau un XC90, am banii pregatiti dar chiar nu vreau sa am 4 masini pe numele meu. Adica colectionar, colectionar DAR nu de fiare vechi .

Nu cred ca asta ar fi cea mai mare problema. Mai bine zi ca ti-e frica sa nu dormi la poarta, daca mai apare inca o masina in curte :)))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mare adevar ai grait Ionele, desi ma bate gandul si de un Smart fortwo . :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mare adevar ai grait Ionele, desi ma bate gandul si de un Smart fortwo . :D

Te-a molipsit Alex? Sa te vad si pe tine intr-o minge de ping-pong? :)) Dar te plictisesti repede de Smart, ca electronica OHA, motor OHA, leduri...la fel, ce sa surubaresti tu la masina aia? Doar daca se arde vreun bec sa demontezi si sa montezi la loc toata fata, ca sa ai activitate :)))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stai sa vezi noul smart cu motor dacia :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Te-a molipsit Alex? Sa te vad si pe tine intr-o minge de ping-pong? :)) Dar te plictisesti repede de Smart, ca electronica OHA, motor OHA, leduri...la fel, ce sa surubaresti tu la masina aia? Doar daca se arde vreun bec sa demontezi si sa montezi la loc toata fata, ca sa ai activitate :)))

Pai si nu e bine ca nu are ce sa se strice ? ;D

Samsung Galaxy S on JellyBean

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da mai nene dar nici sa fim colectionari, adica acum vreau un XC90, am banii pregatiti dar chiar nu vreau sa am 4 masini pe numele meu. Adica colectionar, colectionar DAR nu de fiare vechi .

Bogdane, stiu cum poti scapa de timbrul verde! Vinde-ti masinile in...Bulgaria!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai V70-ul a ramas pe numele meu fix din cauza taxei, celelalte doua au taxa platita .

Bulgaria nu a fost niciodata o alegere pt mine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai si nu e bine ca nu are ce sa se strice ? ;D

Samsung Galaxy S on JellyBean

Pai asa nu mai ai nici o masina ca nu are ce sa se strice :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Senatorii se pare ca sunt ultimii care au inteles cum se poate taxa poluarea. Milioane de români stiau asta de ani de ani de zile. Tot e bine si asa. Mai bine mai tarziu, decât niciodata. Sa puna si impozit pe actul de vanzare/cumparare (invers proportional cu durata de timp in care ai detinut masina) si scapam si de bisnitari. Corelând astea cu tichetul de casare a carui valoare a a crescut simtitor de anul asta, se poate scapa si de rablele nemiscate care sufoca parcarile.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Senatorii se pare ca sunt ultimii care au inteles cum se poate taxa poluarea. Milioane de români stiau asta de ani de ani de zile. Tot e bine si asa. Mai bine mai tarziu, decât niciodata. Sa puna si impozit pe actul de vanzare/cumparare (invers proportional cu durata de timp in care ai detinut masina) si scapam si de bisnitari. Corelând astea cu tichetul de casare a carui valoare a a crescut simtitor de anul asta, se poate scapa si de rablele nemiscate care sufoca parcarile.

Observ ca tot ai ceva cu bisnitarii....

o luam de la capat, ca se vad alegeri in viitorul nu foarte indepartat :

http://stiri.autovit...deveni-istorie/

Pai in pretul combustibilului este deja inclusa o componenta de mediu, deci nu au ce sa mai introduca, decat sa scoata de tot taxa de timbru. Am spus de mai multe ori ca suntem deja taxati pentru acelasi lucru de mai multe ori (taxa timbru, impozit primarie functie de cilindree, taxa inclusa in combustibil)

Share this post


Link to post
Share on other sites

taxa aia ce este in benzina se cheama altfel

asta noua -de 1 ban /litru-asa am inteles eu seva numi altfel si au zis -la radio zu ca se va folosi pt plantare de paduri noi

inca nu am citit articolul din ziar

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai MEREU o nu numesc...altfel.

Pentru cei prosti (care platesc orice si la timp) si nu-i omoara odata pentru totdeauna, cu tot neamul lor, de-a lungul a 7 generatii sa tot traga "ponoasele" pedepsei !

Trasi in teapa, sa vada tot poporul, nu in puscarii sau cu niste caziere.

Sintem popor de experimente: democratice, fiscale, masonice, farmaceutice, alimentare, etc.

Mai mult ca sigur ca vor fi destui copii care, in viitor isi vor blestema parintii pentru ca au acceptat toate rahaturile de-a lungul vietii, parinti ce le vor oferi ca rasplata doar 1000 de taxe si impozite.

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu va suparati dar noi suntem fraieri ca suportam asa ceva. Nu avem tupeu sa reactionam. Vorba romanului " mai rau sa nu fie "

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am o nebumerire mare acuma interesandu-ma in legatura cu taxa....Azi am vb cu cineva din oras care si-a inmarticulat masina de 3 saptamani un Volvo V40 diesel din 2000 luna a 3-a ; el a platit timbru 1185 de euro la finante; eu cu acelasi tip de masina numa ca luna a 4-a , mi-a venit sa platesc 2250 la finanate timbru de mediu. De ce la el ia iesit atata si la mine mi-a iesit mai scump avand in vedere ca masiniile sunt la fel.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Difera tipul de motorizare..cred

sau

masina este euro 3.

Share this post


Link to post
Share on other sites

cine stie daca mai functioneaza treaba cu partaju?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Saptamana trecuta stiu ca Notarii au primit ceva sa sisteze toate astea cateva zile, tot ce tine de Partaj, Mostenire, Donatie... Cel mai sigur intreaba pe cineva din zona Cluj -Oradea acolo is cele mai multe cazuri.

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Notarii au primit ceva".

Nu au primit nimic, au fost "sfatuiti" de SUS sa faca cit mai putine partaje posibile.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

cica de vineri nu mai primesc la politie... fara motivatie

abuz bineinteles

ca doar stam capra de mult timp si nu zicem nimic

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now