costinell_mc

Taxa noua, timbrul verde?

174 posts in this topic

Acest gen de lege tie iti pare firesc. Suntem cumva intr-un stat totalitarist in care trebuie sa ne supunem fara cracnire. Esti economist , dar din ce spui esti de acord dubla/tripla/cvadrupla impunere. Ciudat!

Platim 60% din preul carburantului catre stat sub forma de accize, taxa de drum , etc. Platim impozite catre bugetele locale/de stat,samd.

Iti e teama ca statul roman nu are grija de banii tai? Incearca sa nu iti platesti cateva luni impozitele/taxele.

Deci.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am spus in atatea randuri ca taxa asta nu e buna. Ca trebuie sa fie in combustibil, nu ca taxa de inmatriculare. Cei care se plang cel mai mult de taxa asta nu suntem noi, umilii posesori ai unei masini pe care o schimbam intre 5-10 ani in cel mai fericit caz. Ci cei care fac din comertul cu masini o afacere, fara a plati nimic statului. Asta e buba. Trebuie un impozit pe actul de vanzare cumparare, nu pe prima inmatriculare. Mult mai mic, dar suficient incat daca unul vinde 20 de masini in 5 ani, sa-si plateasca astfel impozitul pe venit. Pentru cel care-si vinde masinuta lui draga la 10 ani, va fi nesemnificativ. La imobile si terenuri exista asta. Mai ramane de pus si la masini, in locul acestei taxe redenumite si reincarcate de atatea ori. In rest, la pompa si in curand, la priza!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lasati dragi colegi ca dupa ce termina astia autostrazile o sa se scoata taxa de mediu.Astia au pus enspe mii de taxe ca sa mai stopeze importul de masini ca nu mai au loc pe strazi si in parcari.E un control de la inaltime.

Si ce, crezi ca io o sa-mi parchez masina pe autostrada? :confused1:

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si ce, crezi ca io o sa-mi parchez masina pe autostrada? :confused1:

Tu ai locul tau, draga Alex :P Cum sa parchezi altundeva ? Vrei sa-l lasi pe vecin fara ocupatie ? Unde ar mai scrijeli el putin la adapostul intunericului marca Luxten ?

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Platim 60% din preul carburantului catre stat sub forma de accize, taxa de drum , etc. Platim impozite catre bugetele locale/de stat,samd.

Permite-mi sa intervin, peste 75% din pretul la pompa este format din taxe si accize

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si o mica povestioara , cat de adevarata este habar nu am :)

"În 2009, prietenul R. cumpără în leasing o Dacia Logan. Anul acesta, în Ianuarie, termină leasingul, achită tot ce trebuie și luna asta se apucă de re-înmatriculat mașina. Toată faza se întâmplă în Oradea.

Se duce R. la miliție, află ce hârtii, hărtiuțe și chitanțe tre’ să pună la dosar și începe să adune. Printre ele trebuie să se afle și o adeverință de la finanțe, din care să reiasă că nu a cerut restituirea celebrei taxe auto. Aia pe care o plătește toată lumea și apoi acționează statul în instanță ca să-și recupereze banii. La începutul lunii Martie, R. se duce la finanțe, se apleacă frumos la ghișeul 107 și precizează scopul și durata vizitei.

- Durează 5 zile lucrătoare. Vă mai așteptăm pe la noi.

După 5 zile.

- Păi nu putem să vă dăm adeverința.

- Păi de ce?

- Păi pentru că n-ați plătit taxa auto de înmatriculare.

- Hmm…da?! Eu nu-mi amintesc să fi trebuit, am plătit tot timpul tot ce trebuia.

- Eu nu am cum să vă dau adeverința dacă nu plătiți. Se rezolvă rapid și puteți recupera banii.

Când aude “rapid” și “recuperat bani”, prietenul R. își ciulește cu emoție urechile. Deci se poate!

- Plătiți acum taxa auto iar eu vă dau chitanța. După ce vă rezolvați treaba, puteți da liniștit statul în judecată și noi vă dam banii înapoi. De ce să dați bani aiurea la stat? Uitați, țineți aici cartea asta de vizită și luați legătura cu domnu’ avocat. Se pricepe la astea, a mai rezolvat cazuri d’astea.

Lui R. îi pică fața și glicemia în același timp și cu aceeași viteză. Scoate banu’, vreo 1.000 de lei, plătește și pleacă cu chitanța. Chestia asta s-a întâmplat pe 10 Martie. Ieri, 19 Martie, s-a dus la miliție cu toate actele.

- Nu e bună asta de la finanțe.

- Cum, de ce?

- Pentru că pe ea nu scrie “taxa timbru verde” ci “taxa de înmatriculare” iar de la 15 Martie a intrat în vigoare noua lege. Nu mai există taxă de înmatriculare. Și în plus, la vremea respectivă erați scutit de plata ei. Trebuia doar să vă dea o adeverință din care să reiasă că erați scutit.

- Și ce e de făcut?

- Mergeți la finanțe să vă dea altă chitanță.

R. se întoarce la finanțe pentru a rezolva problema.

- Nu se poate anula, nu vă pot da altă chitanță.

- Păi eu nici nu trebuia să o plătesc, că eram scutit, era suspendată taxa.

- Asta e o inepție.

- Mno, eu vă spun ce mi-a zis polițista de la înmatriculări. Ce e de făcut în cazul asta?

- Să așteptați până iese procedura pentru astfel de situații.

- Cât?

- Nu știu. Dar se poate rezolva și altfel.

- Cum?

- Să mai plătiți o dată taxa de timbru verde și apoi să recupe…"

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bine ca ai plecat Danyxule ca sincer iti spun, eu am imbatranit cu 10 ani cat am alergat sa inmatriculez Cobaiul.

Atata birocratie ca in Romanica nu cred sa existe pe acest pamant si dupa ce ca e birocratie mai exista si rea vointa iar peste tot esti privit ca un infractor sau ca un idiot, de fapt eu am fost facut prost in fata la ghiseul din Pipera DAR a trebuit sa indur si am indurat .

Edited by Bogdan G

Share this post


Link to post
Share on other sites

[...]îi pică fața și glicemia [...]

Da' de ce să-i scadă glicemia?! Nu înţeleg... glucocorticoizii şi catecholaminele (epinefrina) au efecte hiperglicemiante...

;D

Edited by HEIMÐALLR

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oare aceste personaje de la ghisee nu sunt tot oameni, nu suntem noi? Asa stim sa ne comportam si asa si primim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa se comporta cei de la ghisee pentru ca le dam noi voie, pe banii nostri, pe nervii nostri. Pentru ca nu le e frica de cei care stau de partea cealalta a geamului ghiseului, ca o turma de prosti (sau de oi - ca tot vine...pastele...pastorul, etc. bla bla)

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

@danyx

spune te rog cum ai inmatriculat tu masina pe care o ai acum, in anglia

cite drumuri ai facut citi bani ai dat.......... tot mersu ca sa zic asa

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai am mers sa vad masina , mi-a dat cheia si m-a invitat la testdrive, am facut cateva ture , mi-a placut am intrat in birou am deschis internet explorer am intrat si am facut transferul bancar , am asteptat 15 min timp in care el a completat ce a trebuit completat am semnat , am luat cheia si am plecat :)

La o saptamana a trebuit sa fac un drum deoarece propietarul apelase la o firma pt vanzare , iar cei de la firma nu aveau decat o singura cheie , deci la o saptamana am fost sa iau a doua cheie , iar peste 2-3 saptamani mi-au venit actele pe numele meu acasa prin posta . GATA :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai am mers sa vad masina , mi-a dat cheia si m-a invitat la testdrive, am facut cateva ture , mi-a placut am intrat in birou am deschis internet explorer am intrat si am facut transferul bancar , am asteptat 15 min timp in care el a completat ce a trebuit completat am semnat , am luat cheia si am plecat :smile:

La o saptamana a trebuit sa fac un drum deoarece propietarul apelase la o firma pt vanzare , iar cei de la firma nu aveau decat o singura cheie , deci la o saptamana am fost sa iau a doua cheie , iar peste 2-3 saptamani mi-au venit actele pe numele meu acasa prin posta . GATA :smile:

alta tara, in alta viata, ca in viata asta nu apucam asa ceva AICI!

poate niciodata

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oare aceste personaje de la ghisee nu sunt tot oameni, nu suntem noi?

Au fost odata. Cand vad ce oameni stau uneori la coada, ma mir cum funcionari nu le iau la bataie.

alta tara, in alta viata, ca in viata asta nu apucam asa ceva AICI!

Ati observat ca acolo merge bine treaba pentru ca diferente sunt la nivel de legislatie, nu la nivel executiv.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Marea Britanie e mama masoneriei, in frunte cu Rothschilds, buboiul Europei si nu numai - cum ati vrea sa se intimple totul, lent, ca aici ? Time is money. (ai vostri, pe care ii iau ei , voi aveti parte doar de credite, adica niste cifre intr-un computer - nu bani REALI - pentru care platiti insa rate si dobanzi in BANI REALI).

Ce naiba va tot plangeti atit...

Ia nu platiti o amenda in GB, sau un impozit, sau o taxa...sa vezi atunci - nu ca aici.

Dati si voi exemple de prin Etiopia, Somalia, etc. Nu din GB.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare,eu am urmatoarea problema:am achizitionat anul trecut in octombrie din Germania un S60,am dat statul in judecata in decembrie, pt.a inmatricula masina fara plata taxei de poluare.Am termen pe 12 aprilie,problema e ca din 15 martie a intrat in vigoare taxa de mediu,e posibil oare cand ma duc la inmatriculare sa imi dea refuz?Mai e cineva in cazul meu pe forum,avocatul mi-a spus sa nu-mi fac probleme,dar am vazut pe alte forumuri,persoane care dupa 15martie li s-a refuzat inmatricularea de catre politie pe motiv ca hotararea judecatoreasca e pe taxa de poluare nu pe timbru de mediu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai vezi ca exista cazuri concrete de persoane care au achitat taxa de mediu pana pe 15 martie dar au ajuns la politie dupa 15 martie si nu au fost primite actele . Au mers inapoi la ANAF si au luat o alta hartie si au rezolvat problema .

Share this post


Link to post
Share on other sites

O sa ma duc saptamana viitoare sa intreb,mersi oricum.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Edited by nionut76
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

buna ziua din nou...azi am aflat cat ma costa timbru de meciu pentru volvoul meu din 2000 diesel, si e de 2250 de euro...ma asteptam pana in 1500 , caci m-am gandit ca o sa scada la euro 2 cu pana la 60%, dar din pacate am aflat ca la euro 2 ramane la fel si numa la euro 1 si noneuro va scadea taxa, daca imi era euro 3 imi era 925 de euro

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am un S60 inmatriculat in iunie 2006 de catre o societate de leasing (s-a platit accize 2180 Euro) si din 2009 am trecut eu proprietar (pana atunci, din 2006 am fost utilizator). In cartea de identitate apar 2 proprietari: societatea de leasing si subsemnatul. Vreau s-o vand si intrebarea este: cumparatorul mai plateste taxa? E vorba de 3770 Euro. Mi se pare absurd sa plateasca! boc cu gunoaiele lui a fost mic copil pe langa astia. Declara ca taxa e ilegala si apoi o fac mai aberanta!

Share this post


Link to post
Share on other sites

A facut cineva contestatie pentru noua taxa?

Aici am gasit ceva interesant.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now