maverick

Sensus Connected Touch

15 posts in this topic

Volvo introduce noul Sensus - Sensus Connected Touch:

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, e bun pentru afara din tara. Ca la noi...sintagma "Volvo center service" nu-mi creeza nici un sentiment de siguranta ce m-ar face sa ma indrept intr-acolo.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tare sistemul , parca incepe si Volvo sa investeasca in gadgeturi .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca sistemul de operare este Android la cum arata, fata cu Wi Fi hot spot chiar e tare :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Era si timpul ce naiba, concurenta are browser de internet de cativa ani .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cum se conecteaza la internet ? Daca faci streaming audio, sau intri pe navigatie online, iti consumi lejer 1Gb. de trafic de date intr-o calatorie.

Au aparut cumva abonamentele nelimitate de date mobile ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cum se conecteaza la internet ? Daca faci streaming audio, sau intri pe navigatie online, iti consumi lejer 1Gb. de trafic de date intr-o calatorie.

Au aparut cumva abonamentele nelimitate de date mobile ?

Da, sunt. Nu stiu daca in prezent mai sunt in oferta Orange ptr ca abonamentul meu a expirat in Decembrie si nu am mai reinoit deoarece aveam ceva probleme cu calitatea semnalului. Eu am avut de la orange nelimitat si abonamentul era de 25 euro TVA inclus pe luna. Mai exact colibri 25. Problema era ca dupa o anumita cifra de trafic (Gb) iti limita viteza la minim 120mb dar net aveai doar ca mergea mult mai greu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

In cazul asta, pâna nu se va "democratiza" internetul mobil in aceeasi masura ca si cel prin cablu, nu vad prea multe avantaje sa ai internet in masina.

Adica e frumos, dar scump. Ganditi-va putin, cam asa am stramba din nas si cu smartphone-ul, daca nu ar avea wireless. Dar in masina, asta nu se poate, asa ca mai raman valabile doar datele mobile. Oricum, poate in scurt timp se ieftinesc si astea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Romania are privilegiul de-a fi printre putinele tari din europa cu o viteza buna(upload, download, conectare) la internet. Si avem si personal calificat pentru a dezvolta si mai mult acest internet. Prima data a fost internetul pe calculator. Apoi pe telefon si tableta urmat de internetul pe televizor( smart tv), electrocasnice ( frigidere) si mai nou internetul in masina. Dezvoltarea lui continua deci toate sansele sa avem internet si pe alte lucruri. :) Aceste hotspot-uri se vor inmulti si ele, cel putin in orase ( nu cunosc cafenea, restaurant civilizat sa nu aiba net wirelles). Deja este prezent in autobuze, statii metrou, parcuri in oras. Cand intra si reteaua de 4G o sa avem o calitate extrem de buna audio, video, conectare, upload, download.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Traficul de date este foarte mica la un auto, stiu de la BMW ca nu trece de 300mb pe luna .

Share this post


Link to post
Share on other sites

L-am montat si eu. L-am rootat si acum am Google Maps // Waze cu comanda vocala si touch si merge mai bine // repede decat ma asteptam. Buni astia de la Parrot Systems - doar nu credeati ca e chinezarie de la mama lui. Doar e produs in China. De catre Parrot si vandut OEM Volvo.

Doar pentru ce ofera asa cum vine, nu merita - ca ofera NIMIC util. Rootat e alta discutie.

Edited by maverick
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pentru ca am mai primit intrebari de la colegi cu masini mai vechi (iesite din garantie sau cu modele mai vechi care nu au acel ecran de 5" sau 7" din fabrica), eu as sugera sa studiati aceasta chestiune - Parrot Asteroid Smart - http://www.parrot.com/usa/products/asteroid-range/parrot-asteroid-smart/ :

  • are Bluetooth incorporat cu recunoastere vocala
  • ecran touch de 6,2" 
  • MP3 // USB
  • aplicatii Waze si similare
  • se poate conecta la o camera marsarier. 
  • compatibil cu controalele // butoanele de pe volan Volvo

Astfel se elimina toate cablurile si solutiile adiacente si se obtine o interfata simpla cu toate functionalitatile necesare azi intr-o masina. Poate colegii care se pricep la electronica ne pot spune in ce masura se poate interfata in masinile noastre si ce ar presupune. 

 

Edited by maverick
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now