Vicu

C30 T5 performant

29 posts in this topic

Am găsit mașina asta pe un forum și pana acum este cel mai performant C30 T5 găsit de mine, un C30 modificat (proprietarul este din Olanda)

Informații despre mașina:

- Borg Warner Focus RS500 turbocharger

- Bosch 550cc injectors

- custom intercooler

- Ferrita 3" downpipe with 100cell cat

- Ferrita 2,5" catback system

- custom Quad exaust pipes

- K&N panelfilter

- MTE custom mapping

- XYZ big brakes

- XYZ racing coilovers

- quaife limited slip differential

- focus RS clutch

- polyurethane engine mount

- Alloy wheel ASA/TEC AS2 in 8.0x18 inch ET45 5x108.

performante:

314hp / 471Nm (dyno)

0-100 km/h 4,9 sec

100-200 km/h 10,4 sec

top speed 270km/h ++

Ultima îmbunatățire, dar nu și cea din urma Prancing Moose sticker, cam ce are în comun și C30 meu cu al lui :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Arata bine, merge super bine dar total ineficient pentru drumurile noastre. Ai de toate, putere, sound, demaraj dar si consum si noxe. Iar cu legile si soselele noastre...e complicat rau de tot. Mie personal puterea masinii tale mi-ar fi suficienta. Daca as vrea ceva mai hardcore mi-as indrepta atentia spre un Renault megane RS cup. Este senzationala masina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pentru 270km/h cred ca ii mai trebuie ceva cai cu el si ceva cutie dar,ma rog . :smile:.Este tare frumos ca si culoare ,aspect .

Are elemente upgrade de RS pe zona motor dar nu este masina cu sasiu de raliu ca RS .Daca ai avea ocazia sa te "dai" o vreme cu un RS stock sa vezi ce si cum probabil sigur vei simti diferentele de dinamica a masinii pe sosea.Daca inteleg ca scopul este doar C30 T5 atunci cred ca este cel mai potrivit ,banuind ca ai cautat ceva acest model motorizat benzina.

In orice caz mult noroc in vederea unei achizitiei placute sufletului si ochiului tau.

Edited by V50Saphir

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu injectoare de 550 te maninca de viu ! Nu vrei sa stii cit va consuma !

Ai s-o tii in garaj dupa primele 3-4 plinuri, crede-ma ! ( rs-ul meu consuma in regim de mers la limita intre 65% si 100%, fara gluma)

La 300+ cp la roata iti trebe suspensie sport obligatoriu, frine sport, cauciucuri performante si foarte scumpe, aerodinamica corespunzatoare ( la peste 240 km/h iti iei zborul ) si o mare indeminare daca chiar vrei sa mergi cu ea sa si simti cei 300+ caluti.

Insa , daca poti duce toate astea, merita !

Din cite vad masina nu are aerodinamica corespunzatoare.Nu stiu daca la cutie s-a umblat si daca suporta socurile demarajului in viteze inferioare. Restul cred ca le are.

Edited by iulirx

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca e M66, cutia e bulletproof

Quaife LSDul face multe, reduce mult din torquesteer dar nu il face inexistent

Frane are - http://www.xyz-racing.com/brakekit3.php

Suspensie are - http://www.xyz-racing.com/coilover2.php

Pretul e beton daca masina e cum pare.

Mi-ar fi mila sa o vad pe drumurile romanesti

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mie nu

iPad using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Victore ce mai stai, vinde rotile de la X5 si fugi si ia masina, vin si eu cu tine :D

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Victore ce mai stai, vinde rotile de la X5 si fugi si ia masina, vin si eu cu tine :D

E cu 3 pedale, nu stiu sa conduc masini cu 3 pedale :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Un asa motor...e mult mai fun de condus cu o manuala!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

De la 30 la 200 schimbi doar 1 data (3-4), e simplu...si nici nu te mai vede nimeni :smile:

Viteza maxima legala din Romania o prinzi intr-a 3-a, deci nici n-ai nevoie de celelalte 3 viteze ! :)

Edited by iulirx
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
De la 30 la 200 schimbi doar 1 data (3-4), e simplu...si nici nu te mai vede nimeni :smile:

Viteza maxima legala din Romania o prinzi intr-a 3-a, deci nici n-ai nevoie de celelalte 3 viteze ! :)

Pe mine ma intereseaza acceleratia 0-100km la masini; viteza nu, foarte rar depasesc 140

iPad using Tapatalk

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Inseamna ca nu bagi in seama ursuletii, pisicutele, si alte specii "salbatice" care iti dau cu flash-ul sa te dai la o parte - ca vin ei tareeee...

5 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites
Inseamna ca nu bagi in seama ursuletii, pisicutele, si alte specii "salbatice" care iti dau cu flash-ul sa te dai la o parte - ca vin ei tareeee...

Daca cineva merge mai repede decat mine eu ii fac loc, nu conteaza ca sunt BMW, Volvo , etc

iPad using Tapatalk

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca cineva merge mai repede decat mine eu ii fac loc, nu conteaza ca sunt BMW, Volvo , etc

iPad using Tapatalk

Si eu ii fac loc, la fel ca tine. Numai ca eu ii fac loc in spate, mult loc....( de ce sa se chinuie saracul sa se uite la mine prin retrovizoare, nu e mai usor pentru el sa ma priveasca prin parbriz ? Oricum spatele la volvo arata mai bine decit fata , asa ca imi pun si eu in valoare masina.)

Daca vine tare spre mine inseamna ca-i place masina, deci il ajut s-o privesca. Si, oricum, depasirea e o manevra periculoasa la viteze mari, si eu numai il feresc de acest pericol !

Edited by iulirx
4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cata modestie . :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Inseamna ca nu bagi in seama ursuletii, pisicutele, si alte specii "salbatice" care iti dau cu flash-ul sa te dai la o parte - ca vin ei tareeee...

Mai apar in "curu" meu pe autostrada. Miscarea este una finuta: mai 10 km/h, mai 10 km/h, mai 10... Ehh combi de familie, ce sa poata? Pana acuma, dricu' nu m-a dezamagit nici macar odata! :bgsok:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe mine ma intereseaza acceleratia 0-100km la masini; viteza nu, foarte rar depasesc 140

iPad using Tapatalk

Iti plac "liniutele" de la semafor? Eu prefer sa traga mai bine de la 80 km/h la 140 km/h. De ce? Majoritatea depasirilor se fac la aceste viteze.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iti plac "liniutele" de la semafor? Eu prefer sa traga mai bine de la 80 km/h la 140 km/h. De ce? Majoritatea depasirilor se fac la aceste viteze.

De la 80 la 140 km/h, poti face depasiri cu vitezele 2 (pana la 120 km/h),3,4,5, deci la Volvo nu se pune problema de putere :D

Edited by paunionutz

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Zack, crezi ca o masina ce prinde suta in mai putin de 5 secunde nu e in stare sa accelereze bine intre 80km/h si 140km/h ? Are totusi 200Nm in plus fata de tractorul tau, deci trage bine, foarte bine, extrem de bine .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu am facut comparatia cu tractorul!! Pun pariu ca exista masini care de la 0 la 100 km/h au un timp mai bun dupa care sunt mai lesinate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

In cazul masinilor pe motorina da, daca vb de benzina nu se aplica.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu am facut comparatia cu tractorul!! Pun pariu ca exista masini care de la 0 la 100 km/h au un timp mai bun dupa care sunt mai lesinate.

Masinile aspirate cu treptele 1 si 2 lungi, "tractiune spate" si limitare superioara de turatii ( in jur de 7500-8500 rpm) au timpi buni 0-100 si in rest mai nimic... (honda s2000 e un exemplu, toyota brz, subaru brz, mazda rx 8,typeR, etc)

Astea sint masini care nu pot nimic decit dupa 6000 rpm, cu care mergi cu acceleratia "on-off", care sint folosite de incepatori in ale curselor de circuit cu scop didactic.

In limbaj de circuit li se spune "ascutitori"

Edited by iulirx

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iulirx iar te contrazic (daca imi permiti), M3-ul este aspirat si nu este masina "ascutitoare" pe nici un circuit .

Cel ce vinde C30-ul de 380CP il vinde pt ca s-a saturat sa fie luat la misto de M3-uri pe Nürburgring .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now