Cristian Scutaru

Nou venit...

26 posts in this topic

Salutare

sunt Cristian si "provin" din Iasi :smile: . Acu vreo 10 ani am plecat totusi peste mari si tari (ma rog numai tari :smile: ) si am aterizat in Berlin. Acu 6 ani odata cu nasterea copilotului am avut nevoie de o masina. De la un amic am primit pontul sa i-mi cumpar un Volvo 850. Pana atunci nici macar nu stiam ca exista modelul :D. Din motive de asigurare mi-am ales modelul 2,5 20V din 1994 care la vremea respectiva avea 140.000km. Ca optionale masina nu avea practic nimic pe ea in limbajul de aici se cheama "modelul macelar" . Masina avea geamuri electrice pe fata, aer conditionat (neoriginal de la Deltamil si care evident nu functiona) si trapa electrica si evident jante de tabla.

Incet in incet am inceput sa adaug la masina optionalele in majoritatea lor piese originale...

Pt ca nu am gasit un service de incredere iar Volvo cere peste 100euro pe ora fara TVA am inceput sa surubaiesc singur (ok si inainte am surubait la Dacia 1310 dar e totusi alta poveste asa un Volvo)

Acu 3 ani am trecut-o pe gaz si de atunci am facut 80.000km . Este o instalatie Venturi pt ca motorul meu e singurul la 850 care nu are injectie secventiala (LH 3.2). Ar fi mers si secventiala dar nu isi are rostul. Venturi e mult mai simpla si evident ceva mai ieftina.

Acu 2 sapt am schimbat tot interiorul (din gri pe bej). Aici ceva poze cu actiunea https://www.dropbox....y/E-9Z1deg0P#/. Acoperitoarele de la usi am cumparat intre timp altele si vor fi livrate in cursul saptamanii viitoare.

Aici sunt poze cu masina desi o parte nu mai sunt actuale evident...

Aici o lista cu modificarile pe care le-am facut la masina:

- jante iarna Antlia 15", vara Columba 16"

- oglinda pasagerului asferica

- auto down pt geamul pasagerului

- auto up pt geamul soferului

- salter pt geam spate iluminat

- carlig remorca detasabil de la Bosal

- butoane plafoniera iluminate din C70

- bara torsiune fata originala

- al 3-lea stop de frana din V70

- radar pt marsarier cu ecran in oglinda retrovizoare

- bare de crom la praguri ("Volvo")

- scaun sofer electric si incalzit

- incalzire in bancheta din spate

- inchidere centralizata cu telecomanda originala

- alarma Guard 2 cu senzor de sticla si de inclinare

- modificare bord à la V70 Model 2000: martor pt functia Cruise control si martor clapa portbagaj

- spoiler de la XC70

- volan de lemn original

- functie home coming si home leaving cuplate la telecomanda

- filtru polen

- climatronic cu activarea instalatiei de aer conditionat (care a fost reparata)

- plase laterale portbagaj

- cotiera pt bancheta din spate cu suport pt pahare din XC70

- cotiera pt consola din mijloc cu suport de pahare

- faruri de ceata

- stopuri din V70

- instalatia audio din V70 cu Dolby : SC 900, amplificator original 4x50, procesor Dolby si difuzor, interfata Yatour MP3 cu conectare la mufa de changer

- stabilizator punte spate (e serie doar la Turbo si TDI)

- cruise control

- schimbat bord Yazaki cu VDO cu computer de bord

- acoperitoare parbriz laterala cu scurgere pt apa din V70 (cum se cheama de fapt??)

- instalatie spalat parbriz din V70 (pompa mai puternica) si diuze din V70 model 2000.

Ok cam atata :D

Cristian

Edited by Cristian Scutaru
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

Bine ai venit!

Unde ai gasit interior bej si volan de lemn?

Caut si eu de ceva timp si nu gasesc nimic.

Bafta!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Interiour e o "combinatie" din 4 masini:

Acu vreo 3 ani am gasit pe Ebay scaunele la un pret rezonabil.

Dupa aceea am tot cautat restul (bord, usi, portbagaj, consola) dar nu gaseam decat la preturi astronomice

Acu jumatate de an la un amic cu o limuzina a murit cutia de viteza automata si am preluat interiorul si incalzirea Webasto.

Fiind limuzina nu se potrivea portbagajul evident

Pe eBay a aparut unul care dezmembra un V70 TDI in bej. Pt un pret acceptabil am preluat tot portbagajul

Aici sunt poze de la "Actiunea portbagaj" https://www.dropbox.com/sh/ufqjahov2hir2u9/TYwBmfiWTF

De la tipul de la care am cumparat scaunele am cumparat ieri si partile de la usi (limuzina nu a avut geamuri electrice si avea gauri).

De la ultima masina am preluat acoperitoarele din plastic pt coloana C care uitasem sa le comnad de la alta masina :smile:

Volanul l-am cumparat din Suedia de pe Bildensbaden sau cum se cheama am dat 50euro pe volan si 45 transport :(

Aici cand apare unul incepe licitatia de pe la 200 si se termina pe la 250. Un volan nou original costa cam 300 de euro!!

Edited by Cristian Scutaru

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pt volan poti sa te mai uiti pe http://www.laga.se. Volantele din 960, V90 si S90 sunt identice cu 850 . V90 si S90 au avut multe volan de lemn si ca atare se gasesc mai des.

Edited by Cristian Scutaru

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bine ai venit !

Felicitari pentru munca depusa, a iesit foarte frumos.

Si daca tot ne-ai descris upgrade-urile, vin si intrebarile:

1) Cum ai facut "auto up pt geamul soferului" ? La "auto down pt geamul pasagerului" se pune un releu identic cu cel al soferului pentru a face aceasta functie. La "auto up" ce piese intra in discutie ?

2) Cotiera cu suport de pahare de pe XC70 se potriveste la fix sau trebuie facute ceva...improvizatii ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Auto Up cu exact acelasi Releu ca si la Auto Down. Are un singur efect "secundar". Eu ma obisnuisem cand apas pe buton ca geamul sa se deschida apasam cand acesta cobora la pozitia dorita pe buton in sus ca acesta sa se opreasca. Acuma daca faci asta geamul pleaca in sus si se inchide :smile:. Ajunge in schimb sa mai apesi odata in jos si geamul se opreste. Sau ti-i apasat pe buton in jos pana in pozitia dorita

Cotiera se potriveste plug&pray :D are exact aceeasi prindere. Bancheta din spate la V70 si XC70 sunt identice cu cele din 850 ca forma. Cotiera am gasit pana acuma doar in ebayul american in europa inca nu am vazut vreo una. In USA se gasesc si cele mai multe in bej (tan pe americaneste :D )

Releul se conecteaza in felul urmator:

- Albastru (3) este sursa de curent si se conecteaza la celelalte albastre pinul 3 la releu

- Negru (5) este masa si se conecteaza impreuna cu celelalte negre

Cablul Albastru-Verde se taie

- Galben (1) este intrarea in releu (impulsul de la buton) si trebuie conectat la partea din cablul Albastru Galben care vine de la unitatea de comanda (de la butoane)

- Verde (2) este iesirea si se conecteaza la cablul ramas liber.

Mai mult de 3 relee nu am reusit sa le fac loc in consola dar 3 intra (al doilea paralel cu primul iar al 3-lea de-a curmezisul.

Poze cu distractia (facut la un T5 "operatia" ) http://www.motor-talk.de/bilder/fensterheber-auch-beifahrerseite-automatisch-g50175593/bild-1-i205387715.html

Ma gandesc momentan cum sa fac Autodown pt spate. Releul are Nr 6848215

Edited by Cristian Scutaru

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu am inteles schema cu Auto-up-ul, este conectat un releu identic cu cel de autodown - iar conexiunile sint cele scrise mai jos de tine ?

Atunci pentru spate, daca ai schema, nu ar trebui "copiata", cu fire/mufe/relee si pe spate si gata, e rezolvata problema ?

Te rog, fa un topic separat in care sa putem expune diverse modificari, aici e doar locul unei urari de bun venit.

Multumesc mult pentru intelegere.

post-96-0-06648300-1359723680_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Exact este acelasi releu. K/1 in poza ta

Cablul BL (Blue / Albastru) si SB (Black / Negru) se conecteaza la fel ca cel deja existent.

Celelalte 2 sunt cele interesante (GN si Y)

GN (Green / Verde) este iesirea din releu si comanda motorul.

Y (Yellow / Galben) este intrarea si este comanda din buton.

Tu vrei sa activezi auto up si pt asta intercalezi releul pe cablul de "up" de la buton si care are culoarea BL-GN (Blue-Green / Albastru - Verde).

Acest cablu trebuie taiat . Capatul spre buton se leaga cu firul galben de la releu, celalalt cu cel verde.

Totul izolat frumos si montat la loc.

Ok am inteles. Unde sa fac topicul mai bine ? In sectiunea DIY sau in forumul normal?

Edited by Cristian Scutaru

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din punctul meu de vedere, oriunde l-ai face, faci o treaba absolut superba, pe care n-a mai facut-o cineva DE MULT pe forumul asta !

Te felicit din tot sufletul pentru rabdarea si bunatatea de care dai dovada in a imparti aceste lucruri cu noi !

Thumbs up for ya' ! :hello2:

PS: E bine sa le pui in sectiunile de DIY, pentru ca cine le cauta sa le gaseasca mai usor !

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Postasem ceva de dimineata dar nu stiu de ce nu apare pe topic .

BINE AI VENIT in club si felicitari pentru bijuterie !! sa te bucuri multi km de acum incolo de ea .

Eu pe cel de la pasager am auto down si ma gandeam sa fac si UP (la ambele ) , daaar cred ca ar fii mai practic cu un modul de genul http://mercador.ro/o...e-IDnjS0.html��, ma rog asta este pentru logan , dar se gasesc si universale , zic ca este mai practic din punct de vedere al spatiului ocupat .

Am si eu o intrebare referitor la sc900....este negru de fabrica sau l-ai vopsit tu ?

Edited by Brava

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hmm modulul din link pare cam "firav". Nu stiu cum functioneaza la Logan geamurile, dar la Volvo butoanele sunt conectate direct la motoare. De asta sunt si cablurile asa de groase. Asa din ce scrie acolo suna bine...

Radio-ul l-am vopsit eu am mascat cu scotch peste tot unde era scris ceva si apoi cu doza...Oricum in viitorul apropiat va fi inlocuit cu un SC 901 dar voi pastra fata mea neagra.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bine ne-ai gasit....in scurt timp ne-ai impartasit multe informatii utile! Multumim!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Psssst am si eu o intrebare . Cum Lh 3.2 nu este secventiala ? :D ca totusi are injectoare , senzori , sonde etc .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da e ciudat dar din pacate asa este (sau ma rog nu neaparat din pacate :D ).

Este si singura care e asa la 850, Fenix si Motronic sunt secventiale. Cei care mi-au pus instalatia au montat initial o instalatie BRC secventiala si nu reuseau sa o seteze ca sa mearga normal. Abia dupa o sapt. le-a picat fisa ca motorul meu are LH si nu Motronic. Incepand cu 1996 in 2,5 20V s-a montat si Motronic care e secventiala, din 1997 numai Motronic.

Din ce am citit si Motronic trece pe injectie nesecventiala cand cade senzorul de la axul cu came.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gen , ai pus instalatie de carburatie ? :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cam asa ceva :) Venturi. Dar nu am ce sa ma plang o am de 90.000km si merge super..Consum de benzina neglijabil, dupa ce pleaca o trec imediat pe gaz, doar iarna merg un pic cu ea (cateva sute de m ) .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imi poti spune te rog cat iti consuma gpl vs benzina ? Multumesc !!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hmm deci pe autostrada cu cruise activ la 140 consuma cam 11 gpl. In oras cam 13...desi in Iasi cand vin in jur de 15 :D dar rar apuci in Iasi sa mergi cu viteza a 3-a. Benzina parca erau cam 1,5 - 2l mai putin numai ca de 90.000km adica 3 ani si ceva nu mai merg aproape deloc pe benzina...

Edited by Cristian Scutaru

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este bine rau !! Avand in vedere ca tocmai am aflat ca nu am injectie secventiala pe masina , ma bate gandul sa imi pun si eu :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se poate pune si instalatie secventiala pe tipul asta de motor, e ceva mai complicat de setat. ideea este ca nu ai in schimb practic nici un avantaj, consumul (ceva mai mic de gaz) se neutralizeaza cu cantitatea mai mare de benzina pe care o consuma pt ca trece pe gaz cand antigelul atinge 30° ++ ... Si cel care pune instalatia tre sa fie "meserias rau"... Asta e pozitia oficiala de la BRC (am intrebat la vremea respectiva ca mi-i s-au parut suspecti aia din service).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hmm modulul din link pare cam "firav". Nu stiu cum functioneaza la Logan geamurile, dar la Volvo butoanele sunt conectate direct la motoare. De asta sunt si cablurile asa de groase. Asa din ce scrie acolo suna bine...

Radio-ul l-am vopsit eu am mascat cu scotch peste tot unde era scris ceva si apoi cu doza...Oricum in viitorul apropiat va fi inlocuit cu un SC 901 dar voi pastra fata mea neagra.

Sal

Ai folosit un spray anume la vopsit fata sc?

Tocmai mi-am luat un 901 si are nevoie de ajutor la culoare. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am acoperit scrisul cu scotch si mai intai am folosit primer. Apoi am dat vreo 2 sau 3 straturi de vopsea neagra cu spray pt plastic. Apoi am dezlipit scotchul si cu un cd marker negru am umplut plasticul care a ramas gri sub scotch.

Asta am facut acuma 1 an si de atunci si pana azi s-a mai dus din vopsea .

Primele 2 poze sunt imediat dupa vopsire ultimele le-am facut acuma.

post-5223-0-65568100-1377715951_thumb.jp

post-5223-0-61487700-1377715952_thumb.jp

post-5223-0-85223000-1377716117_thumb.jp

post-5223-0-67126900-1377716118_thumb.jp

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc!

Cred ca intai o sa rog un amic care lucreaza cu materiale publicitare sa imi faca o folie.

Daca nu iese asa, o sa trec la varianta ta.

Inca un amanunt, te rog: unitatea prologic pe unde e ea localizata de obicei?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Unitatea ProLogic se gaseste doar la SVC70 si e plasata pe tunelul din mjloc in spatele radioului acolo unde la 850 se gaseste amplificatorul. Daca ai de gand sa folosesti Pro Logicul trebuie sa i-ti faci rost si de un difuzor pt centru, caci ProLogicul redirectioneaza "vocea" la acesta iar restul difuzoarelor produc "scena" Fara difuzorul de center se aude ciudat de tot :)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now