mariusdaniel

Redirectionati 2 % din impozitul pe salariu retinut anul trecut!

55 posts in this topic

Si mai mult, ce vezi tu rau in faptul ca unii membri ai acestui forum sa redirectioneze 2 % din impozitul pe salariu sau pe dividende retinut anul trecut si virat la Fisc ? Nu-i costa nimic, poate doar cinci minute sa completeze declaratia si ceva mai mult de atat sa o semneze si sa o trimita online ( daca au semnatura digitala) sau prin posta la sediul Asociatiei Volvo-Club România ?

Chiar atat de mult sa doara lucrul asta ?

Eu mi-am expus parerea ceruta. Daca actul constitiv s-a facut in alt mod, e alta poveste.

E rau pentru ca nu se poate oferi un orizont din acesti bani putini dar lumea tot o sa aibe asteptari. Din ~10 cotizatii si vreo 5 redirectionari (zic si eu), daca poti face cate un tricou la fiecare si sa iti mai ramana bani de cate o felicitare e mare lucru.

La capitolul asteptari cred ca sunt cateva lucruri prost intelese:

1. Asociatia trebuie sa ofere avantaje si nu gratuitati. Iar avantaje reale poti scoate din piata numai de la 100-150 de membri in sus. Exemple avantaje: acces la informatii, reducere RCA, reducere tractare, reducere piese/service, etc. Din nou la aceste valori se ajunge numai cu multa munca si cu forumul acesta in spate. In caz contrar, un orizont de maxim 40 de membri cotizanti, undeva peste 2 ani, nu va ajuta pe nimeni.

2. Scopul in sine al asociatiei. Momentan cred ca se face o confuzie intre asociatie ca forma juridica si colectiv. Pana la atingerea unei mase critice de membri, lucrurile se vor desfasura tot ca acum, "prin delegatie". Ce consiliu de conducere si ce s-ar putea vota chiar nu realizez.

Dupa mine asociatia este forma juridica pe care poti sa dai si sa primesti facturi.

Exemplu scop prost inteles: D.p.m.d.v asociatia iti trebuie pentru organizarea unei intalniri in cazul in care ai un sponsor, caruia trebuie sa ii eliberezi un act pentru suma virata. Altfel confetti si balonase poti obtine de la gazda in pretul serviciilor. Alte materiale promotionale care se pot oferi cu aceasta ocazie, tin mai mult de oportunitate si nu de adunarea in sine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Aceeasi intrebare s-a pus si in topicul cu intalnirea nationala si s-a considerat ca nu e nevoie de ea, de democratie."

Adi, eu cred ca stii foarte bine de ce nu a mai fost nevoie de democratie acest an. Ce "democratie" ? 20-30 de pagini de vorbe, votari de locatii unde se agata harta in cui iar cei ce voteaza acele locuri (exotice, de altfel) sa nu vina, ca in final acolo sa ajunga de pe acest forum o mina de oameni ? Poate e mai multa democratie pe celalalt forum - sau acolo e inca liniste, nu se organizeaza nimic dar vorbesc toti.

Democratia in romanica ramine in continuare o gluma proasta.

Momentan e un cerc vicios in gandirea simplista a romanilor: ce-mi iese daca intru in Asociatie ? Iar Asociatia are nevoie de membrii ca sa poata "iesi" ceva.

E ceva neclar aici ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bă, ce bine că nu mai sunt io de vină... ;D

Tare asta, Raul!
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

@adi2727

pune mina si citeste prima data si dupa aceea sa spui"Dupa mine asociatia este forma juridica pe care poti sa dai si sa primesti facturi."

dupa ce ai citit spune

daca prorietarul acestui forum-Mihai- vrea miine sa-l vinda,desfiinteze etc, poate sa o faca fara sa te intebe nimi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pana raspunde Adi2727, sa zic eu cum vad lucrurile : Proprietarul forumului are dreptul sa faca ce vrea cu site-ul. E normal sa fie asa, cate vreme e o persoana fizica, sau un s.r.l..

Asociatia nu da facturi (decat, eventual, membrilor pentru cotizatie sau alte taxe prevazute in statut), caci are scop non patrimonial, deci non profit. Intradevar, primeste facturi, pentru serviciile sau bunurile pe care le cumpara.

Inteleg unde bate feraru3333 : vrea sa spuna ca ideal ar fi fost ca Asocaitia sa aibe forumul sub jurisdictie, ca sa nu poata fi desfiintat in orice moment la dorinta proprietarului. Evident, in acest caz, doar Adunarea Generala ar putea sa ia o astfel de hotarare radicala.

Apoi, ar mai fi un avantaj, caci toate costurile administrarii forumului ( si eu cred ca nu sunt mici deloc), le-ar plati asociatia, prin membrii sai, din cotizatii. Din pacate, asta ar presupune ca dreptul de a posta sa fie supus taxei de membru al Asociatiei. Adica, orice vizitator, e liber sa citeasca, la fel ca acum. Daca cineva ar vrea sa devina membru, ar trebui sa intre si in Asociatie si sa fie cu cotizatia la zi. Intr-un fel, ar fi mai bine, mai adevarat in ce priveste numarul real de membri ai forumului. In alt fel, ar fi mai rau, caci prevad ca multi membri nu ar accepta asa ceva. Nici macar nu stiu ca vreun forum sa fie astfel guvernat.

Dar, parerea mea este ca nu este cazul sa ne facem griji in privinta propietarului. La cat timp, energie si cati bani a investit Mihai in acest forum, ar fi de neinchipuit sa ia o decizie de genul celei evocate mai sus de feraru3333. Dimpotriva, eu intuiesc un interes tot mai mare de modernizare si de crestere a calitatii celor postate aici. Asadar, eu unul, îi dau credit si nu ma indoiesc de bunele lui intentii.

Cat priveste decizia, aceasta trebuie sa ii apartina si ii apartine lui Mihai. Si cred ca o stim cu totii. deja.

Edited by mariusdaniel

Share this post


Link to post
Share on other sites

...

Momentan e un cerc vicios in gandirea simplista a romanilor: ce-mi iese daca intru in Asociatie ? Iar Asociatia are nevoie de membrii ca sa poata "iesi" ceva.

E ceva neclar aici ?

@adi2727

pune mina si citeste prima data si dupa aceea sa spui"Dupa mine asociatia este forma juridica pe care poti sa dai si sa primesti facturi."

...

Imi mentin parerea referitor la singura modalitate de a deveni viabila. Restul sunt detalii care mai mult ca sigur isi pot gasi rezolvare intr-o discutie bilaterala, fara orgolii si idei preconcepute, fata in fata.

Va multumesc pentru timpul acordat.

Sper sa aud vesti bune.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci, mai redirectioneaza cineva 2 % din impozitul retinut anul trecut ? Sau lasam totul la cheremul guvernului ? Hai, ca nu ne costa nimic.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sincer eu prefer sa ii redirectionez la SMURD. Prefer salvarea unei vieti chiar daca sunt offtopic :)

My two cents...

Samsung Galaxy S on JellyBean

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ca sa redirectionezi trebuie sa ai salariu, draga Alex! Minunata intentia ta. Felicitari!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stiu acest lucru dragule... Tocmai de-aceea am si scris aici, pentru ca am salariu :)

Multumesc ;)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai...daca nu-s On de ce nu le stergeti , caci sunteti doi moderatori !

Tocmai voi ?!

Hm ! si eu sunt off topic !

:))))

Edited by alinbuga
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dupa umila mea parere, off topic nu sunt decât cei care nu au venituri declarate pentru care sa li se retina si verse impozit la bugetul statului ( salarii, drepturi de autor, dividende, contracte de mandat sau comision, etc) si care se opun acestui demers initiat de mine.

Daca cineva are venituri supuse impozitului in cota unica de 16 % si vrea sa le doneze Armatei Salvarii sau la Micii Cercetasi, sa o faca fara sa ne anunte pe noi. E suficienta notificarea ONG-ului respectiv.

Vorba lui Buga... Alin Buga : restul e cancan!

Share this post


Link to post
Share on other sites

cind am vazut ca a scris BUGA,ALIN BUGA in topic am crezut ca.................

dar nu

pacat

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pana la urma ce fac cu declaratia?

O depun aici la Cta sau o trimit la Hunedoara la Asociatie?

Share this post


Link to post
Share on other sites

O semnezi si o expediezi prin posta pe adresa Asociatiei Volvo-Club România. Ai PM cu adresa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dragilor !

Imi asum riscul de a fi considerat ,DIN NOU, un inflamator !

Daca Asociatia ar avea o platforma program atractiva , cu siguranta toti dealerii Volvo ( cu acceptul importatorului si chiar al producatorului ) nu s-ar opune sa puna la vedere pentru clientii lor ANUNTUL CU 2% DIN IMPOZITUL POSESORILOR VOLVO CATRE ASOCIATIE !

...parerea mea !

Edited by alinbuga

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asociatia nu are o "platforma program", caci nu e partid politic. Are un banal statut, pe care oricine doreste sa devina membru trebuie sa il citeasca si sa fie de acord cu ce scrie acolo. Se poate si modifica, prin hotararea Adunarii Generale ordinare ( anuale ) sau extraordinare.

In ce priveste afisarea pe la delaerii Volvo, nu e cazul. Asociatia nu e un copil bolnav care are nevoie de vreo operatie scumpa. Hai sa ne pastram lucizi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am inteles! Are nevoie dar nu are nevoie !

Ma retrag , cu flacari pe esapament , nu inainte de a va aduce aminte sa distribuiti fluturasii de care vorbeati acum ceva timp si sa va duceti la cumparaturi cu doua trei tricouri (inscriptionate cu Asociatia...) trase unul peste altul !

Share this post


Link to post
Share on other sites

"ce rau esti"

Nicule, tu te uitai la acele emisiuni pentru ca era bun ? :evil6:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Faaaaassssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssss!!!

M-am dezumflat !

Bucurosi?

A fost ultima incercare de a ajuta constructiv aceasta asociatie ce ...abia ACUM mi-am dat seama ca s-a nascut MOARTA !

De ce ?!

Pai...e simplu ! Ca a avut niste parinti ce au conceput-o din ambitie , fara nici o dorinta de a vedea-o mare !Doar sa le arate unora ca Ei pot ! Si....iata rezultatele ! Sunt cativa membrii ce se bat cu caramida-n piept ca-s fondatorii unei....chestii fara viitor caci....dincolo de acea ambitie nici Ei nu stiu de ce au conceput-o !

PUNCT !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aline, când ai scris asta, purtai cumva o cămaşa cu dungi şi o vestă ?

iar în spate era o perdeluţă ? :razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now