Flaviu

Placute frana.

71 posts in this topic

Face foarte urat ... si parca simteam ca imi si franeaza roata stg un pic

Share this post


Link to post
Share on other sites

Incearca sa dai cativa metri inapoi tinand apasata frana., s-ar putea sa iasa singurica piatra...

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am incercat in fata sa merg mai tare sa dau cu spatele face foarte urat si asa ... azi mai dau o tura si ma apuc de desfacut e numai bine soare :)) .

Multumesc de sfat :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa a facut si a mea de vreo cateva ori, in decursul anilor si la fel pe vreme ploioasa.

Vireaza roata si incearca sa departezi putin aparatoarea de la disc.La mine stiu a functionat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Adica etrierul ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Adica aparatoarea de disc. Este o tabla rotunda in spatele discului.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am impins de aparatoarea de la disc dar e foarte tapana si bine distantata

Share this post


Link to post
Share on other sites

Atunci invarte de roata si vezi pe unde scartaie daca tot esti acolo :)

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eram acolo dar nu am dat jos roata am verificat printre spitele rotii . Urmeaza maine sa merg la un prieten sa desfac etrierul si placutele si fac poze . Azi am incercat sa dau cu spatele apoi cu fata sa o misc de acolo dar a esuat si dupa 3 km spre luxemburg mam intors dupa masina cealalta prea tare suiera cu geamurile inchise si muzica la jumate :(

Macar mia mai sarit din smoala de pe roti :( care era in strat nesimtit ... un pic de drum francez a facut masina de necondus :(

Edited by Cristi Muresan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imi spuneti si mie va rog de ce hexagon am nevoie pt desfacerea suruburilor etrierului ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

iti trebe un hexagon de 7 la etriere si credca tub de 13, nu mai stiu

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multam fain :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare .am dat astazi de o problema pe care nu am mai intalnito ... am mers pe o portiune de drum cu smoala si pietris ... asa se practica prin franta . Si mergand cu 30-40 kmh cand am iesit a inceput sa scartaie frana si face extrem de tare . Din pacate ploua si nu am cum sa o desfac decat maine ... a mai patit cineva asa ceva ? Sa fii intrat o pietricica sah smoala intre disc si placuta ? Pe exterior nu se vede absolut nimica in neregula

Salutare!

Ai rezolvat ceva? :)

Cred si eu ca a intrat o pietricica intre disc si etrier si freaca, i s-a intamplat si unui prieten dar la el a iesit dupa cativa km...

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci promisesem ca voi desface , aparent nu vroia sa iasa dupa 40 km tot harsaia si suiera de imi era frica sa merg peste 80 ... dar in timp ce mergeam spre un prieten sa desfac frana ... sia revenit . Deci nu stiu ce a fost (probabil pietricica) kg de zmoala de pe roti sa dus si masina merge bine .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mi s-a intamplat mie de vreo 2-3 ori...prima data la drum lung,intr-un concediu in tara....vroiam sa desfacem roata,dar de rasu lumii,nu am reusit...pana la urma ne-am luat inima in dinti si am plecat mai departe si la un moment dat a disparut zgomotul...

Sunt pietricele ...Am impresia ca daca iei de volan la maxim si pleci de pe loc e posibil sa cada,desi nu vad o explicatie logica dar la mine a ajutat...

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sau se tocesc ... sincer am incercat sa merg cu spatele sa virez in fata in spate .Probabil sa speriat ca vreau sa o desfac si sa decis sa mearga :D

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut. eu am pus pe fata discuri si placute noi marca ATE. pe spate placute tot ATE ca discurile inca mai sunt ok

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

pai ar trebui....sunt de prim montaj si pretul este si el considerabil

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se pare ca problema a revenit ... e mai rau caci masina e la mama si na putut sa imi spuna decat ca vine de la rotile din fata si a fost nevoita sa lase masina pe margi da drumului caci atat de tare suna ii si frica sa o miste . Sunetul este un suierat puternic . Daca masina sta pe loc motorul suna normal servodirectie merge normal .

Eu cred ca e vorba despre disc/ placuta , daca aveti alte ideei sunt binevenite eu intre timp ma gandesc cum sa procedez :) o zii buna

Tocmai ma sunat mama ca a venit un prieten sa se uite la masina si problema este uzura placutelor din spate care sau cam terminat ...

Vin cu o intrebare celor care si-au schimbat placutele pe spate se infileteaza greu cilindru de la etrier ? Cam cum arata "cheia speciala" home made?

ma resunat ... intradevar sunt cam uzate placutele pe spate dar nu de acolo e problema tot stanga fata suna ...

si acum sa scos la iveala si pietricica prinsa intre disc si aparatoarea discului . cum ziceam o pietricica mia facut volvoul inutilizabil :))) trebuie sa raportez problema la volvo :cursing:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu mi-am facut un mecanism de invartire a pistonului de frana dintr-un surub si o saiba mare... degeaba invarti... trebuie invartit si apasat in acelasi timp...

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cristi la V70 nu trebuie invartit, se apasa pe cilindru, ca la dacie.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Exact! frana de mana e cu tamburi:)

Mi-am uitat:P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daaa am schimbat la v70 si placute si saboti la frana de mana si trebuie sa le schimb zilele astea din nou(coincidenta) . Dar intrebam de v50(cum spuneam si la aceasta sunt pe terminate) dar am vazut pe youtube cheia speciala ... am sa vad cum fac ,trebuie sa le schimb in franta(cam exclude mersul in service) cand merg caci am facut schimb de masini cu mama.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se poate si fara presa, insa vei avea nevoie de mai mult de 2 maini. Cineva (2 maini) fac parghie si imping in cilindru (ca la dacie) si tu, cu un cleste papagal sau mocs, din ala de instalatii, apuci de marginea cilindrului si invarti. Or sa ramana cateva urme pe marginea cilindrului, dar nu este o problema, ca partea aia nu intra in etrier si nu afecteaza cu nimic. Asta este varianta fara presa!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now