Flaviu

Placute frana.

71 posts in this topic

Va salut.

Vreau sa schimb placutele de frana ,ce placute ar trebui sa cumpar.( marca)

Astept sfatul vostru,va multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt foarte bune...vin ca echipare din fabrica pe mai multe masini...dar vezi ca sunt mai multe variante...cele mai moi/slabute sunt cele al caror cod incep cu FSL...deci de preferat ar fi sa le ocolesti pe astea...Eu am mers numai pe ATE...dar sunt destul de scumpe

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poti merge cu incredere pe ATE.

Discurile cum se prezinta?

Ah, sau "Originale Volvo, evident". :) Dixit.

Edited by serge
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

si eu tot ate am pus de fiecare data si fata si spate si se prezinta excelent. by the way cele originale m-au tinut vreo 60k km pe fata si aproape 73k km pe spate.

uimitor de bine. La urmatorul schimb pe fata ma gandesc sa schimb si discurile, aici aveti ceva recomandari? sa iau cu aerisire?

Share this post


Link to post
Share on other sites

ventilate sunt toate pe fata.doar pe spate sunt pline.

daca te referi la perforate, nu cred ca faci tu sport cu masina sa merite diferenta mare de bani.

Eu mi am luat fata spate discuri si placute ate si am schimbat lichidul cu ate blue racing

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Va salut.

Vreau sa schimb placutele de frana ,ce placute ar trebui sa cumpar.( marca)

Astept sfatul vostru,va multumesc

[/quote

Masina a fost echipata din fabrica cu sistem de franare ATE, asa ca recomandarea mea este sa mergi tot pe ATE. Eu ATE am folosit la ambele masini si sunt foarte multumit.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma ajuta cineva cu o confirmare referitoare la alegerea placutelor?

ATE 13.0460-7193.2 - punte fata

ATE 13.0460-7195.2 - punte spate

Dimensiunea rotii 16", masina din semnatura.

Merci!

Edited by serge

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt OK.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt OK.

Multumesc mult pentru promptitudine, ajutor si confirmare!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Defect profesional :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

am o problema cu discurile si frana pe fata. am schimbat atat discurile cat si placutele a doua oara deja si dupa 10000 de km se ovalizeaza discurile. din cate am observat eu placutele nu prind pe disc decat de la jumatatea discului spre exterior desi sunt noi. se observa foarte clar pentru ca de la jumatatea discului spre centrul lui ramane urma de rugina care nu se duce nici dupa o zi de mers si franat prin oras.

S-a mai confruntat cineva cu aceasta problema?

Share this post


Link to post
Share on other sites

conteaza ce ai pus :)

si cum

ce marca a fost montat?

Share this post


Link to post
Share on other sites

acolo poate sa fie problema da montaj.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca problema este fie de la etrier, si anume sa se fi deformat si astfel sa distribuie forta doar pe exterior, fie datorita une discordante intre dimensiunea etrierului si diametrul discului. Daca discul are diametrul mai mic decat trebuie, atunci placuta calca pe extremitatea discului.

Din cate imi amintesc, la S40-ul meu parca am pus discuri de 300 mm diametru. Insa nu toate au acelasi diametru. Pe etrier este poansonat un cod. Cred ca te pot ajuta colegii cu identificarea. Succes!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai vezi că :

- exista trei tipuri de plăcuțe pe față în funcție de diametrul sistemului de frânare

- ori ai placutele greșite

- ori ai discurile greșite cu placutele bune

- ori si discuri si plăcuțe greșite

Nu știu cât de posibilă ar fi combinația dar ia spune ce marcă de plăcuțe ai pus și ce jante ai pe mașină acum?

Share this post


Link to post
Share on other sites

S-ar putea să nu fie puse bine sau nu existe deloc arculeţele de tensionare a etrierului.

2009-04-18_194837_117218423.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut, vreau si eu sa imi schimb placutele la al meu volvo si citind topicul am decis sa merg pe ATE. Problema e ca nu am gasit producator ate, ci doar 'Pagid' iar in paranteza la descriere zice TEVES/ATE System. Am push si un link mai jos ca referinta, poate cineva sa imi confirme ca acelea sunt placutele respective ATE sau nu? iar in caz contrar eventual un link catre un set de placute ATE.

http://www.ebay.co.uk/itm/Pagid-T1489-Rear-Brake-Pads-Teves-ATE-System-VOLVO-S40-1-6-D-2-0-D-04-12-/331044980139?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&fits=Cars+Year%3A2004%7CCar+Make%3AVolvo%7CModel%3AS40&hash=item4d13d185ab

Precizez ca eu locuiesc in Anglia, deci si masina este cu volanul pe dreapta, iar acces la magazinele romanesti de piese nu am. In linkul de pe ebay este exact ceea ce se vinde in magazin recomandat pt acest tip de masina, insa vreau doar o confirmare daca intr-adevar sunt acele ATE despre care ati vorbit sau sunt altceva.

Multumesc anticipat!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si mie mi sa Recomandat/propus paghid si mi-a spus respectivul de la magazin piese auto ca cica paghid e o firmma foarte buna si nu era in interesul lui deoarece avea si ate si erau cu vreo 40 lei mai scumpe ... Pana la urma am cumparat ate .dar placutele in sine sigur se potrivesc si am folosit si placute de 2 banii si frana tot merge si nam obs mare diferenta insensul fortei de franare utilizata in conditii normale , probabil se uzeaza mult mai repede .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sistemul de franare al masinii este ATE.

Recomand ATE, mi-e greu sa cred ca in Anglia nu gasesti ATE.

in paranteza la descriere zice TEVES/ATE System
- Logic, doarece dupa cum am spus mai sus, sistemul de franare al masinii este ATE, nu sunt placutele respective ATE ci sunt pentru sistemul de franare ATE, atentie.

Ia legatura cu Danyx de pe forum, el e in Anglia si are tot S40 si vorbisem cu el nu de mult cand si-a cumparat placute.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sistemul de franare al masinii este ATE.

Recomand ATE, mi-e greu sa cred ca in Anglia nu gasesti ATE.

- Logic, doarece dupa cum am spus mai sus, sistemul de franare al masinii este ATE, nu sunt placutele respective ATE ci sunt pentru sistemul de franare ATE, atentie.

Ia legatura cu Danyx de pe forum, el e in Anglia si are tot S40 si vorbisem cu el nu de mult cand si-a cumparat placute.

Multumesc mult, nu stiam daca Ate se refera doar la producator sau si la sistemul de franare in sine, insa acum m-am lamurit. Voi mai cauta in continuare si voi lua si legatura cu Danyx.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare .am dat astazi de o problema pe care nu am mai intalnito ... am mers pe o portiune de drum cu smoala si pietris ... asa se practica prin franta . Si mergand cu 30-40 kmh cand am iesit a inceput sa scartaie frana si face extrem de tare . Din pacate ploua si nu am cum sa o desfac decat maine ... a mai patit cineva asa ceva ? Sa fii intrat o pietricica sah smoala intre disc si placuta ? Pe exterior nu se vede absolut nimica in neregula

Share this post


Link to post
Share on other sites

Exact asta am patit si eu ieri...si tot pe ploaie. Dar am ajuns acasa tarziu si am zis ca las pe a doua zi sa verific sa vad ce are,dar numai bine ca a doua zi nu a mai facut. Tot la o piatra ceva ma gandesc si eu.

Edited by Nastase Ionel
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now