mariusdaniel

Jante de 16 inch pentru cauciucuri de vara

121 posts in this topic

Eu ti-as sugera o alta chestie Daniel! Cele pe care le detii acum, pastreaza-le pentru iarna si mai cumpara un set pe 15 inch, dar arter-market! :smile:

Sunt modele interesante pe piata, la preturi super decente, iar calitatea lor sare mult peste cele originale ;)

Edited by agr350r

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stai asa ca acum ma prind, Mr Marius vroia niste jante ieftine din care sa mai scada si TVA-ul pt a ajunge la pret de SH, acum m-am prins .

Marius tu chiar crezi ca este cineva idiot sa-ti vanda niste jante la pret minim si fara tva, eventual sa suporte ei si transportul :D

Mr Ciocan, termina cu copilariile astea ca te faci de ras.

@Marius, vezi ca Primus Auto sunt platitori de TVA . De ce nu iei de la ei ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

@mariusdaniel, lucrurile stau cam asa :

TEORETIC :

1. anvelopele noi sunt mai mici la circumferinta cu 0,59% asta inseamna consum mai mare, iti indica la bord o viteza mai mica ca inainte, si pentru aceasi distanta parcursa uzezi mai mult tot ce inseamna transmisie

2. latime mai mare (205 mm = latimea benzi de rulare), aderenta mai buna numai pe uscat, consum mai mare

3. talon mai mic, stabilitate mai buna;

4. diametrul jenti mai mare nu smnifica schimbarea garzi la sol atat timp cat nu se modifica circumferinta anvelopei, respectib raza acesteia

PRACTIC :

1. diferenta este prea mica (acceptata de producatori), nu ai sa sesizezi modificari de consum sau indicatia vitezometrului

2. aderenta va fi mai buna dar se vor uza mai repede (le vei folosi mai putini km), consumul nu va creste sesizabil

3. cu talonul mic apare problema bordurilor (si la noi chiar exista).

4. janta mai mare, aspect mai placut

PS

- nu inteleg de ce jentile sh au minim 9ani, pot fi fabricate chiar "ieri" si sa fie sh (tu daca ai fi cumparat noi sa zicem in ianuarie si acum le puneai la vanzare nu sunt sh?);

- tine cont ca in practica comerciala dar si impus de procesul de fabricatie cu cat scade talonul (pastrand anumite date, sa zicem circumferinta) creste pretul anvelopei;

- rezerva la tine este in portbagaj, deci mult mai protejata decat in afara lui, sub masina sau in spatele ei, asa ca o poti folosi inca linistit (cel mai mare dusman al anvelopei este soarele).

- desi nu obijnuiesc, totusi eu in locul tau as cauta la dezmembrari jenti (poate capeti si factura), da si de 16" si anvelope profil numai de vara, iar celde de 15" echipate numai de iarna. Optiunea iti apartine.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am facut curat la off-topic...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jante, nu "jenti", nenea marius :D

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aham ;)

http://www.andysautosport.com/custom_wheels/volvo/2002_2004_s40/group_detail.html?submodel=00-04_s40&upc=VOLK00163279

"Iete-te" un exemplu foarte frumos! :D

In plus de asta, ar arata foarte misto pe masina lui Daniel! Pretul este destul de piperat, dar nu-i nimic, exista buget pentru "printesa mea"! Nu-i asa Daniel? :D

Ahhhhh pardon, astea sunt de racing, poate de aia sunt si asa scumpe! Stai sa caut de oras.......

http://www.andysautosport.com/custom_wheels/volvo/2002_2004_s40/group_detail.html?submodel=00-04_s40&upc=MOTE00152976

Uite unele mai decente la pret! Si vor arata bine si puse la masina ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu sunt bune jantele alea, agr350r ! Nu vezi ca au cinci gauri de prezon ? Eu am doar4!

Am mai spus : la second hand nu ma pricep, deci nu ma bag. Intelegeti ca ma uit la ele ca mâţa în calendar ? Aah, daca vine cineva cu o oferta sau o recomadare si merg cu un prieten cunoscator, atunci e altceva. Poate am vreo sansa sa trec peste asta. Dar cu factura si garantie. Deci, mici sanse, sa recunoastem.

Aftermarket nu iau, ca nu am incredere, de asemenea. Tot din motivele aratate la second hand.

@BogdanG : chiar nu inteleg ce te supara pe tine ca vreau jante noi cu factura si tva inclus. E interzis ? Sau aici lucram doar la negru ? Masina este a societatii comerciale la care lucrez si as fi un mare prost daca as lua piese fara factura. Apoi nu stiam ca e de luat in râs faptul ca un om vrea sa gaseasca cel mai bun pret posibil pentru un produs.

Hai sa o dam pe fata atunci : Jantele astea costa maxim1.300 de lei bucata cu totul la importator. Eu nu am acces acolo, asa ca sunt nevoit sa iau printr-un dealer. E de inteles. Dealerul meu preferat nu vrea sa castige putin la tranzactie, vrea ori mai mult decat putin, ori nimic. E simplu. Dar e in regula. Ma reorientez.

Jante, nu "jenti", nenea marius :D

Când am scris eu "jenti", ca nu inteleg ? Edited by mariusdaniel

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu era pentru tine, ci pentru Mariusb :)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu era pentru tine, ci pentru Mariusb :smile:

Corrrect! Mea culpa. Dar si tu mai pune si sufixul, sa stie lumea :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

My advice daca nu vrei sa te complici ar fi sa cumperi after-market noi, gasesti jante chiar super ok, de firma nu no name-uri, la 100 euro bucata (Dezent de exemplu), cu factura si garantie si tot ce vrei, e si noua si perfecta cum iti doresti. Apoi poti sa cumperi capacelele cu sigla volvo, si alea tot noi si originale, si o sa arate exact ca niste jante volvo...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu pricep de ce nu poţi cumpăra pe firmă din afara ţării, doar e o tranzacţie perfect legală.

Pai hai sa-ti explic : Daca faci achizitii intracomunitare, trebuie sa faci vreo doua declaratii fiscale, apoi devii platitor de TVA lunar. Eu acum sunt trimestrial si nu imi convine sa fiu platitor lunar. Si garantia cum o primesc ? Daca se intampla ceva cu o janta ( putin probabil, dar nu se stie niciodata), ce fac, ma duc in Germania ? Apoi sa deschid cont in valuta ? Nici nu ma gandesc. Sincer nu am incredere sa trimit bani multi in Germania si sa astept apoi o livrare. Nu ma complic cu astfel de chestii. Si pentru ce ? Cateva sute de lei economisite ? Nu merita. In plus, nu am gasit nimic pe link-ul pus de tine. Pur si simplu nu duce nicaieri. Iata si mesajul primit dupa ce am cautat codul 30618 700-6

!! Nicht mehr verfügbare/lieferbare oder stornierte Teile können auch wir nicht mehr bestellen oder ausliefern - auch wenn diese in unserem Lieferprogramm zu finden sind !!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

My advice daca nu vrei sa te complici ar fi sa cumperi after-market noi, gasesti jante chiar super ok, de firma nu no name-uri, la 100 euro bucata (Dezent de exemplu), cu factura si garantie si tot ce vrei, e si noua si perfecta cum iti doresti. Apoi poti sa cumperi capacelele cu sigla volvo, si alea tot noi si originale, si o sa arate exact ca niste jante volvo...

Am scris mai sus clar : nu pun aftermarket, caci nu am incredere. Am auzit multe voci spunand ca sunt "subtiri", adica de calitate indoielnica. Nu ma indoiesc ca or fi si bune, dar care or fi alea ? Pe cand cele originale sunt recunoscute ca fiind de incredere.

Click: 30618700 ;D

Pai, asta am inteles si eu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uau, 50RON / janta ! Mare economie monsher ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uau, 50RON / janta ! Mare economie monsher ;D

La fel si cu profitul, Alex !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Câteva sute? Adică vreo 12-13 sute? Adică de încă o jantă, eventual pentru roata de rezervă? ;D

Am renuntat la ideea cu rezerva de acelasi fel. De asta am scris si am intrebat aici : ca sa invat. Si o fac raspuns de raspuns pe care il primesc.

Invat ca oameni pe care i-am ajutat cu multa truda si pasiune, acum cand am nevoie de sprijin, ma ironizeaza.

Invat... omul cat traieste invata!

Nu-ţi merge nici acum link-ul meu?

Alex, 12 sute de lei înseamnă 1200, adică dooăşpe milioane... ;D

Calculează şi tu cât sunt 270 de euro şi fă diferenţa până la 1500 de lei, după care înmulţeşte cu patru...

Merge, da! Multumesc. 266,45 Euro. Adica maxim 1.200 lei. Edited by mariusdaniel

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am scris mai sus clar : nu pun aftermarket, caci nu am incredere. Am auzit multe voci spunand ca sunt "subtiri", adica de calitate indoielnica. Nu ma indoiesc ca or fi si bune, dar care or fi alea ? Pe cand cele originale sunt recunoscute ca fiind de incredere.

Pai, asta am inteles si eu.

Cine te-a mintit?

Daca iti cade o masea, ce faci? Vorbesti cu doamne doamne sau cu zana maseluta pentru una "originala"?

Eu nu va inteleg frate conceptia asta ... sa sti daniel ca , nu tot ce zboara se mananca ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cine te-a mintit?

Daca iti cade o masea, ce faci? Vorbesti cu doamne doamne sau cu zana maseluta pentru una "originala"?

Eu nu va inteleg frate conceptia asta ... sa sti daniel ca , nu tot ce zboara se mananca ;)

Dupa cum vezi, parerile sunt foarte diferite. Cata vreme de cele originale nu zice nimeni nimic rau (in afara pretului, desigur), iar de cele aftermarket se vorbeste in contradictoriu, atunci aleg ce e necontroversat. Optiunea mea, oricum, intotdeauna este pentru piese de origine.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

:laughing4: :laughing4: :laughing4:

Cele oem de cine ai impresia ca sunt ele fabricate? De volvo? :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bai frate, ori nu inteleg io, ori nu intelegeti voi, ori unul din noi se face ca nu intelege.

O janta = 266Eur. Un EUR = 4.4RON. Inmultite = 1170RON

(Pentru cine se mai si uita).Transport = 22Eur / 10kg Adica O JANTA. Un Eur = 4.4RON. Inmultite = 97RON

Adunate = 1267RON

Mai pui in 2% cel putin comisioane = 1292RON (rotund 1300).

Eu i le oferisem intr-adevar la 1400...

Ma chinui de 3 zile sa-i explic (desi mi-a fost contabil) ca NU AM CUM SA I LE DAU SUB PRETUL DE ACHIZITIE, adica 1380RON/janta. Si timp de 3 zile tot incearca sa negocieze cu mine.

Acum vreau si eu sa vad mirifica economie (de max. 400RON).

Ah, ca sa nu uit. Transportul PER 10KG este 22EUR FARA TVA-ul nemtesc (19%). Deci avem 26.18RON/janta.

Inmultit cu 4.4Eur = 115RON/janta.

Deci o janta ajunge la 1170+115 = 1285RON. Plus 2% comisioane = 1310RON.

Uaaaaaaaaau.... ce economie dom'le...

Economiile Marius nu le faci de la a te scartzani la o diferenta de 6%, ci din piesele pe care ti-am tot propus sa ti le iei aftermarket. Dar nu, tu vroiai reprezentanta. Iete unde puteai face aconomie.

Vrei originale la pret de aftermarket. Asta NU EXISTA.

Vrei NOI la pret de SH. Din nou, NU EXISTA !

Daca iti faci un buget si nu il depasesti nici cu 1%, ori nu mai cumperi, ori te reorientezi, ori maresti bugetul. Simplu. Frate, iti cumperi niste jante, nu iti faci operatie pe cord deschis !

Eu unul m-am plictisit de topicul asta...Voi nu ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

:laughing4: :laughing4: :laughing4:

Cele oem de cine ai impresia ca sunt ele fabricate? De volvo? :smile:

Nu stiu. Dar nici nu ma intereseaza. Nu e treaba mea. Pur si simplu nu am incredere. Atat. Nu am nimic cu nimeni.

Hai sa ne relaxam un pic dragii mei. Chiar am lansat acest topic ca sa invat. Si credeti-ma, am invatat multe. Dar nu vreau sa para ca ne certam. Eu stiu ca nu ne certam :D , dar altii ar putea crede asta.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu man, 1400RON era pretul pt. ca mi-este prieten, si am zis sa pun un 20 de lei acolo la bucata, de care tot pentru el luam cadou cand ii venea ziua de nastere ;D

Transportul este intr-adevar 35Eur / 30kg, insa cele 4 jante depasesc aceasta greutate, si cel putin acolo scrie ca se comunica pe mail detaliile. Am considerat 4 pachete a 10kg, calculat groso-modo.

Ideea nu era cat de mica e diferenta fata de mine sau alti furnizori, ci faptul ca alea OEM sunt al dracu' de scumpe oricum, si dupa mine NU FAC BANII.

L-am trimis sa se intereseze la AutoSoft de unde mi-am luat si eu jantele pt. V40 (nu trimit lumea de nebun unde n-am fost nici eu). Nu vrea aftermarket, n-am ce-i face. Am incercat mereu sa-l sfatuiesc cum sa scape mai ieftin, dar cateodata ma lovesc de un zid :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

E gresit codul. Incearca asta 30618700 .

Jante originale nu cred ca vei gasi prea usor..doar in cazul in care vei primi vreo oferta buna de la un dealer Volvo.

De ce nu incerci la un magazin de Tuning?Acolo ai putea gasi ceva Am la un pret bun(incl factura si garantie).

Share this post


Link to post
Share on other sites

lika... esti halit :)) Citeste TOT, ca de asta tot discutam de o saptamana pe 4 fieratanii nenorocite

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hmmm, si eu care credeam ca Heico sunt buni ???

Dar ma rog, ...

Bineînţeles că nu sunt fabricate de Volvo, dar nici nu sunt fabricate anti-Volvo, cum sunt cele aftermarket, care nu ştiu nici măcar să respecte ET-ul, câteodată, şi care arată mai rău decât o roată demontată de pe un car care a supravieţuit Războiului de 100 de ani şi pe care nici cea mai pârlită şatră nu-l mai vrea... ;D

Un Volvo cu jante aftermarket arată ca o maşină batjocorită de proprietar. Ăsta-i adevărul.

Alex, transportul e 35 de euro pentru 30 de kg, de unde ai scos suma aia? Oricum, eu am crezut că le dai cu 1450 de lei + TVA... ;D ...greşeala mea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acu am vazut :)).Sorry dar textul l am scris cu ceva timp in urma si abia acum s a postat!

In cazul asta,se rezuma la Oem.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.