mariusdaniel

Jante de 16 inch pentru cauciucuri de vara

121 posts in this topic

lika... esti halit :smile:) Citeste TOT, ca de asta tot discutam de o saptamana pe 4 fieratanii nenorocite

Si cand te gandesti ca mai intreaba unul, altul cate ceva si nu-i raspunde nimeni nimic..., scuze dar cand vezi un subiect intins pe cinci pagini, asa, doar asa de dragul discutiei (si bineinteles cu intepaturi).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jante aftermarket nici eu n-aş pune, sunt pur-şi-simplu groteşti.

Toate jantele aftermarket sunt grotesti? Zilele trecute am intrat intr-o reprezentanta (nu Volvo) si aveau un panou cu jante aftermarket, in cazul in care doreste vreun client sa-si monteze pe masina. Deci si reprezentantele vand jante grotesti si tot felul de ciurucuri dastea gen OZ, BBS si alti prosti dastia care fac jante

Share this post


Link to post
Share on other sites

Va salut dragii mei prieteni,

In primul rand doresc sa va multumesc pentru fiecare dintre mesajele voastre. Am deschis in urma cu 3 zile acest topic in speranta ca mai multe minti de volvisti fac mai mult decat a mea. Si nu m-am inselat. Sunteti prieteni adevarati si va respect pe fiecare, asa cum sunteti.

Am primit 100 de raspunsuri pana acum si iata ca am reusit sa ajung la conturarea unei imagini clare si precise despre investitia preconizata de mine.

Mi-ar fi placut foarte mult sa trec pe 16 inch vara, ca sa vad si eu cum e, sa arate masina mai bine, sa am satisfactia unui lucru nou cumparat. Sfaturile voastre m-au determinat in final sa iau hotararea de a pastra pentru vara jantele actuale de 15 inch si sa-mi achizitionez, mai spre toamna, jante de tabla originale Volvo, tot pe 15 inch, pe care sa le echipez cu anvelope de iarna.

Asta inseamna o masina mai usoara si un portofel mai greu. Concret, in urma ofertelor, cautarilor, calculelor si indemnuriloe voastre, am facut un tabel simplu, care mi-a relevat ce am de facut.

Sper ca de banii economisiti sa pot petrece doua saptamani la vara la mare si la munte.

Inca o data va multumesc mult pentru rabdarea de fier de care ati dat dovada si pentru faptul ca, desi parea iminent la un moment dat, nu a dat in clocot topicul. Asta arata ca s-a ajuns la o anumita maturitate pe forum, care ne permite sa fim civilizati, chiar si atunci cand ironia fina ne da ghes.

Va rog sa nu inchideti subiectul ( spre disperarea lui Alex :P ) si sa ma mai suportati cu sfaturi despre alegerea celor mai bune anvelope pe dimensiunea 195/60 R15. Specific faptul ca vreau ceva de marca, cat mai recente ca tehnologie si data de fabricatie, cu o foarte buna comportare pe carosabil umed ( imi place al naibii sa merg tare pe ploaie) si la care uzura mai rapida nu constituie o problema. La numarul de kilometri pe care ii fac anual, anvelopele mele se vor invechi mai degraba, decat se vor uza de la rulaj.

Tabel comparativ jante Volvo.pdf

Last edit : îi felicit în mod special pe colegii nostri de pe forum care se ocupa cu distribuita de piese originale Volvo ( Midnight Caller, Roberto si vlpvlp06 ) pentru rezistenta la stress din ultimele zile. Au facut eforturi sa-mi gaseasca cele mai bune jante la cele mai mici preturi posibile.

Ii recomand cu multa caldura pe toti trei, deopotriva. Fac o treaba excelenta!

Edited by mariusdaniel

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc, blizaard !

Am o intrebare: Cum ma pot asigura ca anvelopele sunt fabricate cât mai recent ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Are un DOT XXXX - primele doua x-uri reprezinta saptamana iar ultimile 2 x-uri anul in care sunt ele fabricate! Exemplu: 2613 - saptamana 26 din anul 2013!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bun asa. Acum, avand in cedere ca le voi achizitiona, cel mai probabil online, fie de la p3ezon, sau de pe vreun site, am acces la acest dot ? Caci in magazin e simplu, dar se pare ca in magazine gen Metro, Selgross, etc, nu gasesti anvelope foarte performante. Mai mult de calitate medie, ma rog, de volum, ca sa zic asa.

Caci, iata ce am gasit scris pe unul din link-urile de mai sus. Voi cum ati proceda ?

Eticheta pentru anvelope / Clasa de eficienta

Noi comercializam anvelope noi pentru autoturisme, care nu sunt mai vechi de 2 ani.

În această perioadă, sunt anvelope etichetate (incepand cu data de producţie 01.07.2012) şi fără etichetă (înainte de data de productie 01.07.2012), ce pot fi cumparate cu acelasi numar de articol de la producator.

Anvelopele cu acelasi numar de articol, indiferent dacă au acestea etichetă sau nu, pot fi montate pe autoturism si acelasi ax, deoarece au aceasi clasa de eficienta. Dovada de la producatorii respectivi este dispnibila.

Valorile clasei de eficienta pentru anvelope ne sunt transmise de catre producator cu numarul de articol sau codul IP, iar noi transmitem aceste valori cu numarul de articol clientilor nostri, indiferent de data productiei, cu exceptia articolelor mai vechi de 2 ani.

Va atragem atentia asupra faptului ca, sub acest numar de articol exista posibilatea de a achizitiona o anvelopa care nu este etichetata si nu poate avea aceasta eticheta, deoarece a fost produsa inainte de 01.07.2012.

Edited by mariusdaniel

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tizule,eu am Dunlop de vara 205/60/15 pe jante Rial, cel mai mult am observat stabilitate mai mare,in rest numai bune,si am fost cu ele la nationala.

Iar in ceea ce priveste diferentele,pe GPS are cat imi arata si in bord,cu originalele 195 60 15 arata mai putin pe GPS.

Singura problema ar fi cu politia.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu stiu ce sa zic, Dani, la mine in talon nu e data dimensiunea asta. Nu pot risca sa am probleme la inspectia tehnica periodica, sau cu RAR-ul pe drum, chiar daca se potrivesc.

Acum, am o alta intrebare : Cum in talon am doua dimensiuni pe 15 inch, adica atat 195/60 R15 cat si 185/65 R15, voi ce parere aveti, care sa le iau ?

Cum sa interpretez diferenta dintre ele ? Nu ma refer la ce semnifica fiecare indicator, caci asta am inteles deja, ci ma intereseaza ce efect au fiecare din ele asupra comportamentului masinii ? Deci doar intre cele doua modele de 15 inch. Specific inca o data ca pana acum am mers doar cu 195/60 R15 ( asa am si rezerva Michelin originala de 9,5 ani ^_^).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pune ce ai avut pentru vara si 185/65/15 pentru iarna .Fiul meu are 215/45/17 la masina lui si eu pot sa spun ca e groaznic,simti orice denivelare cat de mica.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asta vreau sa stiu exact : care din cele doua dimensiuni de mai sus pe 15 inch permise de cartea tehnica si talonul masinii sunt mai bune pentru fiecare aplicatie ( vara / iarna ).

Deci tu zici ca 195/60 R15 pentru vara si 185/65 R15 pentru iarna.

Alte pareri, argumente ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

mariusdaniel : pentru vara eu recomand 205/55/R15, masina se aseaza mai bine si e

mai stabila, iarna un 195, e mai ingust si taie mai bine zapada, fiind si cu aprox, 0,5 cm

mai inalt talonul, parerea mea.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Inteleg astfel : anvelopele mai late si cu talon mai ingust (195/60 R15) sa le folosesc vara, iar pe cele mai inguste si cu talon mai inalt (185/65 R15) sa le utilizez iarna, caci taie mai bine zapada si protejeaza mai bine janta.

Daca am inteles bine si nimeni nu contrazice aceasta teorie ce mi se pare logica, atunci asa voi face.

Inca o data, exclud orice alta dimensiune in afara celor aratate aici, datorita lipsei evidentierii lor in cartea de identitate si in certificatul de înmatriculare a masinii mele.

Edited by mariusdaniel

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aprob spusele domnului Popey :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

@mariusdaniel : janta nu e mai bine protejata de un pneu mai ingust, mai ales daca

respecti dimensiunile; oricand poti sa le julesti vopseaua de un trotuar mai inalt ... , asta

daca nu cumva ai si jantele mai inguste; fata de un 205 la 185 ai 2 cm mai putin pe latime ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

@mariusdaniel : janta nu e mai bine protejata de un pneu mai ingust, mai ales daca

respecti dimensiunile; oricand poti sa le julesti vopseaua de un trotuar mai inalt ... , asta

daca nu cumva ai si jantele mai inguste; fata de un 205 la 185 ai 2 cm mai putin pe latime ...

De acord cu asta. Dar cum ramâne cu legalitatea ?

Ai citit ce am scris mai sus ?

"Inca o data, exclud orice alta dimensiune in afara celor aratate aici, datorita lipsei evidentierii lor in cartea de identitate si in certificatul de înmatriculare ale masinii mele."

Edited by mariusdaniel

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eh, nu ar fi problema caci are "buza" de protectie si pe anvelopa! In orice caz, dupa cum a mentionat mai sus, ca isi va lua jante de tabla pentru iarna, nu il va afecta in nici un fel :D

Da bre, pentru iarna 185/65 R15 81H iar pentru vara 195/60 R15 81H. Esti Happy? :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eh, nu ar fi problema caci are "buza" de protectie si pe anvelopa! In orice caz, dupa cum a mentionat mai sus, ca isi va lua jante de tabla pentru iarna, nu il va afecta in nici un fel :D

Da bre, pentru iarna 185/65 R15 81H iar pentru vara 195/60 R15 81H. Esti Happy? :D

Desigur. Multumesc!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa cresti mare! ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

In cazul asta se poate inchide topicul, nu se mai dubleaza valoarea masinii, nu mai este interesant . :D

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

In cazul asta se poate inchide topicul, nu se mai dubleaza valoarea masinii, nu mai este interesant . :D

Pardon, asta hotarasc eu sau un moderator.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Atunci se poate macar muta la cafenea ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poate la ceainarie... :P Eu nu beau cafea.

Mai degraba comentariile tale sunt de cafenea... barfe... smenuri... susanele!

Edited by mariusdaniel

Share this post


Link to post
Share on other sites

Atunci modifica macar titlul in "Visez la jante pe 16" dar nu-mi permit decat de 15" de tabla" .

Imi aduc aminte de vremurile in care lasai 4000 lei la Primus pt un fleac iar acum incerci sa negociez pt niste jante Borbet .

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bogdan, aceste interventii nu sunt demne de tine. Te rog sa te limitezi strict la subiectul deschis. S-a depasit demult etapa jantelor si am explicat motivele deciziei.

In ce priveste achizitiile mele de la Primus, chiar nu te privesc. Spre deosebire de tine, eu lucrez legal cu documente. Platesc taxe si impozite si nu imi este rusine de asta. Dimpotriva.

Cât priveste jantele Borbet, nu am solictat niciodata nimanui asa ceva. Deci faci acuzatii nefondate.

Te rog mult ca in interventiile tale pe acest subiect sa fii on topic, sau sa te abtii.

Multumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.