mariusdaniel

Jante de 16 inch pentru cauciucuri de vara

121 posts in this topic

205/55 R16, zic eu ca este cel mai in regula in cazul in care ai 185/195/60/15.

1. Ai mai multa stabilitate in viraje

2. Ai talonul inalt pentru eventuale borduri care iti ies in drum :D

3. Va avea un aspect mai placut :smile:

Te cred, dar uite ce scrie in certificatul de inmatriculare al masinii ( vezi poza)

Asa ca nu imi pot permite sa am necazuri la inspectiile tehnice periodice si oricum cred ca producatorul stie el ce stie cand a recomandat aceste dimensiuni.

Talon S40.bmp

Edited by mariusdaniel

Share this post


Link to post
Share on other sites

Masina s-a "inaltat" cu 3-4 cm masurati de mine, la mijlocul pragurilor! 205/55/16 NU MERG!!!

Vor atinge pasajele rotilor din spate (inclusiv cu masina goala... :evil6: ). Testat de "je"...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hai sa vorbim numere nu pe vorbe:

- 205 / 50 rezulta un talon de 102.5 mm

- 195 / 60 rezulta un talon de 117 mm

- 185 / 65 rezulta un talon de 120.25 mm

Deci daca treci pe jante de 16 ai o "pierdere" de 2 cm la talon - "inaltimea" cauciucului pe janta.

Acum, luand in calcul:

- mergi in oras foarte putin - cel mai mult joia la intalnirile Volvo

- jantele pe 16" + latimea vor face clar diferenta pe drumurile in afara - in special viraje

merita din plin sa treci pe 16".

Daca mai calculam si faptul ca pe tine anvelopele te vor tine 4/5 ani - mai degraba uzura "morala" datorita invechirii materialului te vor face sa le schimbi decat uzura efectiva a lor, e clar ca merita sa treci pe 16".

Acum, tinand cont ca:

- aluminiul este metal moale, care reactioneaza cu aerul - se oxideaza plus alte aspecte de deformare si schimbare proprietati in timp indelungat

- SINGURA diferenta intre viata si moarte o face contactul rotilor cu solul

eu iti sugerez sa iei jante noi, cu amvelope noi - investesti in viata ta in primul rand.

Edited by maverick

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ca sa se inalte masina cu 4cm ar fi trebuit ca rotile sa fie cu 8 cm mai inalte!! Tu sigur nu ai masurat-o pe o bordura?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu iti recomand sa o lasi asa domnu` Marius, daca iei jante din dezmembrari sigur iei si defectele masinii donatoare, vorba aia e ca la virusi :D iti recomand jante noi, vei dubla valoarea masinii dar ce conteaza, pasiunea pt Volvo e nemasurata . :D

Mai baietii veseli nu mai comparati V40 cu V70 pt ca da cu virgula rau de tot, V70-ul permite roti de XC90 si asta fara sa atinga .

Pe cand V40-ul cu roti de V70 nu merge . Iar diferenta la diametru intre XC90 si V70 este 10cm adica 5cm la raza .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bogdan, jantele noi sunt circa 5.000 lei, chiar crezi că atât valorează maşina mea?

Sunt hotărât să iau noi, aşa că mă pregătesc să vă întreb de anvelope.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am de vara pe 16"' BBS(am dat 300 E pe jenti ) astea sunt cele mai late pe seria noastra;

de iarna tot pe 16' in 6 spite tot cu 205/50

pe talon 55 freaca (nici nu am incercat sa pun )am vazut la s40 la cumnatu;

am recalibrat vitezometrul din dice dupa ele

masina este mai joasa ; simte mai bine gropile dar in schimb ii mai stabil in curbe (stiu 100% cu gumele anterioare 185 65 15 cu ce am luat masina )la o curba cu 110 aproape ca am iesit in decor cu astea pe 16 cu 130 nu face probleme tot in aceeasi curba;

bbs urile sunt foarte rezistente; cand veneam de la nationala acum vreo 2 ani am luat o gropa cu 120 de am crezut ca se rupe masina , dar nu bat sunt perfecte ;

Alegerea iti apartine dar eu nu as trece inapoi sub nici un motiv(cauciucurile de iarna hankook am luat cu 500 lei buc noi dot 2011)sunt mai scumpe ca 225/45 r17 :)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bogdan, jantele noi sunt circa 5.000 lei, chiar crezi că atât valorează maşina mea?

Sunt hotărât să iau noi, aşa că mă pregătesc să vă întreb de anvelope.

Looool, Bogdane, sper ca ai zis in gluma acel lucru, ca omul asta chiar o ia in serios! Cum sa dai peste 1500 de euro pentru niste roti Daniel? Pentru anvelope nici nu se pune problema, evident sa fie noi, si eu sunt adeptul lucrurilor noi, mai putin a jantelor, in acest caz! Sa dai 5000 de lei si la prima groapa sa le faci varza? No way.....

In orice caz, sunt banii tai, deci este alegerea ta! Multa minte si sa zicem "bafta" in decizia ce va fi luata :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

@agr350r : Eu nu am făcut varză jantele originale în 9 ani. Şi dacă s-o întâmpla, am Casco. Dar tu cât ai dat pe jantele tale de 18 inch, de te sperie ale mele de 16?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am făcut "upgrade" de la 17'' la 16'' şi s-a schimbat garda la sol fix cu cât s-a modificat şi raza roţii (nu a jantei, a roţii!).

Tu de la ce dimensiune la ce dimensiune ai trecut?

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Agresor, eu chiar vorbesc serios, 5 jante aliaj Volvo OEM noi sar de 7000 lei, 5 anvelope de firma 205/50 R16 costa 3000 lei, un total de 10.ooo lei ~2300E .

Acum fiecare stie cat valoreaza masina lui, eu pot spune doar ca S40-ul meu l-am vandut cu 2500E si era din 2001, avea 200cp + mult mai multe dotari fata de masina lui Marius .

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Agresor, eu chiar vorbesc serios, 5 jante aliaj Volvo OEM noi sar de 7000 lei, 5 anvelope de firma 205/50 R16 costa 3000 lei, un total de 10.ooo lei ~2300E .

Acum fiecare stie cat valoreaza masina lui, eu pot spune doar ca S40-ul meu l-am vandut cu 2500E si era din 2001, avea 200cp + mult mai multe dotari fata de masina lui Marius .

Pai si care e problema? 2000 euro masina+2300 euro rotile= 2500 euro pret de revanzare cu totul :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Agresor, eu chiar vorbesc serios, 5 jante aliaj Volvo OEM noi sar de 7000 lei, 5 anvelope de firma 205/50 R16 costa 3000 lei, un total de 10.ooo lei ~2300E .

Acum fiecare stie cat valoreaza masina lui, eu pot spune doar ca S40-ul meu l-am vandut cu 2500E si era din 2001, avea 200cp + mult mai multe dotari fata de masina lui Marius .

Este putin cam mult cit spui ,cel putin pe la cauciucuri.Depinde ce surse ai.Daca spui reprezentanta atunci ,no comment..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bogdane, mai uşor cu preţurile pe scări. Jantele originale Volvo cu tot cu anvelope nu fac mai mult de 7.000 de lei.

În acelaşi timp, valoarea asigurată pe Casco e de 32.500 lei ( poliţă încheiată acum o lună).

În rest, ai dreptate: fiecare ştie valoarea maşinii lui.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce vorbesti dragule, orice janta Volvo OEM costa minim 1500 lei fara anvelopa, o anvelopa de firma costa 600 lei la dimensiunea 205/R16 .

@Saphir baga niste preturi pt 205/50 R16 Continental/Dunlop/Good Year . Hai ca sunt curios .

Share this post


Link to post
Share on other sites

LA MC pretul unei jante este de 1500 lei . Oricum e pomana la pretul asta pt o janta OEM .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ba sa am pardon, e 1450RON aia de 16" (exemplu ARES 6.5J x 16") ;)

Cele de 15" probabil scad sub 1300RON.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hai ca asta e pret pe prietenie, esti naspa rau de tot :D

Pretul include capacel central ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mi-e lene sa ma bag in VIDA, daca acolo e cu punctulets, e cu tot cu capashel. Si nu e pe prietenie bre, e "pret de lista" ;D

DAR astea sunt preturi pentru S40/V40, nu stiu daca la S40/V50 sunt alte preturi... Ma uit maine daca nu uit si revin aici.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Atreus, 18", ca ale mele, tineti-va bine, 3500 lei, fara anvelopa! 1000 euro cu anvelopa x4 = 4000 euro jante cu anvelope!

Ia zi Bogdane, daca ar fi sa le cumpar din nou, cu cat va creste valoarea masinii mele? Financiar nu, poate moral :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trebuie sa recunosc, ca pana in momentul de fata, Midnightcaller are cele mai mici preturi. Asta nu inseamna ca nu se poate si mai bine. Chiar sper sa va fac in curand decontul acestei achiizitii si sa va conving eu pe voi ca e mai bine cu jante noi decat cu unele folosite de unul sau mai multi utilizatori o perioada cuprinsa intre 9 si 17 ani si avand sute de mii de km. parcursi.

Putintica rabdare...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu iti recomand din toata inima sa iti iei masina noua pt ca asta are 10 ani si este uzata . :D

Tu chiar nu vezi ce scrii Marius ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

As renunta cu draga inima la jantele noi pentru masina mea ( circa 5.000 de lei ) daca as avea bani de o masina noua ( circa 150.000 de lei ).

Cum diferenta e de 30 de ori, ma vad nevoit sa investesc in ce am acum. Stii ca sunt mai noncoformist in ce priveste piesele montate pe Volvo-ul meu.

Nu se potriveste intotdeauna cutuma asta "sa nu bagi bani intr-o masina veche". Merge, dar la oamenii cu bani multi. La cei saraci se spune : "sunt prea sarac sa-mi iau ceva ieftin(si prost- as adauga eu).

Dar va multumesc la toti cei care mi-ati dat sfaturi. Doar pentru asta am deschis topicul. Chiar ma ajuta sa-mi conturez optiunile.

Eu tot mai astept... provincia!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu chiar nu inteleg, care este problema unei jante care are 9-20 ani! Nu e pompa de benzina si nici bujie. Daca jantele sunt drepte, curate si frumoase, nu vad care este problema. Nu au termen de valabilitate si nici o medie de utilizare si nici nu recomanda nici un constructor auto, schimbarea jantelor dupa un anumit timp, sau dupa un anumit nr de km.

Ce se poate intampla cu o janta veche, in comparatie cu una noua, ca sa-ti puna viata in pericol? Ma refer la o janta in stare buna!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc Mav.

Asta incerc sa fac, dar, ghinion :

Un posibil furnizor are pretul bun, dar nu e platitor de TVA;

Un altul e platitor de TVA, dar nu-l aranjeaza un adaos mai mic, caci e platitor de impozit pe venit 3 %;

Heim imi da un site din Germania unde pretul e bun, dar nu imi convine sa fac achizitie intracomunitara, caci asta atrage multe complicatii in contabilitate ( platesc TVA lunar si altele).

Nu gasesc si eu un furnizor sa aiba firma in Romania, sa fie platitor de TVA ( ca sa imi deduc si eu) si sa plateasca impozit pe profit, ca sa ii renteze un adaos rezonabil. Sau poate ca e un semn sa raman la 15 inch...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.