mariusdaniel

Jante de 16 inch pentru cauciucuri de vara

121 posts in this topic

Dragule tu habar nu ai despre ce vorbesti, tu habar nu ai ce vrei, hai sa-ti explic putin, Borbet fabrica jantele de aliaj pentru masina ta, acele jante ce vin cu niste capacele pe care scrie Volvo. Acum ai inteles .

Problema este ca te faci de ras scriind ce ai scris mai sus, cum sa se uzeze jantele in timp ? Unde ai mai auzit asa ceva? Pai daca metalul se uzeaza in timp inseamna ca si fierul din care este facuta structura masinii se uzeaza in timp .

Tu chiar nu ti-ai dat seama ca multi din cei care au scris in acest topic au scris la misto ?

Ai grija cu vorbele pe care le arunci aiurea, si eu lucrez cu acte, dau factura si garantie la reparatiile de electronica pe care le fac, nu mai arunca vorbe aiurea .

Ma opresc aici, este ultima data cand iti mai raspund, in scris sau altfel .

Achizitie placuta .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc de precizari. Din respect, ma abtin de la orice alt comentariu.

Cât priveste achizitia, am o surpriza pe care o voi dezvalui aici in clipa cand voi avea noile jante.

Cu poze si tot dichisul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am revenit cu ultimele detalii despre jantele achizitionate.

Luând aminte la toate sfaturile pe care le-am primit aici, am decis in cele din urma sa le urmez pe cele adresate mai in bascalie (se stie care, nu mai insist) si am mers chiar la Primus Auto cum in mod ironic mi s-a recomandat.

Si bine am facut! Am cumparat jantele originale ARES pe 16 inch din imaginea de mai jos la pretul de 973,13 lei bucata.

Deci atat ma costa pe mine o astfel de janta. Asta, deoarece acesta este pretul fara TVA, taxa urmand sa o deduc chiar acum, la sfarsitul lui martie din ce am eu de plata pe trimestrul I 2013 ( masina fiind inmatriculata pe firma).

Asadar, nici vorba de 7.000 de lei toate patru cum spunea BogdanG la postul cu numarul 45.

In ce priveste anvelopele, am gasit deja modelul 205/50R16 SPORT MAXX RT 87W la pretul de 470 lei plus TVA, deci departe de 3.000 de lei pe toate patru cum spunea colegul nostru in acelasi post.

Iata deci ca am platit in plus fata de varianta pe 15 inch, exact 691 lei in plus pentru fiecare roata, ca sa am jante de aluminiu si vara si iarna, iar vara pe 16 inch ( oricum as fi achizitionat 4 jante de tabla pentru iarna, al caror cost l-am scazut din cele de 16 inch)

Deci de la 10.000 de lei cat mi s-a sugerat ca voi cheltui, pana la diferenta calculata de mine, e cale lunga. Cat despre asa zisa dublare a valorii masinii chiar nu mai poate fi nimic de comentat.

Va multumesc tuturor pentru sfaturile primite si nu pot decat sa remarc in final ca si ironia e buna la ceva. Te ajuta sa gasesti cu adevarat un pret bun, corect, chiar acolo unde nu te-ai astepta.

Nu in ultimul rând, tot respectul pentru firma Primus Auto care a dovedit ca flexibilitatea in gândire este unul dintre atu-urile care te ajuta sa te mentii si chiar sa cresti pe o piata in declin.

Jante ARES.bmp

Edited by mariusdaniel
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Totul este bine, cand se termina cu bine :D

Totusi, cred ca ai gresit in a lua aceasta decizie, dar deh, tu ai banul, tu decizi! :)

Asteptam "cu NERABDARE" sa ne arati fiara cu noile incaltari.....cred ca va arata demential :D

PS: Vezi Bogdan, oarecum omul ti-a ascultat sfatul si este multumit si implinit....

Cu ocazia aceasta multumim inca o data companiei "Primus Otopeni", ca a saracit si prostit inca un cetatean "cu drepturi", ca este aproape de pasionatii acestei marci auto si iese in ajutorul lor :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ba nu m-a saracit nimeni deloc. Cred ca nu ai citit cu atentie mesajul meu. M-a costat 691 lei pentru fiecare roata in plus, ca sa le am incaltate cu jante de 16 inch de aluminiu vara si de 15 inch tot de aluminiu ( cele originale) iarna, in loc sa am de 15 inch vara ( cele originale) si de otel de 15 inch iarna ( pe care nu le aveam, deci ar fi trebuit sa dau bani pe ele). Mi se pare absolut corect si suportabila investitia.

Mai vino si tu pe la Polivalenta si o sa ai ocazia sa vezi masina incaltata de vara.

Edited by mariusdaniel

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt curios,daca sunt fabricate in 2003-2004, le-ai da inapoi ? :)

Pretul ala stimabile l-ai primit pt ca probabil jantele alea zaceau un stoc de ani buni si fusesera cumparate cu max 700ron bucata. Nu ies ei in pierdere ;)

Sa le rulezi sanatos !!! ;)

Samsung Galaxy S on JellyBean

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iti dai seama ca sunt jante ce stau pe stoc de 5-6 ani si tot eu sunt cel care l-a indrumat pe Marius catre Primus, oricum merci Marius de urari, au ajuns la mine pana la urma .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cum spunea si Alexut , au mai mult ca sigur 10 ani acele jante .

Ca idee , dupa ce o masina iese din productie , ramane un anumit stoc de piese ( roti , geamuri , borduri ,mochete etc) . Sa nu crezi ca mai monteaza cineva matritele pentru un set de jante .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt curios,daca sunt fabricate in 2003-2004, le-ai da inapoi ? :smile:

Pretul ala stimabile l-ai primit pt ca probabil jantele alea zaceau un stoc de ani buni [...]

Ce n-aş da să găsesc şi eu ceva în stoc la preţul care-mi convine mie! Ce dacă erau în stoc? Sunt noi.
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Strict ca si informare - jantele sunt absolut noi noute, achizitie 2013 - nu erau pe stoc Primus - au fost la comanda.

In loc sa ii uram lui Marius sa le stapaneasca sanatos si sa se bucure de ele, noi tot trebuie sa ne satisfacem orgoliul.

Ce a vrut Marius sa sublinieze este faptul ca, daca in loc sa avem prejudecati si sa condamnam, mai bine incepem sa comunicam - si solutiile se vor gasi.

Poate invatam ceva cu totii din acest topic.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai sa le stapaneasca sanatos .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Totusi, sa platesti 1700 euro pe niste roti (care nu au nimic deosebit), sa le montezi pe o masina care valoreaza 3000 euro (sau cel putin valora, ca acum cu noul timbru de mediu, este posibil sa valoreze mai putin decat jantele), mi se pare cel putin ciudat. Iar ceea ce ai spus tu, cu deteriorarea lor in timp... probabil le-ai comparat cu pantofi. Eu nu am auzit la nici un producator de masini, ca recomanda schimbarea jantelor dupa un anumit timp. Poate ar trebui sa iei in calcul sa le arunci pe cele de 15" ca deja au 10 ani si nu sti cum zboara de pe masina, ca sunt vechi si se uzeaza in timp

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tu vorbeşti?! Maşina ta cât valorează? Tu de ce investeşti în lumini? Măcar el şi-a luat jante originale...

Edited by HEIMÐALLR

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tu vorbeşti?! Maşina ta cât valorează? Tu de ce investeşti în lumini? Măcar el şi-a luat jante originale...

Tu te-ai gasit sa-mi atragi atentia? Tu care ai schimbat pana acum toata masina si unele piese de cate 3 ori...

Eu macar investesc in lumini si o fac sa arate altfel decat celelalte si chiar nu investesc sume mari. Singura investitie in lumini a fost cea cu ledurile de la interior, care nu a costat mult. Restul (leduri si instalatii xenon) nu m-a costat mai nimic si mi le-am montat singur.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, dar eu nu-l acuz pe Marius, spre deosebire de tine. Eu îl înţeleg şi-i respect deciziile.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu nu il acuz, ca nu am nici un motiv. Nu a cumparat pe banii mei. Eu am zis ca nu-l inteleg si nu mi se pare logica aceasta investitie. Si nu pot sa zic ca-i respect sau nu deciziile, pentru ca nu-l cunosc personal si nu ma afecteaza cu nimic (direct sau indirect) deciziile luate de el. Presupun ca si in cazul tau este la fel (referitor la respectarea deciziilor), insa vrei sai fie un pic mai elevata postarea ta!

Eyu zic sa fim realisti si logici, ca nu traim in ambalaje Volvo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa te bucuri de investitia facuta Marius - asa ai dorit, asa ti-ai luat. Asta conteaza cel mai mult, ca viata si-asa e scurta, nu stam sa calculam la fiecare minut ce ne mai costa.

In alta ordine de idei, am din ce in ce mai clara senzatia ca acest Forum se duce incet, la vale. Cam fiecare topic nou creat de lasa cu putina bascalie, ironii si intepaturi...

Marius, daca ai rezolvat problema, sa anunti cind vrei sa inchidem acest topic.

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

sa le rulezi sanatos ;o sa vezi diferenta de la 15 la 16 ;eu nu as schimba inapoi pentru nimic :smile:

Edited by volvo 244
2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Draga Ionut, tu nu ai inteles ca imi trebuiau oricum patru jante pentru ca eu nu aveam decat un singur rând, iar din acest an voi avea cauciucuri de vara si de iarna. Deci oricum trebuia sa-mi cumpar ceva. De unde atata invidie ca mi-am luat jante noi si nu second hand, chiar nu inteleg.

Dar nu conteaza asta. Important e sa ne bucuram de viata, de prieteni si de masinile noastre.

Indiferent de tot ce s-a scris aici, eu am realizat ce mi-am propus, am invatat multe despre jante si cauciucuri si credeti-ma ca va respect pe toti.

Suntem diferiti, dar ne uneste aceeasi pasiune comuna.

Multumesc pentru raspunsuri si rog un moderator sa inchida acest topic.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu e invidie omule. E suita de cruci pe care ne-o facem cand vedem ca un coleg de forum arunca bani pe fereastra pentru niste fiare pe care oricum le indoi gropile din in mirifica patrie.

Topic inchis la cerere.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.