Godfather

Drept La Replica - V40 test drive @ Primusauto in Otopeni

82 posts in this topic

Hmmmm.... poti sa fi mai explicit?

A se vedea livrarea jantelor ARES pentru al meu S40, la cel mai mic pret de pe piata.

Share this post


Link to post
Share on other sites

LOL ... pai cred ca nu ai inteles un lucru, ti-a specificat si Bogdan!

Daca ai fi negustor, si ai ramane cu 3 pere pe raft, preferi sa le lasi sa se strice, sau sa le vinzi la un pret rezonabil ca sa scapi drak' de ele?

Masina ta are 120 de ani, normal ca vor sa scape de acele piese vechi intrate in stoc acum 100 de ani! De curiozitate, la Alex ai intrebat de pretul lor? Ce diferenta era intre Alex si reprezentanta?

In plus de asta, tu vrei sa mentionezi faptul ca, cei peste 95% din colegii de forum ce nu merg la reprezentanta sunt NON-inteligenti?

Ai cam dat cu batul in balta!

Edited by agr350r

Share this post


Link to post
Share on other sites

LOL ... pai cred ca nu ai inteles un lucru, ti-a specificat si Bogdan!

Daca ai fi negustor, si ai ramane cu 3 pere pe raft, preferi sa le lasi sa se strice, sau sa le vinzi la un pret rezonabil ca sa scapi drak' de ele?

Masina ta are 120 de ani, normal ca vor sa scape de acele piese vechi intrate in stoc acum 100 de ani! De curiozitate, la Alex ai intrebat de pretul lor? Ce diferenta era intre Alex si reprezentanta?

In plus de asta, tu vrei sa mentionezi faptul ca, cei peste 95% din colegii de forum ce nu merg la reprezentanta sunt NON-inteligenti?

Ai cam dat cu batul in balta!

1.- Nici vorba sa stea pe raft acele jante. Au fost comandate din afara tarii. Primus nu sta cu astfel de jante pe stoc.

2.- Masina mea are 9 ani nu 120 si da, la Alex era mai scump, deci iata ca se poate sa fie mai ieftin la Primus decat in online.

3.- Daca citeai cu atentie, ma refeream la dealerii auto nu la clientii lor. Deci cu batul dai tu.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Inteleg asta. Dar eu unul nu de asta m-am dus acolo. Ci ca sa testez noul V40, care chiar mi-a placut foarte mult. Sincer, nu m-a interesat niciodata cine sau daca a castigat cineva. Daca vreau ( si chiar vreau, voi deschide si topic cu asta) la Gothenburg, strang bani si ma duc. Dar nu cu avionul, ci cu masina. Ca de-aia am Volvo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daniel, daca sunt atatea neclaritati si suparari din partea clientilor, nu ar trebui sa ajunga "sus" aceste vorbe? Pai daca pe dealer nu il intereseaza decat sa isi vanda marfa, nu crezi ca lucrurile vor stagna sau chiar se vor duce la fund in loc sa se dezvolte?

Normal ca masinile nu se fabrica in curtea Primus-ului, de aceea inainte sa o primeasca de la costructor, sau inainte sa o livreze catre client, trebuia sa o predea impecabila! Dar tipic romanesc, "las-o bre ca merge-asa"!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fii sigur ca se citeste cu atentie tot ce se scrie aici. Si ca se fac eforturi ca lucrurile sa mearga bine. Dar e greu sa multumesti pe toata lumea. Cu cat un client stie mai multe despre masini in general si despre a lui in special, cu atat va fi mai greu de multumit. I se va parea mereu ca el ar fi facut mai bine. E in firea lucrurilor sa fie asa. Eu i-as invita pe cei priceputi si nemultumiti sa-si faca un service auto si apoi sa vorbeasca de rau. Nu e simplu deloc.

Dar e intotdeauna loc de mai bine, iar criticile ajuta pana la un punct. Pana acolo in care incep sa semnifice desconsiderare si superioritate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Eu i-as invita pe cei priceputi si nemultumiti sa-si faca un service auto si apoi sa vorbeasca de rau."

Pai nu despre asta vorbim si in alte topice? Ca suntem satui de asa ceva? Poate nu ti-ai gasit inca mecanicul potrivit, tocmai de aceea inca mai apelezi la serviciile Primus-ului.

Iar ca sa te fac si mai curios, suna la reprezentanta din constanta, apoi la brasov, timisoara si Primus, pentru o revizie cu schimb de ulei si filtre pentru masina ta. Chiar te rog, sa imi spui si mie care este diferenta de pret intre reprezentante! :smile:

Si atunci, poti sa sa mai spui ca este un brand care se respecta la noi in tara? :smile:

Ca sa ai un pont de plecare, diferenta de pret intre ele este mare ;)

Edited by agr350r
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu nu fac "revizii cu schimb de ulei si filtre" la masina mea.

Eu fac revizii, asa cum scrie la carte, dupa numarul de kilometri.

In cartea tehnica a masinii sunt prevazute toate operatiile ce se fac la un anumit numar de kilometri. Daca m-as rezuma doar la filtre si ulei, ar fi simplu, dar neprofesional si mai ales, nesigur.

Oriunde in tara m-as deplasa ma costa mai scump decat la Bucuresti, datorita drumului parcurs si cheltuielilor care presupun o deplasare.

Ca unii au preturi mai mari si altii mai mici, e normal, ca e economie de piata. Altfel ar fi chiar intelegere de monopol.

Iar "mecanicul meu potrivit" e la Primus. Acum cred ca schimba o bucsa....

Edited by mariusdaniel

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Eu nu fac "revizii cu schimb de ulei si filtre" la masina mea."

In afara de filtre si ulei la o revizie GENERALA, probabil mai stergi si praful din ea!

Mda, ma asteptam sa nu intelegi mesajul meu!

In fine, ce pot spune, fiecare gandeste in felul sau!

Apropo, nu se schimba o busca ci ambele! Asa cum scrie ca la carte ;)

Edited by agr350r

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Mecanicul meu potrivit", a intrat acum in pauza de masa. Bineinteles ca dupa ce se odihneste un pic, va schimba si a doua bucsa. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este evident ca se vrea o schimbare in bine. Eu am observat-o la ultima vizita. Este ceea ce conteaza, cred eu. Mai ales ca vine dupa o perioada inca grea si pentru clienti si pentru firme.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca imi voi schimba vreodata masina tot cu un volvo, nou, ma voi gandii de 2 ori inainte si il voi comanda din afara tarii! Unu, il scoti mult mai ieftin, doi, ti-l aduc in fata portii, pe cand Primus, la livrarea autoturismului, te duci sa il ridici de la ei din incinta reprezentantei si iti baga "la misto" 2 litrii de benzina sa iti ajunga pana la prima benzinarie sau o livreaza cu initialele de "volvo" sau "s80" (cazul meu) lipite stramb. Mai este si supra-numita "limuzina"!

Totul pleaca de la conducere.....

DA mi voie sa te contrazic putin:

-chiar daca noua masina va fi cumparata din afara tarii,pretul poate fi mult mai mare decat la Primus

sau daca pretul va fi mai mic ,dotarile vor fi minime

-in schimbul unei sume de bani,masina se livreaza la domiciliu,asta numai daca platesti!Altfel mergi personal si o ridici (vezi masina cumparata de @Roger din Germania).

-nu Primus pune acea benzina,ci fabrica.Asa vine de acolo.

-toate operatiunile de montare " piese" se fac direct in fabrica.Primus nu are nici o treaba cu asta!Ei doar o spala,iti ofera covorase in interior,trusa medicala si un plin de benzina/motorina..dupa caz.

-sincer sa fiu,totul pleaca de la persoana care executa lucrareaa!Vanzatorul este responsabil de vanzarea masinii,deci el ar trebui sa vada ce lipseste..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu am mai auzit sa se aduca masina in fata portii. La ce ar folosi asta ? Mie nu mi-ar place asa ceva. Cat despre sigla stramba, parca masinile nu se fabricau in curtea din Otopeni. Ce vina are dealer-ul ?

Nu conteaza cine fabrica masina si cine o vinde. Poate sa fie fabricata pe bordura, daca o vinde un dealer el raspunde de masina ta. Nici Altex nu fabrica televizoare, dar el iti da garantia, iar daca are un defect din fabrica tot Altex raspunde. La fel este si cu masina. Cine o vinde, raspunde de felul in care se prezinta masina, atat tehnic cat si optic

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Offtopic..

@paunionut

Sa glumesc ca si tine ,daca ar fi fabricata pe bordura nu ar mai dori dealerul sa faca contractul mai departe cu fabricantul :smile:

Dupa vagile mele cunostinte stiu ca ,sa devii reprezentant de vinzari marca X trebuie sa prezinti garantii ca poti face in primul rind obligatoriu service apoi cifra de afaceri ,etc.De principiu orice dealer X este acreditat de reprez-mama din tara .De aici preturi mari pt. acoperire costuri etc etc .

Daca masina aflata in garantie comporta niste defecte majore automat exista rezolvari chiar la prima mina in tara de origine,deci costuri etc.

Nu exista service care iti ia manopera proportional dupa costul de piata al masinii Sh.Exista normative care se respecta ca atare indiferent de anul de fabricatie al masinii .

Cine ne pune sa cumparam Volvo daca consideram ca au preturi asa mari si indecente? :smile: Mergeti la MB sa plingeti un pic

Edited by V50Saphir

Share this post


Link to post
Share on other sites

(...) iti ofera covorase in interior (...)

La mine mai frumos a fost, le-au luat

Share this post


Link to post
Share on other sites

Profitul il faci din rulaj nu din adaos mare , dar pentru asta trebuie sa nu fii roman .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Profitul il faci din rulaj nu din adaos mare , dar pentru asta trebuie sa nu fii roman .

Bravo Vadim! Exact astea sunt cuvintele potrivite!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu conteaza cine fabrica masina si cine o vinde. Poate sa fie fabricata pe bordura, daca o vinde un dealer el raspunde de masina ta. Nici Altex nu fabrica televizoare, dar el iti da garantia, iar daca are un defect din fabrica tot Altex raspunde. La fel este si cu masina. Cine o vinde, raspunde de felul in care se prezinta masina, atat tehnic cat si optic

Gresit colega, garantia ti-o da producatorul si nu vanzatorul. Vanzatorul are contracte cu anumite societati comerciale agrementate de producator si la acele SC-uri te trimit. Personalul acelor SC-uri sunt scolarizati pentru fiecare gama de produse ori brand-uri in parte. Daca te uiti intr-un certificat de garantie ai sa vezi ca cel ce repara Led-ul stricat nu este ALTEX ci o alta societate comerciala.

Referitor la masini, Primus este raspunzator de estetica masinii dar daca ai semnat actele/iesit cu ea din curtea societatii si ti-a picat ceva Primus nu iti schimba masina ci ti-o repara pe garantie. Stiu un caz al unui amic ce si-a cumparat un VW Tuareg si la gramada de bani dati a avut probleme imediat dupa cumparare. Mai exact dupa ce a ridicat masina din curtea SCORPION FOCSANI si a plecat spre Galati, dupa 60 km s-a stricat stricatul. Si uite asa a ajuns omul inapoi cu masina pe platforma. Binenteles a vrut alta masina si binenteles ca la cei peste 50 mii euro cash platiti atunci raspunsul a fost NU SE POATE. Dupa lungi discutii i-au oferit bonus acel capac de roata rezerva platic plus cateva optionale montate la frumoasa suma de 1800 euro. SI cam asta a fost.

Un alt caz nefericit la care am asistat a fost la VW Galati cand a venit un tip cu un Q7 din 2011 stricat. I-au desfacut masina si au gasit piesa defecta cu o data de fabricatie de prin 2007 montata pe masina. SI nu i-au oferit schimbul de piesa sub pretextul ca acesta si-a schimbat in alta parte piesa respectiva si aceasta iar a picat. Omul a jurat, plans, tipat si degeaba. Degeaba garantia. Cand i-a fost livrata masina normal ca nu a demontat bucatica cu bucatica sa vada ca totul este nou, timbrat , etichetat. SI uite asa i-au sechestrat masina pana la plata facturii. In ROMANICA totul este posibil. Inclusiv service-uri in care duci masina la revizie si pleci cu ea fara anumite piese. In cel mai bun caz iti schimba piesele cu altele uzate fara sa ai habar. De asta se impun camerele in service si televizoarele in sala asteptare. Dar romanu smecher tot smecher moare. Cati mecanici ori electricieni ce lucreaza intr-un service nu au si propriul lor garaj de reparatii? EU nu cred ca exista unu sa nu aiba asa ceva. VB aia, mai scot un ban cinstit in plus. Succese :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gresit colega, garantia ti-o da producatorul si nu vanzatorul.

Garantia o da vanzatorul si nu producatorul. Cum majoritatea producatorilor sunt in China, keu nu o sa ma duc acolo sa-mi repar "obiectul". Daca se strica masina in garantie, o duc la Primus (nu la fabrica din Suedia, Belgia sau mai stiu eu unde este fabricata), daca se strica televizorul il duc de unde l-am cumparat si mai departe se ocupa ei sa-l repare, sau sa-l duca la firma care repara. :evil5:

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Garantia o da vanzatorul si nu producatorul. Cum majoritatea producatorilor sunt in China, keu nu o sa ma duc acolo sa-mi repar "obiectul". Daca se strica masina in garantie, o duc la Primus (nu la fabrica din Suedia, Belgia sau mai stiu eu unde este fabricata), daca se strica televizorul il duc de unde l-am cumparat si mai departe se ocupa ei sa-l repare, sau sa-l duca la firma care repara. :evil5:

Man, nu intelegi. Nu duci masina la fabrica in Suedia pentru ca cei din Suedia au reprezentanta Volvo in Romania.Reprezentanta Volvo este generic denumita pentru ca in spatele acestei ''reprezentante Volvo'' este un SRL, SA..Pe stampila nu scrie ''Volvo Personvagnar AB'' ci Primus . Este o societate agrementata conform politicilor Volvo pentru a comercializa si repara autorurismele marca Volvo. La masini e diferit de electronica. Unde ai vazut tu service ALTEX, DOMO, etc? Deschide un certificat de garantie al oricarui produs si vei vedea ca se lucreaza cu alte societati agrementate de producator. Producatorul scolarizeaza personalul. Eu nu cred ca Primus scolarizeaza personalul la Dacia. O face in Suedia la volvo ori in orice alta tara in care se poate face scolarizare.

Daca ti se strica TV-ul da ..ai 2 variante. Ori il duci la magazin si ei il vor expedia pe cheltuiala lor catre centru service ori te duci tu direct la service . La a doua varianta ai sa vezi ca nu este ALTEX, DOMO, MEDIA GALAXY ci un SC oarecare ce are personalul pregatit si scolarizat de LG, Philips, Sony etc etc

Edited by nionut76

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt de acord cu tine, insa eu incercam sa subliniez faptul ca de garantie se ocupa vanzatorul si nu producatorul in cazul oricarui produs, fie el un TV sau o masina. Eu am dus un laptop la Flanco, sa-l repare pe garantie si ma trimitea nu stiu unde, prin Afumati la service. Si cum nu mi-a dat bani de taxi dus/intors (de 2 ori ca trebuia sa-l si ridic) i l-am pus in brate si l-am lasat sa se ocupe. Si l-am luat in 7 zile reparat tot de la Flanco :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt de acord cu tine, insa eu incercam sa subliniez faptul ca de garantie se ocupa vanzatorul si nu producatorul in cazul oricarui produs, fie el un TV sau o masina. Eu am dus un laptop la Flanco, sa-l repare pe garantie si ma trimitea nu stiu unde, prin Afumati la service. Si cum nu mi-a dat bani de taxi dus/intors (de 2 ori ca trebuia sa-l si ridic) i l-am pus in brate si l-am lasat sa se ocupe. Si l-am luat in 7 zile reparat tot de la Flanco :D

Exact, dar Flanco nu are service si nici personal pregatit pentru depanare. Au anumite firme care fac service-ul. In schimb Flanco ca importator si distribuitor/vanzator aduce pe cheltuiala proprie tehnicieni de la diverse brand-uri si acestia ii scolarizeaza pe cei din service-uri. La fel Flanco ca vanzator este obligat sa primeasca inapoi produsul defect si sa-l redirectioneze catre centrul service. Cam asta e ideea. :)

La service-ul auto daca te uiti pe pereti vezi ca au diplomele de absolvire diverse cursuri de calificare. Mai nou se cheama competente.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oameni buni, topicul era DREPT LA REPLICA, iar noi ne tot dam cu parerea aici despre toate alea...pe atitea pagini ce incarca serverul.

Va rog, s-a scris destul.

Fara nici un raspuns concret, fara o promisiune sau macar o minciuna frumoasa din parte primus-ului.

Concluzia ? O trageti singuri.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Matrixxx,primus (Andy) are interdictie la scriere 30 de zile dupa iesirea din primele mesaje.

Cand va expira sau la cererea publicului ii vom ridica restrictia si va scrie daca mai doreste.

Samsung Galaxy S on JellyBean

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stiam, dar am avut o speranta ca Andy ii va transmite lui Horia (macar prieteneste, de dragul ce a fost, etc) schimbarile profunde care vor urma la primus, de vreme ce are o asa pauza luata pentru asa cuvinte frumoase. :evil5:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now