adrian1835

schimbare placute frana pe fata

13 posts in this topic

stie cineva cum se schimba placutele pe fata? am inteles ca pistonasul e cu schepsis!

Share this post


Link to post
Share on other sites

De stiut,stie un mecanic,daca nu ai un minim de cunostinte mecanice.

Mai bine lasi pe cineva care se pricepe.Pe fata nu are nici un schepsis,din cate imi aduc aminte.Pe spate trebuie impins si rasucit ca sa intre inapoi la montarea placutelor noi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca desfaci roata si te uiti atent la etrier ai sa vezi doua suruburi care trebuiesc desfacute ,dupa asta suspenzi etrierul cu o sarma sau o sfoara ,desfaci capacul la "borcanul " cu lichidul de frana,Dupa ce ai facut toate astea iti trebuie o scula destul de simpla sa impingi pistonul inapoi .Daca nu ai de unde sa faci rost de acea scula poti folosii cu incredere o coada de ciocan si nu trebuie decat sa impingi cu incredere pistonul inspre inapoi .Daca esti atenti si deschizi un pic ochii ai sa constati ca este chiar simplu.Bafta la desfacut si pus inapoi.Daca-ti raman piese inseamna ca ceva nu este bine :hello2:

Share this post


Link to post
Share on other sites

este o presa speciala pentru etriere....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dai roata jos, desfaci capacul de la borcanul cu lichid de frână, cu o șurubelnița lata ușor bagi intre disc si plăcuță și faci stânga dreapta ca îndepărtezi cât să intre șurubelnița, apoi odată ce ai loc faci parohie și impingi pistonasul până la maxim, desfaci cele două șuruburi a suportului de etrier, scoți placutele, bagi cele noi si montezi înapoi exact cum ai desfăcut.

E ora patru, nu văd ce scriu, revin mâine cu un video.

Share this post


Link to post
Share on other sites

este o presa speciala pentru etriere....

Chiar mai multe. Una dintre ele se numeşte cheie franceză şi se foloseşte introducând-o închisă în etrier, unde, ulterior, se deschide. ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Numai pe spate iti trebuie presa speciala, pe fata merge si coada de ciocan cum au zis colegii mai sus :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am facut un test sa vad daca m-as descurca la schimbarea placutelor. Nu e chineza dar e problema la deschiderea etrierelor mai ales daca sunt si vechi cum sunt ale mele de altfel.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Simplu, nu?

post-5506-0-29584200-1386490838_thumb.gi

post-5506-0-70212700-1386490847_thumb.jp

post-5506-0-79587300-1386490855_thumb.jp

post-5506-0-59695100-1386490878_thumb.jp

post-5506-0-39436200-1386490888_thumb.jp

Share this post


Link to post
Share on other sites

In cazul schimbarii placutelor de frana pe spate la V50 nu este necesara nici o presa speciala se procedeaza astfel:

- cu o cheie de 13 se desfac cele doua suruburi ce tin etrierul (in spatele discului de frana)

- cu o surbelnita se scoate arcul din fata etrierului cel care tine "calaretul"

- cu o sarma se leaga etrierul de telescop (partea de sus a acestuia) asta in cazul in care nu aveti un ajutor

- pentru presarea pistonului etrierului se procedeaza astfel: cu un "spit" (patent cu varfuri ascutite) sau cu o cheie gen cea de la flex se roteste pistonul etrierului spre dreapta presare in acelasi timp pana ce acesta (pistonul) ajunge la capat. Rotirea la inceput v-a fi mai greoaie dar dupa 4-5 rotiri v-a merge mai usor. Sunt necesare cca 20 rotiri. Pistonul are pe capul acestuia doua "gauri" (intranduri) locul unde se introduce cheia speciala sau spitul (sistem la fel cu strangerea sau desfacerea piulitei de la flex pentru desfacerea discului). Aveti grija atunci cand efectuati aceasta operatie sa nu va scape spitul in garnitura de cauciuc ce protejeaza pistonul (in acest caz v-a trebui s-o schimbati pentru a preveni corodarea pistonului.

- frana de mana (serviciu sa fie libera) cand se preseaza pistonul

- dupa montarea noilor placute de frana este necesara tragerea-relansarea franei de serviciu de mai multe ori ( cca 20 ori) pentru ca aceasta sa se regleze

- de asemenea cand se face operatia de schimbare a placutelor de frana desfaceti busonul de la bidonasul lichidului de frana (ce se afla sub capota) pentru ca in momentul presari pistonului sa nu se exercite presiune

Sfat. Nu incercati sa fortati pistonul cu nici o presa pentru ca nu va merge impins inautrul etrierului mai mult riscati sa deterioarati furtunele de langa etrier sau mai rau sa spargeti linia de alimentare a etrierului (in ideea ca veti reusi sa faceti o presa asa puternica) daca nu chiar ruperea bratelor etrierului.

Deci concluzie intai demontati etrierul nu incercati sa presati cu o surubelnita (ranga sau alte dipozitive) intre placuta de frana si disc ca nu veti reusi sub nici o forma. Privitor la ce se spune ca se poate presa cu o coada de ciocan sau alte instrumente asemenea (cheie franceza) luati-va gandul. La nunele masini merge (Dacie Renault Opel - am facut-o si eu) dar la Volvo V50 nu decat poate doar la modele vechi. Acuma ramane la aprecierea fiecaruiea cum procedeaza de exemplu daca pistonasul nu este prevazut in cap cu acele 2 "gauri" unde poate fi fixat spitul sau cheia probabil ca merge prin presare cu "coada ciocanului"

Eu asa am procedat desi trebuie sa recunosc ca prima oara am improvizat o presa de am ajuns sa-i rup suruburile cat am strans iar pistonasul nu s-a miscat ioc.

Succes in schimbarea placutelor de frana pe spate.

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

@behemotu unde ai gasit pozele pentru demontare ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozele sunt "generale", nu sunt cu specificatii Volvo, ca la toate masinile sistemul este acelasi!

Share this post


Link to post
Share on other sites

@behemotu unde ai gasit pozele pentru demontare ?

Salut! Pozele sunt luate din Vida, generare de pe Volvo V50

Edited by b3h3m0tu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now