contdezactivat

Am trecut la RWD

103 posts in this topic

Nu, nu eu am vrut neaparat sa nu ma depaseasca nimeni. Pur si simplu asa a reiesit... deci, tocmai cum am spus: nu m-am uitat la consum si inrealitate chiar nu stiu cat a consumat. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vad ca atat in fata cat si pe spate, masina are cate 2 "Impact absorber" pe baza de gaz.

Banuiesc ca au fost gandite pentru incidentele survenite la viteza mica.

post-169-0-08246700-1376422521_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Super tare!Ma gandesc ca si socul simtit in interior este mai mic datorita acestor amortizoare.

S G S3 on J B

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cum am mai spus: inainte se faceau MASINI VOLVO. Acum se fac...plastice si gadgeturi. Deh, cica asa cere...piata.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Super tare!Ma gandesc ca si socul simtit in interior este mai mic datorita acestor amortizoare.

S G S3 on J B

Adica..poti da in unu...si sa nu simti:)) sa te alerge ala dupa aia :D

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

La un amic cu un 960 (care a facut deja milionul) a avut un accident in amubuteiaj cand a intrat un camion in coloana oprita....practic el a oprit camionul cu 960 :smile: intre el si camion a mai fost o masina si in fata lui altele prinse in accident. Si masinile din spatele lui si 1 din fata au fost facute varza la accident la 960 nici nu se vedea ceva in afara de niste zgarieturi, barele erau comprimate, dar dupa cateva minute si-au revenit la pozitia initiala. Politia l-a rugat sa "degajeze" locul accidentului ca el nu are treaba ..Cand i-a spus politaiului ca si el a fost la mijloc nu le-a venit sa creada :smile: Abia dupa ce au confirmat si ceilalti "participanti" a primit devizul :smile:

Edited by Cristian Scutaru
2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce ar mai fi de zis...

Referitor la costurile de deplasare, situatia sta peste asteptari.

Constientizand situatia; eu ma pregatesc de cativa ani sa fac trecerea de la diesel si toate masinile la care am fost la vizionare (in ordinea numerelor de pe tricou: 850. S70, V70, S80) erau benzinare turbo; eram impacat cu ideea unui minim de 10% benzina.

Momentan, in conditiile unui rulaj cu viteza medie orara 90+, costurile sunt la nivelul de 6,5% diesel. Adica 1 litru peste ce aveam inainte, in conditii similare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu am inteles: la un rulaj cu viteza orara 90+, iti maninca 7,5%...benzina ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Binenteles, ca nu! :smile: Ar fi fost chiar culmea.

Costul e calculat pe corespondenta consumului/costului de 12.6-12.9% GPL (in acele conditii).

Cost 1L GPL 2.8*-3.1*, comparat in linii mari cu cost 1L diesel 5.8*-6.1* (variante standard).

Edited by Adi2727

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am dat husa aia "sport" de volan jos si desi pielea de pe volan nu arata foarte rau, am pus rapid inapoi husa. :D

Volanul, in starea lui naturala, este groaznic. :smile: Tare, subtire, inconfortabil la atins si cu un design ante-masina.

Cum nu are avertizare centura sau airbag, nici nu vreau sa ma gandesc ce inseamna sa iei un cap de asa ceva. Te scalpeaza direct. :smile:

Solutia ar fi: altul.

Edited by Adi2727
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Profitand de ultimele zile de concediu ramase, am decis sa verific sursa unor erori de pe TCM (calculatorul turbina).

Cu ajutorul lui Jhon care a venit pana la BV sa ma ajute, am schimbat TCM-ul.

TCM-ul de pe masina nu era cel original, provenea de pe o masina donatoare si prezinta urme masive de interventie/reparatie.

Am pus inapoi TCM-ul si TPS-ul original al masinii si acum e error free... ceea ce inseamna full turbo. :icescream:

Nu mai simt lipsa cuplului de la diesel. Se misca bine la orice turatie.

L.E. Acum as trage ture cu ea non-stop! Parca si acum as cobori sa ii mai fluier un pic turbina. :smile:

E un sunet special la turbina... are ea blow-of si alte chestii din astea puse din fabrica . :male:

Edited by Adi2727
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

La 1 an de la achizitie si ~19k km efectuati, zic ca se poate trage o concluzie.

Reparatie obligatorie am avut la ea doar discurile de frana fata + placutele aferente si o bobina de inductie (aici am ceva indoieli asupra necesitatii). De fapt, a mai fost un senzor motor dar reparatii cu bani doar astea au fost. Total ~800 lei.

Ca o paranteza, discurile de frana erau pe masina din fabrica. Kilometrajul actual este undeva pe la 380-390k km; pe care nu il cunosc exact si nici nu il consider important.

Au mai fost upgrade-uri, cat si downgrade-uri din pacate... pe care nu tin sa le enumar, desi rolul lor este foarte important la concluzia ca ar fi mai bine sa imi vad de treaba.

Este foarte curios studiul sau mai bine zis rezultatele, la intrebarea ce il face pe un om sa ii pese de o masina, de un obiect care in viata de zi serveste unor scopuri pragmatice. La fel ca o masina de spalat, ca un jacuzzi sau ca un aragaz...

Cert este ca asteptarile mi-au fost mult intrecute. Nu ma asteptam sa existe asa mari diferente de concept, chiar comparand cu modelele imediat urmatoare.

Recomand oricui o caramida Volvo RWD (seria 200, 700, 900), indiferent de pretentii. Motivele sunt greu de exprimat pe intelesul tuturor dar le veti simti la buget cat si la prezenta de strada. Asta poate parea o vorba mare dar o sa ramaneti masca cate capete poate sa intoarca si cati oameni intra in vorba despre ea; comparat cu orice. Valorile care au dat renumele Volvo sunt recunoscute de catre niste oameni care nu v-ati putea imagina ca ar putea vreodata sa vorbeasca sau sa stie ceva despre Volvo.

Pe inchidere, revin la ideea cu motivele care te fac sa iti pese. Se pare ca dupa ce treci de un capitol, restul vor trece ca numere, fara vreo importanta/semnificatie anume. Vei simti doar ca lipseste acel ceva, greu definibil.

Edited by Adi2727

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ca o paranteza, discurile de frana erau pe masina din fabrica. Kilometrajul actual este undeva pe la 380-390k km; pe care nu il cunosc exact si nici nu il consider

Tu vrei sa zici ca discurile frana fata pe care le-ai schimbat nu au fost schimbate niciodata?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Parerea mea si a celor care le-au vazut.

Lipseau 4mm din ele in locurile fara gauri, ca strat de uzura mai era ioc pe ele. S-a aprins si becul de nivel lichid de la ce lipsa era...

De franat, frana dar ce m-a facut sa le verific era ca bateau.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu are cum sa tina discurile 400k de km

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am mai avut o "discutie neproductiva" pe alt topic, ca sa mai incerc sa dau explicatii. :smile:

Daca tin cumva-cumva 270-280k la o masina din epoca comerciala, de ce nu ar tine 100k in plus la un oldies?

Mai atasez odata pozele si rog a fi luate in considerare pe procedul ce insemna un disc de frana si cum e fabricat. Asta ca sa se inteleaga mai bine uzura.

Expunere logica: Am exemple clare despre ce inseamna disc original la 220k km si pot spune ca in nici un caz nu arata ca ce am eu in poze. De aici, hai sa presupunem ca a fost schimbat la un momentdat. Daca dupa peste 200k km un disc nu arata asa, cati km are discul din imagine?

post-169-0-79519900-1411665071_thumb.jpgpost-169-0-63922100-1411665080_thumb.jpgpost-169-0-99301300-1411665089_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Astea le aveai tu pe masina si mergeai pe drumuri...publice cu turbina aia in plin boost ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Astea le aveai tu pe masina si mergeai pe drumuri...publice cu turbina aia in plin boost ?

Ce conteaza franele, sa fuga masina, ca de oprit.... Dumnezeu cu mila :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Posibil masina sa nu aiba km reali ? ... am un v70 cu 630 k km si arata chiar bine ... merge bine ... de aia intreb ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

A, da era sa uit. m-a luat valul cu acest topic de experienta automobilistica (si nicidecum dedicat unui model sau unei marci; ca numai prin numai prisma titlului, care presupune sa vii de la ceva, ca sa treci la altceva...)

...Parcarea unei limuzine de 5 metri printre blocurle din Bucuresti m-au facut sa imi amintesc pe indelete cei 2 ani de scoala facuti pentru un carnet de pro's. Deh, alte vremuri, alte oranduiri... Dar cand faci asta prin niste geamuri ionizate, prin care nu vezi mare lucru in spate, devine aparte mai interesant. :smile:

Cel putin pe sectoarele 1 si 2 cred ca cunosc dimensiunea bordurilor pe fiecare strada in parte, ca asta imi reperul/calculul dupa care decid proceed or not. A fost challenging la inceput si inca mai e, dar acolo unde altii injura, eu vad asta ca o simpla proba de indemanare. Inca mai reusesc sa transpir la cate manevreve fac, ca sa o parchez.

Parcare laterala cu spatele chiar nu mai tin minte de cand nu mai facusem pana sa ajung la Bucuresti, un oras pe care in ciuda detractorilor, eu constat ca il iubesc. :glasses9:

Astea le aveai tu pe masina si mergeai pe drumuri...publice cu turbina aia in plin boost ?

Merde... Da. Chiar frana ~ok, doar ca bateau.

Ce conteaza franele, sa fuga masina, ca de oprit.... Dumnezeu cu mila :D

Shit. Yeah! :headbang:

Posibil masina sa nu aiba km reali ? ... am un v70 cu 630 k km si arata chiar bine ... merge bine ... de aia intreb ?

Scheisse.

Chiar nu are km reali, adica care sunt scrisi pe ceas si chiar putin imi pasa. La numerice nu e important km.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai fara sa stii servisarea masinii si km nu poti estima daca discurile sunt originale sau nu

Si eu am schimbat discurile ca erau de aproape 3 mm grosime pe.... cele noi erau aproape dublu la greutate ... dar nu cred ca erau originale

Ps sper ca nu vam suparat

Share this post


Link to post
Share on other sites

Habarnuam ... conteAza ? Acuma are discuri noi

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu am spus nicaieri ca habar nu am cati km are, am spus doar ca nu stiu cati km are exact sau mai bine spus, nu m-am deranjat sa ii numar exact..

O idee destul de aproapiata despre istoricul ei sa stiii ca am, inca din vremea in care doar o vanam. :male:

Multumesc oricum. Nu m-ai suparat.

...Cine stie, cunoaste. :smile:

post-169-0-76280700-1411684200_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

De curiozitate care este tara de provenienta ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.