contdezactivat

Am trecut la RWD

103 posts in this topic

@Adi27272727.... "Conduci masina care nu trebuie. ;)"

Ce spui tu mai draghe? mie imi plac cei 200 cp, 300 Nm, automata si dizainu Dulciei,

plus ca e afurisita si rea, la 1350 kg fata de 1600 ai tai (plus una suta si ...de la sofer :smile: ),

iti dau avans, he he he ... am sa ma uit la un 780 sa vad ce hram poarta, da nu cred

ca e mai aratoasa ca T4-ul meu de 2 L ... pai ce crezi ca te pui cu frumoasa mea rapida foc?

ia suta in 7,3 s , de la 35-40 km/h face 100 in 3 s!... asa caaa, iti urez un uichend fain ! :thumbsup2:

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu credeam ca esti asa in cunosinta de cauza. M-ai surprins placut. Bravo! :smile:

La multi km impreuna! :hello:

Edited by Adi2727
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

S40-ul este o masina foarte dinamica daca este echipata cu motorul care trebuie, oricum si 960-ul tau pare interesant, chiar ma mir de motorizarea asta, eu stiam numai de 2.5 si 3.0 . Evident ca 2.0 este numai pt IT iar din aceasta cauza modelul tau este unul foarte rar .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Adi, felicitari inca o data pentru masina !!!

Insa cind vad cit de complicat pare totul sub capota ta si cit de aerisit si compact este totul sub capota mea, ma ia cu frisoane - sper sa inveti repede fiecare "amanunt" de sub capota.

:iroc:

Share this post


Link to post
Share on other sites

S40-ul este o masina foarte dinamica daca este echipata cu motorul care trebuie, oricum si 960-ul tau pare interesant, chiar ma mir de motorizarea asta, eu stiam numai de 2.5 si 3.0 . Evident ca 2.0 este numai pt IT iar din aceasta cauza modelul tau este unul foarte rar .

Doar prima de generatie de 960 are motorizarea asta si in afara de 2.0 sunt si cele de 2.3 16V + diesel. Facelift-ul e strict cu cele 2 motoarele in 6 cilindri: 2.5 si 3.0.

Adi, felicitari inca o data pentru masina !!!

Insa cind vad cit de complicat pare totul sub capota ta si cit de aerisit si compact este totul sub capota mea, ma ia cu frisoane - sper sa inveti repede fiecare "amanunt" de sub capota.

:iroc:

E descurajant tabloul de sub capota la inceput. Prin boschetul ala de cabluri si motorase, am cautat de 2 ori mufa de la compresorul de clima, fara sa dau de ea.

Dimineata m-am vazut cu Jhon si el a reperat din prima ca nu e conectata. Acum am si clima. :smile:

Edited by Adi2727

Share this post


Link to post
Share on other sites

Felicitari !!! Sa inteleg ca deja se simte aerul nordic prin masina ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

De ce e invelit furtunul dintre diuza de relanti de la gaz si diuza venturi?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Adi, nu vrei sa renunti la husa aia de volan ? :D :D :D

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Exact cum le sta bine: fata jos, "fundul" sus! :D

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Felicitari !!! Sa inteleg ca deja se simte aerul nordic prin masina ?

Daaa... Se simte bine de tot. :smile:

De ce e invelit furtunul dintre diuza de relanti de la gaz si diuza venturi?

Nu stiu... masina e exact in starea in care mi-a fost data in primire. Nici nu am pucat sa o murdaresc.

E de rau daca e asa?

Adi, nu vrei sa renunti la husa aia de volan ? :D :D :D

Ba da. :smile:

Husa de volan, pedalele, casul si indicatorul ala de incarcare din bord trebuie sa dispara.

Am inceput sa le caut. Pedale am gasit la Trucks cu 6,5lei bucata, frana si ambreiajul. Un HU SC-*** 2DIN as vrea neaprat sa gasesc... macar radio sa aibe.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca e numai de "decoratie" nu e nici o problema. Daca nu e etans furtunul si rolul e sa astupe "gaura" l-as schimba. Sigur vrei un HU? Nu se va potrivi optic (e un gri) cu restul bordului, eu as lua un 805 sau 801 si as conecta o interfata Yatour (cu sau fara bluetooth).

Share this post


Link to post
Share on other sites

...

Apropos, caut un SC.

Daca e numai de "decoratie" nu e nici o problema. Daca nu e etans furtunul si rolul e sa astupe "gaura" l-as schimba. Sigur vrei un HU? Nu se va potrivi optic (e un gri) cu restul bordului, eu as lua un 805 sau 801 si as conecta o interfata Yatour (cu sau fara bluetooth).

Am inteles. Multumesc de sfat.

Da, SC vreau, sa se potriveasca cu bordul. La 440 am desfintat dvd-ul ca ma enerva cat de prost putea sa dea in bord... Nu avea nici o legatura cu nimic. Am pus capacul original de acoperire. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uite aici unul,dar nu stie daca merge..

sau

Asta

Ti as recomanda un Sc pentru ca are un pret mic in comparatie cu HU.

Share this post


Link to post
Share on other sites

SC am zis si eu... :)

Multumesc de link-uri dar un SC de la care singura pretentie pe care o am este sa arate in bord "ca de acolo", (si sa prinda RockFM) cred ca gasesc si pe aici. Oricum, maruntisurile astea nu sunt de actualitate.

Momentan, prioritar e sa-i reglez clapeta de acceleratie. Poate se ofera vreun voluntar cu mai multa experienta... :D

Exact cum le sta bine: fata jos, "fundul" sus! :D

Dupa ce la 440 am schimbat 3 randuri de arcuri si amortizoare spate iar rezultatul a fost ca, cum se punea cineva in spate era "ready for take-off"... Ma simt chiar bine cu noua situatie. :)

Volvo nu te uita. Te rasplateste! :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Interesant: ma uitam prin manual si acolo zice ca are nevoie de numai 9.9 metri sa intoarca.

Surprinzator dar explicabil...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Interesant: ma uitam prin manual si acolo zice ca are nevoie de numai 9.9 metri sa intoarca.

Surprinzator dar explicabil...

Dar daca pleci cu rotile virate maxim stanga sau dreapta cu demaraj, nu se reduc cei 9,9 metri? ;D ;D ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Interesant: ma uitam prin manual si acolo zice ca are nevoie de numai 9.9 metri sa intoarca.

Surprinzator dar explicabil...

Yep RWD urile le intorci pe o capsa de la o sticla cu bere :D FWD-urile se aseamana cu o nava de croaziera

Edited by Cristian Scutaru
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fara din astea.

Nu pentru asa ceva am cumparat-o desi diferentialul DANA (LSD) a fost optional pentru turbate (al meu e doar autoblocant).

Un mic condiment va trebui sa adaug retetei, nu stiu inca ce (poate incep si eu cu bmw-uri :D ), ca altfel... scaune comode, comode dar plusul ala e killer; iti pune capac: cu plecare din Bucuresti, garantat nu ajungi pana in Ploiesti fara sa te ia somnu. Pana acum nu am avut pasageri care macar sa nu motaie un pic. Nu am reclamatii. :smile:)

In alta ordine de idei, nu a ruginit pana acum pentru ca e facut din tabla galvanizata.

La olandez am 2 clienti, fara sa fi dat nici un anunt. Stiu ca multi credeti ca exagerez cu laudele la adresa lui, regret ca nu am avut sansa sa va dau pe mai multi cu el dar raman la ideea ca e o masina, nu numai Volvo, deosebita. Stabiltate neasistata cum avea ala, mai rar. Poate doar la masini situate cu minim 2-3 clase mai sus.

Poate reusesc sa il pasez la nevasta. ;)

Edited by Adi2727

Share this post


Link to post
Share on other sites

De sambata pana astazi am facut ~800km cu el si tot nu imi dau seama ce se intampla de nu ma apropii de timpurile scoase cu olandez, desi ma jur ca nu ma uit la consum.

I-am folosit frecvent toate turele si am tras niste depasiri cum de pe vremea cand conduceam 1.7T nu am mai dat. O fi de la traficul asta infernal, desi... :dontknow:

Mai studiem...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Adi, nu te cred! Sau poate ai problema la talpa dreapta (trebuie adaptata o greutate ;D ;D ;D)!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Andule... momentan nu ma cred nici eu, ca ma asteptam la cu totul altceva. Desi aveam ceva experienta si stiam ca constanta si stabilitatea scot timpii buni, nu reverente in trafic cum primesc la asta.

O sa mai bag 1000km saptamana asta sa vedem daca se schimba ceva.

P.S.

Cred ca totusi de vina e cererebelul meu diesel-ist care uita ca am facut vreo 40 de minute in plus, sambata, de la Sinaia pana la Busteni si inca pe atatea astazi in Sebes, plus mersul in coloana de acolo pana pe la Miercurea Sibiului, plus alimentarea suplimentara din Sibiu... :D

Va rog sa ma scuzati. Inca re-invat condusul. :smile:

Edited by Adi2727

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dar 960 e ditai masina...cat cantareste gol? Nici animala cu motorul de 3l nu e cine stie ce racheta (ok e si cu o cutie automata)...e masina de croaziera..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aseara eram prospat venit de la drum si cand am vazut timpul, am uitat restul detaliilor, importante zic eu.

Am facut mult pentru ca a fost foarte aglomerat dar masina merge bine. Cum am stat eu sa ma gandesc, cum s-a circulat, mi-am amintit cate masini m-au depasit: niciuna. :slap:

Greutatea inca nu stiu exact care e, ori 1570kg, ori 1640kg... In talon e trecuta o greutate mai mare dar cred ca e greutatea de la varianta 3.0, nu au mai schimbat astia la RAR.

Edited by Adi2727

Share this post


Link to post
Share on other sites

Greutatea din talon include un sofer de 75kg. Ex masina mea are 970kg complet echipata, cu toate lichidele etc, iar in talon apare ca avand 1045kg.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

"a fost foarte aglomerat.....mi-am amintit cate masini m-au depasit: niciuna."

Adi, cam funny declaratiile - tu stii cel mai bine ce trafic ai avut de intimpinat. Dar cind e foarte aglomerat si nu vrei sa te depaseasca nici o masina, te mai uiti la...consum ? :evil6:

Bucura-te de masinuta si mai lasa-l naibii de consum.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.