tatiantudor

Ajutor 740

13 posts in this topic

Salut,am un volvo 740 GL 2.3l din 84 si am o problema la treapta a cinciea electrica, daca ma poate ajuta cineva sau recomanda un service va raman recunoscator,multumesc. Tatian 0728588588

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut

Despre ce e vorba mai exact? ce nu face?

In mare ai: buton comanda, releu, siguranta si solenoid...

Un electrian trebuie sa gasesti.

Spor

Share this post


Link to post
Share on other sites

Le am pe toate,impreuna nu fac nimic,e clar ca trebuie un electrician :help:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut

Cutie manuala sau automata?Difera constructia releului si conditionarea de treapta cuplata.

0745162424 poti suna oricand.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vinde cineva o masina ca a ta, cu automata cu OD functional, ia-o cu totul e pacat sa ajunga la dezmembrari :help:

Edited by Alex44

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut !

Trebuie verificat intrerupatorul de pe cutie,cel care confirma treapta IV.Tot el este cel care deconecteaza treapta V cind aduci maneta schimbatorului la punctul mort.

Cauta in sectiunea 740/760 pe forum si poti descarca manualul de reparatii scheme electrice,prin bunavointa colegului Midnight Caller

Edited by Cali5905

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut. Inainte sa va puneti sa demontati, verificati firicelul care merge pe overdrive. Se prinde cu papucel pe un suport si de multe ori iese. Daca ajungeti la concluzie ca aveti nevoie de amplificator, am de vanzare, functional. La mine este legat de o cutie manuala M46.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vin cu o completare, daca beculetul in bord se aprinde (cel pentru treapta 5), dar masina ramane intr-a patra, atunci sigur firul de care am vorbit este iesit/rupt.

Share this post


Link to post
Share on other sites

REZOLVAT, REFACUT INSTALATIA ELECTRICA, SCHIMBAT SONDA DE PE CUTIE, FUNCTIONEAZA PERFECT, VA MULTUMESC TUTUROR CELOR CARE ATI SCRIS AICI, CALI5905 A AVUT DREPTATE.

SONDA MEA CU UN PIN, SONDA NOUA CU DOI PINI, IN CONCLUZIE "MUNCA DRACU' "

Share this post


Link to post
Share on other sites

...

Cauta in sectiunea 740/760 pe forum si poti descarca manualul de reparatii scheme electrice,prin bunavointa colegului Midnight Caller

Daca la asta de te referi, sa sti ca link-ul nu mai merge de cand s-a upgradat forumul. Cativa ani buni de atunci... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut Adi2727

Chiar merge.Cel mai vechi an pentru care are documentatie 1985,format pdf.Nu grozav de bogata dar suficient sa poti intelege

despre ce este vorba.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now