Tavi Td

Tavi Td - VOLVO S80 DRIVe 2010

239 posts in this topic

Adică tot eu sunt ăla al dracu'?!

Uite, iau pauză!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc si eu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu stiu ce ai inteles tu, dar eu ma refeream la coloanele care se misca incet, gen camion urmat de 2-3 masini care nu se baga in depasire de frica sau din lipsa de experienta, chiar daca conditiile de trafic permit... tu ce faci de obicei, astepti pana depasesc toti pe rand de la primul la ultimul si cand iti vine randul depasesti si tu, ca sa nu faci marca de ras? Si daca aia din spatele camionului nu au intentia sa depaseasca si decid sa mearga impreuna cu (virgula) camionul inca o ora pentru ca le convine viteza lui? Eu la asta ma refeream, nu la ilegalitati, nu la depasiri pe linie continua, nu la depasiri de coloane oprite si bagat in fata ca nesimtitul... iar daca ce fac eu face de ras marca ghinion, imi asum eu "rusinea", ca masina nu are nici o vina...

Nu am de gand sa ma simt ofensat de reactia ta, pentru ca asta e riscul in lumea virtuala, daca m-ai cunoaste personal nu ti-ai mai permite asemenea aprecieri... in plus, ca sa nu mai ai "dubii" legat de persoana cu care stai de vorba, iti mai spun doar ca am permis din '93, peste 1 milion de km "la bord" facuti in toata Europa si nu numai prin prisma job-ului, FARA EVENIMENTE (exceptie 2-3 amenzi de viteza in Romania gen 73km/h in loc de 60) ceea ce iti doresc si tie. Drum bun!

Nu vreau sa reaprind discutia, doar sunt curios unde in Romania exista restrictie de viteza la 60km/h, este simpla curiozitate. Altfel, bine ai venit in club !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am intalnit multe portiuni, in special inainte de intrare in localitati, cu restrictie de 60, o sa fac poze daca imi aduc aminte.

Uite un alt exemplu gasit in graba pe net: http://www.ziare.com/pitesti/autostrada/restrictii-de-viteza-de-60-km-h-in-dreptul-podului-peste-arges-de-pe-autostrada-a1-233172, dar asta e temporara...

Si o lege:

OUG195

Art. 49. – (1) Limita maximă de viteză în localităţi este de 50 km/h.

(2) Pe anumite sectoare de drum din interiorul localităţilor, administratorul drumului poate stabili, pentru autovehiculele din categoria A şi B, şi limite de viteză superioare, dar nu mai mult de 80 km/h. Limitele de viteză mai mari de 50 km/h se stabilesc numai cu avizul poliţiei rutiere.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si la mine in Arad imi amintesc de o localitate unde era 60, sau 70 dar imi scapa numele.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am si eu uneori aceasta obsesie sa scot consum cat mai mic, dar daca tot ai dat o suma de banii relativ mare pe o masina premium, e un pacat sa te uiti la consum.parca te bucuri mai tare de masina daca nu esti cu un ochi pe consum instant...

Concluzie trasa pe propria piele!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am promis? Am promis... in poze vedeti doua exemple de localitati cu limitare la 60km/h. M-am oprit special ca sa fac poze, noroc ca mi-am adus aminte cand am vazut indicatorul. Localitatile respective se afla pe E70, intre Lugoj si Caransebes, si nu sunt singurele, mai sunt altele si cu limitare de 70km/h.

post-6636-0-68627000-1393745000_thumb.jp

post-6636-0-70422300-1393745005_thumb.jp

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Limite de 60km/h exista pe mai multe artere din Bucuresti, sos Chitilei, calea Grivitei, Kisselef iar de 70km/h pe Sos Bucuresti Ploiesti .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

...moment artistic, ieri...

post-6636-0-67648600-1394433716_thumb.jp

7 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Foarte frumoasa fotografia, merge de un wallpaper . :D

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sigur... este deja!

Share this post


Link to post
Share on other sites

S80 DRIVe are motor de 1.6D?

iPad using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, al meu e din 2010 model 2011 si e 1,6 TD si 109 CP, cutie cu 5 viteze. Ulterior, din 2012 daca nu ma insel, s-a modificat la 114 CP si s-a pus cutie cu 6 trepte.

Edited by Tavi Td

Share this post


Link to post
Share on other sites

Merci, nu stiam ca S80 are si motor de 1.6

iPad using Tapatalk

Edited by VictorGheorghe

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stie cineva sa-mi spuna diferenta (de culoare mai ales, daca este) dintre jantele de pe masina si cele din poza cealalta? Cele de pe masina sunt Oden 7x16" Silver Stone, asa apare pe site, dar celelalte nu stiu ce sunt... decat ca sunt tot pe 16"...

Multumesc

post-6636-0-45858500-1401891659_thumb.jp

post-6636-0-17810100-1401891660_thumb.jp

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Tavi, janta se numeste Naos si este acelasi argintiu cu Oden-ul . Cel putin eu asa am vazut .

volvo__v70_2_4_d_kinetic_automatic_2008_2_lgw.jpg

VS

volvo-v70-6179916_b_86235056.jpg

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa pare... merci frumos, cred ca o sa le iau in curand, sa am doua randuri de jante vara/iarna.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Avem becuri de pozitie cu 5 LED-uri OSRAM. Si prelata pentru cand luam pauze mai lungi...

post-6636-0-52542100-1403798048_thumb.jp

post-6636-0-12196300-1403798049_thumb.jp

post-6636-0-89010600-1403798049_thumb.jp

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mi-am luat si eu prelata, tot in genul asta, dar cand am montat-o pe masina, deja mi-a trecut degetul prin ea :)).

PS: a mea a costat fabuloasa suma de 60 de lei, probabil ca a ta este ceva mai buna calitativ

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe dracu' calitate... e 134 lei, de la Practiker, are elastic fata-spate. Eu mai am una, dar veche si coapta deja, care are si protectie la interior, asta e doar plastic ordinar. Trebuie doar sa-mi protejeze masina de praf, si asta in parcarea subterana, deci nu afara...

Share this post


Link to post
Share on other sites

O intrebare legata de jante pentru cunoscatori: cine stie sa-mi spuna diametrul gaurii centrale a jantei Oden sau Naos 7x16? Eu stiu doar ca este 5x108 R16 ET 50...

Multumesc anticipat!

Cred ca am gasit... e 72.5 mm

Edited by Tavi Td

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Tavi, nu ai gasit corect, S80-ul nou are 63.4mm la fel ca fratiorii lui V70/XC70/XC60/S60&V60 si evident Mondeo IV .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Thank you! Eu aici am gasit 72.5mm http://www.borbet002.mx-live.com/default.aspx

In plus, in configuratorul Borbet apar doua diametre, e scris practic asa: 72.5/63.4... m-am gandit ca 72.5 e diametrul de centrare a jantei si 63.4 e cel al gaurii capacului central, ca sunt diferite, dar poate fi foarte bine invers si atunci ai dreptate tu. Saptamana viitoare o sa masor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now