i love VOLVO

Ulei cu spuma

57 posts in this topic

Habar nu am, eu l-am intrebat numai ce a avut motorul vechi pt a nu-l strica si pe cel actual, adica motorul a venit chel si tb sa mute injectoare si toate cele, daca motorul se strica din cauza unui injector de exemplu este normal sa se strice si motorul nr 2 din aceiasi cauza. La el era blocat vilbrochenul iar uleiul era gel . Astea sunt spusele lui eu nu am vazut motorul, deci clar de la ulei iar uleiul era Motul dar nu mi-a zis de care si a mai zis ca a mers 17.ooo km cu el, cam mult din punctul meu de vedere pt RO .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai deh...la reprezentanta asa ne-a invatat...cel putin aici la Constanta la Kamsas...zice revizie la 20.000km

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai deh...la reprezentanta asa ne-a invatat...cel putin aici la Constanta la Kamsas...zice revizie la 20.000km

Conteaza ce ulei are in ea masina. Pe cel "bunica" trebuie sa-l schimbi mai des.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Blueazimut, 20.ooo km zice producatorul dar la regimul de mers din RO si praful de aici este bine sa-l schimbi mai des .

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Bogdan:intr-adevar...cel putin filtru de aer si ala de motorina incerc sa le schimb cam la 10.000...

@Heim:corect...dar babeste gandind un ulei slab nu isi pierde mai repede proprietatile decat unu mai performant???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poate ca Blueazimut nu vrea sa tina masina pana la 500.ooo km .

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Heim:

1.cand zic slab ma gandesc din toate punctele de vedere norma/gama/producator...

2.din pacate multi oameni gandesc exact cum ai descris tu.pun ieftin ca il schimb mai des...doh

3.nu stiu cat o sa tin masina,dar eu i-am pus numai Castrol la ambele:mai intai 0W30 ca asa zicea reprezentanta iar mai apoi am trecut la 5W30 Castrol Magnatec A1 pt Ford

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now