i love VOLVO

Ulei cu spuma

57 posts in this topic

Wow wow. Ma simt putin vinovat ca s-a lasat cu ban din cauza topicului meu dar ...

@iuli m. sa stii ca baietii de multe m-au ajutat si de foarte multe ori au avut dreptate in ceea ce mi-au spus.

Din ce am inteles de la tine am gresit ca am lasat sa bage castrol magnatec 5w40 dar eu afon fiind (repet) m-am dus la service si am spus " vreau cel mai bun ulei si filtru indiferent ca e scump". Si apoi dupa 15.000 de km am luat 1l pentru completare, exact acelasi ulei exact de la ei de unde am facut si schimbul special pentru a nu gresi in a cumpara alta marca sau acelasi ulei dar fabricat in alta parte. Cum a mai spus cineva in alt topic, daca eram de bani gata o duceam in reprezentanta le tranteam pe masa 1000 de euro si le spuneam " ocupa-te de ea de la A la Z. Dar pentru ca nu suntem de bani gata ne ajutam aici cum putem cu cate un sfat in asa fel sa ne reparam dricurile noi cu costuri minime. Dar deja asta e alt topic, alta poveste.

De dimineata in pijamale am fugit la masina si m-am uitat pe joja si in motor si totul pare in regula. Nu spuma, nu crema dar treaba asta nu-i de neglijat.

@Bogdan G Am facut o poza si la uleiul de pe joja dar nu pot focaliza si nu se vede.

post-6084-0-34332600-1393752302_thumb.jppost-6084-0-77394400-1393752367_thumb.jp

Stai linistit, ca nu s-a lasat cu ban din cauza topicului tau si din cauza userului iuliu m, care scria mult dar de fapt nimic. Pana la urma nu a scris nimic la obiect si nimic care sa ne intereseze. Dupa cum ai observat are antecedente si pe alte forumuri

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Conform codului de bare uleiul este Made in Germany si este foarte bun pt motorul tau conform cerintelor Volvo (A3/B3/B4) iar faptul ca Iuli M spune ca nu e sintetic iar Castrol spune ca e sintetic ma face sa sap putin si sa descopar ca nu conteaza de unde se trage acel ulei ci conteaza cat de bine protejeaza motorul acel ulei.

Nu spun ca firma Castrol produce cel mai bun ulei, pot spune insa ca produce un ulei bun vandut scump dar asta e alta discutie.

Problema cu spuma e intalnita la S/V40 si nu este ceva deosebit si nici daunator .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Va multumesc mult baieti. Acum chiar sunt linistit dar azi am fost toata ziua cu ochii pe joja chiar si dupa 3 km de mers. Si maine ma duc sa fac schimbul ca totusi sunt deja 15.000 cu uleiul asta. Inca odata multumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Conform codului de bare uleiul este Made in Germany si este foarte bun pt motorul tau conform cerintelor Volvo (A3/B3/B4) iar faptul ca Iuli M spune ca nu e sintetic iar Castrol spune ca e sintetic ma face sa sap putin si sa descopar ca nu conteaza de unde se trage acel ulei ci conteaza cat de bine protejeaza motorul acel ulei.

Nu spun ca firma Castrol produce cel mai bun ulei, pot spune insa ca produce un ulei bun vandut scump dar asta e alta discutie.

Problema cu spuma e intalnita la S/V40 si nu este ceva deosebit si nici daunator .

Nu neaparat . Vetriebsgesselschaft e tradus "firma care comercializeaza". E foarte posibil sa fie doar ambalat in Deutscheland :), dar nu este exclus sa fie intr-adevar produs in Germania.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu ma refer la codul de bare ce incepe cu 400 adica fix codul Germaniei, oricum e posibil sa fie ambalat in DE si inauntru sa fie ceva din Turcia dar totusi pt ca este vb de un ulei pt piata din Germania este ceva mai bun decat ce se gaseste in RO .

Este adevarat ca din cauza globalizarii anumite produse fabricate in RO se vand ca MADE IN SWEDEN, daca ne referim la placutele de frana pt XC90 de exemplu . Dezlipesti abtibildul cu MADE IN SWEDEN si pe ambalaj scrie MADE IN ROMANIA .

La fel si cu planetarele de S40/C30/V50 si alte repere .

Share this post


Link to post
Share on other sites

din moment ce scrie pe el "manufactured in the eu", eu ma indoiesc sa fie made in germany. si turcia nu e in ue.

Edited by LeChuck

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu i-as impusca pe astia care fac manevre din astea sa puna alte etichete peste.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Probabil e produs la una din cele 7 rafinari din Europa .

@Chuck, este adevarat ca Turcia nu e in EU DAR este totusi in Europa iar cum EUropa incepe cu EU putem considera ca este o gresala de tipar . :D

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Detalii nesemnificative .

Iar pt noi Turcia este tot Imperiul Otoman . :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

unii zic asa, altii zic asa... cica bosforu´ar fi granita naturala intre europa si asia. adica acolo se trage linie. ;D

Istanbul-Stadtteile.jpg

Edited by LeChuck
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asta sa transmiti si celor de la UEFA care au bagat in campionatul european de futbol si Azerbaijan, Georgia, Kazakhstan, Israel .

De fapt si Volvo a bagat Georgia tot in Europa si e ceva mai departe de Turcia iar Israelul care e cat se poate de in orientul mijlociu si tot la europa este bagat asa ca un ulei facut in Turcia poate fi denumit european fara probleme .

Edited by Bogdan G

Share this post


Link to post
Share on other sites

asa e, in colectia de cin-cin nu erau. si acum le mai stiu mirosu´.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci...mai face spuma ?

Sent from my GT-I9190 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu, nu mai face spuma si nici culoarea uleiului nu mai este cremoasa. Astazi la 16:00 am programare sa fac schimbul de ulei. @MC imi recomanzi te rog un ulei bun sa fie pe gustul masinii atat la km care i are (220.000) cat si vechimea motorului. Si apoi cu topicul voi stiti daca il inchideti sau nu. Din punctul meu de vedere faceti cum stiti voi ca e mai bine. Oricum eu va multumesc mult de raspunsuri si ajutor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu iti pot recomanda un ulei. Tocmai pentru ca nu am nevoie de suturi. Fiecare pune ce vrea in masina lui :)

Eu merg de exemplu pe Repsol Elite Competicion 5W40...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ete fas, ti-o fi frica sa dai din taste . :D

@I love Volvo, poti pune in continuare Castrol 5W40 A3/B3/B4 . Nu ai un motor pretentios la ulei .

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Atunci tot din asta bag cum ar veni. Pana acum aveam 5w40 c3 dar astazi le zic sa bage a3 b3 sau b4. Multam fain baieti

Share this post


Link to post
Share on other sites

@i love volvo ai reusit sa schimbi uleiul? de care ai pus ?

ps: a3/b3/b4 este recomandat pentru motoarele astea de s//v40.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, am facut si au pus baietii tot castrol dar 5w40 edge A3. Le-am povestit si lor de spuma, ulei, creme si au dat mecanicii furtunul ala gros dintre filtru de aer si clapeta de acceleratie si ce era acolo m-am speriat. Precizez clapeta de acceleratie am facut-o pico bello cu o luna doua in urma. Era murdar exact culoarea aia de spuma cremoasa atat clapeta de acceleratie cat si furtunul (in interior) ala gros de la filtru de aer. Pana sa scot telefonul sa fac cateva poze au sters rapid dar am apucat sa fac o poza la un furtunas ce pleaca din ala gros de la filtru de aer. Toata afacerea 70euro :rant:

post-6084-0-02723000-1393956021_thumb.jp

Share this post


Link to post
Share on other sites

5w40 ul e mai scump,ce sa i faci.Oricum ai scapat ieftin.

Tot dupa 20 000 km ai urmatorul schimb?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da ei asa au zis si au agatat si o eticheta de un furtun langa filtru de aer cu km de acum si km la care va fi urmatorul schimb. 20.000 sau 1 an dar cred ca-l schimb pe la 12-15k sau nu-mi faca iar "spume la gura" :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si pana la urma care ar fi un ulei mai bun ca ,Castrol???Ca la ditai copy/pasteu cred ca s-a terminat spatiu in post...L-ati banat pe saracu Iuli M fara sa aflu si eu... :D

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si pana la urma care ar fi un ulei mai bun ca ,Castrol???Ca la ditai copy/pasteu cred ca s-a terminat spatiu in post...L-ati banat pe saracu Iuli M fara sa aflu si eu... :D

Ulei OEM Volvo

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Blueazimut, cel mai bun ulei pt motorul/motoarele tale FORD este uleiul ...............FORD Formula F 5W30 .

Ca si o curiozitate, azi m-a sunat un coleg de forum care si-a calat motorul 1.6D folosind ulei Motul, asa ca aviz amatorilor, uleiul era de fapt un gel si evident ca nu a mai uns . Nu stiu ce fel de ulei Motul, poate are placerea sa scrie aici clar ce ulei a pus .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aceeasi problema a patit o si un prieten cu o primera diesel.A schimbat uleiul cu unu' de la Bunica si dupa 500 km masina nu mai tragea cum trebe ,plus ca scoate a un fum pana in 3000 rpm de zici ca i Raba :)).

@BogdanG ce norma de ulei a folosit de a reusit sa "distruga" asa un motoras?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now