nionut76

Apple lucreaza la un sistem de operare pentru volvo

35 posts in this topic

Apple lucrează la un sistem de operare pentru autoturismele Ferrari şi Volvo

Apple urmează să anunţe săptămâna următoare că Ferrari şi Volvo se vor alătura unui grup de producători auto cu care lucrează pentru dezvoltarea unui sistem de operare care să fie insatalat la bordul autoturismelor, au declarat surse apropiate situaţiei pentru Wall Street Journal.

Producătorul iPhone şi iPad are deja sprijinul General Motors, Honda şi BMW.

Anunţul Apple ar trebui să coincidă cu deschiderea salonului auto de la Geneva, folosit în dese rânduri de industria auto pentru prezentarea unor maşini în fază de concept şi altor tehnologii noi.

Autoturismul a devenit noul câmp de luptă pentru companiile din IT, întrucât maşina are un potenţial foarte ridicat, putând oferi servicii de divertisment şi informaţie prin conexiunea la internet a pasagerilor.

Google, rivalul Apple, lucrează cu Audi şi Volkswagen la un sistem care să fie instalat la bordul maşinilor.

În iunie, Apple a anunţat "iOS in the Car", care permite conectarea sistemului electronic al maşinii cu iPhone şi utilizarea astfel a unor servicii, precum hărţi şi informaţii despre trafic.

Apple se aşteaptă ca peste zece producători auto să adopte tehnologia în acest an. Compania americană a anunţat anterior că are sprijinul BMW, Daimler, General Motors şi Honda Motor.

Ferrari este o divizie a Fiat Chrysler, iar producătorul auto Volvo este controlat de Zhejiang Geely Holding Group, din China.

http://m.zf.ro/business-hi-tech/apple-lucreaza-la-un-sistem-de-operare-pentru-autoturismele-ferrari-si-volvo-12179177

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by nionut76

Share this post


Link to post
Share on other sites

Interesant.

Probabil ca dupa ce se implementeaza acest sistem se va putea fura un Volvo, va fi nevoie numai de un hacker iscusit . :P

Deja Volvo are ceva sisteme pt smartphone dar prea putin in comparatie cu ce se poate face, iar in domeniul autoturismelor tehnologia pe partea electrica este cat piciorul broastei in comparatie cu ce exista pe camioane/combine/tractoare .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Amvazut si eu filmuletul pe net; arata bine displayul, dar sunt optiuni care iti distrag atentia de la condus

iPad using Tapatalk

Edited by VictorGheorghe

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu cred ca e fezabil acest sistem pt ca pe un drum usor denivelat devine aproape imposibil sa apesi ecranul tactil unde trebuie, nu vb de anumite zone din RO unde sunt gropi si vibreaza toata masina . Si mai este o problema legata de iluminare, cand e foarte mult soare nu stiu ce mare lucru mai vezi pe ecran .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si daca ai telefon cu Andriod?

iPad using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu iti zic din experienta mea, cu diagnoza in dreapta si incercand sa apas pe " butoanele tactile " nu nimeream cand soferul accelera sau cand trecea peste denivelari . Iar Volvo a facut un studiu si stie raspunsul soferilor, toti vor ceva palpabil pt ca nu ai cum sa rotesti un buton virtual, trebuie mereu sa stai cu privirea pe ecran .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cumperi vw

Sent from my iPhone using Tapatalk

Asta am sa fac, telefoanele mele sunt cu android, nu o sa-mi mai permit Iphone si Volvo in viitor; dar încep sa economisesc pt un WV sau Audi

Edited by VictorGheorghe
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Spui tu dar tot volvo o sa cumperi. Cat despre iphone..preturile sunt comparabile. Nu provoc o discutie x vs y dar iphone-ul este mai stabil si mult mai simplu de utilizat. O spun in calitate de fost consumator samsung s2 si s3.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Victor, Iti iau eu un Iphone numai sa nu iei Audi . :hammer:

@Ionut, isi mai ia Victor un Volvo cand o sa se fabrice din nou C30 .

Sau cand cumpara Volvo pe Bayerische Motoren Werke AG

Edited by Bogdan G
2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poate cumpara un v40. Mie chiar imi place masina. Deocamdata inaccesibila la pret ptr sh .

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Victor, Iti iau eu un Iphone numai sa nu iei Audi . :hammer:

@Ionut, isi mai ia Victor un Volvo cand o sa se fabrice din nou C30 .

Sau cand cumpara Volvo pe Bayerische Motoren Werke AG

Bogdane, mie audi mi-a placut mereu, dar sa fie ceva gen A5/6, au motoare ok cutiile DSG sunt de o mie de ori mai bune decat cele de la volvo iar ea ca masina e ok as spune eu?!

Share this post


Link to post
Share on other sites

@BogdanG. vecinii mei cu audi sunt foarte multumiti de ele, nu au avut probleme cu ele (ambele pe benzina)

Sent from my GT-I9000

Edited by VictorGheorghe

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai stai bre ca Audi nu face numai RS3 si RS6, ia vezi un 3L TDI din acelasi an cu C30-ul tau ce probleme are . Benzinarele sunt ok la orice marca .

@Minulescu, si DSG-urile au problemele lor mai ales cele mai vechi si nu se pun pe toate modelele, cat despre A5 si A6 ce sa zic, daca ai timp de stat in service iti urez succes, am mai povestit de prietenul meu cu A6 2013 care pana la 30.ooo km a stat numai prin serviceuri, a schimbat inclusiv cutia .

Cutiile de Volvo au probleme numai daca nu schimbi uleiul in ele, daca au uleiul schimbat nu prea sunt probleme .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bogdane, eu sunt de acord cu tine 100% din toate punctele de vedere insa nu dau doi bani pe cutia de la volvo, este a doua masina pe care o am si imi face mici probleme, pe cand cele de la VAG ... totul bine. Eu nu stiu cum sunt masinile noi, nu voi da niciodata banii pe o masina noua pt ca nu sufar din acest punct de vedere, prefer sa imi investesc banii in ceva din care sa scot bani nu sa-i pierd.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

E cu bataie lunga implementarea IOS... Sper sa nu am dreptate dar din ce am citit se va lasa cu jailbreak.

Pe scurt si foarte concentrat, intentia de lunga durata e de transforma posesorul in utilizator... binenteles, in anumite conditii stabilite de fabricant. A se vedea sistemul telefoanelor/tabletelor Apple.

Share this post


Link to post
Share on other sites

O sa ma duc cu masina in piata la taraba sa mi-o decodeze :evil6:

Or sa scrie astia mare: decodam Iphone 6, Galaxy S5 si Volvo :D

Edited by paunionutz
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Minulescu, cutia de viteze are un ulei ce trebuie schimbat, daca masina ta are 300.ooo km cu uleiul original este normal sa ai probleme.

Cam riscanta miscarea Volvo pt ca Androidul vine tare si este posibil ca peste 5 ani sa fie peste IOS .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca stirea era mai interesanta daca Volvo lucra sau studia introducerea in pachetul de baza a tigarilor electronice (l-am rugat pe Alex, in calitate de sef volvo club si membru vapers club, sa compuna o petitie in chineza si suedeza si sa o trimita in China respectiv Suedia)...

iPad using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cam riscanta miscarea Volvo pt ca Androidul vine tare si este posibil ca peste 5 ani sa fie peste IOS .

De pe acum se cam bat oarecum de la egal la egal..

Edited by V50Saphir

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si in acest caz nu e riscanta miscarea ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu am mers cu un Grand Cheroke nou care are tot display touch screen si nu mi-au sarit degetele nici la clima nici la navigatie.

Daca ai gropi cat casa pe strada stai cu mainile pe volan nu umbli la clima sau radio. Ca sa raspunzi la un telefon sa schimbi postul sau sa dai mai incet ai butoane pe volan.

Poate iese noul XC90 cu sistemul asta in vara si ne punem degetele pe display-ul lui.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu stiu cum e la GC dar din filmele prezentate de Volvo trebuie sa faci o miscare mai ciudata pt a umbla la clima .

Eu la sist vechi ma refer .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now