Matrixxx

Problema de clasa a VII

18 posts in this topic

Problema de clasa a VII - manualul de EDUCATIE CIVICA !!!!

Mihai este inchis intr-o celula care are peretii foarte inalti dar nu are tavan - deci poate vedea cerul.

Alaturi de celula lui este incaperea in care doarme directorul inchisorii.

Mihai are in celula 20 creioane, 2 sticle si o banda adeziva.

Cum poate sa evedeze ?

Raspunsuri ? Idei ?

Ce probleme au astia mici - cum sa evadeze dintr-o inchisoare !...

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

What the heck?!

Ma rog, trecand peste ridicare initiala din spranceana, fiind la ed. civica (materie care e la pachet cu logica/argumentare), raspunsul din cate imi dau seama s-ar putea sa nu conteze, ci doar maniera sa fie importanta.

Concret, profesorul trebuie sa auda orice, mai putin "Nu se poate" sau "Nu stiu". Asta urmaresc smecherii de educatie civica, minte deschisa si idei cat mai creative si pozitive. Copilul daca merge la scoala si cu ideea ca Mihai arunca cu toate creioanele dupa director pana ala se enerveaza si-l elibereaza, e deja un raspuns mai bun decat va da oricine din clasa lui. :))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce probleme au astia mici - cum sa evadeze dintr-o inchisoare !...

Raspuns pe masura:

Face galagie sa vina directorul , dupa care in functie de stare il ucide cu creioanele sau cu sticla .

Sau daca e sadic il poate injunghia cu creionul , opreste sangerarea cu banda adeziva dupa care'i da cu sticla'n freza . ( asta e pt avansati ....si nu stim cat de avansat e Mihai)

WTF .....!!!????

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este problema din manualul nepoatei mele, nu vreo imaginatie bolnava. Ne-am stors creierii si nu am putut gasi un raspuns coerent. Joi are ora si-i va da nota...adica ii va strica media :) La asa tara, asa scoala !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Celula are usa ? Are fereastra ? Ploua afara ?

Sent from my GT-I9190 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai toate datele - putine dar toate :) Acela e TOT enuntul...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dacă este o problemă dintr-o carte de educație civică idea nu este să-l lăsăm pe Mihai în celulă unde este locul lui? :D

Edited by arpi2390
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chemat langa gratii directorul, bagat un creion in ochi moment in care moare pe loc dupa care se pot lua cheile din buzunar/gat si deschide usa.

Lasand gluma....invoieste copilul in ziua aia si o sa ii incheie media cu nota mare.

Exemplu gasit pe internet:

Poliţiştii ruşi îi sodomizează pe deţinuţi cu creioane şi sticle de şampanie

ps: Problema rezolvata!! :bootyshake: :bootyshake:

pps: Citat: :laughing4:

"Ulterior, i-au dat pantalonii jos şi au "încercat să îi introducă un creion în anus", însă deţinutul "a reuşit să scape şi să iasă pe culoar"

"Poliţistul se află în prezent în detenţie, în cadrul anchetei privind moartea lui Serghei Nazarov, în vârstă de 52 de ani, în urma violului comis cu ajutorul unei sticle de şampanie."

Edited by zack

Share this post


Link to post
Share on other sites

1.Putem luam in calcul ca Mihai este un individ slabut.

2. Din banda adeziva si creioane construieste o scara

3. Sticlele le foloseste pe post de ancora, pentru a prinde scara de perete

4. Urca pe scara si evadeaza

Momentan este singura idee care mi-a trecut prin cap

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lipeste pe perete creioanele, si face o scara din ele. Sticlele le bea pe amandoua, ca sa isi faca curaj.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am gasit un raspuns plauzibil!

Mihai este de fapt un Canar (sau alt pasaroi). Isi poate lua zborul oricand, sa evadeze.

In astfel de probleme, de obicei se dau putine detalii, iar alte detalii sunt date sa te induca in eroare, cum este dat fatpul ca langa celula lui Mihai doarme directorul inchisorii, care nu cred ca are vreo legatura cu problema. Tinand cont ca este problema de clasa a 7a scoatem din schema posibilitatea atacului, furtului, sau a altei infractiuni

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uite ca mie nu mi-a dat prin cap asa ceva :)))

Nu a zis nimeni "sa evadeze folosind creioanele, sticlele si scociu".

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Problema asta mi-a adus aminte de o alta, putin asemanatoare:

Un individ intra in camera lui si gaseste dezordine, geamul deschis, cioburi pe jos, apa, iar Maria si Ionut erau intinsi pe jos, morti. Ce s-a intamplat?

Raspuns: Maria si Ionut erau de fapt 2 pesti, intr-un acvariu, asezat pe pervazul geamului. S-a facut curent, geamul a impins acvariul/bolul, iar acesta a cazut, s-a spart si automat ca cei 2 pesti botezati cu nume de oameni, au decedat!

Ideea este ca au bagat in context si dezordine (sau ceva de genul), care te duce cu gandul la crima/jaf, cioburile zice ca sunt de la un geam spart (pe unde a intrat hotul) si apa.... Dar de fapt sunt detalii sa te induca in eroare

Edited by paunionutz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu neaparat legat de problema lui Matrixx ( insa btw, buna deductie paunionutz :), insa uite problema de clasa a 4-a, logica :

Avem un nufar in mijlocul unui lac, nufar care in fiecare zi isi dubleaza suprafata, astfel incat in 20 de zile acopera toata suprafata lacului. In a a cata zi, nufarul acopera jumatate din lac?

:D

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hai ca deja o dai in radicali ;D

In a 19-a zi...

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sau in offtopic!Cam jumate din mesajele de aici.Poate aranjeaza cineva treaba asta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fiind Educatie Civica, copilul ar trebui sa inteleaga faptul ca Mihai a fost pedepsit pentru o fapta reprobabila si nu evadarea este problema lui ci ispasirea pedepsei care-l va reabilita in ochii societatii.

Culorile le poate folosi sa-si decoreze camera sai sa-si scrie istoria vietii pentru ca ceilalti sa nu ajunga asa cum a ajuns el, banda adeziva si sticlele la alegere dupa preferinte.

Copilul nici macar nu trebuie sa se gandeasca la cum ar evada ci asa cum am spus la cum s-ar putea reabilita pentru ce a facut si cum ar putea da un exemplu pozitiv celorlalti sa nu ajunga in situatia lui.

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hai ca deja o dai in radicali ;D

In a 19-a zi...

Daca ai stii cati adulti nu au fost in stare sa dea un raspuns corect:) s-a ajuns la matematici avansate pentru aflarea raspunsului :D

Evident, va rog sa stergeti offtopic-ul, cu scuze persoanelor ofensate.

Edited by sizan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now