Alexandru Ilie

O alegere buna - Volvo S80 2011

106 posts in this topic

Îţi faci prea multe griji pentru nimicuri. Stai liniştit că nu e nimic contrafăcut. Dacă ţi-e frică, ai dreptul să le returnezi şi să îţi iei banii înapoi, caz în care poţi să-l contactezi pe Alex (MidnightCaller) şi îţi poate face rost tot de ulei Castrol.

P.S.: faptul că laşi mesaje pasiv-agresive iar nu te ajută. Sincer.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc pentru raspuns! Stiu ca le pot returna, d-aia v-am si cerut parerea ca sa ma hotarasc ce fac cu uleiul. Avand in vedere ca acesta este un forum, ma astept sa mi se raspunda atunci cand am o nelamurire. Si nu era vorba despre chestii tehnice, pe care le stii sau nu, era vorba doar despre o parere. Pana la urma o sa folosesc uleiul asta. Numai bine!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu, nu trebuie SA TE ASTEPTI SA TI SE RASPUNDA, pt. ca nu-ti suntem datori cu nimic tie personal. Cine are timp si chef, o va face, in masura in care stie despre ce este vorba. Este forum, nu hotline.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pentru cearta si ironie se pare ca se gaseste timp. Era mai productiv daca imi raspundeai la intrebarea legata de ulei, mai ales ca tu vinzi acelasi ulei, erai in masura sa iti dai cu parerea  Sunt sigur ca daca il cumparam de la tine evitam situatia asta. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vand acelasi ulei, dar nu mi se pare etic si moral sa-mi fac reclama aici. Daca stii ca vand acelasi ulei, puteai sa ma contactezi din start.

Exista topicul "ce fel de ulei" unde a fost descris in amanunt ce trebuie sa cumperi pentru motorul tau. Ca sa te citez, exista timp de ironii, dar nu exista timp de citit.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Raspunsul tau nu are nicio legatura cu nelamurirea mea. Pt mine subiectul e incheiat!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut băieți!  De curand sunt fericitul posesor al unui volvo s80, 2.4 diesel, 104.000 km, manual din 2009. Mașina a avut un singur proprietar, reviziile din 10 în 10.000 la primus auto. Regret ca nu am continuat la primus și m am dus la un service pe care îl credeam serios, unde mi au pus ulei motul 5w30. După aproximativ 200 km s a aprins info - engine system check required. Dupa o constatare cu laptopul, am concluzionat ca eroarea este de la senzorul de măsurare a uleiului. Băieții,  "profesionisti", mi au pus 6 l în loc de 5.5, nivelul în joja fiind maxim. Au sters eroarea, dar a reaparut după aproximativ 30 km. Astăzi,  după ce am consultat acest forum, am fost înapoi la service și le am zis sa scoată din ulei, pana când ajunge la 3/4 din joja, au șters eroarea, dar nu sunt convins ca nu o sa reapară.  Temerile mele sunt legate de ulei...e ok ca mi au pus 5w30 în condițiile în care am văzut ca se pune 0w30? Afectează faptul ca uleiul este motul și nu castrol ptr volvo, Cum probabil a avut mașina pana acum? E corect ca uleiul sa fie la 3/4 din joja? Întreb toate astea ptr ca mă gândesc serios sa refac schimbul de ulei, deși am doar aproximativ 300 km de când am făcut acest schimb.

Share this post


Link to post
Share on other sites

0-30 norma A5B5 de preferat castrol/ volvo oem . Nivelul pe joja 2/3 sau jumate .  Ar cam trebui schimbat uleiul. 

Edited by Cristi Muresan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut si bine ai venit printre noi !

Ulei 0w30 A5/B5 OEM Volvo sau Castrol. Uleiul trebuie sa fie pe joja la jumatate(intre min si max), vezi ca ai joja electronica(in bord) si joja de service (cum privesti motorul din fata o sa vezi jos iesind din baia de ulei un inel gri)

 

Edited by Brava

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu are joja electronica în bord. Modelele Euro5 au .

Trimis de pe al meu SM-G935F folosind Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nici cu update de soft ? :laughing7:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nici .

Trimis de pe al meu SM-G935F folosind Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

Imi puteti spune, va rog, daca, in momentul in care conectez telefonul la masina prin bluetooth, boxele pot reda si media, nu doar vocea din apelurile telefonice? Daca da, cum fac asta? Eu n-am reusit.

Multumesc anticipat!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu vad de pe telefon masina pe care o ai.

De principiu ar trebui schimbata sursa audio (de pe volan sau din consola) in BT/Bluetooth (functie de platforma). Pe P1 (S40/V50/C30/C70) stiu ca exista versiuni care au doar telefon, neputand fi selectata sursa. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

In meniul BT-ului ai mai multe optiuni printre care cea in care poti selecta sa iti ramana muzica in surdina pe fundal atunci cand initiezi/primesti apel.

Apesti tasta Phone din dreapta sus a consolei si ai acolo optiunile,parca.Nu mai tin minte exact.Daca nu se regasesc acolo,intra pe tasta Menu si ai BT menu cu optiunile de rigoare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

MMMihai: Este vorba despre un Volvo S80 din 2011.

Endurocrosser: Problema mea nu este ca nu ramane muzica in surdina cand initiez/primesc apel, ci ca nu pot reda in nicio situatie muzica de pe telefon prin bluetooth la masina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nici nu o sa poti!BT-ul tau nu face streaming audio.Poti sa iti achizitionezi un dispozitiv care face streaming wireless si il cuplezi la mufa de aux.Problema este ca nu cred ca vei putea imperechea doua dispozitive(masina si receiver-ul)in paralel.

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 9/20/2017 at 5:50 PM, Alexandru Ilie said:

Salut,

Imi puteti spune, va rog, daca, in momentul in care conectez telefonul la masina prin bluetooth, boxele pot reda si media, nu doar vocea din apelurile telefonice? Daca da, cum fac asta? Eu n-am reusit.

Multumesc anticipat!

Salut, 

Exista (ar trebui sa ai si tu) o optiune in meniu sub telefon sa redea sa nu opreasca sonorul boxelor cand vorbesti la telefon. 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Presupun ca ai aceeasi varianta de multimedia cum am avut eu pe XC70.

In cazul ca-s identice nu se poate folosi bluetooth-ul decat pentru telefon si nici nu exista "update" la soft pentru asta.

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 24.09.2017 at 10:38 AM, maverick said:

Salut, 

Exista (ar trebui sa ai si tu) o optiune in meniu sub telefon sa redea sa nu opreasca sonorul boxelor cand vorbesti la telefon. 

 

La asta am crezut si eu ca se refera intrebarea lui,dar el vrea sa asculte muzica din telefon prin Bluetooth...ceea ce nu face BT-ul dupa platformele P3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cum sa nu facă, atât la S60 dat și la V60 am BT streaming.

Și la vechiul V70 aveam care era 2010 .

Sent from my SM-N920S using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Crede-ma nu arveam pe XC70 din 2008. Daca are acelasi sistem...e naspa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Crede-ma nu arveam pe XC70 din 2008. Daca are acelasi sistem...e naspa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nici S80-ul din 2008 nu face streaming.Bluetooth-ul merge doar pentru apeluri.Daca nu ma insel,doar cele cu plansa noua de bord,cele cu lcd-ul navigatiei static in plansa pot face streaming.

Streaming-ul BT,pentru cei care il confunda cu BT-ul simplu,se diferentiaza prin faptul ca poate primi semnal audio din fisiere telefon sau spre exemplu prin youtube.Cred ca de la 2010/2011 in sus pot face si streaming.

Edited by Endurocrosser

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now