contdezactivat

Codul rutier

63 posts in this topic

Pe un drum necunoscut in conditii de ploaie , adaptezi viteza in asa fel in cat sa poti frana in orice situatie in caz in care drumu vireaza brusc de nebun la stanga\dreapta si soferul nu observa din cauza ca goneste cu 150km\h.

B R A V O !!!

Am simtit nevoia sa scriu ...pentru a fi revazuta POSTAREA TA , Andrei .

BRAVO !

NU trebuie sa omoram soferii ca au farurile dereglate, cainii ca traverseaza strada para se se asigure , drumarii ca nu tras dungi pe strazi !

Tre` sa conducem prudent !

Edited by alinbuga
4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare,

In Romania am condus aproximativ 300.000 de km cel putin jumatate noaptea si am avut 3 accidente, niciuna din cauza farurilor reglate necorespunzator.

nr1: surpriza dupa curba dubla, caprioara stand in sant s-a decis sa sara pe drum (incepea sa se intunece drum national, luminile de intalnire aprinse viteza aproximativa 100 kmph fata la masina distrusa si friptura de caprioara pentru politist)

nr2: noaptea, succesiune de curbe drum european E6 si nenea cu tractorul sau caruta sau cine stie ce de pe camp a umplut drumul cu noroi in curba numarul 2 am atins parapetul de pe contrasens cu spatele masinii, parapetul din partea de mers cu fata masinii. avand viteza de aproximativ 40 kmph cand am intrat in curba si cauciucuri recent schimbate 1000 km (bine ca a fost parapet si nu a venit nimic din contrasens) aripa fata si spate, masca fata, 1 far si capota si am primit si amenda politistul local zicand ca nu am respectat limita de viteza.

nr3: TIR circuland pe banda 2 drum european (am mers in spatele lui cam 15 km drum cu 2 benzi pe sens, banda 1 liber), banda 1 fiind liber m-am decis sa ma deplasez pe banda 1 vazand ca tiristul nu are de gand sa circule regulamentar, cand eram paralel cu tractorul s-a decis sa treaca pe banda 1, de aici am scapat usor dar cu o oglinda lipsa si o zgaraietura pe aripa fata si usa de sofer.

Experienta mea este ca in RO la majoritatea masinilor farurile sunt reglate fffffffoarte aiurea adica luminile de intalnire bat mult prea sus, dar cel mai deranjant sunt xenoanele aftermarket instalate si reglate necorespunzator, dar aceasta este dar un factor care creste riscul accidentelor.

Pe simplu legislatia zice ca faza lunga (adica luminile de drum) se pot folosi cand nu deranjeaza pe ceilalti traficanti (irelevant de directia de deplasare sau de mijlocul de transport), in rest luminile de intalnire (faza scurta) asta se cam aplica peste tot.

In Tarile vestice mare parte din autostrazi sunt luminate si nici nu este nevoie pentru faza lunga.

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

In Tarile vestice mare parte din autostrazi sunt luminate si nici nu este nevoie pentru faza lunga.

As zice ca mare parte din intersectii sunt iluminate: autostrazi cateva prin BeNeLux (preponderent Belgia) si putin prin Anglia.

Share this post


Link to post
Share on other sites

In Germania nu prea e iluminat nimic din autostrazi rar mai sunt nodurile...

Share this post


Link to post
Share on other sites

In cazul faza lunga/scurta eu am tras concluzia pe care o aplic de mult:

Daca e mai departe de 100 metri cat ar fi teoretic faza lunga, si nu cunosc cum e drumul in fata, nu schimb. Asta e, mi-am reglat special farurile mai jos decat standard pentru astfel de evenimente, deci cine intelege bine, cine nu, iar bine. Pentru o curtoazie. ca simte nu stiu ce c** lezat, eu intru la parnaie daca nu am vazut soseaua.

Share this post


Link to post
Share on other sites

In cazul faza lunga/scurta eu am tras concluzia pe care o aplic de mult:

Daca e mai departe de 100 metri cat ar fi teoretic faza lunga, si nu cunosc cum e drumul in fata, nu schimb. Asta e, mi-am reglat special farurile mai jos decat standard pentru astfel de evenimente, deci cine intelege bine, cine nu, iar bine. Pentru o curtoazie. ca simte nu stiu ce c** lezat, eu intru la parnaie daca nu am vazut soseaua.

Pentru astfel de situatii eu am bi-trixenon, daca ma simt lezat de farurile tale, tu o sa te simti si mai lezat de farurile mele :D, iar daca nu vezi drumul cu faza scurta, dupa ce aprind eu faza lunga nu o sa mai vezi nici parbrizul :D

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

tu o sa te simti si mai lezat de farurile mele :D, iar daca nu vezi drumul cu faza scurta, dupa ce aprind eu faza lunga nu o sa mai vezi nici parbrizul :D

Deviem de la subiect dar lasa-ma sa am un dubiu legat de enuntiul tau. Stralucirea nu are nici o treaba cu puterea sau cu iluminatul drumului; din practica iti spun si am doar becuri legale. Nu mi-e frica de bau-bau...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deviem de la subiect dar lasa-ma sa am un dubiu legat de enuntiul tau. Stralucirea nu are nici o treaba cu puterea sau cu iluminatul drumului; din practica iti spun si am doar becuri legale. Nu mi-e frica de bau-bau...

Ar trebui sa-ti fie! La mine faza scurta este destul de scurta, insa faza lunga... e foarte lunga, lata, inalta, etc. Ca fapt divers, semnele rutiere se vad doar niste pete albe stralucitoare, ochii tai cum crezi ca vad acea lumina?

Share this post


Link to post
Share on other sites

... Am 6 becuri de faza antrenate in far, man, chiar nu mi-a rezistat nimic pana acum, daca a fost sa dau de natarai. :smile:

Edited by Adi2727

Share this post


Link to post
Share on other sites

... Am 6 becuri de faza antrenate in far, man, chiar nu mi-a rezistat nimic pana acum, daca a fost sa dau de natarai. :smile:

6 becuri halogen in far normal vs 4 becuri xenon in far cu lupa bixenon (adica tot un fel de 6, avand faza lunga normala plus faza lunga in lupa) si 3200 lumeni vs aprox 12000 lumeni

Share this post


Link to post
Share on other sites

O sa vreau mai multi lumeni si atunci poate o sa apelez la tine. :D Pana atunci, descurajez xononistii cu stralucirea. ;)

In cazul faza lunga/scurta eu am tras concluzia pe care o aplic de mult:

Daca e mai departe de 100 metri cat ar fi teoretic faza lunga, si nu cunosc cum e drumul in fata, nu schimb. Asta e, mi-am reglat special farurile mai jos decat standard pentru astfel de evenimente, deci cine intelege bine, cine nu, iar bine.

...

Doar ca sa revenim la subiect.

Merci

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ps caprioara am lovit si in plina zii in trafic la 1 km de tg mures ... si eram a 3 masina si a iesit de nicaieri ... daca ai ghinion la caprioare poti sa ai trixenon cu miere in el ... asa poate attagi si ursi :)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu chiar. Tu ca sofer ai obligatia sa-i instiintezi pe pasagerii din spate si in cazul copiilor sa te asiguri ca au centura pusa. Acum nu stiu cum poti demonstra ca i-ai instiintat sau nu, in cazul in care pasagerii spun ca nu stiau :D

In masina mea nu calatoreste nimeni niciodata fara centura pusa. Pentru ca soferul poarta raspunderea pentru toti ocupantii in caz de accident. Tot din acelasi motiv nu iau niciodata autostopisti.
3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now