Sergio001

Probleme motor Volvo V50, 1.6d, D4164T

107 posts in this topic

1.6D-ul face asta cand nu functioneaza corect valva de control turbo si turbina face presiune prea mare (peste 2.4 bari absoluti) .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Face tot timpul acest "hop"? Se intampla in accelearatii partial sau full throttle? Motorul este cald sau rece?

Share this post


Link to post
Share on other sites

După 2 ani probabil ca a vandut-o . :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna tuturor.Si eu am unVolvo s 40 80kw 109Ps motor D4164T   aceleasi erori mi-a dat testerul meu ca si lui SERGIO001. SERGIO001 am 31 de ani de mecanica dar nenorocita ast de masina ma omorat cu zile .Am schimbat si eu senzorul de Aer ,Senzorul de pe catalizator am zis ca la o anumita temp.intra motorul intr-0 protectie,dar nimic.Mai am o ultima incercare inainte de Culer are o valva in momentul când ajunge la o temperatura mare culerul are datoria sa raceasca aerul sa nu intre prea ferbinte in admisie.Daca nu reusesc nici asa ma las de mecanica asta de tot rahatu ,fiind-ca sa dus timpurile alea când segmentam motorul de Dacie intr-o zi si in aceeasi zi faceam si rodajul.O ultima sansa e sa ma dau batut si sa merg la firma Volvo sesetez Calculatorul la parametri standar la kilometri care ii are.SERGIO001 daca mai afli cate ceva da-mi si mie de stire ,si eu te tin la curent pe tine.MULT NOROC.

Share this post


Link to post
Share on other sites

.....senzorul temperatura dupa catalizator este pentru a stii ECU ce temperatura ai pe evacuare  atunci cind se declanseaza regenerare DPF,etc. Valva pe intercooler nu exista  ,ci poate senzor,intrucit aerul circula in flux pe admisie ,recuperare din turbo si racire intercooler fara limitare de presiune a intercoolerului. Poate valva control turbo.

Sint scheme ,internet si sigur afli mai in detaliu decit generalitati ce iti zic..Poate primesti punctual rezolvare,cine stie:)

Tester Vida Dice si afli mai la obiect ce si cum

Edited by 1984

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca vrea sa spună clapetele de bypass intercooler .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now