jules

Salut! Jules

123 posts in this topic

Bogdan G prezent pe forum aduce masini de pe carsontheweb. Poti lua legatura cu el, spui ce te intereseaza si poate o scoti in 8000 euro. Personal cred ca nu vei gasi o masina in toate mintile ei la banii astia. Ma refer la un D2. 1.6D este posibil dar trebuie sa ai oricum ceva bani deoparte pentru a remedia problemele.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Cristi am mai studiat si site-ul ala. Interesat. insa anuntul postat de tine l-as da deoparte doar pentru ca a scris gresit modelul. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu spuneam ca sunt scumpe , am pus asa random niste masini , sa vedem ce preturi au , personal eu nu as da banii astia pt un v50

Fie el din 2010, e aproape la frl ca cel din 2008 doar motorul care ... pe mine nu ma incanta

Eventual d3 ...

As merge pe un v70 3 , cu d3 , jn coleg de pe forum a luat una la 11.600 si arata super .

http://www.leboncoin.fr/voitures/751177154.htm?ca=8_s

Share this post


Link to post
Share on other sites

Incepe sa-mi fie tot mai clar ca va trebui sa ma car pe afara.

Daca afara pretul e mai mare decit in tara pentru aceeasi masina ( model, km, dotari) clar e ceva dubios.

Ramine de studiat carsontheweb o vreme, desi nu am acces la preturi din ce am vazut fugitiv.

Mai iau o pauza, mai caut si astept vara. Sper sa reusesc pina la urma.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Partea buna a samsarilor este scaderea preturilor masinilor bune , deci daca ochesti una buna in ro , care nu e samsar merita testata. Spre exemplu am o cunostinta care are un vw golf 2006 , masina o are de noua (foarte dotata , inclusiv premium sound) are 40 k reali si vrea sa o schimbe cu un volvo , nenea v-a trebui sa o vanda la un pret echivalent samsarilor ca altfel o tine pe viata ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stiu situatia. Si eu mi-am vindut masina chiar sub pretul samsarilor, insa era vorba de platit o taxa de poluare plus ceva reparatii ce trebuiau facute. Gen stergatoare care au vrut neaparat sa pice. Nu am tinut la pret si nu avea sens sa tin. Desi acum imi lipseste mult masina aia.

O intrebare ce a aparut ieri cind eram la spalatorie si ma conversam cu un nene cu X5 3.0d. Si ma intreba daca sint sigur ca incap in S40. Ca la cei 1.92m ai mei e putin mai dificil cu unele masini. Gen mini, peugeot etc.

Si parca intrebasem mai devreme cum e cu locurile din spate? Sint ingramadite sau ok? Am tras cu ochiul la un S40 parcat si parca nu prea era loc la picioare.

ps: cind nevasta conduce eu stau in spate. Deci e important! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am 175 , 80 kg , deci grasut . Incap binisor in v50 (exact aceasi spatiu ca s40-u)

in spate daca conduce sotia incapi , dar cand conduc eu locurile din spate sunt inghesuite , masina e destul de micuta , eu tocmai de aceea iti recomand, mai ales pt familei excursii etc. Un v70 , e imens si in fata si in spate si portbagajul ... pe langa asta e mai bine isonorizata , motorul nici nu il auzi /simti , si per total iti da impresia unei masini foarte bine facute. O diferenta de 2000-3000 euro eu zic ca merita toti banii

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

Nu vei avea loc confortabil in S40 in spate la 1,92. Insa depinde cat esti de "deochiat" si respectiv cat de lunga este distanta de parcurs :smile:.

Lasand gluma la o parte, citind ultimele postari, cred ca ar trebui sa te gandesti serios la un leasing pe masina la mana a 2-a cu garantia dealer-ului - indiferent daca e de afara sau din Romania.

Din Romania ai avantajul ca practic probabilitatea sa faca magarii este aproape de zero, tinand cont de riscul la care se expune, vs. un dealer de afara care are prea putin de-a face cu Romania.

Daca vrei parerea mea, du-te la dealer vezi ce masini are de demo / SH si fa un leasing pe una din aia - km putini, garantie cu km reali. Te scutesti de multe dureri de cap ulterioare.

Cei 500-1.000 EUR diferenta de pret nu stii ce putin conteaza daca pica vreo piesa serioasa ulterior - ex: o oglinda cu BLIS (cea cu camera integrata) costa 1.500 EUR de noua. Mai conteaza cei 500-1.000 EUR diferenta?

Succes!

Edited by maverick

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mav de fiecare data cand spui de leasing, pare din ce in ce mai tentant

Jules , fac maine poze sa iti dai seama cat e de mare/ mica in interior

Edited by Cristi Muresan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vezi ca are Bogdan G, un V50, adus din Belgia, an 2010, vreo 170000 km. Masina costa in jur de 6000 euro, iar taxa este pana in 400 euro. Da-i un telefon si vorbeste cu el 0767726392

Share this post


Link to post
Share on other sites

@maverick multumesc. Leasingul incepe sa devina o optiune interesanta. Insa tot cu picioarele pe pamint ramin si spun ca e putin probabil pentru ca inca am de plata la creditul existent. Fix patru ani mai am la el. Si pina nu termin cu el nu prea ma incinta o alta rata.

@paunionutz mersi, o sa incerc sa-l caut pe Bogdan saptamina asta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

jules,

Nimeni nu spune ca trebuie sa duci leasing-ul la capat 4 ani - nu stii ce iti ofera ziua de maine. Leasing-ul are cateva avantaje:

- nu iti mai convine l-ai cedat

- banii pierduti in devalorizarea masinii sunt infinit mai putini.

Eu am facut aceste calcule, sunt la al 3-lea leasing in 4 ani - adica al 3-lea Volvo - de fiecare data am avut un Volvo nou, cu garantie, fara dureri de cap (desi am mai avut chestiuni mici de rezolvat pe perioada de utilizare a masinii dar nu am platit fiind in garantie). Singurul cost poate au fost ratele care le privesc ca pe o chirie lunara.

Apropo, in iunie si masina actuala pleaca la vanzare prin cesionare leasing. Sa vina urmatoarea mai noua.

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites
Buna Bogdan :)

Asa e, nimeni nu mi-a spus cam care ar fi echiparea minina la Volvo. Ma gindeam eu ca nu prea ar fi fara ESP de la un moment incoace, insa anunturile specifica de multe ori doar ASR care e altceva.

Cit despre ce vreau, ei bine benzina, sedan si nu neaparat chilipir. Dar am un buget si daca la bugetul ala inseamna ca ar trebui sa fie chilipir, atunci asa e. :) Bugetul e prognozat pe la 8000 euro.

Si tot nu am inteles pina la urma, e ok o cutie automata sau nu? Automatele astea ar fi de vreo 2-3 feluri la volvo si dintr-un topic anume am citit ca de la un numar de km incep sa faca probleme si trebuie resoftate si schimbat uleiul. Nu vorbesc de reviziile obligatorii.

Daca e vorba sa dau banul si service-ul sa ma trimita la plimbare fara sa rezolve problema si sa ajung la schimbat cutia parca nu ma incinta.

As lua in considerare diesel, mai ales ca am talpa grea si nu se pune problema de mizerii in turbina la mine., dar asta doar daca gasesc cine stie ce oferta.

Altfel uite una la austrieci: http://ww3.autoscout24.at/classified/267329684?asrc=pl|as Scumputa si kilometrii aia par absolut nereali. Adica nici macar 20k km pe an nu a facut masina? Astia ii face si un sofer de duminica la noi.

Ce spuneti de site? Merita sau e un fel de autovit de la noi? mobile.de am inteles ca a devenit ceva gen autovit si nu prea mai prezinta incredere.

Salut! Da-mi voie sa re contrazic! Km pot fi reali mai ales ca e benzinar! Te-ai gândit ca putea fi a doua masina(de duminica)? Se practica mult pe afara! Eu am luat acum 2ani v50-i-l la 118000 km si are 150k acum,majoritatea făcuți pe ruta Ro-Italia, altfel erau chiar mai putini!

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ovidiuioana E foarte posibil ceea ce spui tu, doar atit ca eu consider improbabil. E ok. Nu doresc discutii pe subiect, insa perceptia mea e data de fauna locala care aduca masini cu 200+km si calculele arata ca se fac macar 30-40k km pe an.

Cit despre ideea de o a doua masina, sincer, nu pare prea in stilul nemtilor.

Dar totusi e foarte posibil.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Depinde de fiecare , eu nu cred ca poti face o medie a km pe an care sa se aplice la poprul german spre ex . Unu poate lucreaza in oras , altul in celalat oras , si tot asa , altul poate merge cu bicigleta la servici . Si cu masina in weekend / cand ploua

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai in general Fritz pentru naveta ia diesel, iar cine are bani de Volvo nou ...nu prea face naveta,sau cum zicea Cristi, poate o fi mașina de oras

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu stiu cum e in IT dar in vestul europei nu merge nimeni mai putin de 30.ooo km/an cu un diesel . Media pe Benelux de exemplu este de 40.ooo km/an, cine viseaza la masina de Benelux cu 100.ooo km la 4 ani ....... viseaza . Oricum romanului ii place sa fie mintit, chiar ma amuz cand vine cate cineva sa vada o masina de-a mea care are minim 140.ooo km si imi spune "cam multi km domle la anul asta, am gasit la Pitesti cu 80.ooo km " ma pufneste rasul . Evident pana la urma plang pt ca masina mea nu se vinde iar aia de 80.ooo in bord si dublu in realitate se vinde iar eu stau cate 2-3 luni cu ele pt ca sunt samsarul corect . Prefer sa-mi vad de service pt ca vanzarile de masini nu sunt pt mine .

@Jules spor la cumparat, vad ca sfaturi ai primit dar nu vad sa fi achizitionat ceva.

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Partea cu media de km , e cum e ... Dar pretul in afara reflecta intretinerea si rularea masini . Deci exista masini care fac sub 20 k pe an , dar pretul nu e mic.

Edited by Cristi Muresan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si la noi exista masini cu putini km dar nu te atingi de ele, de EX : S60 2012 D2 revandut de Primus pret 17.ooo E si pana in 80.ooo km, S60 2012 D2 adus de afara cu 200.ooo km si 120.ooo km in bord iar pretul este de 10.oooE , care crezi tu ca se vinde prima ?

C70 2011 ~19.200 E, masina de Romania , C70 2011 ~13.ooo E, masina de Belgia .

S60 2011 cu 48.ooo km incepe licitatia la 12.200E iar acelasi lucru cu 184.ooo km incepe licitatia de la 6900E .

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai tocmai de aia daca era de la vanzator privat isi pierdea rabdarea (dupa juma de an) si o dadea la 10 000 si cine o gaseste noroc pe el , dar astea sunt rare , am mai discutat noi Bogdan despre cum nu ai timp sa te hotarasti ca maine e vanduta

Share this post


Link to post
Share on other sites

G-ule, erau 2 c30 R design pe carsontheweb. Stii cumva pretul de vanzare? Aveau pana in 120 mii km.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chiar nu, ti-am explicat, e licitatie si nu ai de unde sa stii unde se termina decat daca licitezi sau daca urmaresti licitatia pana la sfarsit .

Acum e un C30 R-design rosu, 03.2012 si 154k km cu mai multe defecte optice, e 5000E acum, a plecat de la 4200 e dimineata dar maine poate ajunge lejer la 7000E .

Oricum nu inteleg la ce te ajuta daca aflii pretul de vanzare de acolo ? Vrei sa-ti spun care e marja noastra ? E maxim 10%, ba chiar mai nou cand e 10% e party . :D

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Offtopic

.... Evident pana la urma plang pt ca masina mea nu se vinde iar aia de 80.ooo in bord si dublu in realitate se vinde iar eu stau cate 2-3 luni cu ele pt ca sunt samsarul corect . Prefer sa-mi vad de service pt ca vanzarile de masini nu sunt pt mine .

Nu mai merge acest sport de vreo 4,5 ani la modul corect si cu un venit oarecum sigur cu ceva consistenta si ..in special cu marca asta foarte vandabila. :hammer:

Daca s-ar pune impozitare in acest sport si sa se agite anaf-ul un pic , va fi sa fie juma de tirg gol.. :smile:

Mai bine service cu tot ce decurge din asta corect ..

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Bogdan G asa e, am primit sfaturi multe insa nu am cumparat nimic. Motivul e simplu. Am stabilit achizitia undeva in vara sau inceput de toamna.

Stiu ca pare ca e prea devreme pentru agitat apele si sint sigur cam am stricat putin monotonia pe aici, insa im place sa gindesc la rece si din timp. Sa urmaresc putin piata, sa mai intreb una alta etc.

Multumesc pentru interventie si lamuriri. Chiar im place cum ai pus problema la preturi.

Ideea in momentul de fata e sa ma uit insistent si la S60 din motive de spatiu. Ceea ce initial nu era in plan. Si daca ar fi intrat in plan fix inainte de achizitie, as fi cumparat neinformat. Doar un exemplu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now