jules

Salut! Jules

123 posts in this topic

@maverick buna sugestia cu leasingul :smile:

Sa incerc sa te lamuresc:

1. Bugetul meu actual nu este 8000 euro. Este ceva mai putin. De asta am si planificat cumpararea in toamna.

2. Leasingul pentru o masina, pe persoana fizica, mi se pare o prostie. E o opinie pur personala. Sa platesc 5 ani sau pe acolo la o masina cred ca e putin exagerat. Pentru o firma e o solutie foarte buna. Dar recunosc ca nu stiu toate detaliile legate de leasing.

3. In speta leasingul este un imprumut. La care trebuie sa te califici :smile: Nu e nici un fel de secret ca sint inregistrat la biroul ala misto de rau platnici. La fel ca jumatate din populatia tarii. Asa ca iti spun ce le spun si celor de la banca cind ma suna sa-mi ofere carduri de credit: "Accept oferta exact asa cum m-ai prezentat-o!! unde semnez?" :smile: Fac misto de aia ca sint prea idioti de multe ori. Concluzia e ca in situatia actuala nu ma calific la leasing. CRP si un credit existent care mai are vreo fix 4 ani si o luna. Si care nu e pentru tv, frigider sau iphone.

Dar multumesc de interes! Poate facem o simulare de curiozitate o data. Si eu aduc berea de ghimbir! Sa nu fie pe ochi frumosi :smile:

Dupa ce am citit lamuririle tale cred ca leasing-ul nu te avantajeaza - pe tine ca persoana - doar daca ai vreun prieten cu firma sa faca leasing-ul. Leasing-ul are cateva avantaje, daca reusesti sa privesti in minte leasing-ul ca pe o inchiriere a masinii pe termen lung:

- Nu trebuie sa ai toti banii - considera ratele de leasing ca o inchiriere

- Nu pierzi prin devalorizare in 2 -3 ani deoarece nu platesti toata valoarea - dupa 2-3 ani poti sa cedezi leasing-ul, recuperand avansul dat.

Un fel de simulare: 20.000 EUR - cam asta cred eu ca este un buget pentru un Volvo decent an 2011 - :

1. O iei cu banii jos: dupa 2-3 ani ramai cu 10.000 EUR - pierzi 10.000 EUR

2. Leasing: Platesti 4.000 EUR + chirie lunara, dupa 2-3 ani recuperezi avansul - ai pierdut la devalorizarea masinii doar ratele - daca ai mentalitatea sa le privesti ca o chirie lunara atunci esti in castig in opinia mea. Conduci masina noua cu chirie lunara de la leasing.

Indiferent de alegere si solutie, mult succes!

Share this post


Link to post
Share on other sites

@paunionut scuze, nu am vrut sa te supar. :) Doar ca nu mi-a sarit un ochi aspectul asta.

@maverick e ok, doar ca asa cum spuneam, mai am un credit pentru care platesc indeajuns. Nu mai vreau unul. Dar uite cum facem, promit ca o sa fac o simulare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tocmai de asta e bine sa iei masina cu istoric ce poate fi verificat, mai ales de la un pasionat si despre care altii pot da informatii referitoare la masina.

Sent from my iPhone using Tapatalk

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu de ex imi vand masina dar nu intra in categoriile tale

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tocmai de asta e bine sa iei masina cu istoric ce poate fi verificat, mai ales de la un pasionat si despre care altii pot da informatii referitoare la masina.

Sent from my iPhone using Tapatalk

A mea nu are nici un istoric verificabil (decat pe forum... care este frectie la picior de lemn), dar asta inseamna ca este o rabla, sau ce?

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Verificabil pe forum inseamna destul de mult.Eu cand am vandut o masina am fost sincer si am evidentiat toate defectele , si am enuntat exact ce are de reparat la masins :D e si o chestie de sinceritate , noroc , etc

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

A mea nu are nici un istoric verificabil (decat pe forum... care este frectie la picior de lemn), dar asta inseamna ca este o rabla, sau ce?

Faptul ca a zis ca e bine sa iei o masina cu istoric ce poate fi verificat, reprezinta doar o implicatie, nu o echivalenta. Asta nu inseamna absolut deloc ca masinile care nu au istoric sunt rable. Nu a folosit niciun cuvant de genul "NUMAI masinile cu istoric sunt bune". Atunci era ceva absolut.

On-topic : S-au cam dat toate informatiile posibile cred. Cel mai probabil vei gasi un S40 2007+ 2.0 benzina . Eu cand ma uitam dupa masina (anul trecut) gasisem unul(2008) cu tot ce vroiai tu, mai putin cutie automata, era luat de la Primus, avea istoric, ~75k km, echipare summum. Si parca era undeva la 8500 euro parca (negociabil)

Edited by flaviuscristea
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

A mea nu are nici un istoric verificabil (decat pe forum... care este frectie la picior de lemn), dar asta inseamna ca este o rabla, sau ce?

Ce ai bre? Ce treaba am eu cu masina ta? Am spus ca este preferabil sa o cumpere de undeva unde poate verifica intretinerea masinii cum e cazul lui Victor, al meu si al altora. Nu am zis eu nimic de masina ta. Daca respectivul doreste sa cumpere o masina pe vorbe atunci se poate duce in vitan ca acolo asa se vinde. Pe vorbe. Daca tu ai intretinut masina cum trebuie si nu ai acte de niciun fel al acestor investitii facute in masina exista posibilitatea ca un cumparator sa se indoiasca ca masina este conform cu spusele tale. Ca tu spui vorbe. Altceva e sa ai acte, facturi, cartea service si mai ales respectivul sa poata verifica la service-ul la care spui ca ai facut toate operatiunile.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu nu am zis ca ai facut referire la masina mea, ci doar ca se poate cumpara o masina buna si fara istoric (nu ca ar fi a mea de vanzare). De asemenea poti lua o masina cu carte de service, la care s-a facut doar schimbul de ulei si placute de frana si in rest sa fie "bomba"

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai tre sa scrie si altceva, sa ai facturi, sa ai piesele vechi, sa iti confirme service-ul operatiunile facute. O simpla carte service nu inseamna automat si o buna intretinere a masinii. Cred ca o carte e usor de contrafacut, era la 25 euro pe ebay.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Adica nu stiu daca ma crezi dar am toate piesele de cand am cumparat masina. Cele 2 radiatoare schimbate, amortizoatele oem, capete bara, caseta directie, bara spate, etc etc. Pana si cutiile de filtre si filtrele schimbate, bidoanele de ulei, discurile si placutele de frana. Absolut tot. Am si facturile si piesele.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu nu am nimic. Ce a fost stricat am aruncat, ce a fost inca bun, am donat!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Are vreo 300k km. Nu exista pretul asta la s60. Incearca sa fii realist si sa nu cumperi vreo sudata ori facuta din bucati. Te uiti dupa masini relativ noi la preturi de nimic. Cu siguranta ascund accidente ori cine stie ce defectiuni costisitoare. Poate descoperi vreun dinte ori vreun smoc de par prin torpedo :smile:

Sent from my iPhone using Tapatalk

Nu stiu de unde ai dedus lucrurile astea, hai cu 8800E si iti dau S60 2012 D2 Momentum cu navigatie, high performance, scaune incalzite, etc .

Eu nu am inteles pana la urma care e bugetul si ce masina vrea Jules, inteleg ca sedan si obligatoriu sa fie chilipir .

PS> vad ca nimeni nu i-a spus dlui Jules pana acum ca nu exista Volvo dupa 2005 fara ESP, de fapt e mega optiune sa ai un S40/V50 cu STC, eu nu am vazut nici unul pana acum.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna Bogdan :)

Asa e, nimeni nu mi-a spus cam care ar fi echiparea minina la Volvo. Ma gindeam eu ca nu prea ar fi fara ESP de la un moment incoace, insa anunturile specifica de multe ori doar ASR care e altceva.

Cit despre ce vreau, ei bine benzina, sedan si nu neaparat chilipir. Dar am un buget si daca la bugetul ala inseamna ca ar trebui sa fie chilipir, atunci asa e. :) Bugetul e prognozat pe la 8000 euro.

Si tot nu am inteles pina la urma, e ok o cutie automata sau nu? Automatele astea ar fi de vreo 2-3 feluri la volvo si dintr-un topic anume am citit ca de la un numar de km incep sa faca probleme si trebuie resoftate si schimbat uleiul. Nu vorbesc de reviziile obligatorii.

Daca e vorba sa dau banul si service-ul sa ma trimita la plimbare fara sa rezolve problema si sa ajung la schimbat cutia parca nu ma incinta.

As lua in considerare diesel, mai ales ca am talpa grea si nu se pune problema de mizerii in turbina la mine., dar asta doar daca gasesc cine stie ce oferta.

Altfel uite una la austrieci: http://ww3.autoscout24.at/classified/267329684?asrc=pl|as Scumputa si kilometrii aia par absolut nereali. Adica nici macar 20k km pe an nu a facut masina? Astia ii face si un sofer de duminica la noi.

Ce spuneti de site? Merita sau e un fel de autovit de la noi? mobile.de am inteles ca a devenit ceva gen autovit si nu prea mai prezinta incredere.

Share this post


Link to post
Share on other sites

...Altfel uite una la austrieci: http://ww3.autoscout...9684?asrc=pl|as Scumputa si kilometrii aia par absolut nereali. Adica nici macar 20k km pe an nu a facut masina? Astia ii face si un sofer de duminica la noi...

Nu stiu ce intelegi prin expresia "sofer de duminica", dar eu nu ma consider a face parte dintr-o astfel de categorie si totusi S40-ul meu face fix 10.000 de kilometri pe an. Nu toata lumea bate orasul de dimineata pana seara cu masina. Ba chiar bucura-te daca poti sa cumperi o masina cu kilometri mai putini la bord. Cu conditia sa fie reali, desigur!

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Corect! Si eu cu Volvo am facut 15.000 km in ultimii 4 ani, iar cu masina de serviciu 50.000 km in 8 luni

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

... Scumputa ...

De obicei, o masina buna, se tine atarnata de "un pret bun"!

Personal, imi place masina, mai ales ca este alba :D ... mai ales ca are suficient de multe dotari! :) ... de aici reiese si pretul cerut de vanzator! :)

Edited by agr350r
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

La noi e mai credibil sa faci 10-20k km pe an. In Austria cred totusi ca e ceva mai greu.

Un calcul sumar in cazul meu arata ca fac minim 20k pe an doar din drumuri la munca si in zona la cumparaturi. Obisnuiam sa fac cel putin dublu in vremurile trecute, dar m-am mai linistit. Desi mi-e dor de niste road-tripuri neplanificate prin tara.

Astea fiind zise nu zic ca e imposibil, ci doar ceva mai putin probabil.

Nu as vrea neaparat masina alba, dar culoarea e putin importanta cita vreme nu e rosu :)

@paunionut sa stii ca mai stiu un Paun care detine un Volvo :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu dau detalii, dar tot argintiu. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

A trecut o saptamina de la ultimul post, dar sa stiti ca inca ma uit pe forum din greu.

Si nu doar pe forum, ci si pe diverse site-uri. Si ma sperie ca marea majoritate a masinilor sint praf insa cosmetizate bine si toti vinzatorii mint pe fata. E incredibil. Nu mai spun de carti de service falsificate grosier.

Nu poti sa uiti dupa un pret mic ca sigur are ceva si 99% chiar are. Nu poti sa te uiti dupa un pret mediu ca si acolo sint facute lejer si la restul deja e prea mare pretul.

Ma uit la V50 de dupa 2010 http://www.autovit.ro/autoturisme////2010?q=volvo+v50 Si excluzind extremele gen pret 14000 euro sau aia busita, la ce are rost sa ma uit?

Cind vad masina din Germania din 2011 cu 74000 km imi vine sa urlu.

Daca e sa ma car in Belgia, exista vreo sansa sa gasesc ceva mai ok tehnic fara mizerii gen km modificati sau carti de service aiuristice? Zic de Belgia pentru ca acolo am posibilitatea de a umbla mai lejer, insa ar trebui sa merg doar pe la reprezentante care teoretic ofera o minima garantie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Un v50 nelovit, fara probleme si cu un an de fabricatie 2010+ se vinde in Belgia de la 8000 euro in sus. Si ala de 8000 euro are peste 150 mii km. Atentie sunt motorizarea de 1.6 D si nu D2. Cele D2 sar de 10 mii euro. Preturile care le-am precizat sunt la o scurta privire pe www.kapaza.be

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

In belgia este car-pass care e un sistem anti frauda a km , service etc . Darr , masinile cu pret bun sunt puse de africani care vb franceza si iti cer avans ... orice numai nu oferi avans

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Cristi cred ca realizezi ca de avans nici nu poate fi vorba. Si oricum daca la locul respectiv nu scrie mare Volvo pe firma nici nu intru cu ceva la mine.

150k km e acceptabil. Nu ma pling cita vreme e sub 200k.

Alte locuri sau site-uri referitor la Belgia?

Am auzit de Car Pass dar doar cine vrea sa obtina certificat plateste si il ia. Nu e obligatoriu. Cred. Si presupun ca certificatul se poate verifica online. Pe site-ul lor se spune ca e obligatoriu. Dar nu am vazut sa se laude cu asta. Poate e ceva normal la ei.

Edited by jules

Share this post


Link to post
Share on other sites

arunca o privire si in fr. Poate gasesti ceva , sau in luxemburg , e la o aruncatura de bat din belgia

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now