jules

Salut! Jules

123 posts in this topic

Buna dragilor,

Din a doua incercare am reusit sa am cont aici :) Nu stiu de ce nu am mers de prima data :) Multumesc pentru vorba buna!

Despre mine putin:

Jules, aproape 37 de ani, locuitor de Ilfov, undeva in nordul capitalei.La tara. Am permis de la 18 ani si un calcul sumar imi da ceva la un minim 600k km parcursi pina in prezent.

Scopul contului aici e simplu. Sint in cautare de masina. Masina pe care intentionez sa o cumpar cindva anul asta. Undeva pina la toamna. Deci nu ma grabesc. Am avut VW Touran din 2004 pina acum vreo doua luni.1.9 tdi, 100cp, cutie manuala. O masina superba in principiu, dar a sosit timpul sa caut altceva. Nevasta-mea are un Mitsu Colt 1.3 benzina, 95 cp.

Daca e sa compar masinile astea doua, Coltul nu a avut nevoie decit de intretinerea periodica. Cu o pompa de frina si ambreiaj schimbate pe garantie. Ambreiajul a fost schimbat degeaba, dar am aflat dupa ca era un senzor decalibrat de vina.

Insa Coltul a avut si vreo trei accidente destul de nasoale cu radiator, aripa, trager, compresor AC, aripa spate si punte spate care au trebuit schimbate. Ma rog, aripa spate am insistat sa fie indreptata si a fost. Puntea spate schimbata ca asa au zis cei de la service. Totul s-a facut pe casco. Oricum in afara de vopsea care da semne de oboseala masina nu are probleme. Insist pe asta ca tocmai lipsa problemelor la exploatare normala e un mare punct pentru mine. Are cam 140k km azi. Touranul cam 160k km. La care e alta poveste.

Ma lungesc putin, dar pentru mine e important. In familia extinsa, adica taica-meu are un Land Rover Defender si un Hyundai Santa Fe, model 2000 cred. Despre Defender nu am ce spune mare lucru decit ca consuma enorm si poti merge cu el cam peste tot. Si nu e comfortabil deloc. Santa Fe-ul in schimb e masina care face minim 100 km zi de peste 10 ani si inca duce. La asa o exploatare masina a avut destule probleme, insa personal am un mare respect pentru masina asta.

Asadar, tinind cont de cele de mai sus, optiunile mele sint destul de dubioase. In sensul ca mi-as dori un Santa Fe modelul 2008, insa sint relativ scumpe si as vrea si cutie automata. Plus ca sintem in 2015 si parca nu as mai cumpara o masina mai veche de 5 ani.

Asa ca mi-am reorientat optiunile. As merge pe o masina mai mica, nu de teren. Si neaparat benzina. Nu mai vreau diesel o vreme. DPF, EGR, turbina, volanta dual mass, injectoare etc. Prea multe care necesita interventii pentru ca se strica, infunda. La touran am schimbat volanta de patru ori. Turbina o data, dar nu regret asta. EGR-ul trebuia servisat. Bine ca nu avea DPF.

Ma uit dupa un sedan sau break, cu motor intre 1.8-2.0 litri si putere macar 140 cp, sub 200k km. Si cutie automata. Din cautarile mele am vazut va Volvo are ceva ce mi-ar place. La fel si mitsubishi. Lancer X, motor 1.8 benzina, cutie CVT. Am condus una si e interesanta. Nevasta a condus-o 2 saptamini si s-a indragostit de ea.

Problema mea actuala e ca la VW si Mitsubishi cunosc motoarele si forumurile lor sint cumva o a doua casa pentru mine. Despre Volvo nu stiu mare lucru. Am frunzarit forumul putin, dar o sa-mi ia ceva timp pina sa ma lamuresc ce masina are ce motoare.

Si aici as aprecia ajutorul vostru. Tinind cont de criteriile mele, ce optiuni am considerind si un buget de 8000 euro. Cam pina acolo vreau sa ma intind. Are rost sa ma uit si pe afara sau bugetul meu e atit de praf incit nu o sa gasesc ceva corect? :)

Acum, daca exista vreun model care sa fie ok, dar nu se incadreaza in buget/specificatii, pot merge pe anul de fabricatie 2009 si cutie manuala. Si cred ca va trebui, daca e sa ma uit la ce e de vinzare.

Frunzaresc de ceva vreme OLX si autovit, insa nu pot sa am incredere in anunturile alea. Unele par prea bune.

Poate pe afara sa pot gasi ceva, dar mi-e putin frica.

Ajunge, ca deja m-am lungit.

ps: referitor la intretinere, nu sint genul de om care sa plinga ca un parbriz costa 8 milioane, un butuc cu rulment 300 lei sau o bucsa costa 100 lei. Am niste referinte la preturile astea si sint decente. Si din ce am vazut la Volvo preturile pieselor sint in general ok pentru consumabile.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

De ce nu te orientezi catre C30-ul lui VictorGheorghe ? E adevarat, este 2.4 cu DPF, dar masina este SUPER intretinuta, ai o gramada de bonusuri pe langa masina (jante, suport portbagaj, etc), are pana in 100.000km (reali, stiu masina de multi ani) si e fix in bugetul tau.

Si e si automata :)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna,

Mersi de sugestie, insa personal, si e doar buba mea aici, nu-mi place C30 absolut deloc. Si vreau o masina cu toate cele 4 portiere btw :) Poate pe viitor o sa am si copil ceva, desi putine sanse momentan.

C30 e masina pentru aia mai tineri.

@VictorGheorghe sper sa nu te superi pe mine :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca o sa te incadrezi la un S40 1,6 benzina, sau un S60 2,0 turbo sau 2,4 aspirat

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bine ai venit!

Nu conteaza atât de mult anul, cât masina in sine.

Am un S40 benzina din 2003 care, la cei 115.000 de kilometri, merge impecabil, in parametrii ei dintotdeauna. Eleganta, interior de piele, intretinuta numai cu piese originale si doar la reprezentanta. Cred ca te incadrezi in buget. Unde mai pui ca e simpla, robusta, fara electronica multa, fara turbo, dar destul de fasneata daca tii cont ca poti s-o turezi cat iti place. Una peste alta, o masina cinstita si cred ca nu ma poate nimeni contrazice.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Buna,

Mersi de sugestie, insa personal, si e doar buba mea aici, nu-mi place C30 absolut deloc. Si vreau o masina cu toate cele 4 portiere btw :) Poate pe viitor o sa am si copil ceva, desi putine sanse momentan.

C30 e masina pentru aia mai tineri.

@VictorGheorghe sper sa nu te superi pe mine :)

Nu ma supar...intr-adevar, inca ma simt tanar :P

Sent from my iPad

5 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu ma supar...intr-adevar, inca ma simt tanar :P

Sent from my iPad

De cand ti-ai luat decapotabila ai intinerit vreo 10 anisori :)))

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca o sa te incadrezi la un S40 1,6 benzina, sau un S60 2,0 turbo sau 2,4 aspirat

Stiu ca e cam dificil.

1.6 benzina e cam putin. De asta nici nu ma uit la ele.

S60 2.4 suna interesant dar cred ca consumul e pe masura. Si sincer pentru o masina de zi cu zi parca nu ma incinta. Daca ar fi o a doua mea masina sigur! Si la ce preturi vad pe la noi. miine pot cumpara linistit doua.

S60 2.0 turbo ar fi o idee. Insa motor 2.0 fara turbo nu e? Doar intreb :)

Problema la S60 e ca toate sint dinainte de 2008, ba chiar marea majoritate intre 2000 si 2004. Ceea ce e cam prea vechi pentru mine.

Deci daca voi ramine fixat definitiv pe volvo va trebui sa fac un compromis.

ori merg pe motor de 1.6 / 116cp eventual cu AT si aia e

ori imi calc pe inima si gasesc acel diesel 2.0 de 150 cp. Ceva de genul asta: http://www.autovit.ro/volvo-s40-C35934634.html

Vechimea masinii conteaza pentru mine. Am vindut o masina din 2004 si vreau una care sa nu fie tot din 2004.

Sper sa nu ajung la Mitsu Lancer :)

Ca idee uite unul cel putin interesant pentru mine ca sa va faceti o idee: http://olx.ro/oferta/mitsubishi-lancer-ID36zlr.html#f1302448a0 sau mai degraba asta: http://www.autovit.ro/mitsubishi-lancer-C35650368.html

Si Mitsu are avantajul ca are vreo trei serviceuri in Bucuresti si in general m-am inteles bine cu cei de la M Car.

Share this post


Link to post
Share on other sites

S60 2.0 fara turbo nu exista. 2.4 consuma undeva la 13 in oras si cam 8 afara http://www.autovit.ro/volvo-s60-C36131894.html

Lancer-ul imi place la nebunie cum arata la exterior, insa interiorul, lasa de dorit. Am impresia ca au ascuns o parte din butoane :D. Parca lipseste ceva din interior

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

@paunionutz, nu mai spune de tigaia aia de lancer ca iti place ca imi schimb parerea despre tine.

Sent from my iPhone using Tapatalk

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

@paunionutz, nu mai spune de tigaia aia de lancer ca iti place ca imi schimb parerea despre tine.

Sent from my iPhone using Tapatalk

De ce? Ca imi place cum arata la exterior? Chiar imi place! :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

@jules- pe un forum volvo cum am putea incuraja achizitia unui mitsubishi?

Orice achizitie are plusuri si minusuri, nu exista masina perfecta. Daca vrei o masina durabila si rezistenta poti incerca un volvo. Atat timp cat vezi modele din 2000-2004 asa cum spui tu inseamna ca masinile alea sunt bune. La atatia ani inca sunt (unele)impecabile. Dar trebuie sa retii ca pe langa banii de masina trebuie sa ai si bani de reparatii/schimburi imediate. Pe autovit poti gasi volvo s60 2.0 benzina cu 7900 euro. Ai consumul tipic unui motor de 2.0 benzina. De asemenea gasesti volvo s60 2.4 diesel la 8500. Deci variante ai

Sent from my iPhone using Tapatalk

Volvo S60 2008, diesel, automata

http://olx.ro/oferta/volvo-s60-2008-diesel-automata-ID2LYSn.html

Limuzina stare exceptionala

http://olx.ro/oferta/limuzina-stare-exceptionala-ID2yRoD.html

Volvo S60, 2009, 2.4i, impecabila, nerulata in RO

http://olx.ro/oferta/volvo-s60-2009-2-4i-impecabila-nerulata-in-ro-ID36Kgt.html

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci o sa mai stau treaz putin.

Stiu ca aici e mai greu de recomandat altceva. Eu sint mai obiectiv si in afara ca urasc frantuzoaicele, restul imi sint cam indiferente. Lancerul asta nou e masina dupa care inca mai intorc capul pe strada. Si altii la fel. Volvo are si el parte de tratamentul asta.

Cit despre bani de intretinere nu e bai. Dar e altceva ca o masina sa consume aiurea 12% cind un motor ceva mai mic poate scoate un 7% fara prea mult rabat la performanta. Pentru o masina de zi cu zi nu vad rostul unui motor peste 2 litri. Cazul meu.

Altfel mergeam direct la xc90 cu motor 3.0 si eram boss. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Care este masina aia cu motor 1.8-2.0 pe benzina, minim 140 cai, care consuma 7 in Bucuresti? Deci eu zic sa te hotarasti ce anume vrei

Share this post


Link to post
Share on other sites

Care este masina aia cu motor 1.8-2.0 pe benzina, minim 140 cai, care consuma 7 in Bucuresti? Deci eu zic sa te hotarasti ce anume vrei

BMW pisucuțe si ursulețuri

Alea sunt cu multi cai si fuge tare si consuma 7% peste tot. ;)

Jules te-ai gandit la un v70 2,4 d5? Ai motor mare ceva cai si consum bun. Sau un xc 90 si te incadrezi si la bani

Eu nu stiu ce masina vei gasi din 2009 cu 8000€

Share this post


Link to post
Share on other sites

Masinile astea , eu in locul tau as mari bugetul si m-as indrepta spre un s60 2010 t3/t4 1.6 benzina turbo

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

@paunionutz Nu ai citit postul initial pare-se :) Stau in afara orasului si 90% din drumurile zilnice sint extraurbane. De asta zic 7%.

@i love volvo pisicute si ursuleti? Pe Bune? :)

Mersi de sugestie! V70 e super masina din ce am auzit. Dar e prea multa masina.

Nu am nimic impotriva masinilor vechi si sint total de acord ca pot fi masini foarte bune, doar ca nu asta doresc eu. Atit. Cit despre pareri de genul "masina aia e o tigaie" as prefera sa nu le primesc. Prea mult subiectivism irosit. Primesc in schimb o lista de modele si motorizari disponibile pe ani ceea ce reprezinta in sine o informatie excelenta si obiectiva.

@Cristi Muresan motorul de 1.6 nu e cam mic pentru S60? Doar intreb! Cite kg are un S60 cu un motor de 1.6?

Share this post


Link to post
Share on other sites

T3 , t4 motor 1.6 turbo , 150 respectiv 180 cp (in esenta motorul este acelasi difera softul de acolo dif de putere)

Share this post


Link to post
Share on other sites

@jules, c30 e urata, v70 e prea multa masina, motorul 2.4 e prea mare si costisitor, motorul de 2.0 consuma mult, motorul de 1.6 e prea mic ptr s60, altceva? Fa o analiza la ce ai spus si ai sa descoperi ca nu gasesti volvo-ul ala pe care-l cauti tu. Nu la banii de care dispui.

Sent from my iPhone using Tapatalk

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu doresc decit discutii constructive! Daca nu se poate, ma retrag si aia e.

Nu doresc discutii in contradictoriu aiuristice si mai ales pus vorbe in gura mea. ( citez de mai sus "motorul de 2.0 consuma mult")

Sint intrebari uneori stupide, alteori motivate.

La o masina de 2 tone nu vad cum se potriveste un motor de 1.6. Fie el si turbo. De asta mai sus am intrebat ce greutate are un S60 cu acel motor. Daca are 1200 kg atunci da.

C30 e urita ( din nou, opinie pur personala ),

V70 e prea multa ( a se citi prea imensa pentru gustul meu; desi imi place enorm masina )

O studiere putin mai adinca a modelelor imi da de inteles ca criteriile mele trebuie ajustate.

Cam asa ceva astept de la voi daca se poate:

V50 (2008-2011) II doar cu motor de 1.6 benzina / motorina si 110 cp

S40 (facelift 2008-2012) doar cu 1.6 motorina 115 cp

S60 (2005-2009) doar motoare 2.4 motorina

S60 (2011-2013) motor 1.6 benzina turbo dar cu suplimentare buget.

Cam asta am gasit pina acum. Daca mai e vreo varianta de motor, va rog completati.

Referitor la dotari: din ce am vazut orice volvo vine dotat foarte bine. Ce mi-as dori eu e cutia AT pe cit posibil.

Si normal ca la prima intilnire pe care o voi avea cu voi, daca e sa fie, o sa aduc eu berea de ghimbir.

Multumesc!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe S60 2011+ (nu stiu inainte) gasesti si motoarele D3/D4 (136/163 cp), adica dieseluri de 1984 cc, in cazul in care iti displace ideea unui impozit mai mare cauzat de motorul de 2.4. Ma indoiesc totusi ca se poate incadra in buget motorizarea asta pe o masina 'in mintile ei'. Ca idee despre consum, al meu D3 manual (pe c30 de ~1500 kg) papa in Bucuresti 7.X (vara mai aproape de 0, iarna mai aproape de 9) - in MEDIE.

Cat despre cutia automata, se spune ca cea in 5 trepte este 'mai teapana' (a se citi rezistenta, solida).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu impozitul ma deranjeaza, desi in luna martie abia ma refac cu cheltuielile de dupa Craciun :) Da, cred ca impozitul ala de 800 lei e nesimtit, dar nu e capat de lume.

Pentru moment incerc sa evit diesel cu totul. Dar la un moment dat va trebui sa aleg intre benzina dar putere mai mica si diesel cu putere mai mare.

Si probabil voi alege benzina pina la urma daca vine conform placerii mele. Va trebui sa fac un test drive cu un motor de 1.6 sa vad cum se comporta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

1.6 benzina si 100 cp e destul de mic ptr un s40, v50. Celelalte motorizari noi de 1.6 si 150/180 cp dispun de turbo si sunt foarte ok. Motorizarea de 1.6 benzina o vad buna doar ptr c30.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut! Cauta un S40 cu 1.8-2.0i si e posibil sa te incadrezi si in buget si in preferinte.Daca nu ai nimic impotriva cu gura de încărcare a portbagajului destul de mica e ok, daca vrei ceva mai mult spatiu orientează-te la V50 cu aceeasi motorizare.

Sunt mai rare si mai greu de gasit, dar eu zic ca merita.Cu automata eu zic sa te mai gandesti.Automatele de la Volvo/Aisin nu sunt nici pe departe DSG-urile de la VAG.Sunt mai lente, mai pretentioase si mai putin dinamice. Manuala in schimb e nemuritoare pe aceste motoare.

Spor la cautat!

Sent from SGS3 on JellyBean 4.3

Share this post


Link to post
Share on other sites

V50 e greu decat crezi(1450) :)) si s60 mai usor decat pare (vreo 1600 kg)

Daca scrii pe google , spre exemplu v60 t3 2012 specs iti va spune greutate putere , 0-100 etc

Eu am vazut s60 d3 , la 11000 euro am vazut v60 d5 215 cp awd la 17000 deci cauta si v60 eventual si cred ca vei gasi t3 ,t4 la vreo 10000

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now